Zeeland Problemen zijn er niet; zorgen wel Goes scoort met polikliniek longrevalidatie Zeeuwse politieman fietst voor goede doel naar Peking. Meer puf voor longpatiënten na training in Goes. PZC Maandag 11 februari 2008 1 7 door Jeffrey Kutterink WILHELMINADORP - Nog 62 dagen. Dan stapt Anton Hagen uit Wilhel- minadorp op de fiets. Samen met negen andere politieagenten be reidt hij zich voor op de fietstocht van Amsterdam naar Peking. Bijna alles is geregeld. Bijna. „Ik zou morgen weg willen", roept hij resoluut aan de keukentafel. Maar pas zondag 13 april mag hij los. „Het wordt tijd." Al anderhalf jaar spoken die 12.000 kilometer richting de Olympische Spelen door zijn hoofd. „Nu komt het écht dichtbij. Zenuwachtig? Ik? Nee... Nou ja, als ik de hele route zie, word ik dat wel. Maar ik hak de route in stukjes. Dat maakt het veel overzichtelijker." De fietsen zijn binnen, de volg auto is geregeld. De afgedankte sur veillancewagen van de politie Zee land dient voor begeleiding, bevei liging en kwartiermaken. „Nor maal zou die auto naar de handel gaan; maar het korps Zeeland heeft de bus aan ons geschonken. We fietsen immers voor het goede doel, Righttoplay. De wagen heeft een grote beurt gehad, dus de rit moet geen probleem zijn." De kok en mecanicien sturen beur telings de VW naar Peking. „Is ie mand ziek of gewond, dan kan hij in de bus gaan zitten." De bagage gaat in een aanhanger. Hagen neemt alleen wat kleine re serveonderdelen mee, zoals een extra stuurbout. „Reserveframes? Nee. We gaan ervan uit dat de fiet sen goed zijn. En één frame is geen. Gaat er één kapot, dan doen ze dat vast allemaal." De agenten bereiden zich zowel fy siek als mentaal voor. Elke dag fietst Hagen van Wilhelminadorp naar het regiobureau in Middel burg. „Wekelijks trap ik tussen de 250 en 300 kilometer weg." Met de groep heeft hij er al zestien trainingszondagen en drie -week enden op zitten. „Het welslagen van de tocht hangt voor 20 pro cent af van de conditie en voor 80 Anton Hagen gaat samen met negen procent van wat er zich tussen de oren afspeelt." De fietsers krijgen niet voor niets professionele bij stand van psychologen van het korps Amsterdam-Amstelland. „We worden getraind hoe met el- 'Het welslagen van de toch hangt slechts voor 20 procent af van de conditie' kaar om te gaan en hoe op elkaar te reageren. Daarbij kijk je veel naar je eigen gedrag. Je leert er - ondanks de levenservaring die je hebt - nog veel van. We raken goed op elkaar ingespeeld." Om gedoe onderweg te voorko men, is een dagritme afgesproken. „Zo krijgen we geen discussies idere politieagenten te fiets naar Peki over hoe laat we de volgende dag gaan vertrekken. Ieder heeft ook een eigen taak. De één is verant woordelijk voor de keuken, de an der voor vervoer en weer iemand anders voor de bagage en de reser vesleutels. We kunnen elkaar daar op aanspreken en niemand hoeft alles tegelijk in de gaten te hou den." Vier maanden, 12.000 kilo meter met zijn tienen dag in, dag uit. „Natuurlijk zijn er uren dat je nauwelijks met elkaar spreekt. Toch ben ik er niet bang voor dat we elkaar niets meer te zeggen hebben. Elke dag maken we weer gezamenlijk van alles mee." Is er dan helemaal geen privacy? „Ieder heeft een eigen tentje. Dus 's avonds trek je de rits dicht en heeft ieder even zijn eigen plekje." Hagen ziet de tocht helemaal zit hij staat nu al te popelen. ten. „Ik weet dat thuis alles goed is geregeld. Belangrijk, want je bent wel vier maanden van huis. Ook heb ik met mijn vrouw besproken in welke situaties ik de tocht af breek en terugkeer." Hij neemt boeken mee, een klein handzaam fototoestel en een mp3-speler. „Daar kunnen ook fo to's op, heb ik me laten vertellen. Dat ga ik doen. In elk geval foto's van mijn vrouw en kinderen." Is er dan geen geen enkel vuiltje aan de lucht? „Problemen zijn er niet. Zorgen wel. Over de muggen, ongedierte en horzels in Siberië. Het wegdek, met name na Mos kou. En er is nog niets geregeld voor de oversteek van de volgauto bij de Chinese grens. Maar we heb ben nog even. Komt goed. Dit is avontuur." foto Lex de Meester Tocht Amsterdam-Peking Vertrek: zondag 13 april van uit het Olympisch Stadion in Amsterdam Aankomst: 6 augustus bij het Olympisch stadion in Peking. t- Route: Polen, Baltische Staten, Rusland, Mongolië, China