Kenia vestigt hoop op Kofi Annan Meningen 'Senator Heethoofd' heeft een probleem Minister Koenders zegt miljoen euro extra toe voor hulp. John McCain weet conservatief Amerika niet echt te overtuigen. Fietspad Rekenen en taal Seniorendagen Kunst Z onne-energie Emancipatie PZC Maandag 11 februari 2008 1 1 Minister Koenders (r) in gesprek met mensen die gevlucht zijn tijdens de ongeregeldheden in Kenia. foto Simon Maina/ANP door Saskia Caster NAIROBI - „Ik kreeg een kapmes op mijn keel met de mededeling dat ik direct mijn huis moest verla ten." Aan het woord is Begina Mi- gide, moeder van vier kinderen. Met haar zeven maanden oude dochtertje Zainab Mboga op de arm vertelt ze minister Bert Koen ders (Ontwikkelingssamenwer king) in een tent van de mobiele kliniek van Amref in een sloppen wijk van de Keniaanse hoofdstad Nairobi wat haar is overkomen. Een andere vrouw vertelt de minis ter hoe haar baby bewusteloos raakte van het traangas dat de poli tie gebruikte. „We worden verkracht en ik kan het mijn man niet vertellen, want dan gaat hij ervandoor." Ze is blij dat ze deze vreemde, belangrijke door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De progressieve De mocraten hebben nu al gewon nen, meent Rush Limbaugh, de conservatieve radiocommentator die al zijn hele leven vecht tegen de vervloekte 'liberals'. „Ze krijgen straks hoe dan ook hun zin. Of hun eigen liberal wint, of die van ons: John McCain." Joe Scarborough, televisiepresenta tor en voormalig Republikeins con greslid, heeft de verkiezingen afge LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Het fietspad moet wijken voor golfbaan (PZC, 02-02). De mensen vragen zich af wat er aan de hand is om zo'n mooi fietspad op te of feren voor een golfbaan. Golfen is nog altijd een elitaire sport en de damens en heren die deze beoefe nen willen tijdens het golfen niet gestoord worden door het gepeu pel dat zich al kwebbelend voort beweegt op een pad langs hun ter rein. Door dat geroezemoes raken ze uit hun concentratie tijdens het met een stokje een balletje in een putje mikken. F.K. Schipper sr. Schaepmanstraat 89, Vlissingen Als je aan een universiteit lesgeeft aan Engelse studenten en je consta teert dat ze geen foutloos Engels meer kunnen schrijven dan is dat domweg verbluffend. Hadden de ze studenten wel betere sociale vaardigheden aangeleerd? Pas na minister haar verhaal kan doen. Een uur rijden buiten Nairobi, op de stoffige binnenplaats van de Naivasha Maximum Prison, vertelt jenny Alouch dat dit het enige is wat zij wil: naar haar zuster. Naar haar thuisland, waar de Luo's (de stam van oppositieleider Raila Odinga) in de meerderheid zijn. Niet naar haar moeder in Nairobi waar de verschillende stammen el kaar nog tegen kunnen komen. Alouch wil nooit meer terug. Ze was een medewerkster van een Ca nadese rozenkweker. Ze had vrij toen ze zondag twee weken gele den geweerschoten hoorde en zag hoe huizen in de brand werden ge stoken. Haar huisbaas, een Ki- kuyu, waarschuwde haar dat ze weg moest. Het enige dat ze heeft zijn de kleren die ze al twee we ken draagt en haar levenslijn, haar mobiele telefoon. Op de binnen plaats slapen kleine kinderen en baby's in de open lucht op de grond. Er zijn geen tenten, extra sa schreven. „De Republikeinse partij wint nooit met een kandidaat die gematigd is. Gerald Ford verloor om die reden in 1976 en Bob Dole verloor in 1996. Republikeinen winnen alleen met conservatieven als Ronald Reagan en George W. Bush." De weerzin tegen McCain toonde zich vorige week onbarm hartig tijdens een toespraak van de Republikeinse kandidaat in Washington. Het publiek had van de organisatoren opdracht gekre gen om niet te joelen, maar