Dronken Pool in Eede aan de dood ontsnapt Takken op veld maken voetbal in Zonnemaire onmogelijk Geweld en vernielzucht in Middelburg HET WEER: '/<s Zoon (9) zet auto Ajax heeft zo aan kant nadat onderhand een pa onwel wordt uitcomplex 4 26 en 27 Steeds meer leerlingen met woordblindheid geholpen tijdens Cito. 0^10< -••r-.-'orV I X- -S - Maandag 11 februari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 35 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 www.pzc.nl Hulp dyslectisch kind DEN HAAG - Het aantal dyslectische leerlingen dat bij de Citotoets ge bruikmaakt van hulpmiddelen groeit snel. Wanneer duidelijk is dat kinderen dyslectisch zijn, en dus moeite hebben met lezen en spellen, mo gen ze de toets doen met behulp van een cd-rom en een koptele foon. De teksten worden dan aan hen voorgelezen in plaats van dat zij ze zelf lezen. Ook kunnen ze een versie in grotere letters krijgen en mogen ze langer over de toets doen. Zonder deze hulpmiddelen maken dyslectische leerlingen meer fouten in hun Citotoets dan op grond van hun kennis en intelli gentie nodig is. Het Cito heeft dit jaar twintig pro cent meer cd-roms aan scholen verkocht dan vorig jaar. Ook groeit het aantal bestellingen voor de ver grote versie flink. Over precieze aantallen wil het Cito uit concur- rentie-overwegingen geen medede lingen doen. Sinds 2001 bestaat de mogelijkheid voor dyslectici de Ci totoets met behulp van een casset tebandje te doen, sinds 2004 met een cd-rom. Morgen begint de jaarlijkse Cito toets, officieel eindtoets basison derwijs geheten, voor leerlingen 155 Zonder hulpmiddelen als cd-rom en koptelefoon maken jeugdige dyslectici meer fouten in de Cito toets dan op grond van hun ken nis en intelligentie nodig is. uit groep acht. Ongeveer 85 pro cent van de basisscholen (6300 scholen) doet mee. De toets duurt drie dagen en in de week van drie maart worden de uitslagen bekend gemaakt. Het is voor ouders en kinderen een spannende tijd, omdat veel scholen een bepaalde Citoscore hanteren als toelatingseis voor hun school. Volgens het Cito is de toets daar eigenlijk niet voor be doeld. pagina 6: klasgenoten riepen soms 'haha, jij kan niet lezen' BERLIJN - Door de wereldtitels van Sven Kramer en Paulien van Deutekom op het WK allround in Berlijn heeft Nederland voor de vijfde keer een dubbelslag geleverd in het mondiale schaatstoer nooi. Het Nederlandse schaatsen schitterde dit seizoen naast de beide wereldtitels ook met de twee Europese titels (Sven Kramer en Ireen Wüst). Sven Kramer was dit weekeinde in Berlijn oppermachtig bij de mannen. Paulien van Deute kom greep de titel in een rechtstreeks duel met vriendin en ploeggenote Ireen Wüst. foto Michael Sohn/AP pagina 25: lachebekje met Romme-dijen pagina 29: beste scenario komt uit voor Kramer pagina 29: Ireen Wüst voelt zich slachtoffer EEDE - Een dronken Pool is zater dagmorgen in Eede aan de dood ontsnapt. Hij werd door omwo nenden uit zijn auto gehaald. De man had de nacht doorge bracht in zijn auto, die hij had ge parkeerd in de Brieversstraat. Be woners, die wakker geworden wa ren van luide muziek en een loeiende motor, troffen de man stomdronken aan achter het stuur. Vermoedelijk had hij de hele tijd met zijn voet op het gaspedaal ge duwd, de uitlaat van de auto zag namelijk roodgloeiend. Toen de motor werd uitgezet, vloog de au to onmiddellijk in brand. Een per sonenauto die achter het Poolse voertuig stond liep wat schroei- schade op. De brandweer heeft de brand ge blust. door Rudy Boogert ZONNEMAIRE - Een overdaad aan takken op het veld voorkwam gis teren dat Zonnemaire en Odio hun wedstrijd in de vijfde klasse van het zondagvoetbal konden spe len. „Veel te gevaarlijk", oordeelde scheidsrechter Rob Zwagemaker uit Zwijndrecht. „Als iemand een sliding maakt, ligt-ie van voor tot achter open." Het takkenveld was ontstaan door dat de gemeente al twee weken aan het rooien is rond het veld, vertelde Zonnemaire-voorzitter Adrie Geelhoed. „Er was ook nog een boom op het veld gevallen, waardoor het veld beschadigd was." Geelhoed had niettemin zijn twijfels over de afgelasting. „De ene scheidsrechter laat het door gaan, de andere niet." Met man en macht is nog gepro beerd het veld takkenvrij te ma ken, het mocht niet baten. Een an der veld was niet beschikbaar. MIDDELBURG - Middelburg was af gelopen weekeinde het toneel van vernielzucht en geweld tijdens het stappen. Een getergde horecamedewerker heeft in de nacht van vrijdag op za terdag vijf jongens achtervolgd met een schep van een pizzaoven en een vleesspies. In de nacht van zaterdag op zondag is een man op Plein 1940 zodanig mishandeld dat hij waarschijnlijk een oor moet missen. Het incident met de vleesspies deed zich voor in een horecazaak aan de Vlasmarkt. Vijf Arnemuide- naren tussen 18 en 25 jaar oud had den vernielingen aangericht in de zaak. Ze kwamen schreeuwend binnen, gooiden een ruit stuk, sloegen een personeelslid en ver nielden het interieur. Het perso neelslid heeft de groep daarop met een pizzaschep en een vleesspies verjaagd. De personeelsleden voch ten het - zonder de 'wapens' - met de vijf uit op Plein 1940. Daar heeft de politie de Arnemuidena- ren aangehouden. Ook op Plein 1940 is in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige Vlissinger terwijl hij op een taxi stond te wachten tijdens een woordenwis seling door een bekende mishan deld. De belager, die nog voort vluchtig is, raapte plotseling een op straat liggende gebroken fles op en verwondde de Vlissinger daar mee aan beide oren. Het slachtoffer raakt volgens de po litie mogelijk één van zijn oren kwijt, dit is gedeeltelijk van zijn hoofd afgescheurd. Extra hulp bij Cito-toets voor kind met dyslexie is oneerlijk Beau moet met rust worden gelaten eens 93% lojfeens 7% aantal reacties: 402 EN Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 11; Agenda: 20; Cul tuur: 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 43; Televisie: 46 en 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1