Afstand: 12.000 kilometer Dagelijks af te leggen: circa 110 kilometer Gemiddelde snelheid: 23 kilo meter per uur Deelnemers: 12 Fiets: Giant expedition, 27 ver snellingen Goede doel: Righttoplay Meer info: www.biketoplay.nl door Claudia Sondervan GOES - Longpatiënten halen letter lijk meer puf uit lijf en leven als zij bij revalidatiecentrum De Linden- hof poliklinisch revalideren. Het herstelziekenhuis in Goes is voor post geworden van het Longcen trum in Breda. Mensen met het longsyndroom COPD kunnen er een therapie volgen van drie maan den die voorheen alleen in Breda gegeven werd. Sinds 2006 geeft De Lindenhof de poliklinische revali datie ook, op proef, met steun uit Breda. Zorgverzekeraar CZ toetste of het centrum voldoende resulta ten te zien gaf Van de deelnemers kreeg De Lindenhof het waarde ringscijfer 8,5. De Lindenhof kreeg inmiddels het groene licht van de verzekeraar en kan de therapie, die onder de basisverstrekkingen van de zorgpolis valt, verder gaan ont wikkelen. Vijftig van de zeventig Zeeuwen uit de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland zijn door onder zoekers gevolgd tijdens het pro gramma. Tweederde van de patiën ten was man, eenderde vrouw. De gemiddelde leeftijd was 66 jaar. Die verhouding en leeftijd weer spiegelen de rookgewoonten van veertig jaar geleden, merkt zorgma nager Marcel Duifhuizen van Reva- lidatiegeneeskunde Zeeland aan. „Toen was roken voor veel vrou wen nog ongewoon. Inmiddels ro ken bijna evenveel vrouwen als mannen. De grote golf aan longpa tiënten door het roken komt er nog aan." De deelnemers die aan het begin van het programma een kleine acht minuten konden fietsen, hiel den dat na de therapie een goede achttien minuten vol. Drie maan den na de therapie bleken ze ge middeld zelfs twintig minuten fiet sen aan te kunnen. Zij ervoeren hun ziekte minder als een ernstige belasting en konden zich aanmer kelijk beter handhaven in hun da gelijks leven. Van de longpatiënten die nog rookten waren er drie maanden na het einde van de the rapie acht van de tien van de siga ret afgebleven. 'De grote golf aan longpatiënten door het roken komt er nog aan' De meeste deelnemers verkeerden in het tweede en derde stadium van COPD, vertaald chronische ob structieve pulmonaire ziekte. Chro nische bronchitis en longemfy seem horen daartoe. COPD kent vier stadia. In het begin valt de kortademigheid enkel op bij hard lopen, in stadium vier zijn veel pa tiënten afhankelijk van extra zuur stoftoediening. De revalidatie geeft in dertig bij eenkomsten in drie maanden tijd de deelnemers handvatten hoe ze hun zelfredzaamheid en arbeids vermogen zo lang mogelijk kun nen behouden en zelfs vergroten. „Mensen die snel kortademig zijn hebben sterk de neiging het rustig aan te doen. Daar verslechtert hun conditie juist van. Je hebt mensen die door inactiviteit te dik worden, waardoor bewegen nog moeilijker gaat. En er zijn COPD-patiënten die juist hun spieren 'opbranden'. In beide gevallen zijn goede voe ding en de juiste oefening belang rijk." Fysiotherapeuten helpen longpatïënten ook, maar deze aan pak gaat verder, stelt Duifhuizen. Diëtist, fysiotherapeut, ergothera peut en bewegingsagoog - die het bewegen leuk weet te maken - werken samen met longarts, COPD-verpleegkundige en maat schappelijk werker in een program ma met sport en spel, informatie en voorlichting en groepsgesprek ken. Stoppen met roken is een the ma, maar ook omgaan met medica tie, wat het gebrek aan lucht en uit houdingsvermogen doet met je le ven en relaties en de vooruitzich ten die longpatiënten hebben. Zo fit mogelijk zijn vertraagt de ont wikkeling van de ziekte, maar ge nezing is er niet. Fitheid be schermt ook beter tegen de overal op de loer liggende infecties in de luchtwegen, waar COPD-patiën ten sterk gevoelig voor zijn. Tot nu toe verwezen alleen de lon gartsen in Goes hun Schouwse en Bevelandse patiënten naar de poli klinische revalidatie in De Linden hof Uitbreiding naar Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen is een wens, erkent Duifhuizen. „We heb ben in Terneuzen de vestiging De Wielingen. Het hangt er vanaf hoe de maatschappen van de longart sen willen meewerken. Die van Walcheren fuseert met de Goese maatschap en zal mettertijd aan sluiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17