z De enige dijk Veere klaagt bij minister over ziekenhuisdirecties Nieuw onderzoek naar vernielingen jaarwisseling Kinderclub 26 Donderdag 7 februari 2008 PZCW Gemeente gaat brief sturen over handelwijze van Simons en Zomer. Tuinontwerpers geven advies op ontwerpdag Zeven weken cel voor mishandelen vrouwen Hennepkwekerijen in Borssele ontmanteld Dancefeest Kasteel van Batavia in Westkapelle Inwoner van Nieuwland pleit voor behoud oude dijk. Politie krijgt verse informatie uit verhoor van verdachten. OOST-SOUBURG - Kinderen tussen de 4 en 12 jaar kunnen vrijdag 8 fe bruari weer naar kinderdub Rain- bowkids. Knutselen, luisteren naar een bijbelverhaal, poppenkast, sa men eten; er is genoeg te doen. Ook wordt geld opgehaald voor kinderen in Bolivia. Rainbowkids duurt van 17.00 uur tot 19.00 uur en is aan de Rehobothstraat 9 in Oost-Souburg. Entree is 0,50 euro. door Maurits Sep DOMBURG - De gemeente Veere gaat zich bij minister Klink van Volksgezondheid beklagen over de directeuren van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes, Rob Zomer en Hans Simons. Volgens de gemeenteraad doen zij net alsof ze wachten op alle rap porten over de toekomst van de ziekenhuizen, maar nemen ze in tussen onomkeerbare besluiten die ertoe leiden dat het ziekenhuis in Vlissingen wordt uitgekleed en dat in Goes wordt uitgebreid. „De trein dendert gewoon door", stelden burgemeester Rob van der Zwaag en de commissie financiën en algemeen bestuur gisteravond eensgezind vast. Van der Zwaag zei de indruk te hebben dat 'de SEROOSKERKE - De tuiniervereni- ging Groei 8c Bloei houdt een tuin ontwerp- en adviesdag. Deskundi ge tuinontwerpers geven gratis ad vies over het maken van nieuwe plannen voor de tuin. De organisa tie adviseert een schets en foto's van de te vernieuwen tuin mee te nemen. De ontwerpdag is is op 9 februari van 11 tot 16 uur, aan Zandput 5 in Serooskerke. MIDDELBURG - Veertien weken cel waarvan de helft voorwaardelijk. Zo luidde de straf die de recht bank gisteren een achttienjarige Middelburger oplegde voor het mishandelen van zijn ex-vriendin en zijn moeder. Daarnaast moet hij trainingen volgen om zijn agres sief gedrag onder controle te krij gen. De jongeman lijdt aan border line en depressies. Twee weken geleden was tien maanden cel waarvan zes voor waardelijk tegen hem geëist. ontmanteling van Vlissingen is be gonnen'. Hij krijgt signalen dat in Goes wordt geïnvesteerd met geld van Vlissingen en dat voorzienin gen worden overgeheveld van Zie kenhuis Walcheren naar het Oos- terscheldeziekenhuis. „We worden in het ootje genomen." Dat klemt eens te meer omdat Simons heeft verklaard voorlopig geen besluiten te zullen nemen over de ziekenhuizen omdat er nog onderzoeken plaatsvinden. De Walcherse gemeenten laten on derzoek doen naar onder meer de kosten van een groot ziekenhuis in Middelburg en een klein zieken huis in Goes - het omgekeerde van wat de commissie Bouhuys on langs adviseerde. De gemeente Veere denkt dat de directies nu al besluiten nemen die ertoe leiden dat het Vlissing- se ziekenhuis wordt uitgekleed en dat in Goes wordt uitgebreid. BORSSELE - In een woning aan de Borszeestraat in Borssele hebben dinsdagmiddag medewerkers van de politie en de gemeente Borsele twee hennepkwekerijen ontman teld. Op de zolder van de woning ston den 171 planten, op de eerste ver dieping 268. De elektriciteit voor de kwekerijen is illegaal afgetapt. In het huis was niemand aanwe zig. WESTKAPELLE - Op 9 februari wordt er een groot