Blijven oefenen op Handels loopjes Zeef snel Auto s belanden Filmhuis laat oog op sauna vallen in de sloot r Zangers blijven Scratch Messiah in Vlissingen jarenlang trouw. Samenwerking met de Zeeuwse bibliotheek geen optie voor cinema. Dirigent 17 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Vervelen?" Koorlid .John Leenhouts is verbaasd over de vraag. „De Messiah verveelt nooit." De Vlissinger doet voor de achtste keer mee aan de Scratch in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Een groep van tweehonderd zan gers is jaarlijks samen om in één dag Georg Friedrich Handels Mes siah in te studeren en vervolgens uit te voeren voor een volle kerk. „Zeer ontroerend!", roept dirigent Jules van Hessen tegen het koor. „Maar ook vals!" En daar gaan ze weer: 'And he shall purify the sons of Levi' „Jaaaa!", Van Hessen is te vreden. „Gaat u maar even zitten, daar gaan we dan. Kijk. Zo gaat het goed." Diny Mol uit Borssele scratcht voor de vierde keer. Vandaag zingt ze sa men met haar dochter Martine (derde keer) en met Nel Koopman (tweede keer) uit Goes. „Het is he lemaal niet vermoeiend", vinden ze, een hele dag zingen. Wel moei lijk: die loopjes hè. „We komen echt voor de ontspanning. En voor 'We zijn gewone mensen, gewone zangers en zingen voor een gewoon publiek' de mooie muziek natuurlijk." De hele winter klinkt de Messiah in Mols huis. „In november krij gen we een cd om te oefenen. Je stopt hem in de auto, zet hem aan onder het koken. Mijn dochter van elf kan hem zó meezingen." Iedereen die zin heeft, mag mee zingen, vertelt Matty Cijsouw, pr-vrouw van de Scratch. Als er plaats is tenminste, want elk jaar worden er mensen afgewezen. „Mensen die het kunnen en die al vaker hebben meegedaan vormen de basis. Daaromheen zetten we mensen die voor het eerst mee doen." Zangtalent is niet noodza kelijk, enige muzikale scholing of ervaring wél. „We zijn gewone mensen en we zijn gewone zangers", zegt Leen houts. „En we doen het voor een gewoon publiek." Leenhouts houdt van de Messiah. „Het is prachtige enerverende en dynami sche muziek. Daarnaast heeft het voor mij ook een religieus aspect." En hoewel het nu de achtste keer is, blijft repeteren hard nodig. „Ik oefen op de stukken die ik echt moeilijk vind. De loopjes, de trio len en ook de invallen. Maar er zijn stukken bij die ik zo uit mijn hoofd kan zingen." 'S-HEER ABTSKERKE - Twee auto's zijn gistermiddag een zeven meter diepe sloot ingeschoten bij een on geluk in 's-Heer Abtskerke. Een Middelburgs gezin (vader, moeder, oma en twee kinderen) reed om streeks 15.58 uur over de Grotedijk toen een personenauto, bestuurd door een 81-jarige Vlissinger, uit de richting van de Noteboomdijk naderde. Deze sloeg af in de rich ting van 's-Gravenpolder en reed de voorrangsweg op zonder voor rang te verlenen aan de auto van het gezin. De bestuurder, de 44-ja- rige vader, kon de auto niet meer ontwijken en beide auto's schoten een zeven meter diepe sloot in. Alle betrokkenen wisten op eigen kracht uit hun auto te kruipen. Niemand raakte gewond. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Filmtheater Schut tershof maakt het liefst een nieu we bioscoop in de voormalige sau na aan de Dam in Middelburg. Het pand staat al enige tijd te koop. Het huidige gebouw in het Schut tershofcomplex voldoet niet meer. Daar is geen foyer en de werkruim ten voor het personeel zijn te krap en verouderd. De cinema wil er bo vendien graag een zaal bij, zodat succesvolle films langer kunnen worden vertoond. De afgelopen maanden is onder zocht of het filmtheater bij de Zeeuwse Bibliotheek kon intrek ken. Hoewel bleek dat er wel ruim te was in de bibliotheek, ziet de ci nema nu van deze optie af zegt di recteur Maaike Ritsema. „We zijn met een ander plan gekomen, om dat we niet zo gecharmeerd waren van de bibliotheek." De besprekin gen met de bibliotheek zijn dan ook stopgezet. Ritsema wil niet zeggen welk pand de cinema op het oog heeft. Wethouder Frank Streng (WD) maakt daar geen geheim van: het is de sauna aan de Dam. „Wat ons betreft, is de bibliotheek nog niet uit beeld", zegt hij. Het is én én. Het Middelburgs filmtheater on derzoekt of de voormalige sauna geschikt is als bioscoop. Bespre kingen met de bibliotheek over samenwerking zijn stopgezet. We zijn het plan voor de sauna nu aan het beoordelen. De gemeente raad moet een financieel oordeel geven. Ik wil beide mogelijkheden aan de raad voorleggen." „Dat de bibliotheek niet sfeervol is, was nog niet het grootste pro bleem", zegt Ritsema. „Maar onze bezoekers reageerden er wel heel negatief op. Niemand heeft eigen lijk een goede associatie met dat ge bouw. Voor ons was een belangrij ker minpunt dat we één van de za len moesten delen. Wij willen elke dag in twee zalen kunnen draaien." Het was eerst de bedoe ling dat het filmhuis twee zalen in een nieuw theater zou krijgen. Toen de bouw van het theater aan de Zuidsingel werd stopgezet, be sloot de cinema om zelfstandig naar nieuwe ruimte te zoeken. Tip? redactie@pzc.nl Jennifer zit nog maar enkele we ken op klarinetles. Onlangs had de kleine meid al haar eerste optreden voor een pu bliek. Het spreekt vanzelf dat de ze historische gebeurtenis door haarfamilie op film werd vastge legd. De volgende dag bekeek Jennifers oudere zus thuis haar verrichtingen. Ze zag haar inge spannengezichtje, geconcen treerd turend op de bladmuziek. „Moest je niet naar de dirigent kijken?", vroeg ze. Maar daar had Jennifer kenne lijk geen enkele behoefte aan ge had. „Nee!", antwoordde ze resoluut. „Die zat alleen maar met z'n ar men te zwaaien." Het gelegenheidskoor in de Sint Jacobskerk afgelopen zaterdag. foto Lex de Meester Tip? redwalch@pzc.nl Politieman popelt om te beginnen aan fietstocht naar Peking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13