r Eindelijk eens lekker rocken Concert met werk Oostenrijkse componisten Orgelmuziek De Broekert op cd verschenen Jong talent uit kleinkunst in De Wegwijzer Popgroep Nits verrast met ander geluid op haar nieuwe album. Symfonieorkest van hogeschool Codarts morgen in Middelburg. PZC Donderdag 7 februari 2008 33 MIDDELBURG - Van de Middelburg se organist Leen de Broekert is een nieuwe cd verschenen. Het gaat om een opname van De Broekert terwijl hij het Van Vulpen-orgel van de Koorkerk in Middelburg be speelt. Het is de eerste keer dat het orgel is gedocumenteerd op een ge luidsdrager. De cd, die vorig jaar juli is opgeno men, is mogelijk gemaakt door de vrijzinnige Koorkerkgemeenschap. Die wilde op deze wijze het dertig jarig organistschap van De Broe kert markeren. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan de renovatie en herinrichting van de kerk. Op de cd speelt de organist werken van Dietrich Buxtehude, Georg Böhm, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn, A.-F. Boëly en De Broekert zelf. De cd is uitgebracht door Zefir Re cords, het muzieklabel van Jakko van der Heijden uit Middelburg. Het label gaf eerder al cd's met pia nomuziek van De Broekert uit. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In thea ter De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland treden morgen avond drie van de zes kandidaten op die dit jaar de halve finale van het Amsterdams Kleinkunst Festi val hebben bereikt. Het gaat om Margriet Bolding, Marco van Es en Tim Fransen. Aanvang: 20.30 uur. Het Amsterdam Kleinkunst Festi val is een belangrijk podium voor nieuw kleinkunsttalent. De halve finales zijn maandag 31 maart en dinsdag 1 april, de'finale zaterdag 5 april, allemaal in dfe Kleine Kome die in Amsterdam, De winnaar ontvangt de Wim Sdnneveldprijs. Ter voorbereiding op de eindstrijd maken de kandidaten fiie met suc ces door de voorrondes zijn geko men, een tournee langs de kleine re theaters in Nederland, Op die manier doen zij live-ervaring op en kunnen zij hun programma bij schaven. Ze worden bijgestaan door een professionele coach. Per avond treden drie van de zes hal- ve-finalisten op. door Peter Bruyn GOES - Popgroep Nits heeft inmid dels al zo'n twee dozijn cd's op haar naam staan. De nieuwe klinkt verrassend anders. Het is duidelijk dat de groep, die in het kader van een theatertournee mor gen in Goes optreedt, niet op oude roem wil teren. „Ik las eens een interview met Leo nard Cohen over de rol van mu ziek in het leven", vertelt Henk Hofstede. „Als gebeurtenissen die onverbrekelijk met muziek verbon den zijn noemde hij bruiloften, be grafenissen en het doen van de af was." En daarmee is meteen de ti tel van het nieuwe album van de Nits verklaard: Doing the dishes. Wie de oer-Hollandse popgroep de afgelopen kwart eeuw gevolgd heeft, zal verbaasd zijn. Nog nooit klonk de band, die het patent heeft op een bezonken, Europees popgeluid, zó nadrukkelijk als Bob Dylan of The Waterboys. Hofstede tokkelt de banjo en laat de bottle neck over de snaren glijden als in pure Americana. En slagwerker van het allereerste uur Rob Kloet doet wat hij nog nooit gedaan heeft: hij slaat in een aantal songs een rechttoe-rechtaan-ritme. Regelrechte rock! De zanger lacht. „Ja, dat verbaasde ons zelf ook", zegt hij. „Zeker na ons vorige al bum Les nuits, dat in alle opzich ten donker was. Hoe tevreden we ook over die plaat waren, we wil den gewoon niet nog zo'n album maken. Toen we april vorig jaar aan Doing the dishes begonnen, startten we met helemaal niets. We gingen spontaan spelen in de studio en het bleek onmiddellijk allemaal up tempo te zijn. Toen we halverwege het proces de definitie ve nummers voor de plaat moes ten selecteren, kozen we heel be wust voor songs die niet dat ty pisch 'Europese' hadden." „Het is natuurlijk ook niet zo dat we nooit konden rocken", vervolgt Hofstede. „Toen ik in de vroege ja ren zeventig in bandjes ging spe len was dat allemaal rock. Alleen op het moment dat we met de Nits platen begonnen te maken, hebben we de rock bewust buiten 'We gingen spontaan spelen in de studio en het bleek allemaal up tempo te zijn' beeld gehouden. We wilden ons met een eigen stijl profileren. En nu, op deze nieuwe plaat, lieten we het rocken eindelijk eens toe." Het geeft goed aan waar de Nits, de groep die in t974 door Hofste de, Kloet en twee