in strijd tegen terrorisme 'Burgerbelang voorop bij fusie' 1 .9.98 'De moslims worden hier het slachtoffer van' 'Niet elke dierenactivist is ook een terrorist' 5 EURO KORTING! Vreemde vogel Man plast in bus GALL® GALL Waterschapskantoor inMiddelburg is het meest doelmatig. Hooghoudt Ahmed el Kharbouchi: „Je wordt anders bekeken, omdat je bijvoorbeeld net als ik een baard hebt." foto Lex de Meester Natuurlijk is Ahmed el Kharbouchi tegen terroris me en gewelddadig extre misme, laat daar geen onduidelijk heid over bestaan. Maar gemeen te-ambtenaren trainen om extre misten te herkennen, dat gaat voor hem te ver. El Kharbouchi: „Ik denk dat veel onschuldige moslims hier slachtof fer van worden." Het bestuurslid van de Vlissingse Touba Moskee vreest dat de cursussen om extre misten te herkennen net zo uit gaat pakken als de identificatie plicht, die 1 januari 2005 werd in gevoerd. „Daarmee kan in princi pe ook iedereen worden aangehou den, maar in de praktijk zijn het vooral allochtonen en dus vaak de moslims die gevraagd wordt om zich te identificeren op straat. Dat probleem doet zich ook in Zee land voor." Dat ambtenaren van de gemeen ten geïnstrueerd worden om extra alert te zijn op iemand die bijvoor beeld plots in een gewaad gaat lo pen, vindt El Kharbouchi kwalijk. „Daarmee los je absoluut geen pro blemen op." De 33-jarige Vlissinger vreest voor een groeiende negatieve benade ring van zijn geloofsgenoten. „Je wordt anders bekeken, omdat je bijvoorbeeld net als ik een baard hebt." Volgens het boegbeeld van de 'Je moet toch gewoon in je Marokkaanse jurk naar het gemeentehuis kunnen?' plaatselijke islamitische gemeen schap houdt de landelijke over heid potentieel gewelddadige mos limextremisten al voldoende in de gaten. „De AIVD beschikt over die gegevens." Tijdens bepaalde dagen draagt Ah med el Kharbouchi wat hij zelf noemt een Marokkaanse jurk. „Dat komt zeldzaam voor. Maar als ik ermee naar het gemeente huis in Vlissingen wil, dan moet dat toch kunnen?" Rob Ossewaarde is niet mild over de 'workshops' die sinds kort aan gemeente- personeel worden gegeven om on der anderen dierenextremisten op te sporen. „Het is belachelijk", oor deelt de voorzitter van de Zeeuw se afdeling van de Partij voor de Dieren. Zeer regelmatig klimt de inwoner van Oud-Sabbinge in de pen om gemeenten te wijzen op misstan den op het gebied van dierenwel zijn. Onlangs nog. „Ik heb alle ge meenten in Zeeland een brief ge schreven over circusdieren. Daarin roep ik z? op om alleen toestem ming te verlenen voor een circus, wanneer er geen wilde dieren als leeuwen en tijgers meedoen." Ossewaarde is niet bang dat hij door zijn vele brieven in de gaten worden gehouden door bijvoor beeld de politie. „Ik vraag alles heel vriendelijk en zal nooit dreige menten uiten. De weg van het overleg duurt heel lang, maar is wel de enige juiste." Het feit dat gemeenten extra alert zijn op dierenactivisten is voor hem alleen maar reden om nog meer brieven te schrijven. Overi gens is hij er zich wel van bewust dat hij in de gaten worden gehou den. „Ik krijg regelmatig dreigbrieven van mensen die mij bestempelen als een gevaarlijke terrorist, maar 'De overheid kan beter open en eerlijk zijn als ze geweld willen voorkomen' dat ben ik absoluut niet." Dat geweld door dierenextremis ten moet worden voorkomen, is iets wat Ossewaarde op zich een goede zaak vindt. „Maar daar zijn betere methoden voor. Zo doet de overheid heel geheimzinnig over welke dierproeven ze houden. Als daar meer openheid over komt, kun je er ook over discussiëren met elkaar. Daarmee kweek je als overheid begrip en voorkom je agressie." