Depot voor werk aan spoor Eén lab voor drinkwaterbedrijven Loods Roelse vertelt over het loodswezen Werkstraf 120 uur en 1,5 jaar niet springen Verrassende ideeën voor uienpellen Aannemer BAM Rail treft voorbereidingen voor groot onderhoud. Laboratorium voor Zeeuws drinkwater blijft in Werkendam. PZC Donderdag 7 februari 2008 31 door Ben Jansen KRUININGEN - De voorbereidingen voor het groot onderhoud aan de Zeeuwse spoorlijn zijn begonnen. Hoofdaannemer BAM Rail richt deze week tussen Kruiningen en de Vlakebrug een tijdelijk depot in waar spoormateriaal wordt opge slagen. Tussen Vlissingen en Ber gen op Zoom komen zeven van die depots. Tussen 22 maart en 22 april wordt vijftig kilometer spoor vernieuwd. In die tijd rijden geen personen treinen. Passagiers worden per bus vervoerd. De depots zijn vooral bedoeld voor de opslag van de kiezels die in de spoorbaan als ballastbed wor den gebruikt. Voordat de feitelijke onderhoudswerkzaamheden be ginnen, worden op de depots nieu we kiezels aangevoerd. Het oude ballastmateriaal wordt er tijdelijk opslagen en later weggeruimd. In totaal wordt 200.000 ton vervan gen. Waar de depots op onverharde ter reinen komen te liggen, wordt een laag zand van ongeveer een meter aangebracht, waarop betonnen pla ten komen. De aanleg van de de pots en de aan- en afvoer kiezels gaan met extra vrachtverkeer ge paard. Spoorbeheerder Prorail heeft de omwonenden deze week per brief geïnformeerd dat dit overlast kan opleveren. Na de werkzaamheden worden de depots weer in oude staat ge bracht. De oude kiezels gaan naar kraakinstallaties waar ze worden verwerkt en geschikt gemaakt om bijvoorbeeld in asfalt te worden ge bruikt. De komende weken worden ook betonnen dwarsliggers aangevoerd en langs de spoorbaan klaargelegd. Ze gaan de oude houten bielzen vervangen. De betonnen exemplaren hebben een langere levensduur; ze zorgen er bovendien voor dat passerende treinen minder geluidsoverlast ver- PN Vanaf zeven depots langs de Zeeuwse spoorlijn gaat Prorail van 22 maart tot 22 april 200.000 ton kiezels van het bal lastbed vervangen. oorzaken. Met het oog daarop laat spoorbeheerder Prorail ook rail dempers plaatsen. Het ballastbed van kiezels zorgt ervoor dat de dwarsliggers waarop de spoorsta ven zijn bevestigd, op hun plaats blijven. Het groot onderhoud dat Prorail laat uitvoeren betreft werkzaamhe den die eens in de zestig jaar moe ten worden uitgevoerd. Behalve kiezels, dwarsliggers en spoorsta ven worden ook wissels, overwe gen en op sommige plaatsen de bo venleiding vernieuwd. Dergelijke klussen moeten de ko mende jaren ook in andere delen van het land worden uitgevoerd. Daarom worden de uitvoering van het karwei en het vervangend ver voer met extra belangstelling ge volgd. Locaties depots voor werkzaamheden aan Zeeuws spoor Nabij station Vlissingen (aanvang 28 februari) Molenweg in Middelburg (aanvang 27 februari) Peigerswegje in Eindewege (aanvang 13 februari) Kamperweg bij Kruiningen (aanvang 5 februari) Rillandweg in Rilland (aanvang 11 februari) tij StatieweginWoensdrecht (aanvang 3 maart) Zuid-Oostsingel in Bergen op Zoom (aanvang 4 maart) Voor de werkzaamheden aan het Zeeuwse spoor worden zeven depots langs het spoor ingericht, waar materialen zoals ballast en nieuwe betonnen dwarsliggers worden opgeslagen. PZC Felix Binicewicz foto Willem Mieras MIDDELBURG - Oud-loods Jaap Roelse vertelt zondag 17 februari over het loodswezen. Hij doet dat op uitnodiging van de afdelingen Walcheren en de Bevelanden/ chouwen-Duiveland van het Hu- anistisch Verbond, aap Roelse was 26 jaar actief als ods. Op 55-jarige leeftijd ging hij et pensioen. De lezing gaat verge ld met een korte film. e bijeenkomst wordt gehouden anaf 9.45 uur in de kantine van Zorgstroom aan de Breestraat 15 in Middelburg. De ingang is aan de achterzijde via de Lazarijstraat. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De drinkwaterbedrij ven Evides, Vitens, Brabant Water en het Limburgse WML willen hun laboratoria fuseren. De fusie kost 28 arbeidsplaatsen. Brabant Water en WML zijn nu nog gezamenlijk eigenaar van de Stichting Waterlaboratorium Zuid (WLZ). Vitens en Evides (voor 50% in han den van Delta) hebben elk een ei gen laboratorium. Het nieuwe la boratorium bewaakt de drinkwa terkwaliteit van bijna 5 miljoen huishoudens. Het krijgt vestigin gen in Werkendam en Leeuwar den. De fusie levert de drinkwaterbe drijven een jaarlijkse besparing op van 4,7 miljoen euro. De kwaliteit van het Zeeuwse drinkwater wordt nu gecontro leerd bij Aqualab in Werkendam. Dat ontstond in 2002 uit een fusie van drie laboratoria van Delta, Wa- terwinningbedrijf Brabantse Bies- bosch en Waterbedrijf Europoort. „Ook na de nu voorgenomen fusie Drinkwaterbedrijven Evides, Vi- tens, Brabant Water en het Lim burgse WML voegen hun labora toria samen. Dat levert een be sparing op van 4,7 miljoen euro. blijft dat zo", zegt woordvoerder Roelinda Vording van Evides. De fusie kost circa dertig van de huidi ge tweehonderd arbeidsplaatsen. „In samenspraak met vakbonden en ondernemingsraad wordt een reorganisatieplan gemaakt. Een deel van de arbeidsplaatsen zal via natuurlijk verloop verdwijnen", stelt Vording. In de nieuwe organi satie, een BV, krijgt drinkwaterbe drijf Vitens 59 procent van de aan delen. Evides 17,9 procent, Brabant Water 15 procent en WML 8,1 pro cent. De voorgenomen fusie moet wor den voorgelegd aan de onderne mingsraden, de raden van commis sarissen en de Nederlandse Mede dingingsautoriteit. Manco Adviesburo B.V. in liquidatie Bovengenoemde vennootschap is per 1 december 2007 ontbonden bij besluit van de algemene vergadering van aandeelhouders. De rekening en verantwoording alsmede het plan van verdeling liggen ter inzage bij de Kamer van Koophandel te Middelburg en ten kantore van de vereffenaar: Mgr. F. Janssenstraat 4 te Vogelwaarde. De vereffenaar, Mr J.H. Verhagen door Emile Calon MIDDELBURG - Een werkstraf van 240 uur waarvan 120 uur voor waardelijk. En daarnaast anderhalf jaar niet het vak van springmees- ter uitoefenen. Die straf legde gisteren de Middel burgse rechtbank op aan een 35-ja- rige Zuid-Bevelander. Die man was op 4 januari vorig jaar aan het experimenteren met zwart kruit in een loods in Wemeldinge. Zijn werkgever had namelijk een op dracht van de politie gekregen voor de levering van knalgranaten. In die loods van een vriend onder zocht hij hoe hij die granaten het beste kon vullen. Zonder het kruit veilig op te bergen verliet hij 's avonds de loods. De dag daarop ontplofte het kruit omdat een an der in de loods aan het werken was met een slijptol. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie een werk straf van 240 uur en een voorwaar delijke celstraf van drie maanden tegen hem wegens opzettelijk on voorzichtig gedrag. De rechtbank vindt echter dat er geen sprake is van opzet, wel van bijzonder onvoorzichtig gedrag. Rechter J. Hopmans: „Er was spra ke van grove schuld." door Ben Jansen OOSTDIJK - Goede ideeën komen soms uit een onverwachte hoek. Gedeputeerde Toine Poppelaars gaf gisteren bij de presentatie van een rapport over uienpellen voor zitter Huib Eversdijk van de Zeeuwse Uienbewerkers Vereni ging (Zuver) het visitekaartje van de Middelburgse tattoo-artiest Ri- nus Souisa. Niet om de afbeelding van een ui in zijn huid te laten prikken, maar omdat Souisa een een suggestie voor gebruik van het uienafval heeft. Samengeperst is het volgens hem een materiaal waarvan hittewerende platen kun nen worden gemaakt. Poppelaars toonde zich zeer in zijn schik met de mogelijkheden die uienpellen blijken te bieden. Dit afval van de voor de Zeeuwse economie belangrijke uiensector, mag niet meer worden onderge- ploegd. Zuver heeft onderzocht wat dan wel mogelijk is om de ver werkingskosten van het afval te verlagen of de pellen misschien zelfs tot waarde te brengen. Com- postering, verbranding en vergis ting lijken kansrijk. Ook zijn in principe kleurstoffen en anti-oxi- danten uit de pellen te halen. Er komt nader onderzoek, waarvoor Poppelaars de financiële steun van de provincie toezegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45