Zeeland Sfeer van Romeins badhuis op Markt 'Sloop boerderijen in Prosperpolder is mogelijk voor niets' Herinrichting plein Aardenburg kan half april beginnen. Vlaamse ontpoldering niet los te zien van werk Hedwigepolder. Man scheurt met 146 km langs Terneuzen Avond over erfelijkheid en borstkanker Bomen knotten met 't Duumpje in Biervliet Skihal kan beginnen met maken van sneeuw Vijf bands op tweede editie Pinguïnrock Lammetjesdagen bij kudde in Oostburg Z PZC Donderdag 7 februari 2008 29 door Frank van Cooten AARDENBURG - De gemeente Sluis hoopt de vernieuwde Markt van Aardenburg half juli tijdens de Cul turele Week te openen. „Als de werkzaamheden klaar zijn, is de Markt een enorme meer waarde voor Aardenburg. Ik hoop dat de tegenstanders van het plan dan ook durven te zeggen dat de juiste keuze is gemaakt. Het resul taat telt", zegt wethouder Maria le Roy. Het dagelijks gemeentebestuur hakte dinsdag na twintig jaar dis cussie de knoop door over het aan gepaste plan voor de Markt. „We hebben eigenlijk best een histo risch besluit genomen", beseft Le Roy. Het eerste ontwerp stuitte bij de presentatie op 18 december op enorme weerstand, omdat er te veel Romeinse invloeden in zaten. Het middeleeuwse karakter van de Markt bleef onderbelicht. Ook de geplande gebouwen op de Markt waren voor veel Aardenbur gers een sta-in-de-weg. Ze pasten niet goed bij de omliggende pan den. 'We hebben eigenlijk best een historisch besluit genomen' Het plan is derhalve aangepast. De gebouwtjes zijn geschrapt. Het ge wijzigde plan behelst in grote lij nen een natuurstenen plein, een licht verhoogd podium voor de op geknapte vijver en een looppad van 'flagstones' over de Markt. „Door het podium en het materi aalgebruik is de sfeer van de klas sieke Romeinse badhuizen en tem pels nog wel aanwezig. Dat is goed Een impressie van de vernieuwde Markt in Aardenburg. te zien vanuit de lucht." Het gehe le terrein is rolstoelvriendelijk en de muziekkiosk neemt een promi nente plaats in. Het speelse ge bruik van klassieke en nostal gische materialen benadrukt het cultuurhistorische karakter van Aardenburg. De gemeente honoreert bewust niet de wens van een groepje Aar denburgers voor een 'kinderkopjes plein'. „De Markt wordt geen par keerplaats. We hielden vast aan de wens van de meeste Aardenbur gers om van de Markt een ontmoe tingsplek te maken. Waar mensen kunnen zitten en picknicken. De horeca krijgt de mogelijkheid een terrasvergunning aan te vragen en op het podium kunnen bijvoor beeld naar goed Romeins gebruik debatavonden worden gehouden. Het podium is ook prima geschikt voor exposities. En we roepen de illustratie Ans Meerding/Speller Et Co fanfare op de muziekkiosk zo veel mogelijk te gebruiken. De Markt zal ook nieuwe bedrijvigheid aan trekken." De aanbestedingsproce dure neemt zes tot acht weken in beslag. Na het kiezen van de aan nemer kan de herinrichting dus in april beginnen. door Eugène Verstraeten DOEL - Als de Vlaamse overheid binnen enkele maanden het start sein geeft voor de sloop van hui zen en boerderijen in de Prosper polder, kan dat werk wel eens voor niets blijken te zijn. Dat voor spelt het actiecomité Doel 2020. De ontpoldering van de Prosper polder net over de grens is name lijk onlosmakelijk verbonden met de ontpoldering van de ernaast ge- legen Hedwigepolder op Neder- lands grondgebied, en daar zit nog I niet veel vaart in. De schade aan de natuur door de F Scheldeverdieping moet gecom- t penseerd worden. Onder meer door ontpoldering van 500 hecta re land in de Hedwige- en Prosper polder. „Waardoor alles wat er staat, gewoon verdwijnt", betoogt Doel 