Adrie Koster Feyenoord toont karakter in Doetinchem Weergaloze doelman Gomes houdt Heerenveen op afstand Dankzij Braziliaan blijft gat tussen koploper en Friezen negen punten. Ajax raakt na 2-1-nederlaag bij Roda nog verder achterop Van Marwijk denkt dat spelers hem baan als bondscoach gunnen. 26 Maandag 11 februari 2008 PZC TOPSCORER [HEUSE! 1. Huntelaar (Ajax) 22 doelpunten 2. N'Kufo (FC Twente, foto) 18 3. Nelisse (FC Utrecht) 14 Heerenveen-aanvoerder Michael Dingsdag maakt PSV-invaller Danny Koevermans het voetballen onmogelijk. foto Koen van Weel/ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Op sommige sporters staat geen maat. Die imponeren door hun gestalte en hun kwali teit. Tegenstanders voelen zich klein en kansloos als ze hen ont moeten. Heerenveen stond zater dag zeven keer tegenover doelman Gomes van PSV en scoorde won derlijk genoeg slechts één keer. Heel PSV wees naar Gomes als de man die een gelijkspel (1-1) be vocht. Voor Heerenveen was het resultaat te mager om de titelstrijd open te breken, het verschil bleef negen punten. „Ietwat teleurstellend", noemde coach Gert-Jan Verbeek de beloning voor een uitstekende wedstrijd. „Wij zijn blij dat we niet verloren hebben", gaf inval- hoofdtrainer Dwight Lodeweges zijn opluchting prijs. „Heerenveen heeft een heel mooie ploeg. Met een heleboel spelers die voor PSV waardevolle krachten zouden zijn." Gomes was ze zaterdag allemaal de baas. Hij heeft in de Nederland se competitie de uitstraling, die Sven Kramer op de ijsbaan heeft. Of Eddy Merckx vroeger op de fiets. Of Mohammed Ali in de boksring. „Gomes pakt de meest onmogelijke ballen", oordeelde Verbeek. Hij weerstond zowel voor de rust als erna een onge kend energieke stormloop van Heerenveen, dat naar Eindhoven was gekomen om te winnen. De ploeg van Verbeek raakte geen moment van slag, zelfs niet toen het na 43 seconden al tegen een achterstand aankeek. PSV greep de eerste vrije trap van de wedstrijd (door Dzsudzsak) aan om te sco ren. Bakkal reageerde koppend zeer attent op de indraaiende bal: 1-0. In het kwartier dat volgde, was Heerenveen de baas op het veld. Het antwoordde met vijf doelpogingen, waarbij Pranjic en Sibon het dichtst bij een treffer wa ren. Twee spectaculaire reddingen van Gomes later hield Heerenveen zich een tijdje koest. PSV hervond zichzelf en had op 2-0 moeten ko men. Afellay zette Dzsudzsak al leen voor keeper Brian Vandenbus- sche en dwong de doelman zélf ook tot een mooie reflex. Aan het slot van de eerste helft loste Pranjic nog twee gevaarlijke scho ten, waarvan een van richting ver anderde vrije trap bijna in de krui sing belandde. Gomes pareerde. Di rect na rust stonden Beerens en Su- lejmani oog in oog met Gomes. Wéér twee katachtige reflexen! PSV verloor de slag op het midden veld, waar het dynamische Heeren veen razendsnel omschakelde en Simons, Bakkal en Afellay de ruim tes niet konden belopen. Pranjic lokte Kromkamp steeds weg, waar door Heerenveen vanuit het mid denveld gaten in de verdediging sloeg. Uitblinker Bradley - vaak su perieur aan Simons - profiteerde van een uitmuntende kopbal van Sibon, die Salcido in de lucht af troefde: 1-1. Heerenveen had vervolgens tot de laatste minuut kansen op de over winning. Een kopbal van Paulo Henrique dwarrelde maar net naast het doel. Lodeweges, opgelucht: „Voor ons was het resultaat vandaag het be langrijkste." Verbeek beet zijn tan den op elkaar. „Ik ben er trots op dat de sterkste ploeg van Neder land zoveel moeite met ons had." door Jop van Kempen KERKRADE - Ajax hoopte na het ge lijkspel van PSV tegen SC Heeren veen (1-1) in te lopen op de koplo per. Maar in Kerkrade raakten de Amsterdammers gistermiddag juist nog verder achterop. Roda ]C was met 2-1 de sterkste. Het wordt voor de ploeg van Adrie Koster nog een hele klus om de play-offs te bereiken. De twee de plaats wordt gedeeld met Hee renveen, Feyenoord en NAC. Al die clubs hebben 44 punten, ne gen minder dan PSV. De discussie ging na afloop over een taalkundige aangelegenheid. Of Ajax met het oog op de laatste maanden (de laatste uitzege da teert van 8 december 2007) niet ge woon heel slecht bezig is? Dat wil de Koster niet bevestigen. Maar na wat geharrewar over en weer kreeg Koster in de perskamer van Roda wel over de lippen dat het 'niet goed' was wat zijn ploeg re centelijk liet zien. Een ander thema waarmee de inte rim-trainer van Ajax aantoonde dat een wezenlijke uiteenzetting over het spelpeil van de Amster dammers al snel doodslaat, was de verwijzing naar twee beslissingen van de Belgische scheidsrechter Gumienny. „Hij verzuimde een strafschop te geven na een hands bal van Jan-Paul Saeys. En hij keur de een vrije trap van Bruno Silva om onduidelijke redenen af" Daarmee was Koster aan het zwar tepieten. Want niet alleen viel er veel te zeggen voor de uitleg van Gumienny ('Saeys had zich niet ten doel gesteld de bal met de hand te beroeren; het was een na tuurlijke beweging