toen McCain het woord illegale immi gratie liet vallen, barstte er alsnog een enorm boegeroep los. Het was een ongekend schouwspel voor de doorgaans zo gedisciplineerde Re dat ze na een jaar Utrecht weer te rug waren in Engeland, vertelden onze Engelse collega's! Die be schaamd hun tekortschietend ba sisonderwijs als schuldige moes ten aanwijzen al werd er weer hard gewerkt aan de juiste priori teiten. Terwijl we ook hier aanwijs baar zijn afgezakt, moeten we ken nelijk dit achterhaalde voorbeeld van onderwijsverval nog verder blijven volgen (PZC, 08-02). De ontwikkeling van een land staat of valt met gedegen onderwijs en ontwikkelingslanden raken hier steeds meer van doordrongen. Dat wij een tegengesteld traject afleg gen getuigt van een tragisch tekort aan inzicht in onze eigen bestaans voorwaarden. Overigens valt niet de nieuwe PA BO-directeur daarvoor verant woordelijk te houden, maar dege nen die hem hebben aangesteld. Rein Scheele Energiestraat 11, Terneuzen Zij, de regiegroep 'Grijs Werkt', die tot hun 35e jaar in de school banken hebben doorgebracht, vin den dat ouderen langer moeten doorwerken en geen extra vrije da gen meer moeten krijgen. Voor diegenen die al vanaf hun 16e jaar aan het arbeidsproces deelnemen, altijd zwaar werk hebben verricht in weer en wind buiten hebben ge nitair, hulpverleners of voedselpro gramma's. Volgens minister Koen ders is de internationale gemeen schap veel te laat in actie geko men. Kenia balanceert op de rand van de afgrond, maar het is nog niet te laat. Hij heeft veel vertrou wen in de onderhandelingen die voormalig VN-baas Kofi Annan in Nairobi voert. Die moeten niet al leen leiden tot oplossingen in Nai- Kenia balanceert op de rand van de afgrond, maar het is nog niet te laat robi, maar op termijn ook op dis trictsniveau. Er is in Kenia groot achterstallig onderhoud als het gaat om zaken als armoede, jeugd werkeloosheid, landhervorming en machtsdeling. Ook Jenny Alouch en Begina Migi- de hebben hun hoop gevestigd op Annan. publikeinse partij. McCain heeft dan ook enkele conservatieve hoofdzonden op zijn naam staan: hij stemde twee keer tegen de be lastingverlagingen van president 'Democraten krijgen hoe dan ook hun zin: of hun liberal wint, of die van ons' Bush, hij weigerde stamcelonder zoek te veroordelen, stemde tegen een grondwettelijk verbod op het homohuwelijk en hij was een voor stander van nieuwe 'softe' immi gratiewetgeving. De afkeer van McCain gaat dieper ploeterd is dit een regelrechte klap in het gezicht. Makkelijk praten vanuit een fraaie lederen zetel aan een notenhouten bureau. Deze beleidsmakers zouden eens een weekje mee moeten gaan wer ken in de bouw of metaalindus trie, dan zullen we eens zien of ze nog zo enthousiast zijn om deze maatregelen door te voeren. Een schandelijke vertoning die he le discussie over het langer door werken en het intrekken van extra vrije dagen voor de oudere werk nemer. Dré de Koning Coxstraat 92, Kapelle Triest, dat het mannetje in het Westduinpark te Vlissingen z'n vrouwtje al zo lang kwijt is. Nog triester, dat het vrouwtje bij de ge meentelijke opslagplaats is verdwe nen. Zo ga je toch niet met kunst om! Ter vervanging van het vrouw tje had een anonieme auteur een klein bordje geplaatst, waarop hij/zij regelmatig een wit papiertje met wisselende gedichtjes prikte. Helaas is nu ook dat bordje door vandalen vernietigd. Tot de vandalen zou ik willen zeg gen: als je zo graag een zaag han teert, ga bij de. plantsoenendienst werken en blijf voortaan met je handen van andermans spullen af Tot beeldend kunstenaar Jan Haas „Ze moeten daar in Nairobi aan ta fel gaan zitten en met een oplos sing komen", zegt Jenny. Koenders zegde