'Op 't gemakskenin Zeeland Verkeerstuin en botenbak in Toversluis Wijkraad wil coffeeshop niet elders promoten Weg Aardenburg naar Draaibrug onveilig Vrouw beroofd in Terneuzen 26 Donderdag 7 februari 2008 PZCZ Speelcentrum wil historischer aankleding en meer speelattracties. Braaf Ruim ïoo jaar oude huiskamerkroeg in Emmadorp heropent. Gemeentebelangen pleit voor parkeerstroken langs drukke route. door René Hoonhorst SLUIS - Toversluis in Sluis hoopt voor de zomer zijn speelparadijs buiten uit te breiden. Een verkeers tuin voor de basisschooljeugd, een botenbak, speciaal speeltuig voor kinderen tot een jaar of vijf, een zonneweide en een groter terras moeten mensen ook tijdens zo merse dagen naar de rand van Sluis lokken. Met een speelzaal, brasserie, wok paleis, casino en gamehal is Tover sluis uitgegroeid tot een slecht- weervoorziening van formaat, vindt de gemeente. „We zijn blij met die erkenning, maar willen ook met mooi weer mensen trek ken. Een zwembad waarin kinde ren poedelen en met bootjes spe len, was een groot succes vorige zo mer. Ouders kunnen vanaf het ter ras, of straks de zonneweide, toe zicht op hun kroost houden en hoeven niet zo veel mee te sjou wen als naar het strand", werft Ma- Speelweide en pootje baden ma ken het voor gezinnen met kinde ren aantrekkelijk ook met mooi weer naar Toversluis te komen, verwachten exploitanten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Wijkraad Binnen stad Terneuzen is niet van plan om de dorpsraad van Westdorpe warm te maken voor de vestiging van de twee Zeeuws-Vlaamse cof feeshops in de directe omgeving van het dorp. Het Terneuzense college van B en W heeft een overleg tussen beide organen opgezet in de hoop dat bezwaren van de Westdorpe- naren kunnen worden ondervan gen. Die insteek stuitte de Wijk raad tegen de borst, omdat de in druk bestaat dat zij zich voor het karretje van de gemeente laat span nen. „Het is absoluut niet de be doeling om Westdorpe over te ha len", zegt wijkraadvoorzitter Hans Er viel tijdens het avondeten weer eens geen land te bezeilen met die twee Kloetingse bijdehandjes van vijf en zes. De een keek naar zijn eten alsof hij nog nooit zoiets onap petijtelijks had gezien; de ander was weliswaar voortvarender in het nuttigen van de maaltijd, maar toonde verder vooral belang stelling voor het speelgoed in de ka no Spetic van Toversluis. Samen met de uitbaters van Toverwok, Game Kingdom en Funtastic Casi no wil Toversluis ook het aanzicht van het speelcentrum opknappen. Het gebouw en de omgeving, dé entree van een belangrijke toe gangsweg naar het koopstadje, moeten beter passen bij het histori sche karakter van Sluis. Het veran derde concept van het centrum - dat ook volwassenen veel te bie den heeft - maakt uitdossing als speelkasteel niet erg logisch. Maar een omwalling in de vorm van een ster en 'rode en houtbruine' kleuren geven het grote, blokken doosachtige pand al een heel wat historischer en warmere uitstra ling, verwacht Spetic. De plannen voor de verandering en uitbreidingen liggen al op het gemeentehuis. De exploitanten van Toversluis verwachten vóór Pa sen nog wat details op hun visie aan te kunnen leveren en hopen dat de gemeente vervolgens gauw groen licht geeft. Voor de uitbrei ding met de verkeerstuin en de speeltoestellen is dat in elk geval geen probleem, omdat geen bouw vergunningen nodig zijn, meldt een woordvoerster van de gemeen te. Of het gebouw ook al in de verf kan worden gezet en de omwal