Zeeland Een optelsom van minnen en plusjes Energielabel Wielrenner ernstig gewond Filmpje verraadt brandstichters Hulpvaardigheid komt inwoner van Oost-Souburg duur te staan PZC Maandag 11 februari 2008 3 Energieadviseur Enrico Weertman aan het werk. foto's Dirk-Jan Gjeltema Halverwege zijn verbou wing vroeg Denny de Vos uit Kerkwerve zich af: hoe nu verder? Heeft het zin die zolder vloer te isoleren? Voldoen de voor- zetraampjes op de bovenverdie ping, of moet ik er toch maar dub bel glas inzetten? En zo ja, in hoe veel tijd verdien ik de kosten te rug? „Ik dacht, als ik nu een adviseur laat langskomen voor een energie- label en dat combineer met een energieprestatie-advies, sla ik twee vliegen in één klap. Dan weet ik di rect hoe energiezuinig mijn huis nu is én hoe het kan worden, als ik alle aanbevelingen opvolg die in het advies staan. Niet alleen voor mijn portemonnee. Ik ga op de fiets naar mijn werk en we doen het licht uit in ruimten waar we niet zijn; ik vind het milieu belang rijk." Enrico Weertman van het Goese bedrijf Alrom Energieadvi seurs begint het onderzoek met het noteren van gegevens. Daarna meet hij muren, ramen en vloe ren. De woonruimten worden met een laser-afstandsmeter nauwkeurig opgemeten. Deze gegevens wor den verwerkt in een plattegrond. Hier en daar zijn vochtplekken te zien ('Die zijn wel minder gewor den, sinds de kinderen weg zijn'). Weertman informeert: is er in het huis alleen natuurlijke ventilatie, of ook mechanische? De gevels zijn niet geïsoleerd, het dakgedeel te en de twee vlieringen weer niet. Daarna moet De Vos de energiere kening van het afgelopen jaar voor leggen. Weertman legt uit: „Die heb ik niet nodig voor het energie- label, maar voor het energiepresta tie-advies. Het energielabel gaat puur over hoe het huis gebouwd is en wat je op grond daarvan mag verwachten van het energiever bruik. Omdat ik in dit geval ook een energieprestatie-advies geefj kijk ik ook naar het gedrag van de 'Hoe ouder, hoe slechter, is de stelregel als het om energiezuinigheid gaat' bewoners als het om het gebruik van gas gaat. Ik wil ook graag we ten of er spaarlampen gebruikt worden en wat voor verwarming er is. De aanwezigheid van een Ne- fit Smartline HR cv-ketel, slechts twee jaar oud, is een duidelijk plus punt. Op basis van wat ik hier zie, stel ik pakketten maatregelen voor, mét een berekening van de investe ring en de terugverdientijd. Dat kan isolatie zijn, of dubbel glas, of een ander soort verwarming. Ik schrijf ook op welk energielabel het huis krijgt als je die aanbevelin gen hebt opgevolgd." Om het dossier helemaal af te ma ken, worden er nog wat foto's ge nomen. Dat het huisje - bouwjaar 1955 - niet zal uitkomen op het (zuinigste) A-label, weet Kerkwer- venaar De Vos ook zonder meting wel. Dat is eigenlijk voorbehouden aan nieuwe huizen, die volgens strenge normen gebouwd zijn en daarom energiezuiniger zijn. Hoe ouder, hoe slechter is in het alge meen de stelregel, als het om ener giezuinigheid gaat. Weertman laat zich niet verleiden tot een gok: De Vos zal éven geduld moeten heb ben, tot alles doorgerekend is. COMMENTAAR Wie keuzes maakt die slecht zijn voor het milieu, voelt dat onmiddellijk in zijn portemonnee. Er valt niet meer aan te ontkomen: de milieuheffing op vliegtickets, de energielabels voor huishoudelijke apparaten, auto's en woningen. Helaas wil het met het energielabel voor woningen nog niet zo vlotten. Consumentenprogramma Radar toonde onlangs aan dat de kwaliteit van de