zaterdag toe dat Nederland een miljoen euro extra dan de inhoudelijke meningsver schillen. Voormalig kandidaat Mitt Romney week in het verleden ook af van de conservatieve dogma's, maar kreeg desondanks het voor deel van de twijfel. Bij McCain is dat anders. Columnist Mona Cha- ren van het tijdschrift National Re- view meent dat McCain 'minach ting' heeft voor conservatieve kop stukken. De oorlogsveteraan staat onder collega's bekend als 'senator Heethoofd'. Een half jaar geleden zei hij nog in het bijzijn van dertig ooggetuigen 'fuck you' tegen een collega die het oneens was met zijn immigratieplannen. Er is ook een hardnekkig gerucht dat hij ooit scheldend en tierend het kan zou ik willen zeggen: veel succes met het maken van een nieuw vrouwtje. A.B. ten Bruggencate-Knoop Suze Croeneweglaan 118, Vlissingen Ik wil zonne energie, maar ben 60. Het break-even point ligt echter op ca. 20 jaar (PZC 9 februari). Bij voorfinancieren 30 jaar? Ik geloof ook niet, dat Delta echt mensen zoekt die minder afnemen. Haar doel is binnen de grenzen van de wet om gezinnen zo efficiënt mo gelijk te exploiteren. Zelfs Rabo is democratischer gestructureerd; die kent leden met toezicht. Als pseu- do-nutsbedrijf investeert Delta overwinst, ons geld, liever in over names dan winst terug te storten. Haar groene subdidies worden middels de fiscus door ons zelf be taald. Bij ons berekende ze overigens ex- cl. bonus liefst 25,6 procent te veel over 2007. Rente uiteraard voor haar. Bij wie nog meer? Ik vraag me in alle ernst af of in een tijd dat energie een kritisch product wordt, het beheer nog in handen hoort van zakenjongens met een commerciële, en niet primair een sociaal-maatschappelijke doelstel ling. En ik had liever wat zonnepanelen met een kortere afschrijvingstijd, met afbetaling middels bonuspun- geeft voor hulp aan de mensen in Kenia die hun huis zijn ontvlucht voor het geweld dat uitbrak na de presidentsverkiezingen in decem ber vorig jaar. toor van voormalig minister Rumsfeld van Defensie zou zijn binnengestapt. In de ogen van de conservatieven is McCain hard voor Republikei nen, maar poeslief voor progressie ve liberalen. Tijdens de verkiezin gen van 2004 nam hij Democra tisch presidentskandidaat John Kerry in bescherming tegen Repu blikeinse aanvallen. De kritiek op Kerry's optreden als soldaat in Vietnam waren volgens McCain 'oneervol en oneerlijk'. Volgens de conservatieven zou hij hebben ge aasd op het vicepresidentschap on der Kerry. In 2001 zou McCain zelfs hebben overwogen om de Re publikeinse partij te verlaten. ten in plaats van korting op pret parken. H. Pollemans Singel 10, Biervliet Vrouwen in leidinggevende func ties (PZC 5-2) maken wederom on- derbuikgevoelens los (Pollemans, PZC 7-2 en WondergemPZC 8-2). Emancipatie is 'het streven naar gelijkgerechtigdheid, zelfstan digheid en eerlijker maatschappelij ke verhoudingen'. In een wereld waar vrouwen het grootste deel van alle arbeid ver richten zou zich dit moeten verta len in leidinggevende functies. Helaas zijn we nog niet zover. Er is hoop; meisjes presteren beter in het (hoger) onderwijs dan jongens en mannen durven er voor uit te komen dat tijd investeren in het ge zin leuk en zinvol is. Achterhaald lijkt ook het (zure) standpunt dat abstract denken nor maliter het domein is van de man. Onderzoek wijst uit dat jongens en meisjes uiteindelijk even goed presteren in taal en exacte vakken. Meisjes gaan zich echter later voor exacte vakken interesseren. Hier is dus werk aan de winkel. Eikaars anders-zijn waarderen en tunnelvisies loslaten zijn daarbij onontbeerlijke voorwaarden! Dineke Krutwagen Axelsestraat 79, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11