Ambtenaren getraind Persoonlijker zorg drugsgebruikers Citroen PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Donderdag 7 februari 2008 PZC WILLEM VAN DAM Zou je dat wel doen?", vroeg mevrouw Van Dam op een toon waaruit grote bezorgdheid sprak. „Nou en of', zei ik vastbesloten. En ik hees mezelf in een pakje dat mij drie dagen lang op een citroen moest doen lijken. Stond een beetje mal, dat kostuumpje, dat moet ik toegeven; twee in een knalgele maillot gehulde benen onder een al even gele bordpa pieren bol met op ooghoogte twee kijkgaten, opdat ik niet par does tegen een lantarenpaal zou aanlopen. Carnaval, je móet het een keer hebben gevierd. Te Sas van Gent zag ik ooit een man die de herenliefde zeer was toegedaan, na - ik schat - dertig glazen bier zijn eeuwige liefde betuigen aan de dochter Carnaval ip mnet van een lokale lamPenkaPPen" v-ai iavai, jc iuci winkelier, om vervolgens in nage- het een keer noeg bewusteloze toestand in een stoepgoot te kapseizen, hebben meegemaakt Ik zag de bejaarde uitbaatster van een cafetaria haar rokken op tillen om mij aldus een riant uitzicht te bieden op haar gesjarre- telde blubberdijen. „Ik heb preitjes op mijn dijtjes", zong ze en keek daarbij zéér guitig. Te 's-Heerenhoek belandde ik per abuis met mijn gloednieuwe Simca Ralley - ik praat nu over de jaren zeventig - in een carnavalsoptocht en draaide het raam pje open net op het moment dat een confettikanon passeerde. Jaren nadien nog, als ik de aanjager van de verwarming op standje drie draaide, dwarrelden vanuit het dashboard ladin gen confetti op de comfortabele kuipstoeltjes. Carnaval, je móet het een keer hebben meegemaakt. „Weet je nog", vroeg mevrouw Van Dam in een ultieme po ging om mij van mijn voornemen te weerhouden, van die dochter van de lampenkappenwinkelier; van die preitjes op die dijtjes; van dat confettikanon? Ja, dat weet ik nog héél goed en zuchtend pelde ik me uit mijn pakje. En zo komt het, dat u geen citroen door de straten van Hanzehat hebt zien wankelen. Directeu r/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steènstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 350 ambtenaren van de 13 Zeeuwse gemeenten worden getraind in scherpzinnigheid. Onder de noemer Oog Oor leren ze signalen van mogelijk extremisme herkennen. door Marcel Modde De zes V's vormen de lei draad, legt communica tiemedewerkster Mir jam Jongejan van de ge meente Vlissingen uit: 'Verblijf, vervoer, valuta, voorwerpen, valse documenten en voorbereiding'. Pakklare folders en pennen, uitge reikt tijdens één van de korte workshops van de Politieacade mie, helpen het ezelsbruggetje her inneren. Of Rachid B., de 32-jarige Marok kaan uit Zierikzee die in 2005 werd opgepakt voor zijn vermeen de betrokkenheid bij de Hofstad groep, aan de hand van de zes V's eerder tegen de lamp zou zijn gelo pen, blijft achteraf gissen. „We had den hem toen ook al in de smie zen", zegt ambtenaar openbare or de en veiligheid Jacques Straver van Schouwen-Duiveland. „Je zag hem echt radicaliseren. Hij ging opeens traditionele kleding dra gen, wilde vrouwelijke collega's van mij geen hand meer geven als hij langs kwam bij sociale zaken. Het was gewoon opvallend en dan geef je dat door aan de politie." Juist omdat dit soort zaken in Zee land niet alledaags zijn, vindt Stra ver de training zinvol. „Zo wordt er wat meer structuur aan gege ven. Dat is belangrijk." Driehon derd ambtenaren hebben de cur sus de afgelopen maanden ge volgd, vertelt politiewoordvoerder Alwin Don. Vijftig volgen er nog. Ook de provincie is belangstel lend, evenals het voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen. Ande re instanties die regelmatig in aan raking komen met burgers, kun nen altijd nog aankloppen, zegt Don. Gemeenten in Noord-Hol land hebben dat inmiddels ge daan. De Zeeuwse aanpak onder scheidt zich volgens hem van ver gelijkbare trainingen in Rotterdam en Dordrecht door de schaal en de wijze van presentatie. De aandacht richt zich hoofdzake lijk op fanatieke moslims, aanhan gers van ultra-links, extreem rechts en dierenrechtenactivisten. Met als uiterste doel een terroris tische aanslag te voorkomen. Niet dat Zeeland zich daar opeens meer zorgen dan anders over moet ma ken, benadrukt