Buitenland Eerste Duitse vechttroepen Afghanistan Bekendmaking Felle kritiek Brussel op Servische premier EU: machtsspelletjes kennelijk belangrijker dan belangen burgers. Voor het eerst sinds Tweede Wereldoorlog Duitse gevechtseenheid. Heath Ledger stierf aan overdosis medicijnen Turks parlement: einde verbod hoofddoekjes Rijkswaterstaat «S i Brand op Turks vrachtschip met gevaarlijke stoffen PZC Donderdag 7 februari 2008 I 7 ANKARA - Op het Turkse vrachtschip Und Adriyatik in de Adriatische Zee is brand uitgebroken. Het schip heeft tweehonderd vrachtwagens en enkele tonnen ge vaarlijke stoffen aan boord en dreigde gisteren te zin ken, meldden de Turkse en Kroatische autoriteiten. Oe negen passagiers en 22 bemanningsleden zijn overge bracht naar een Grieks schip. Het schip was van Istan- BRUSSEL - De Europese Commissie heeft harde kritiek op de Servische premier Vojislav Kostunica we gens zijn verzet tegen de onderte kening van een politiek akkoord met de EU. Eurocommissaris Ollie Rehn (Uit breiding) zei gisteren zeer teleurge steld te zijn over de 'obstructie door bepaalde politieke kringen, die hun machtsspelletjes kennelijk belangrijker vinden dan de belangen van de Servische bur gers'. De ondertekening had giste ren in Brussel moeten plaatsvin den, maar is afgeblazen. Volgens Kostunica kan Servië het akkoord niet tekenen omdat de EU maandag besloot 1800 ambte naren, juristen en politiemensen naar Kosovo te sturen. De premier meent dat de EU daarmee feitelijk aangeeft dat zij een onafhankelijk heid van Kosovo, nu een Servische provincie onder VN-bestuur, zal erkennen. De Servische president Tadic komt de EU volgens Kostuni ca te veel tegemoet. In Belgrado heeft Kostunica's houding tot een politieke crisis geleid. Zeventien bewindslieden eisen een spoedbe raad van het kabinet, hetgeen Kostunica weigerde. Hij wil dat eerst het parlement zich uit spreekt over het EU-akkoord. Parlementsvoorzitter Dulic stelt dat er eerst een kabinetsstandpunt moet zijn voordat hij de Kamerle den bijeenroept voor spoedberaad. Rehn meent dat Kostunica terug komt van eerdere beloften. De pre mier zou gezegd hebben dat de kwestie-Kosovo en het Servische EU-lidmaatschap gescheiden moe ten blijven. BERLIJN - Duitsland stuurt deze zo mer voor het eerst een gevechts eenheid naar het buitenland. Mi nister Franz Josef Jung van Defen sie zei gisteren in Berlijn dat het land een zogeheten snelle-inter- ventiemacht in het noorden van Afghanistan zal stationeren. Duitsers en het leger is sinds de Tweede Wereldoorlog een beladen onderwerp. De Bundeswehr nam sinds 1999 wel deel aan vredesope raties (zoals in Kosovo) maar steeds onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de Duitse inzet een 'ondersteunend' karakter had. Met het zenden van een gevechts eenheid voldoet de regering in Ber lijn aan een verzoek van de Navo. De Duitsers vervangen de 250 manschappen van een Noorse snelle-interventiemacht in het noorden van het Aziatische land. Noorwegen trekt hen deze zomer uit Afghanistan terug. De beslissing van de Duitse rege ring kwam niet onverwacht. De re gering in Berlijn heeft van het par lement toestemming 3500 militai ren in het noorden van Afghanis tan te stationeren. Daar is het rusti ger dan in het zuiden, waar Neder land ruim 1.000 militairen heeft. Ondanks groeiende druk van de Navo en vooral de Verenigde Sta ten verzet de Duitse regering zich tegen de stationering van militai ren in het zuiden van Afghanistan. Ook Groot-Brittannië stuurt vecht troepen. Het gaat om een elite-een heid van drie bataljons van de luchtmobiele brigade, waaronder een recordaantal parachutisten. Zij moeten de Britse troepen in Hel mand meer vuurkracht geven. Ze worden begeleid door meer ge pantserde voertuigen en helikop ters. Het aantal Britse militairen blijft gelijk: 7700. Daarmee negeert Londen oproepen van de Verenig de Staten, Canada en Australië aan Navo-landen om meer militairen te sturen. De Britten hebben na de VS al de meeste militairen gele gerd in Afghanistan. Ontgrondingenwet Besluit inzake een aanvraag om vergunning voor het winnen van schelpen in de Westerschelde bul onderweg naar de Italiaanse havenstad Triest toen, op ruim twintig kilometer van de Kroatische kustplaats Rovinj, brand uitbrak. Hoe de brand heeft kunnen ont staan op het 193 meter lange vaartuig is onbekend. De Turkse noch de Kroatische autoriteiten wilden specifice ren welke gevaarlijke stoffen zich aan boord bevinden. foto EPA NEW YORK - Filmster Heath Ledger is 22 januari overleden aan een on bedoelde overdosis medicijnen. Dat maakte een lijkschouwer in New York gisteren bekend. Zes ver schillende medicijnen, die voor het merendeel alleen op doktersre cept verkrijgbaar zijn, werden in zijn bloed aangetroffen. Het gaat onder meer om de kalmeringsmid delen valium en xanax en de slaap middelen restoril en unisom. ANKARA - Het Turks parlement heeft zich gisteren uitgesproken voor opheffing van het hoofddoek jesverbod in de universiteit. Met overgrote meerderheid is daartoe een amendement aangenomen. De tweede en laatste stemronde is zaterdag. De zaak domineert de Turkse politiek en symboliseert de strijd tussen de seculiere elite en de islamitische regering. De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt, ter voldoening aan hetgeen gesteld in afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht, het volgende bekend. Op 21 december 2007 is door het Waterdistrict Westerschelde van de Dienst Zeeland van Rijkswaterstaat een verzoek om vergunning ingevolge de Ontgrondingenwet van Van der Endt- Louwerse B.V. te Yerseke ontvangen, voor het tot en met 31 december 2010 jaarlijks ontgronden van 20.000 m3 schelpen in de Westerschelde. Terinzagelegging De aanvraag en de ontwerpbeschik king (en eventuele andere van belang zijnde stukken) liggen vanaf 8 februari 2008 gedurende 6 weken, tijdens kantooruren (of na telefonische afspraak), ter inzage bij het Water district Westerschelde van de Dienst Zeeland van Rijkswaterstaat, Buiten haven 2, 4531 BX Terneuzen. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Zienswijzen Belanghebbenden kunnen gedurende bovengenoemde periode van terinzage legging schriftelijk en/of mondeling zienswijzen inbrengen bij de onder het kopje 'Terinzagelegging' genoemde instantie. Degene die een zienswijze inbrengt, kan gelijktijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Inlichtingen Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen en/of (tegen betaling) van kopieën van de ter inzage gelegde stuk ken kan men zich wenden tot de onder het kopje 'Terinzagelegging' genoemde instantie. De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd van het Waterdistrict Westerschelde, mevrouw ir. A.M.J.V. van Boxtel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7