adviseurs te wensen over laat. Bovendien blijkt de gemiddelde huiseigenaar niet veel prijs te stellen op een label. Het ministerie van Vrom lijkt zich nauwelijks zorgen te maken over die tegenvallende belangstelling. Het gaat prima en het aantal aanvragen blijft niet achter bij onze verwachting, zo luidt de wat laconieke reactie. Gelukkig reageerde het ministerie wel adequaat toen er klachten kwamen over de kwaliteit van de controles. Alle adviseurs - ook degenen die al een diploma ontvingen - krijgen een eindtoets voorgelegd. Overigens lijkt het raadzaam om het energielabel verplicht te stellen. Als er vervolgens ook een bonus komt op de aanschaf van een energiezuinige woning, zoals ook het geval is bij een (relatief) energiezuinige auto, dan mag verwacht worden dat de (potentiële) woningeigenaar extra belangstelling voor de energiezuinigheid voor het huis aan de dag zal leggen. OOSTBURG - Een Belgische wielren ner is gistermorgen rond elf uur ernstig ten val gekomen op de Maaidijk in Oostburg. De man uit Sijsele viel vermoede lijk door een mankement aan zijn fiets. Hij liep een diepe hoofd wond op en zijn oor moest in het ziekenhuis worden aangenaaid. Ook hield hij een zware hersen schudding aan de val over. ARNEMUIDEN - Een door henzelf ge maakt filmpje werd een Arne- muidse brandstichtster (18) en haar 23-jarige mededader gisteroch tend fataal. Het meisje werd rond 5.35 uur sa men met de uit de gemeente Veere afkomstige man aangehou den. Kort daarvoor kwam er een melding bij de politie binnen van een getuige die had gezien dat brand werd gesticht in het speel- tuintje aan de Hoogaars in Arne- muiden. Hij gaf het signalement van de twee daders door en aan de hand van de aanwijzingen van de getuige konden de twee worden aangehouden. De getuige gaf ook nog door dat ze hun 'heldendaad' met een gsm aan het filmen wa ren. De verdachten werden overge bracht naar het bureau waar het meisje ondanks roet aan haar han den en een indringende brand lucht die haar omgaf ontkende dat ze iets met de brand te maken had. Toen de politie haar confron teerde met de filmbeelden kon ze niet meer ontkennen. Het vuur verwoestte onder meer een hou ten speeltoestel. De schade wordt op de twee verhaald. OOST-SOUBURG - Een hulpvaardige man uit Oost Souburg is zaterdaga vond opgelicht. Rond halfnegen belde een man van ongeveer 25 jaar bij hem aan. Die vertelde de Souburger dat zijn ouders een on geluk hadden gehad. Hij wilde graag naar hen toe, want ze zouden in het ziekenhuis lig gen. Of de Souburger hem even wat geld wilde lenen voor benzi ne. Deze gaf hem een paar tientjes en de oplichter ging weg. Rond half tien stond hij opnieuw op de stoep en vroeg of de Souburger hem naar het ziekenhuis wilde brengen. Hij zou dan meteen het geleende geld terugbetalen. De hulpvaardige man stemde toe en reed met de oplichter naar het zie kenhuis. Door nóg een verhaal op te hangen troggelde hij de Soubur ger nog eens tientallen euro's af en ging er vandoor. De dader heeft een Arabisch uiterlijk, is zo'n 1.75 meter lang, was gekleed in een bei ge jack en trainingsbroek en droeg sportschoenen en een pet. Ook zo'n behoefte om uw favoriete man of vrouw rond Valentijnsdag de liefde te verklaren? Dan is dit uw kans! Plaats via de links video's en foto's een filmpje of foto op de site www.pzc.nl met uw gesproken of getypte liefdesverklaring. De liefste inzending wordt door de PZC beloond met een champagneontbijt voor twee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3