Zeeland Lief en leed bij duizenden kopjes koffie maar wel veel KvK is kritisch over plan Zierikzee 'Mijn vergunning is er al, klopt dat wel?' Weg bij Renesse dicht wegens vervanging licht Schoonzussen Tilly en Nel drinken al vijftig jaar samen een bakkie. Gemeentelijke afdeling redelijk tevreden, maar kritisch op zichzelf. Geen woningen in winkelpanden en niet te veel details regelen. S PZC Donderdag 7 februari 2008 27 Tijdens de koffie bespreken Tilly Kouijzer (I) en Nel Tuinder naast lief en leed ook tv-series en wisselen ze recepten uit. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Hun vriendschap da teert van de laatste klas lagere school, direct na de oorlog. Daar na verloren ze elkaar kort uit het oog tot zowel Nel Tuinder als Tilly f Kouijzer met een jongen van Van i Velthoven trouwde. Als schoonzus- F sen kwamen ze bijna naast elkaar op de Lammermarkt te wonen. En elke doordeweekse dag drinken ze samen koffie. Gisteren op de kop af vijftig jaar lang. Tilly van Velthoven neemt altijd twee kopjes en twee koekjes. „Kof fie heb ik leren drinken door de warm te maken, moet de dagver goeding naar veertig of vijftig eu ro, vindt Duijzer. Tot het zo ver is, probeert de brigade zich op ande re manieren te onderscheiden. „Onze mensen overnachten op het strand", verklaart hij. „En al leen al de naam Renesse maakt sommigen geïnteresseerd." Ook Van Uijthoven meent dat een salaris niet allesbepalend is. „De sfeer is natuurlijk ook belangrijk. Soms neemt iemand een jaar later z'n vrienden mee en blijven die ja ren plakken. Het kan er ook van af hangen waar je je vakantie viert of hoe ver je moet reizen." Toch hoopt Duijzer zijn mensen nel wat meer te kunnen bieden. Ze eisen tegenwoordig simpelweg éér dan gezelligheid alleen." koekjes", vertelt zij. „Zonder koek je vind ik het niets." Nel van Velt hoven houdt het bij één kopje. In vijftig jaar koffiedrinken, behalve dan in de weekeinden en schoolva kanties, is het duo samen goed voor tienduizenden kopjes en even zoveel koekjes. Tilly schenkt Douwe Egberts op de 'ouderwet se' manier, Nel had al snel een Sen- seo staan. „Ja, ik ga wel met de tijd mee, ik heb zelfs een mobieltje, al belt ei genlijk niemand me op dat num mer." Op maandag, woensdag en don derdag komt Tilly naar Nel, op dinsdag en vrijdag loopt Nel naar Tilly. Samen delen ze de Libelle zo als ze vroeger ook de Zierikzee- sche Nieuwsbode deelden. Nel en Meer salaris in 2009? Wethouder Ad Verseput hoopt dat Schouwse strandwachten in 2009 kunnen rekenen op een hoger salaris. De gemeente heeft daarvoor samen met negen andere Zeeuwse en Vlaamse gemeen ten drie miljoen euro subsidie aangevraagd bij de Europese Commissie. Daarvan moet 2,5 ton naar Schouwen-Duiveland gaan. De gemeente wil daar verder een mobiele post bij de Brou- wersdam van betalen en be kijkt of de andere posten het helé jaar kunnen blijven staan. John kregen drie kinderen, later goed voor vijf kleinkinderen, de vier kinderen van Tilly en Luciën zorgden voor elf kleinkinderen. Re gelmatig zijn beide oppasoma's voor de jongste generatie. Zowel John als Luciën overleed jong en de vriendinnen bleven Tilly schenkt Douwe Egberts op de 'ouderwetse' manier, Nel heeft een Senseo achter met jonge kinderen. „Dat heeft ons wel gesterkt in onze vriendschap", zeggen beiden. „On ze kinderen zijn ook samen opge groeid, bijna als een grote familie." Om gespreksstof zitten de schoon- door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Grote projecten als wo ningbouwplannen en de verbou wing van het Watersnoodmu seum laten een aantal maanden langer op zich wachten doordat de gemeente aanvragen voor vrijstel ling te lang laat liggen. Dat consta teert de afdeling Ruimte en Milieu van Schouwen-Duiveland