vrienden werd opgericht, muzikaal geplaatst kan worden. Begin jaren tachtig, toen de band serieus doorbrak met de hit Nescio, was toetsenman Robert Jan Stips ook al van de partij. An dere musici kwamen en gingen, maar anno 2008 bestaat de Nits weer uit het trio Hofstede, Kloet en Stips. Behalve de huidige rockbenade- ring is er nogmeer anders dan vroeger bij de Nits. De groep werd altijd geassocieerd met de hang naar de Amsterdamse jeugd die Hofstede in zijn teksten etaleerde. In the Dutch mountains. Dapper- street. J.O.S. Days. Liedjes als au- dio-prentbriefkaarten uit de jaren vijftig en zestig. Maar op het vori ge Nits-album Les nuits waren op eens drie songs rechtstreeks geïn spireerd door de moord op Theo van Gogh en de nieuwe single The flowers haakt in op de aanwezig heid van Nederlandse troepen in Afghanistan. „Ach, de nostalgische verhalen zijn misschien wel een beetje op", zegt Hofstede. „Destijds, twintig jaar geleden, was het belangrijk voor mij om die jeugdherinnerin gen een keer vast te leggen. Maar ik wil dat niet blijven recyclen." Nits, morgen in theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. door Corella Nijsse MIDDELBURG - Drie Oostenrijkse componisten ontmoeten elkaar in het concert dat Codarts Sympho ny Orchestra morgen geeft in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg, onder leiding van dirigent Arie van Beek en met medewer king van violist Radu Bitica. De uitvoering vindt plaats in het kader van het samenwerkingsver band dat de Zeeuwse Concertzaal recent heeft opgezet met Codarts, de Hogeschool voor de Kunsten Rotterdam, waaronder het conser vatorium valt. Een aantal concer ten dat de diverse ensembles en or kesten van het conservatorium ge ven, kan op deze manier ook naar Middelburg worden gehaald. Het concert van morgen begint im posant, met de eerste symfonie van Gustav Mahler. „Bij dit werk zitten zo'n 125 musici van 50 natio naliteiten op het podium", zegt Pa trick Cramers van Codarts. Deze symfonie heeft een unieke orkes tratie en een soms bijna spirituele sfeer. Het eerste deel van de symfonie symboliseert het ontwaken van de natuur en heeft een langzaam, sle pend karakter. Het tweede deel is een boerendans in driekwarts maat. In het bekende derde deel, klinkt het Vader Jacob maar dan in mineur. Het is een soort ironische dodenmars, waarbij Mahler zich heeft laten inspireren door een schilderij waarop de dieren in het bos de overleden jager ten grave dragen. Het vierde deel begint stormachtig en verbeeldt een 'plot selinge uitbraak van wanhoop, af komstig uit een diep geraakt hart', aldus Mahler. Mahlers vrouw Alma hertrouwde na diens dood met de architect Gropius. Zij kregen samen een dochter: Manon. Manon stierf op 19-jarige leeftijd aan polio. Ter na gedachtenis aan haar schreef Al- ban Berg zijn ontroerende viool concert Dem andenken eines Engels. Dit werk heeft het karakter van een requiem. Berg verwerkte hier in op ingenieuze wijze het koraal Es ist genug van Bach. Violist Gordan Nikolic, concert meester en muzikaal leider van di verse vooraanstaande Europese or kesten, zou aanvankelijk soleren in Bergs werk. Gisteren werd bekend dat hij wegens ziekte verstek moet laten gaan. Nikolic wordt vervan gen door Radu Bitica. Hij was on langs nog in de Zeeuwse Concert- 'Bij Mahlers symfonie zitten op het podium 125 musici van 50 nationaliteiten' zaal te horen, toen als solist bij het Codarts Blazersensemble. Het laatste werk dat morgenavond in Middelburg wordt uitgevoerd, is de symfonische ouverture Ekke- hard voor groot orkest en orgel van Franz Schreker (1878-1934). „Dirigent Arie van Beek heeft dit programma samengesteld aan de hand van de bezetting van de drie werken en hun moeilijkheids graad. De componisten zijn boven dien alle drie afkomstig uit Oosten rijk en leefden in dezelfde perio de", zegt Cramers. „Alle orkestle den studeren aan ons conservato rium. Voor elke concertreeks wor den opnieuw audities afgenomen maar van een zekere vaste kern mogen we gelukkig wel spreken, waardoor de continuïteit en de kwaliteit gewaarborgd blijven." Codarts Symphony Orchestra, mor- gen in de Zeeuwse Concertzaal te Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Nits, met drummer Rob Kloet, zanger/gitarist Henk Hofstede en toetsenist Robert Jan Stips. foto Paul Bergen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63