Zeelam I Slechte publiciteit heeft energielabel geen goed gedaan CZ blundert met zorgpolissen Loodgieter PZC Zeg gewoon heel kort en duidelijk: als er geen energielabel is, kunt u het huis helaas niet verkopen' Nieuwe verzekerden kregen polissen van vreemden toegestuurd. 2 I Maandag 11 februari 2008 PZC WIM HOFMAN Een loodgieter doet heel andere dingen dan de naam aan geeft. Sinds loden pijpen in huizen eigenlijk achterhaald zijn en we andere materialen voorhanden hebben, houdt de loodgieter zich meestal niet meer bezig met het gie ten van stroken lood of loden buizen of het leggen van lood- stroken om lekke loden buizen. Het werk is veelomvattender geworden. Een loodgieter houdt zich bezig met zinken gootpij pen en zinken daken, met plastic buizen en lijm, badkuipen en douches en allerhande sanitair, zoals wasbakken en closet potten en het in Nederland nog steeds ondergewaardeerde, maar nuttige bidet. Hij weet alles van kranen en ringetjes, kalk- afzettingen en koperoxide. Een loodgieter moet zelfs een en ander weten van computers, sinds hij zich ook bezig houdt met verwarmingsinstallaties. Hij weet van waterdruk en uitzet- tingscoëfïiciënten. Hij kan rio len ontstoppen en soms heeft hij een kleine camera waarmee hij in buizen en rioolstelsels kan speuren naar opstoppingen, haarproppen, eigenaardige krommingen en rattenkoningen. Hij kan, door zijn oor tegen een buis te leggen, horen wat er aan schort. Hij luistert graag naar de klanken in het buizenstel sel, verkneukelt zich bij het horen van poëtische geluiden en verbijt zich als hij dingen constateert die uit den boze zijn, zo als iets dat op vernauwing duidt of een vervelende lekkage. Laatst deed onze verwarming het niet meer. Niet dat het een ramp was, winter werd het nog steeds niet, maar toch. De loodgieter gebeld. En daar was hij, zo snel als hij maar kon, in blauw werkkostuum, gereedschap in de zakken. Hij keek even naar de verwarmingsketel, naar de roodoplichtende digitale te kentjes. Hij liet me het knopje zien waarmee men het appa raat aanzetten kan. En hij wees me de in vier talen gestelde handleiding, want loodgieter zijn is ook een educatief beroep. Niet dat het een ramp was, winter werd het nog niet, maar toch COLOFON WÊÊsmmmm Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28,4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een médewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postad resPZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Huizenbezitters hebben vooralsnog geen trek in het energielabel, lijkt het. Het groeiende leger adviseurs zit te springen om opdrachten, maar die komen slechts mondjesmaat binnen. door Ondine van der Vleuten Notaris Guido Herwig in Vlissingen heeft nog maar één koopovereen komst voorbij zien ko men mét energielabel. „Koper en verkoper mogen overeenkomen dat ze het energielabel achterwege laten. Dat zie ik regelmatig in koopovereenkomsten." Herwig be twijfelt of potentiële kopers van huizen zich sterk laten leiden door energiezuinigheid. „De aanschaf van een woning is toch voor een groot deel emotie." Wat de zaak ook geen goed doet, is de negatieve publiciteit die er ge weest is. In het consumentenpro gramma Radar werd drie advi seurs gevraagd om een energiela bel. Zij gaven voor één en dezelfde woning een C-, een E- en een G-la- bel af. Herwig: „Dat maakt men sen cynisch en dan komt de bood schap niet meer over. Die bood schap is allereerst dat we moeten voldoen aan Europese richtlijnen. Daarnaast gaat het om milieube wustheid." De Vlissingse notaris vindt dat de vrijblijvendheid moet verdwijnen. „Er zijn wel meer regelingen die wij moeten uitvoeren. Zeg heel kort en duidelijk: als er geen ener gielabel is, kunt u het huis helaas niet verkopen. Nu mag ik alleen het vingertje heffen. Vrij frustre rend." Woordvoerder Nynke