ling kan worden aangebracht, is nog niet helemaal zeker. Vlottes. „Maar we zijn wél bereid om Westdorpe te informeren over onze ervaringen." Een opmerking van wethouder Ad- hémar van Waes wekte ook wre vel bij een aantal binnenstadbewo ners. Hij stelde onlangs dat het Ter neuzense gedoogbeleid 'niet meer te verkopen' is. Hij kan niet meer uitleggen waarom de verkoop van softdrugs wordt gereguleerd en ge doogd, terwijl de toelevering van de twee coffeeshops niet aan re gels is gebonden. „Als je dat zegt, dan ben je volgens mij nog nooit in de binnenstad geweest. We moeten maar eens uitleggen waar om die shops er ook alweer zijn", foeterde een bewoner op de verga dering van de wijkraad. mer. Toen de maat vol was, deed de heer des huizes een aandoenlijke poging zijn kroost tot de orde te roepen. „Als je nu eindelijk eens braaf gaat zitten en goed gaat luis teren, dan krijg je wat", paaide hij de oudste. Die keek zijn vader enigszins wantrouwend aan. „ja, een strafblad zeker." door Harold de Puysseleijr EMMADORP - Het gehucht bestaat uit niet meer dan één straat met enkele huizen. Toch telde Emma dorp ooit tien horecagelegenhe den. Slechts één van die zogeheten huiskamercafés heeft er alle econo mische stormen doorstaan. Café Het Verdronken Land heropent za terdag 9 februari vanaf to uur, met Gina van Mullem-Poppe (43) als nieuwe waardin. Huiskamercafés had je in de dorpen bijna deur aan deur in de eerste helft van de vori ge eeuw. Meestal dreven de vrou wen dat kroegje, net als bijvoor beeld de kleine snoepwinkeltjes. De opbrengst was een welkome aanvulling op de verdiensten van de heer des huizes. Het café dien de verder als een soort levensverze kering, voor het geval de man vroegtijdig de dood vond. In de hoek van de kamer was een kleine toog met wat glazen. Vaste klanten kwamen steevast via de achter deur binnen. Bij grote drukte nam je er zelf je drankje. In de jaren zes tig en zeventig van de 20e eeuw zijn de meeste huiskamercafés op- TERNEUZEN - De politie zoekt getui gen van een beroving van een 66-jarige vrouw dinsdagavond tus sen 18.40 en 19.40 uur in de Profes sor Zeemanstraat in Terneuzen. Een man begon ter hoogte van de Lorentzlaan aan haar tas te trek ken. Ook sloeg hij haar. De vrouw viel, kreeg nog een aantal schop pen en zag de man er met haar tas (waarin alleen bonnetjes zaten) vandoor gaan richting de Jeroen Boschstraat. De vrouw liep een pijnlijke schouder op, en verwon dingen aan haar voet en knie. Het signalement van de man luidt als volgt: nog geen dertig jaar oud, 1.75 meter lang, licht getinte huids kleur en een volle bos donker krul lend haar. Hij droeg sportieve kle ding. gedoekt. Zoniet Het Verdronken Land, waar de bezoeker zich min stens vijftig jaar terug in de tijd waant. Het hele interieur ademt de sfeer van de tijd van toen. Jaren lang al struint Gina namelijk rom melmarkten af naar oude snuiste rijtjes. Na de jaarwisseling ging het café dicht voor een grondige verbouwing. Onder de 'gouden handen' van Gina's echtgenoot Ro nald werden diverse accenten ge legd om de authenticiteit van de ruim honderd jaar oude uitspan ning nog meer te benadrukken. Zo is het deurgat van de opkamer boven de kelder ('trapkes op') 'Ook het eten blijft met eieren met spek in de pan in de nostalgische sfeer' weer opengemaakt. De kamer zat al verscholen sinds 'de Buiskes' er in de jaren zestig en zeventig ach ter de tap stonden. Ook het origi nele houten toogje uit de begintijd heeft een prominente