dancefeest ge houden in café-restaurant Kasteel van Batavia in Westkapelle. Vijf tien dj's zoals Darkraver, Gizmo, Buzz-Fuzz, Proto-X en Pavo, maar ook Haagse en Zeeuwse talenten als K-i, Zephon, Blade, Mike en M-ystery treden op. Er worden soorten gedraaid als oldschool, jump, hardstyle, hardcore en ear- ly-rave. Het café is toegankelijk van 16.00 tot 1.00. Kaarten a 20 eu ro zijn verkrijgbaar bij het café. Het CDA reageerde direct op de waarschuwingen van de burge meester. „Moeten we als gemeente niet eens andere stappen gaan on dernemen", opperde Karin Wou ters. Zij kreeg de steun van Van der Zwaag en de andere fracties. De burgemeester stelde voor een brief te schrijven naar minister Klink. Hij hoopt dat Vlissingen en Middelburg die ook willen onder tekenen en zal hun steun vragen. Wethouder Albert de Vries van Middelburg liet gisteravond weten voorlopig weinig te voelen voor zulke acties en de lopende onder zoeken te willen afwachten. De Veerse raad heeft ook moeite met de bezetting van de zieken huisdirecties. Van der Zwaag wees erop dat beide raden van bestuur bestaan uit één persoon, dat die twee mensen het onderling eens zijn over de toekomst en met el kaar vergaderen over wat er gaat gebeuren. „Is dat democratisch?" door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Na de inundatie van Walcheren zijn alle dijken hersteld. Op één na, vertelt Willem van Sluijs. De Westelijke Oude Havendijk bij Nieuw- en Sint Joosland. „Als je het hout weg zou halen, zou je het effect van het water nog kunnen zien. Op sommige plaatsen loopt het ge woon steil naar beneden. Die dijk is eigenlijk alleen daarom al een monument. Het is jammer als dat zou verdwijnen." Van Sluijs kan het weten. Hij groei de op in wat nu Dauwendaele is, op de buitenplaats Rozenburg aan de Segeersweg. „Mijn roots liggen daar. Vroeger was daar een boom gaard, daar gingen we als jongens altijd naar toe, we trokken over de slootjes." De Westelijke Oude Ha vendijk liep toen van Nieuwland helemaal door tot Middelburg. Een fietspad was er toen nog niet, maar je kon er wel lopen. „Waar nu de begraafplaats is, was vroeger een schietbaan van de Coac (de militaire opleidings school aan de Zuidsingel, red.) in Middelburg. Op het stuk dijk dat nu verdwenen is, richting Middel burg, daar zaten munitiebunkers, die waren in de dijk ingegraven. Met de uitbreiding van Dauwen daele is een stuk dijk weggehaald. De schietbaan was al eerder weg." Nu de nieuwe N57 wordt aange legd, kalft er opnieuw een stuk van de oude dijk af Het huis dat aan het begin van de dijk bij Nieuwland stond, is gesloopt om plaats te maken voor de weg. Het resterende stuk dijk ligt straks op de golfbaan. Daarom wordt het fietspad, dat er nu een paar jaar ligt, gesloten. Volgens wethouder Hannie Kool blijft het laatste stuk dijk behouden. „De dijk heeft nog een veel grotere cultuurhistorische waarde omdat daar het water rich ting Ritthem liep. Wij hebben van meet af aan gezegd dat die dijk be houden moet blijven. Hij wordt al leen op twee punten wat afgevlakt omdat daar de ballen overheen moeten." De Westelijke Oude Havendijk markeert de plaats waar van de zes tiende tot in de negentiende eeuw het havenkanaal richting Middel burg liep. Dat kanaal lag tussen de dijk en de huidige Nieuwlandse- weg. Het kanaal verbond Middel burg met het Sloe. Toen het kanaal verzandde, werd Middelburg slech ter bereikbaar voor schepen. Dat veranderde in 1817 met de opening van het kanaal richting Veere. Net na de oorlog lagen