van der Zee van het ministerie van Vrom vindt dat het prima gaat met het label. „Het aantal aanvra gen blijft niet achter bij onze ver wachting." Daarbij moet echter wel opgemerkt worden dat de cij fers geflatteerd worden door de energielabel de juiste procedure ge volgd is en sinds februari kijkt de Stichting Kwaliteitsborging Instal latiesector steekproefsgewijs of het energielabel klopt. Is dat niet zo, dan kan het bedrijf zijn certificaat kwijtraken. Er is ook een klachten procedure." Over sancties wil ze niet praten. „Daar is het nog te vroeg voor." Het Goese bedrijf Al- rom Energieadviseurs, op 1 decem ber speciaal met het oog op de komst van de energielabels opge richt, heeft tot nu toe 19 opdrach ten gehad van particulieren. Enri co Weertman: „Woningbouwver enigingen nemen het voortouw, maar die hebben hun eigen men sen. Die slechte publiciteit schrikt mensen af en daarbij ligt de hui- voortvarendheid waarmee de wo ningbouwverenigingen hun wo ningen laten labelen. Na kritiek op de kwaliteit van de controles zijn maatregelen genomen. Er waren signalen dat de adviseurs onder ling nogal in kwaliteit verschilden. Binnenkort moeten ze zich daar om allemaal melden voor een eindtoets; óók degenen die al een diploma hebben. Van der Zee: „Verder wordt sinds januari gecon troleerd of bij de bepaling van het Soms geven meerdere adviseurs voor een en dezelfde woning verschillende labels af. foto Dirk-Jan Gjeltema zenmarkt nu zo goed als stil. Hoe dan ook, wij willen voorbereid zijn en breiden binnenkort uit over heel Zeeland. In onze visie is de makelaar de spil. Wij kunnen voor hen combinatiepakketten ver zorgen: energielabel en energie prestatie-advies, gekoppeld aan een bouwkundige keuring en een plattegrond van het huis. Een ma kelaar die zijn klanten als service een energielabel aanbiedt, kan zich nu nog onderscheiden. 89.942 energielabels Op 1 februari stond de teller op 89.942 energielabels, ledereen die de drie- of vier daagse opleiding heeft ge daan, mag opnames doen. Zo'n gediplomeerd adviseur moet al tijd samenwerken met een be drijf dat gecertificeerd is om energielabels 'af te melden'. Eind januari waren er ruim 160 gecertificeerde bedrijven (zie www.kbi.nl of www.vrom.nl) Als er een geschil is over een verstrekt energielabel, kan de klacht in laatste instantie ge meld worden bij Stichting Kwa liteitsborging Installatiesector. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Door slordigheid in de postkamer van het kantoor in Goes hebben nieuwe verzekerden van CZ de zorgpolissen van wild vreemden toegestuurd gekregen. In dezelfde enveloppe die hun ei gen polis bevatte. Het is het twee de incident met privacygevoelige informatie in korte tijd dat CZ treft. Eind december bleken privé- gegevens van verzekerden open baar te raadplegen via de website van CZ. „Dit was een stommiteit van een medewerker", briest woordvoerder van de zorgverzeke raar Dirk-Jan Westerwoudt. „De polissen van de nieuwe verzeker den worden handmatig in envelop pen gedaan voor verzending. Bij bestaande verzekeringen gaat dat via de couverteermachine. Dit is heel dom. Onze diepe excuses." Een inwoonster van Oost-Souburg meldde de PZC dat zij eind vorige week de polissen van twee andere Oost-Souburgers aantrof bij haar polis. Een dag later werd de polis van haar zoon bezorgd in een en veloppe waar tevens de polis van een Vlissinger in stak. Zij trok bij CZ aan de bel en kreeg als ant woord dat het aan de sorteerma- chine moest liggen. De machine, die binnenkort uit het Goese kan toor wordt verwijderd omdat de postverzending voortaan vanuit het hoofdkantoor in Tilburg ge schiedt, treft echter geen blaam. Westerwoudt: „We hopen dat mensen die polissen van anderen krijgen ons dat melden en de pa pieren terugsturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2