plaats in het café en doet dienst als borrelbarre tje. Meer dan tien verschillende soorten 'sterken drank' staan er op de drankenkaart. Ook hier blijft Het Verdronken Land in stijl en door Frank van Cooten DRAAIBRUG - De fractie van Ge meentebelangen in de Sluise ge meenteraad pleit voor de aanleg van parkeerstroken langs de druk ke weg tussen Aardenburg en Draaibrug. „Regelmatig doen zich hier levens gevaarlijke situaties voor als auto mobilisten door pech genood zaakt zijn gedeeltelijk in de berm en gedeeltelijk op de rijweg halt te houden", stelt Gemeentebelan gen-fractievoorzitter William Gij- kom je 'uitgestorven vrouwenli keurtjes' tegen zoals parfait d'Amour en Elixir d'Anvers. Het Verdronken Land is verder de eni ge pleisterplaats waar klanten zich kunnen laven aan de befaamde heksenborrel. In de tijd dat deze opkikker naar geheim recept werd uitgedacht, had het Verdronken Land nog geen volledige vergun ning. Politieman Frans van der Zanden kreeg zijn borreltje 'onder de toog' en wist een manier om zijn jeneverken nog lekkerder te ma ken; met zeealsem erin, een kruid dat in het nabijgelegen natuurre servaat Saeftinghe groeit. De drank- en spijzenkaart is deels opgesteld in dialect. Een bewuste keuze, legt Gina uit. „Het dialect ligt me na aan het hart. Dat kun je overal in het café merken. We wil len ons in de toekomst ook toe gaan leggen op vertelavonden in dialect of zangavonden met liedjes van toen." De oude liedteksten aan de wanden - en de binnen kant van de toiletdeuren! - vor men samen met allerlei spulletjes uit grootmoeders tijd het ideale de cor om met een modern woord te komen 'onthaasten'. Of zoals Gi na het uitdrukt: „Als je naar ons huiskamercafeetje wil komen, neem dan de tijd. Net zoals vroe ger; op 't gemaksken." Het Ver dronken Land kreeg zijn naam in 1985. Dat jaar nam Magda de Deck- ere de staminee over van 'de Buis kes' toen het café nog De Weeg brug heette. De weegbrug en de boeren hadden toen al plaatsge maakt voor de excursiegangers in het nabijgelegen natuurreservaat het Verdronken Land van Saefting he en de fietsers in de polders. Ver moeide, dorstige schorrenstruiners kunnen zich na een excursie in Saeftinghe komen laven in het ca fé. Daar kunnen ze ook terecht voor een ouderwets stevige maal tijd, die past bij de streek. „Op het menu staan spek met eieren uit de pan en dikke boterhammen met ast. Ook het eten blijft zo een beet je in de sfeer van het café. Voor groepen en feestjes valt er uiter aard wel wat te regelen. Maar onze voorkeur gaat eerder uit naar kluts of hutspot dan naar biefstuk friet." Café Het Verdronken Land, Konin ginnestraat 21, Emmadorp. Alle da gen open vanaf 10 uur, behalve maandag (sluitingsdag) en donder dag (open vanaf 17 uur). Tel. 0114 - 635633- sel in een brief aan het college van B en W. Gijsel wil de parkeerstroken koppe len aan de aanleg van nieuwe na tuur in de polders tussen Aarden burg en Draaibrug. Door de aanleg van kikkerpoelen, nieuw struweel en nieuwe beplanting wordt de leefomgeving van de boomkikker verbeterd. Bij de herinrichting van de hoofd rijweg enkele jaren geleden is de provincie volgens Gijsel de par keerstroken 'vergeten'. Gijsel vraagt het college bij de betref fende instanties aan te dringen op de koppeling van nieuwe natuur aan de noodzakelijke parkeerstro ken. De meer dan vijftig jaar oude radio in het café speelt nog steeds en was ooit van Gina's moeder. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40