Ambulances naar dorpen te vaak te laat 25 y iiiiiwiniiMi 1 Êiintratuin deDRVKKERY Automobiliste rijdt tegen boom WALCHEREN 33 31 Burgemeester Veere wil extra uitrukpost om aanrijtijden te halen. Intratuin is hét adres f voor u en uw j huisdier! Prijsplukker 1 NU 5,99 Braaf Leerlingen ontwerpen kunst voor rotonde Brasseriemenu met Popquiz Alcohol in de muziek Kaleidoscope The Nits gaan met nieuw album eindelijk eens lekker rocken Uienpellen biedt verrassende mogelijkheden Donderdag 7 februari 2008 Tip? redwalch@pzc.nl door Maurits Sep DOMBURG - Ambulances die naar de Veerse dorpen moeten, komen in ruim drie op de tien gevallen te laat aan. Burgemeester Rob van der Zwaag vindt dat onaanvaard baar en eist een extra ambulance post om de veiligheid van inwo ners en toeristen te waarborgen. Waar die moet komen, laat Van der Zwaag nog in het midden. „Ik wil geen dorpenstrijd voeren. De post moet daar komen waar het re sultaat voor de aanrijtijden het bes te is." Gezien de ligging van de hui dige uitrukpost voor ambulances aan de Stromenweg in Middelburg zou een extra post in Domburg of Westkapelle voor de hand kunnen liggen, meent de burgemeester. Van der Zwaag wil dat er zo snel mogelijk maatregelen worden ge nomen om de aanrijtijden onder de wettelijke norm van een kwar tier te brengen. „In elk geval voor de zomervakantie natuurlijk, want zoals het nu gaat kan het echt niet verder." Uit cijfers van de Regionale Ambu lancevoorziening Zeeland (RAVZ) blijkt dat ambulances in de ge meente Veere in 2006 gemiddeld 35 procent te laat kwamen en in 2007 gemiddeld 32 procent. De wettelijke eis is dat ziekenwagens in 95 procent van de ritten op tijd - binnen vijftien minuten - aanko men bij de patient. „Onthutsend", reageert Van der Zwaag. „Dit zijn nota bene de Ai-ritten, dus gevallen die even tueel levensbedreigend kunnen zijn. En het zijn ook nog eens veel ritten. Want percentages zeggen niet alles. In 2006 en 2007 zijn 374 van de 1092 ambulances te laat ge komen. Dat is enorm veel." Van der Zwaag heeft op de websi te van het Rijks Instituut Volksge zondheid en Milieu (RIVM) ge zien dat alleen op de westpunt van Walcheren ziekenwagens te laat komen (een aanrijtijd van 13 tot 18 minuten). Hij kan zich ech ter niet voorstellen dat de 374 rit ten die er langer dan een kwartier over deden, allemaal naar die twee dorpen moesten. „Maar dat moe ten we verder laten uitzoeken." Dat de ambulances in Veere zo vaak te laat komen, moet volgens Van der Zwaag ook gevolgen heb ben voor de locatie van het zieken huis. Een ziekenwagen moet vanaf de plek des onheils binnen 25 mi nuten bij het dichtstbijzijnde pas sende ziekenhuis kunnen zijn. „Vlissingen haal je dan nog wel, maar Goes zeker niet." 1^ Drie op de tien ambulances die naar de Veerse dorpen moeten, doen er langer over dan de wet telijke norm van 15 minuten. Per jaar zijn dat zo'n 190 ritten. Proline Varkensoren 0 10 stuks per verpakking voor een gezond gebit voor uw hond van 8,59 Breda, Terheijdenseweg 296 Halsteren, Halsterseweg 65a (afslag Bergen op Zoom Noord, 6"stoplicht rechts) Koudekerke, Provinciaalseweg tussen Vlissingen en Koudekerke Markt 51 Middelburg T0118 886 886 MIDDELBURG - Een grote witte schelp met daarin een lichtgevende parel staat in het midden van de ro tonde bij de Mortiere. „Die schelp staat symbool voor Zeeland. De pa rel is Middelburg", vertelt Jamie Pa ling uit 4 havo. „Doordat het kunst werk op een verhoging staat en licht geeft, is het goed te zien", legt klasgenoot Vivian Veurink uit. Vijftig leerlingen van Nehalennia aan de Breeweg in Middelburg heb ben samen dertig ontwerpen ge maakt voor kunstwerken op de ro tonde op de Schroeweg, waar veel ongelukken gebeuren. Niet alleen moesten de objecten bijdragen aan de veiligheid van de weggebruiker, ze moesten ook een visitekaartje zijn voor de stad, of de cultuurhisto rie ervan symbolisch uitdrukken. Een hele opgave dus. „Sommige groepjes hadden veel tijd nodig om inspiratie op te doen", vertelt CKV-docent Bas van Damme. „Bij an deren kwam het idee direct, maar was de uitwerking wat lastiger." Bijvoorbeeld bij Jeffrey van Zijl. Tij dens de eerste CKV-les in septem ber had hij al een idee. „Vier pilaren met daarin drie glazen cirkels. Daar onder een schijnwerper die een bun del licht naar boven schijnt. Zoiets heb ik nog nooit eerder gezien, en daar wil je met je auto ook niet te genop rijden", vertelt hij. „Maar ik ben niet zo technisch, en het werkni veau lag niet zo hoog. Dus het pro ject liep in de soep." Heel anders ging het bij Jessie de Vogel en Jimmy Theunen. „Wij wil den iets doen dat Middelburg niet heeft, en dat herkenbaar en opval lend is", zegt Jessie. Ze kwamen met het idee van een vuurtoren. „Dat is ook symbolisch. Vuurtorens beschermen schepen tegen aanvarin gen. Deze moet auto's waarschuwen om botsingen te voorkomen." Volgende week worden de kunst werken aan wethouder Frank Streng aangeboden. Ze komen zes weken lang in het gemeentehuis te staan. foto Ruben Oreel ALMANAK KORTGENE - Een dertigjarige auto mobiliste uit Noord-Beveland is gisteren rond 8.45 uur gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de Kortgeenseweg bij Kortgene. Zij raakte in de rechterberm, stuur de bij en reed vervolgens aan de linkerkant van de weg tegen een boom. Ze is met lichte kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht. Tip? redactie@pzc.nl Er viel tijdens het avondeten weer eens geen land te bezeilen met die twee Kloetingse bijde handjes van vijf en zes. De een keek naar zijn eten alsof hij nog nooit zoiets onappetijtelijks had gezien; de ander was weliswaar voortvarender in het nuttigen van de maaltijd, maar toonde verder vooral belangstelling voor het speelgoed in de kamer. Toen de maat vol was, deed de heer des huizes een aandoenlijke poging zijn kroost tot de orde te roepen. „Als je nu eindelijk eens braaf gaat zitten en goed gaat luisteren, dan krijg je wat", paai de hij de oudste. Die keek zijram* der enigszins wantrouwend aan. Ja, een strafblad zeker." vanavond vanaf 17.30 uur eendenpaté of groentensoep, wildschotel of hutspotloempia's en kaneelappel 15,00 en 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur zaterdag 9 februari 15.00-16.30 uur liederen die iets te zeggen hebben kijk ook op: www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27