160 80 ""W 60 _L 1 2 Donderdag 7 februari 2008 PZC Gaat het zwarte goud wee herinneren aan dat verleden. Dat in Zuid-Limburg ooit nog eens ko len gedolven wordt, lijkt uitgeslo ten. Maar er liggen ook interessante ko- lenlagen in Midden-Limburg. Nog steeds heeft DSM het recht om kolen te winnen. In Herken bosch liggen nog twee intacte mijnschachten van zeshonderd meter die bij de mijn Beatrix ho ren. Die is nooit in bedrijf geno men. De schachten - een kostbare investering - zouden nog gebruikt kunnen worden. Om de ooit 'eeuwige concessies' te behouden laat DSM de laatste tijd weer onderzoek doen rond bij voorbeeld de Beatrix. Dat heeft het voordeel dat de concessie niet verloopt en dat de Technische Uni versiteiten in Delft en in Aken een interessant studieobject houden. Een ander voordeel is dat DSM op de hoogte blijft van de nieuwste wetenschappelijke inzichten. „Misschien dat er in de toekomst innovatieve technieken komen die exploitatie interessant maken", zegt een DSM-woordvoerster. „Maar er zal pas over vijf of moge lijk tien jaar meer helderheid ko men over haalbaarheid." 'Ik hoorde nog jarenlang de hoorn die het eind van de dienst aankondigde' Tako de Jong is optimistischer dan DSM. Tot 1 januari was hij univer sitair docent aan de TU in Delft. Hij deed samen met studenten voor DSM een haalbaarheidsstu die naar het openen van een kolen mijn in het Peelgebied ten westen van de Maas. „Daar is kolenmijn- bouw met moderne technieken ze ker mogelijk", aldus De Jong. „Als tenminste aan een aantal voor waarden is voldaan." Eén is dat de prijs van kolen twin tig jaar zo hoog blijft als vandaag. Een andere voorwaarde is dat er met de modernste mijnbouwtech- nieken wordt gewerkt en alleen de De mijnen in Limburg zijn weliswaar al decen nia dicht, maar oud-mijnwerker Ge rard Meesters denkt soms het ge luid te horen dat de treintjes maak ten toen ze de mijnberg opreden. „Ik heb ook nog jarenlang de hoorn gehoord die het einde van de diensten voor de mijnwerkers aankondigde." De kolenmijnen leven nog voort in de hoofden. Meesters, ooit tech nisch vakman op de vier Oranje Nassau-mijnen, helpt om herinne ringen levend te houden. Hij is huismeester bij het Nederlands Mijnmuseum in Heerlen. „Ik heb destijds al gezegd: er komt een tijd dat we spijt hebben dat we de mij nen hebben gesloten." Nu de olieprijs stijgt, wordt in Eu ropa plotseling anders aangekeken tegen kolenmijnbouw. In Enge land zijn er mijnen die door de ho ge steenkoolprijs winst maken. Daaruit putten Duitse mijnwer kers - hun laatste werkplekken worden straks gesloten - weer moed. In Wales is kort geleden een nieuwe mijn geopend. De eer ste sinds 1974. En in Nederland? Frank Choufoer van Chemiecon cern DSM: „Je weet maar nooit." Choufoer is de man die over de ko- lenconcessies van DSM gaat. Hij zegt geen 'nee', maar een 'ja' is vol gens hem nog ver weg. In 2006 werd 60 dollar betaald voor een ton kolen. Die prijs is ge stegen naar 115 dollar. De vraag naar kolen neemt wereldwijd toe en de voorraden zijn groot. China opent aan de lopende band nieu we kolencentrales. In Zuid-Limburg haalden mijnwer kers in 1974 de laatste kolen boven de grond. Van de Zuid-Limburgse mijncomplexen is weinig over. Mijngangen zijn volgelopen met water, schachten onbruikbaar. Woonwijken en wegen bedekken nu de plaatsen waar ooit mijnge- bouwen het beeld bepaalden. Nog twee monumentale schachtgebou wen in Heerlen (Oranje Nassau I) en Kerkrade (Nulland-schacht) Nu olie- en gasprijzen historische records breken en voorraden schaarser worden, wordt het oude, vertrouwde steenkool onverwacht weer interessant, in de Limburgse bodem ligt nog zoveel van dat snel duurder wordende zwarte goud dat beleggers DSM vroegen of het wellicht winstgevend is de mijnen weer te openen. Ze zullen geduld moeten hebben. door Harry Coerver De Peel Beatrixmijn Zuid-Limburg kool uit lagen dikker dan een me ter wordt gehaald. Dan is een mijn waar ongeveer tweehonderd men sen werken rendabel te exploite ren. De meesten van hen zijn no dig voor onderhoud en indirect werk. Slechts enkele tientallen zul len bezig zijn met de winning. In twintig jaar is dan op een diep te van vijfhonderd meter ongeveer vijftien megaton aan kolen te win nen. Dat is niet zo veel. Per jaar wordt er via Rotterdam en Amster dam ongeveer drie keer zoveel ko len ingevoerd die de industrie in noordwest-Europa nodig heeft. In Nederland ligt ook in het ge bied tussen Winterswijk, Groenlo, Deventer en Hengelo nog een steenkoolreserve. Volgens De Jong gaat het om drie miljard ton, maar zal dat nooit boven de grond ge haald kunnen worden. „Hoeveel ervan te gebruiken is, is onbekend, maar veel en veel minder." Naast winning zijn er nog andere manieren om te profiteren van ko- lenlagen. Ondergrondse vergassing zou in Limburgse bodem een mo gelijkheid zijn. Daarbij wordt van boven via een buis zuurstof in de kolenlaag gepompt. Bij een bepaal de druk en temperatuur reageert die zuurstof met de steenkool, Waarna bruikbare gassen ontstaan als koolmonoxide, waterstof en methaan die naar boven gehaald worden. Dat klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger. „In Zuid-Limburg zitten zoveel breuken in de grond, dat je onmo gelijk die gassen via een buis kunt opvangen", aldus Choufoer. Hoe dan ook, het stoffige imago van steenkool verandert. Steen kool wordt weer interessant. Wie weet kan Gerard Meesters straks de bezoekers van het Mijnmu seum over de nieuwe toekomst van steenkool vertellen. Wereldvoorraad olie, kolen en gas Voorraden per regio in 2006 x 1.000 Mtoe milj Olie Kolen Aardgas 180 140 - 120 SI 100 - 40 r - Noord- Zuid- Europa Voor Amerika Amerika Sovje Brandstofreserves Met de huidige productie (2006) is er wereldwijc kolen en 63 jaar aardgas. Olie Kolen Aardgas 0 10 20 30 40 50 60 7< Verbruik van dragers van energie Verbruik van de energiedragers uitgedrukt in Mtc 4.000 3.500 3.000 --Aardolie 2.500 Steenkool 2.000 1.500 1.000 Hydro j Nucleair 500 0 1970 1975 1980 1985 Gebieden in Nederland waar nog kolen te vinden zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12