er nog boer derijen waar nu de wijken Dau wendaele, de Mortiere en bedrij venterrein Arnestein zijn. Op de oude dijk stonden bomen, herin nert Van Sluijs zich. Ook na de inundatie. „Die dijk moet van klei geweest zijn. Het zoute water kon niet bij de wortels komen." Tij dens de inundatie in 1944 woonde Van Sluijs zelf achtereenvolgens in Meliskerke ('daar zagen we de bommen in de luiken van de vlieg tuigen hangen'), Zoutelande en Wolphaartsdijk. Van Sluijs maakt zich druk over de toekomst van de dijk, nu de aanleg 'Als er geen struiken stonden, kon je hier niet lopen. Levensgevaarlijk' van de golfbaan dichterbij komt. „Ik had op de Vrienden van Mid delburg gerekend, maar die hou den zich vooral bezig met oude ge bouwen en met die spoorbrug. Nee, benaderd heb ik ze niet, maar het zijn vrienden van Middelburg, dus die moeten eigenlijk wel we ten wat er aan de hand is." „Na de inundatie was de dijk tot aan de top afgekalfd en dat is nu nog zo. Als er geen struiken langs het pad zouden staan, dan was het er levensgevaarlijk. Dan kon je er niet lopen. Ze hebben die schade nooit hersteld. Waarom ze dat nooit gedaan hebben, daar heb ik eigenlijk nooit bij stilgestaan. Mis schien omdat de andere havendijk ook waterkerend was." Golf in de Mortiere Aan de rand van de wijk Mor tiere in Middelburg wordt een golfbaan aangelegd. De Westelijke Oude Haven dijk komt op het terrein van de golfbaan te liggen. De gemeente Middelburg be looft dat er voor fietsers een alternatieve route komt ais het fietspad op de dijk dicht gaat. VLISSINGEN - De verhoren van ver dachten van de vernielingen tij dens de jaarwisseling in Vlissingen hebben nieuwe informatie opgele verd. Hierdoor heeft de politie nieuwe verdachten in het vizier. Niemand van hen is nog aange houden. De politie hield tussen 14 januari en 4 februari in totaal twaalf ver dachten aan. Het gaat om jongens van 15 tot 22 jaar uit Vlissingen en Souburg. Zij worden verdacht van verschillende vernielingen. Op het station van Oost-Souburg zijn de overkapping en de kaartjesauto maat vernield. Op basisschool De Vlieger en kinderdagverblijf Be rend Botje zijn de ramen inge gooid en is het interieur buiten in brand gestoken. Ook is geprobeerd de school zelf in brand te steken. Daarnaast zijn ramen van winkels in de Kanaalstraat, het wijkge- bouw Aldegonde en autoruiten in gegooid, en zijn lantaarnpalen ver nield. Met het eerste onderzoek, dat giste ren is afgerond, zijn zeventien aan giftes van vernielingen opgelost. Deze hebben een totale schade Bij het verhoor van verdachten van de nieuwjaarsvernielingen in Vlissingen, is nieuwe informatie naar voren gekomen. De politie start een tweede onderzoek. van 40.000 euro. De gemeente Vlissingen en de NS zullen de scha de verhalen op de veroorzakers. Van de twaalf verdachten die de politie heeft gehoord zitten er nog twee vast, waarschijnlijk tot aan de zitting. Beiden zijn minderjari ge veelplegers. Dit betekent dat ze in de afgelopen vijf jaar meer dan vijf keer met politie en justitie in aanraking zijn geweest. Het nieuwe onderzoek richt zich op nieuwe verdachten en feiten. Het gaat onder meer om schade die is ontstaan door het opblazen van verkeersborden, prullenbak ken en bushokjes. De politie begint direct met het nieuwe onderzoek, en roept ver dachten op zich vrijwillig te mel den. Prullenbakken, zoals deze aan de Paauwenburgweg in Vlissingen, waren tij dens de jaarwisseling doelwit van vernielingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28