zelf Dat is geen reden voor grote zorg, maar juist een teken dat de ge meente zichzelf kort houdt, vindt ambtenaar W. Mulder. „Een paar zussen nooit verlegen. Lief en leed, of dat nu nabij is of op we reldschaal, worden besproken, tv-series becommentarieerd en re cepten uitgewisseld. En daar valt altijd zo veel over te zeggen dat het halfuurtje meestal uitloopt. Meningsverschillen zijn er niet. Po litiek zitten ze op één lijn, ook daar is geen spanningsveld. Nel: „We verschillen wel van elkaar, ik ben wat drukker dan Tilly. Maar we respecteren elkaar en dan kom je ver." Een enkele keer gaan ze samen weg, maar eigenlijk zitten ze het liefst thuis. Vanochtend komt Tilly weer bij Nel koffiedrinken. Het on derwerp? Waarschijnlijk de feest dag die de zeven kinderen hen gis teren onverwacht aanboden. jaar geleden was het echt mis. We lagen ver achter en hadden geen overzicht. Juist doordat we nu al les op orde hebben, kunnen we in een vroeg stadium zien dat het mis gaat en onszelf corrigeren." De gemeente heeft een aantal mensen ingehuurd om de achter stand snel in te halen. Overigens vond de afdeling Ruim te en Milieu intern ook veel zaken die goed lopen. Zo verloopt de in voering van de wabo-wet, waar mee diverse vergunningen snel in één keer worden verleend, prima. Mulder: „Iemand belde ons omdat hij z'n vergunning binnen een week in de bus had. Hij dacht dat we mis waren geweest." ZIERIKZEE - 'Voorkom dat winkel panden in de binnenstad van Zie rikzee worden omgebouwd tot woonhuis.' Dat schrijft de Kamer van Koop handel (KvK) aan het gemeentebe stuur. De KvK reageert hiermee op het voorontwerp bestemmings plan voor de binnenstad. „Een cen trum wordt aantrekkelijker als de winkels aaneengesloten zitten", zegt M. Volleman van de KvK. „Het hoeven niet alleen winkels te zijn, maar kunnen ook andere voorzieningen zijn die voor het winkelend publiek aantrekkelijk zijn." De KvK pleit er daarom voor om wonen op de begane grond uit te sluiten. De Kamer van Koophan del staat hierin niet alleen. Ook on dernemersvereniging Neptunus heeft bezwaar tegen de woonfunc tie in het stadshart. Een tweede punt van kritiek is het voornemen van de gemeente om geen nieuwe horeca toe te laten in het centrum. „Wij vinden dat een broodjeszaak of een snackbar het centrum van Zierikzee juist aan trekkelijker maken. Wij denken dat daar ook ruimte voor is." Volle man benadrukt dat het gaat om lichte horeca en geen bar of disco theek. Het bestemmingsplan is ook doorgelicht op overbodige re gels en die staan er in, stelt de KvK. Bijvoorbeeld gedetailleerde regelgeving over hoogtes van schuurtjes, schuttingen en hoofd gebouwen. Maar de omschrijving van de maximale breedte van een aanlegsteiger is in de ogen van de KvK té detaillistisch. De opmerkingen van de Kamer van Koophandel worden meegeno men in de procedure en uiteinde lijk beslist de raad of hier iets mee gedaan zal worden. RENESSE - De Recreatieverdeelweg tussen Renesse en Burgh-Haamste- de is van maandag tot en met woensdag tussen de twee roton des afgesloten voor alle verkeer. De provincie vervangt de ledlamp jes die daar in het midden van de weg zitten. Van de huidige zijn er een aantal kapot. „We hebben nu betere exempla ren", zegt F. Haak van de provin cie. Het idee, zuinige lampjes in het wegdek die alleen aanfloepen als er verkeer in aantocht is, werkt uitstekend, vindt hij. „Het is zui nig en minder belastend voor de omgeving dan palen. Verkeer rea geert er prima op. Daarom dat we tussen Zierikzee en de Zeeland- brug ook ledlampjes hebben aange bracht." Er is één minpunt: de aan schafkosten. „Het is echt ontzet tend duur." Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer omgeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51