van de arm, en bij de vrije trap van Silva stond Klaas-Jan Huntelaar hinderlijk in de baan van het schot voor de doelman van Roda'), ook ver schoof Koster met zijn commen taar op de leiding het probleem. Hoewel Ajax gistermiddag niet slecht acteerde, speelde de ploeg van Koster opnieuw te mager. De Amsterdammers hadden ruim zestig procent balbezit en Klaas- Jan Huntelaar scoorde zijn 22e tref fer van het seizoen, maar Roda JC sprong veel beter met de kansen om. Bovendien verdedigde de ploeg van Raymond Atteveld min der knullig. Zo konden vier Ajacie- den (Jan Vertonghen, Gabri, Ken neth Perez en Maarten Stekelen burg) niet voorkomen dat Roland Lamah vanaf twintig meter raak schoot. Bovendien verspeelde Tho mas Vermaelen tien minuten voor het einde de bal aan Dieter van Tornhout, die goed afspeelde op de instormende Anouar Hadouir: 2-1. „We waren vandaag de geluk kigste", sprak Atteveld met een glimlach. En Koster stelde vast dat Ajax weer eens een cruciaal duel had verloren. Na een goed begin zijn de resulta ten onder Koster steeds slechter ge worden. De Zeeuw haalde in de ze ventien competitieduels die hij bij Ajax op de bank zat slechts 29 pun ten. De eerste elf mocht hij al bij schrijven na vijf duels. De laatste twaalf wedstrijden leverden maar achttien punten op. Ter vergelij king: onder de naar Chelsea ver trokken trainer Henk ten Cate haalde Ajax in zeven duels al vijf tien punten. Door de magere oogst onder Kos ter zijn de kansen op de landstitel op tien duels voor het einde, met een achterstand van negen punten op PSV, al zeer klein geworden. Maar zelfs het behalen van de play-offs voor een plek in de Champions League wordt een moeilijk karwei. De Amsterdam mers moeten de komende maan den nog op bezoek bij PSV, FC Groningen, FC Twente en SC Hee renveen. Veel om zich aan vast te houden heeft Ajax niet. De vorige duels hebben immers geleerd dat Davids (nog) niet de oude is en de aan koop voor de belangrijkste positie, Kenneth Perez, heeft zich niet be paald laten gelden als de creatieve middenvelder waaraan Ajax zoveel behoefte heeft. Niet voor niets werd hij gistermid dag in Kerkrade na een mislukte avontuur als zwervende linksbui ten al na drie kwartier naar de kant gehaald. WJ Na de overtuigende overwinning op Feyenoord, gaat Ajax bij Roda JC pijnlijk onderuit. De ploeg van Adrie Koster verliest met 2-1 en ziet PSV weer verder uitlopen. door Theo Ruizenaar DOETINCHEM - De oranje rookpot- ten van de harde kern voorzagen het duel De Graafschap-Feye- noord (1-3) zaterdag van enige - en ook nog een passende - kleur. Feyenoord-coach Bert van Mar wijk wilde dat zijn ploeg in Doet inchem karakter toonde, na een ronduit teleurstellende reeks van één overwinning in zeven compe titieduels. Zelf richtte hij zijn aandacht in de aanloop naar het duel met de Su perboeren op zijn eigen toekomst door op vrijdag voor het eerst met de KNVB te spreken over een mo gelijke opvolging van Marco van Basten als bondscoach na het EK. Aan de hand van Roy Makaay toonden de Rotterdammers ook karakter. Ze vochten zich terug in de wedstrijd na een vroege achter stand door een treffer van Lasse Schone. Makaay tekende zelf voor de gelijkmaker in de blessuretijd van de eerste helft, na een uitste kende pass van jongeling Leroy Fer. Bovendien zorgde hij na de rust voor zoveel dreiging voorin dat Nicky Hofs met twee treffers binnen zeven minuten Feye- noords 400e uitoverwinning in het betaalde voetbal kon veiligstel len. „Dit is een enorme opsteker op een belangrijk moment", aldus een opgeluchte Van Marwijk. „Sommige momenten moet je er als team staan en als het vandaag niet gelukt was, dan zou het pro bleem groot geweest zijn." Feyenoord startte in ieder geval stukken frisser dan de voorgaande zes duels en werd daarbij mede ge holpen door de thuisploeg, die Bert van Marwijk; 'Puur op gevoel is bondscoach worden toch iets speciaals' wel een heel afwachtende hou ding aannam. Dat de Graafschap toch op voorsprong kwam, mocht de Rotterdamse defensie zich dan ook zelf aanrekenen. Van Marwijk: „De verdediging hield te weinig re kening met het veld." Van Marwijk lijkt trouwens hard op weg om na Ernst Happel en Thijs Libregts de volgende trainer met een Feyenoord-verleden te worden die het ambt van natio naal keuzeheer aanvaardt. „Ik heb vrijdag tegen de spelers gezegd dat ik ervan uitga dat het hun niet zal beïnvloeden en geloof ook wel dat ze me het gunnen. Puur op gevoel is bondscoach worden toch iets speciaals. Om als trainer je land te vertegenwoordigen is het hoogst haalbare", aldus Van Marwijk. Hij realiseert zich ook terdege dat een aantal spelers afgelopen zo mer naar de Kuip is gekomen van wege zijn rentree bij Feyenoord. Van Marwijk: „Ik worstel al langer met die situatie, maar wat ze daar van vinden moet je maar aan de spelers zelf vragen. Deze ploeg zit goed in elkaar en dat zal blijven." Bert van Marwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28