2020. Zo'n dertig boeren, vooral Vlamingen, worden getrof fen. In Nederland is voorlopig besloten dat niet wordt overgegaan tot ge dwongen onteigening. Omdat nie mand wil verkopen, betekent dit dat de Hedwigepolder voorlopig blijft. Maar in Vlaanderen gaan de voor bereidingen gewoon verder. „Maar hoe kan begonnen worden met de omvorming van de Prosperpolder tot intergetijdengebied zonder dat er gewerkt wordt aan de Hedwige polder?", vraagt Doel 2020 zich af „Want het is één project, dat onlos makelijk grensoverschrijdend is. Daarover is de verdragstekst méér dan duidelijk." Volgens Doel 2020 wil de Vlaamse overheid binnen enkele maanden met de werkzaamheden starten. „Als de Nederlanders hun belofte houden tegenover de Zeeuwse boe ren, zullen de aangelegde dijken nooit tot iets dienen", betoogt Doel 2020, „en zijn de mensen voor niets opgeruimd." TERNEUZEN - Een man (19) uit Ga vere (België) is dinsdagavond rond kwart over negen zijn rijbewijs kwijtgeraakt omdat hij onder in vloed met 146 kilometer per uur over de N253 bij Terneuzen scheur de. De snelheidslimiet is daar tach tig. Een beschonken Terneuzenaar (62) moest om half drie 's nachts zijn rijbewijs inleveren op de N252 bij Sluiskil. Een plaatsgenoot (22) raakte om dezelfde reden om kwart voor drie zijn rijbewijs kwijt in de Steenstraat in Hulst. TERNEUZEN - De Borstkanker Vere niging Nederland afdeling Zeeuws-Vlaanderen houdt donder dag 21 februari een thema-avond over erfelijkheid en borstkanker. De bijeenkomst is van 19.30 tot 21.30 uur in de kerkzaal van zieken huis De Honte in Terneuzen. Kli nisch geneticus R. Oldenburg houdt een lezing, waarna er gele genheid is om vragen te stellen. De toegang is gratis. Vooraf reser veren bij Monika Crosiers-Maes is nodig, via 0115-451891 of wmcro- siers@zeelandnet.nl. BIERVLIET - De knotwerkploeg van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje gaat deze maand twee zaterdagen bomen knotten in Bier vliet. De werkzaamheden vinden plaats bij de familie Goossens aan de Noordstraat 60, op de zaterda gen 9 en 23 februari. Aanvang 9.00 uur. Belangstellenden kunnen meedoen en er zijn geen kosten aan verbonden. Voor meer infor matie: Gerard van Daele, telefoon 0117-301835, e-mail gvdaele@kpn- planet.nl. TERNEUZEN - De sneeuwkanonnen in de in aanbouw zijnde skihal in Terneuzen kunnen op volle kracht gaan draaien. Leisure Develop ment Zeeland (LDZ), de ontwikke laar van de skihal, krijgt deze week de milieuvergunning in de bus voor de op ammoniak draaien de sneeuwmaakinstallatie. Het duurt dan nog zes tot acht weken voordat er genoeg sneeuw ligt om op te skiën. Omdat het wachten was op de milieuvergunning, is de geplande opening van de skihal aanzienlijk vertraagd. CADZAND - De Zuid-Hollandse rockband Spooner en de Zeeuws- Vlaamse rockacts The Massa Chris- ta en R.O.T.S completeren de twee de editie van Pinguïnrock in Cad- zand. Eerder werd al bekendgemaakt dat de Rotterdamse bands Face Tomor row en Nine Volt op zaterdag 29 maart in het sportcentrum aan de Noorddijk optreden. Het evene ment van de Stichting Wakkere Winters begint om 20.00 uur. De entree bedraagt vijf euro. OOSTBURG - Schaapherders Jan en Natasja Klomp van de schaapskud de Zeeuws-Vlaanderen hebben de voorbije periode in hun schaaps kooi in Oostburg meer dan 450 lammetjes mogen verwelkomen. Al deze dartele diertjes en hun moeders zijn komende zaterdag en zondag te bezichtigen, te aaien en te horen tijdens de traditionele lammetjesdagen, telkens van 13.00 tot 16.00 uur. De schaapskooi is gelegen aan de Mosterdweg 2 tussen Oostburg en Zuidzande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43