Don. „Het project sluit aan bij de lande lijke overheidscampagne 'meer dan 200.000 professionals werken samen tegen terrorisme'. Dat de politie dit doet, heeft te maken met de specifieke kennis die wij op dit gebied hebben en het feit dat het uiteindelijk ook de opspo ringsinstantie is. Waar het om gaat, is dat deze ambtenaren zich bewust worden van signalen in hun werkomgeving, die zouden kunnen wijzen op radicalisering. Wanneer iemand voor de zesde keer een paspoort kwijtraakt, moe ten er wat belletjes gaan rinkelen. Maar dat geldt bijvoorbeeld ook voor iemand die zich opeens heel specifiek gaat kleden en extreem gedrag vertoond. En dan nóg hoeft dat absoluut niet te beteke nen dat die persoon een terroris tische daad zou voorbereiden." Worden verdachte signalen opge pikt, dan licht de betrokken ambte naar een collega in, die binnen de gemeente is aangesteld om de coör dinatie over dit soort gevallen te voeren. Deze 'contactambtenaar' vormt het eerste filter tussen de werkvloer en de politie. Luidt het oordeel dat de politie moet wor den ingeseind, dan kan dat leiden tot onderzoek naar de dagelijkse activiteiten van de 'verdachte'. Don: „Het kan heel goed zijn dat we er verder niets mee doen en het houden bij dossiervorming. Stel dat zo'n figuur nog een keer opvalt, dan weten al wat meer over hem of haar." Gemeentevoorlichter Jonge jan vindt niet dat de cur sus stigmatisering en een overdreven angstgevoel in de hand werkt. „Zo heb ik de workshop tenminste niet ervaren. Je leert ge woon iets nadrukkelijker stil te staan bij bepaalde signalen waar je anders misschien minder snel acht op zou slaan. Neem de V van ver blijf Dat kan slaan op adressen waar soms veel verschillende men sen verblijven of waar bijvoor beeld sprake is van een vaak wisse lende bewoning. Maar ook een huis dat wordt verwaarloosd, kan een signaal zijn. Of vervoer, wan neer iemand met een uitkering op eens in dure auto's rijdt." Een wijk waar extremistische leu zen op muren opduiken kan net zo goed iets te betekenen hebben, zegt Jongejan. „Ze hebben ons al lerlei logo's laten zien en uitgelegd waar die voor staan. Met z'n allen houden we gewoon een extra oog je in het zeil." Wat kunt u doen? k- Let extra op in situaties waar veel mensen zijn: op trein- en metrostations, festivals, concer ten en in winkelcentra. Let in elk gebouw altijd op waar de nooduitgangen of vluchtwegen zijn. Meld websites, die aanzetten tot haat of op een andere ma nier in strijd zijn met de wet bij www.meldpuntcybercrime.nl. Laat uw eigendommen niet on beheerd achter. Waarschuw de politie in ver dachte situaties. Bijvoorbeeld als u een achtergelaten koffer op een treinstation ziet. Bron: www.nederlandtegenterro- risme.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Henk Postma VLISSINGEN - Het samengaan van Emergis en het Vlissings huiska merproject voor drugsgebruikers (HKPD) opent mogelijkheden om de sociale zorg voor opiaat-verslaaf den in Zeeland te verbeteren. Dat zei de directeur Verslaafdenzorg van Emergis, mevrouw R. Wille, gistermiddag tijdens de feestelijke viering van de fusie in het Vlis sings hotel Picard. De ervaring leert dat drugsverslaaf den zich vaak goed in de samenle ving weten te gedragen, wanneer ze als normaal functionerende bur gers worden benaderd. Daarin past speciale, op de maat van het individu toegesneden aandacht voor hun beperkingen. Aspecten als wonen, werken, vrijetijdsbeste ding of medicatie komen daarbij nog te weinig aan bod, lichtte Wil le gistermiddag desgevraagd toe. Nu Emergis en het HKPD zijn sa mengegaan, kan daar volgens haar vooruitgang mee worden geboekt. De directeur Verslavingszorg zei dat de nieuwe aanpak al in de praktijk wordt gebracht bij de me- thadonverstrekking in Terneuzen. Daar loopt een proefproject dat Emergis kon opzetten met finan ciële steun van de provincie en de gemeente. Wille hoopt dat de be stuurders elders in Zeeland ook mee gaan doen. Wat dat betreft verzekerde de nieu we Vlissingse wethouder Frans Prins dat toezeggingen van zijn voorgangster zullen worden nage komen. Hij doelde daarbij op het aanbieden van nieuwe huisvesting voor december van dit jaar. En op het aanboren van subsidiekanalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2