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Doelmatigheid en gunstige tarieven voor de burger zijn uitgangspunt voor een water schapsfusie. Dit stelt dijkgraaf Wim Gosselaar van Zeeuwse Eilan den. Volgens hem is het meest effi ciënt een (hoofd)kantoor in Mid delburg, met de garantie dat werk gelegenheid in Zeeuws-Vlaande- ren blijft bestaan. „Je kunt het kan toor in Terneuzen in stand hou den, maar ik vind dat je een be sluit moet overlaten aan het nieu we bestuur", zegt Gosselaar. Hij voegt eraan toe dat het bestuur ook zelf moet kunnen bepalen hoe de organisatie eruit gaat zien. Een besparing van 30 arbeidsplaat sen acht de dijkgraaf'een heel haal- bere kaart'. Een rondzingend aan tal van 80 arbeidsplaatsen lijkt hem volslagen uit de lucht gegre pen. Gosselaar wijst erop dat ko mende jaren bij Zeeuwse Eilanden door leeftijdsvertrek 60 tot 80 ar beidsplaatsen vrijkomen. Hij be klemtoont dat dit uitstekende mo gelijkheden biedt voor het zonder veel problemen ineenschuiven van beide waterschapsorganisaties. De belasting voor de burger in Zeeuws-Vlaanderen daalt na een fusie. Dat komt door een egalise rend effect van de thans lagere ta rieven boven de Schelde. Gosse laar: „Met andere woorden: Zeeuw se Eilanden betaalt voor Zeeuws- Vlaanderen. Om die situatie zo kort mogelijk te laten zijn, moet het nieuwe waterschapsbestuur zelf bepalen hoe het de doelmatig heidswinst verzilvert." Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland heeft het dage lijks provinciebestuur opheldering gevraagd over het aantal te schrap pen arbeidsplaatsen. Hij wil weten of het de bedoeling is mensen door te schuiven naar gemeenten of andere overheidsinstellingen. PZC Donderdag 7 februari 2008 3 COMMENTAAR Antiterrorismetraining voor ambtenaren krijgt gemakkelijk iets lachwekkends. Dan komt het beeld op van paniekerige baliemedewerkers die meteen de politie bellen zodra een baard boven een lange jurk in zicht komt. En van agenten die weer eens blozend moeten toegeven dat er niets aan de hand is. Die komische prikkel is moeilijk te onderdrukken. Zeker omdat alle extra waakzaamheid in Nederland na de aanslagen in september 2001 overbodig is gebleken. Behalve lachwekkend is de training ook zorgelijk. Want ambtenaren zouder veel scherper moeten observeren. De opzet is weliswaar om niet op uiterlijk af te gaan en bijvoorbeeld goed te letten op vreemd gedrag met geld of identiteitspapieren. Maar in de praktijk zal er toch snel een sfeer van verdenking ontstaan. De kans is dus groot dat moslims verder worden gestigmatiseerd en dat dierenactivisten meteen in het verkeerde hokje worden gestopt. In Nederland is ontspanning tussen overheid en burgers, zelfs de vreemdste vogels, op dit moment een zinniger verdedigingslinie tegen radicalisering. En daarmee ook tegen terrorisme. HOEK - Een 18-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen is woens dagnacht aangehouden, omdat hij in de bus van Sas van Gent naar Hoek had geplast. Ook sloeg hij een aantal keren te gen het dakraam en opende meer dere malen de deur van de bus. Toen hij door de politie op zijn ge drag werd aangesproken, ging hij er vandoor. Na een korte achtervol ging werd hij aangehouden. De jongeman kreeg twee bekeurin gen: een voor baldadigheid en een omdat hij geen identiteitsbewijs kon laten zien. Jonge Dubbele Graan jenever lOOcl 2 FLESSEN Rob Ossewaarde: „De weg van het overleg duurt heel lang, maar is wel de enige juiste." foto Willem Mieras Dubbele Sraan Jenever www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3