De wraak van Lange Jan 'Pas over vijf of mogelijk tien jaar komt er meer helderheid over de haalbaarheid van Opening Van de mijnen woordvoerster chemieconcern DSM blinken? De Lange Jan stort onder toeziend oog van het publiek in. foto Frans Welters/Media Groep Limburg nog voor 40 jaar olie, 147 jaar 80 90 100 110 120 130 140 150 e miljoen ton olie-equivalenten). 1990 1995 2000 2005 door Peter Leunissen Het is de ochtend van 26 au gustus 1976. Het is zomers warm, wat benauwd on der het halfdichte wolkendek. Maar op de perrons van het sta tion van Heerlen staan de mensen dicht opeengepakt. Dat geldt ook voor de aanpalende straten en alle andere plekken die een goed uit zicht bieden op de Lange Jan. De Lange Jan is een schoorsteen uit grijs beton, 135 meter hoog, op het terrein van de steenkolenmijn Oranje Nassau I. Er pal naast staat nog een tweede pijp. Gelijkvor mig, 20 meter hoger, luisterend naar de naam Lange Lies. Maar al is Lange Lies forser, de Lange Jan geldt als hét symbool van de mijn bouw in de oostelijke mijnstreek. Kinderen die op kosten van de mijn jaarlijks een uitstapje mogen maken, zingen in de bus bij terug komst uit volle borst: 'Kiek es doa, kiek es doa, steht d'r Lange Jan, dat is d'r langste keal de óver Héle kieken kan.' Tien jaar eerder, op 17 december 1965, heeft de minister van Econo mische Zaken Joop den Uyl in de schouwburg van Heerlen bekend gemaakt dat de exploitatie van steenkool in Nederland beëindigd gaat worden. Dat bericht is als een mokerslag aangekomen. En daar om staan op deze warme augustus dag duizenden mensen rondom het terrein van de mijn. De Lange Jan wordt opgeblazen. En daarmee wordt het symbool vernietigd van een industrie die Limburg veel ver vuiling bracht, ziekte, maar ook bij zonder veel werkgelegenheid en daarmee voorspoed. En dat laatste wordt het meest gevoeld. Dan geeft de schietmeester het te ken. De dynamietstaven aan de voet komen tot ontploffing. Even lijkt de grijze kolos te aarzelen, maar valt dan, als vertraagd, pre cies in tegenovergestelde richting als bedoeld. In zijn val wordt eerst een hoogspanningsleiding geraakt. Dan stort de Lange Jan op een leeg staand kantoorgebouw dat door het geweld lijkt te exploderen. Hui zen in de omgeving worden zwaar beschadigd. Maar niemand raakt gewond. De massa zwijgt even in afgrijzen. Maar dan is er opgewon den gepraat. En alras gonst het: De Lange Jan heeft wraak genomen voor het onrecht dat Limburg is aangedaan. Lange Jan en Lies zijn in Heerlen nog niet vergeten. Aan het Burge meester van Grunsvenplein komt op termijn een modern vormgege ven tweeledige woontoren die de naam van beide schoorstenen zal dragen. infographic: JD bron: Energie.nl PZC Donderdag 7 februari 2008 1 Kolenprij's De kolenprijs is deze week naar een record gestegen. Eén ton kost nu meer dan 115 dol lar. Belangrijkste oorzaak vormt de kou in China, de grootste kolenproducent en ook de grootste verbruiker. Het land stopte de export tijdelijk. Over heel 2007 ging de prijs van kolen met bijna driekwart omhoog. ►- In Nederland zijn momenteel 6 kolencentrales: naast de Amer- centrale zijn er centrales op de Maasvlakte, bij Buggenum, Borssele, Nijmegen en Amster dam (zie onderste foto). Er be staan plannen voor vijf nieuwe kolencentrales. In 2006 werden voor de elektri citeitsproductie in Nederland volgens brancheorganisatie EnergieNed 8 megaton kolen ingezet. Het grootste aandeel wordt geleverd uit Zuid-Afrika, Colombia, Indonesië. De rest komt vooral uit Rusland, Polen, VS en Australië. EnergieNed schat dat gemiddeld ruim 20 procent van de elektriciteits productie uit kolen komt. 'Proefballon van VEB' Hans Altevogt van Greenpeace doet de suggestie van beleg gersvereniging VEB om de mij nen weer in gebruik te nemen af als 'een proefballonnetje'. „Er is veel te veel onzekerheid over de prijs. Ook al is er spra ke van een structurele stijging van de prijs, dan nog is de vraag of dat wat oplevert. Want steenkool is milieuon vriendelijk. En als C02-emis- sies belast gaan worden, zal dat voor steenkool consequen ties hebben." ►- Veel erger dan dit idee vindt Greenpeace de plannen voor kolencentrales in Nederland. E.ON, Electrabel, Essent en RWE willen nieuwe centrales neerzetten, op de Maasvlakte, de Eemshaven en Geertruiden- berg of Borssele. Nuon heeft besloten de plannen in de ijs kast te zetten. Volgens de ener giebedrijven zijn de centrales nodig om oude, vervuilender centrales te vervangen en om te zorgen voor een goede ener gievoorziening in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13