Goes wil Fairtrade Gemeente worden Goes Ondernemend Goes» www.sterdome.ni SterdOnne Fairtrade Gemeente is meer dan alleen een titel. Het geeft aan dat de gemeente en haar inwoners eerlij ke handel een warm hart toedragen en er ook echt werk van maken. door Loes van der Hoeven GOES - Goes zelf schenkt al zuivere kof fie, maar de gemeente wil ook haar bedrij ven, horeca, scholen, kerken, en andere instellingen zover krijgen. Tevens zal Goes zichzelf doorlichten op eerlijk en duur zaam handelen. Zes criteria De campagne Fairtrade Gemeente is een initiatief van Stichting Max Havelaar, COS Nederland, Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en ICCO. Om de titel Fairtrade Gemeente in de wacht te slepen, zijn door de initiatiefnemers zes criteria geformuleerd waaraan moet worden vol daan. Pas daarna beslist de landelijke jury van de Fairtrade Gemeente Campagne of de gemeente die titel daadwerkelijk ver dient. Werkgroep Een Fairtrade Gemeente maak je nooit al leen. Het eerste criterium is dan ook het vormen van een werkgroep, die de initia tieven neemt om de titel te behalen. COS Nederland, de landelijke vereniging van centra voor internationale samenwerking, speelt een grote rol bij het aanzwengelen van de Fairtrade Gemeente Campagne in de regio's. Elk COS heeft een medewer ker aangewezen die in zijn regio functio neert als aanspreekpunt voor de campagne. Beleidsmedewerker Pascal Elegeert van COS Zeeland is projectleider van onder meer de campagne Fairtrade Gemeente. Hij zet de werkgroep op die ervoor moet zorgen dat het Goese doel ook praktijk wordt. Als dat is gerealiseerd, zorgt de werkgroep vervolgens voor de continuïteit van de Fairtrade Gemeente. Deze groep met ver tegenwoordigers uit verschillende maat schappelijke werkterreinen en Cock van den Wijngaard namens de gemeente Goes, is er verantwoordelijk voor om te kijken of de gemeente nog steeds aan de criteria voldoet. Commitment De werkgroep gaat aan de slag nu bijna aan het tweede criterium is voldaan: de ge meente spreekt zich uit voor Fairtrade. Pascal Elegeert: "Het college van burge meester en wethouders van Goes heeft het initiatief inmiddels aangenomen. De ge Cees van Loon, voorzitter Stichting Wereldwinkel Goes. meenteraad zal het naar verwachting eind januari bekrachtigen. De werkgroep zal zich inspannen voor de verwezenlijking van de overige vier crite ria: - Het duidelijk zichtbaar maken in de plaatselijke winkels en horeca dat zij eerlij ke producten verkopen respectievelijk ser veren. Dat zijn producten waarvoor de producenten een eerlijke prijs hebben ge kregen en die onder goede arbeidsomstan digheden en milieuverantwoordelijk zijn geteeld en vervaardigd. Het zijn zowel food als non-food producten; - Ook lokale organisaties, zoals bedrijven, scholen, kerken en verenigingen gebrui ken fairtrade producten. Om de kennis over en de betrokkenheid bij fairtrade te vergroten, organiseert (een delegatie van) de werkgroep diverse activiteiten; - Alle mediamomenten worden goed be nut om daardoor een zo breed mogelijk draagvlak bij de burgers te bereiken; - Ten slotte het criterium Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO). Om Fairtrade Gemeente te worden, wordt in de gemeente een nieuw initiatief gelan ceerd op het gebied van MVO. Daarover wordt duidelijk gecommuniceerd. Het kan gaan om een initiatief dat meer jaren loopt of om diverse kordopende projecten waarvoor jaarlijks aandacht wordt ge vraagd." Kracht De kracht van de campagne is dat het een gezamenlijk project is van de gemeente met diverse maatschappelijke organisaties en betrokken inwoners. Het is namelijk de bedoeling dat Goesenaren uit allerlei orga nisaties en bedrijven een plaats krijgen in de werkgroep. Niet alleen de Wereldwin kel, maar bijvoorbeeld ook verschillende andere ondernemers en winkeliers, want wil je werkelijk de leefomstandigheden van boeren, ambachtslieden en werkne mers in arme landen verbeteren, dan moet heel Goes de handen ineenslaan! Millennium Gemeente Sinds 1 januari 2008 is Goes een zogeheten 'Millennium Gemeente'. Ze onderschrijft daarmee één van doelen van het project van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten: eerlijke wereldhandel. Pascal Elegeert: "De titel Fairtrade Gemeente sluit daarop naadloos aan. Bovendien vindt het college van burgemeester en wethou ders deze ook passen in het Afrikajaar dat Goes heeft gekozen als thema voor 2009. Ook daaraan zullen wij als COS Zeeland op diverse wijzen ons steentje bijdragen. Het verkrijgen van de titel Fairtrade Ge meente vergt al snel een periode van één tot anderhalfjaar. In combinatie met de di verse activiteiten die binnen het Afrikajaar zullen worden georganiseerd, kunnen wij tegelijkertijd voor deze campagne veel media aandacht genereren. Dan vang je dus twee vliegen in één klap!". Wereldwinkel De rol die de Stichting Wereldwinkel Goes binnen de werkgroep van de cam pagne Fairtrade Gemeente kan spelen, ziet voorzitter Cees van Loon graag veel bre der dan alleen het verkopen van eerlijke producten in de winkel aan de Waterstraat nummer 1. "Natuurlijk verkopen wij graag eerlijke koffie en thee aan onderne mend Goes, producten die wij bovendien bij de bedrijven bezorgen. Maar als aan loop naar de start van het Afrikajaar zou den wij bijvoorbeeld ook een evenemen- Vlnr Pascal Elegeert en Marjolein Meier. Foto: Willem Mieras winkel met een boodschap: respect voor mens en milieu, een duurzame handelsre latie, ondersteuning bij productontwikke ling en transparantie van de handelsketen. Een boodschap die inmiddels ook veel on dernemers uit de regio overdragen aan hun personeelsleden en relaties, want het afge lopen jaar is onze omzet van kerstpakket ten verviervoudigd ten opzichte van 2006. Ons aanbod is zeer gevarieerd. Het bestaat voor 20% uit houdbare voedselproducten en voor 80% uit zo'n veelzijdig aanbod van geschenkartikelen dat de vierhonderd Wereldwinkels in Nederland in 2007 door Elsevier Retail zijn gekroond tot de Beste Cadeauwinkel van Nederland!" lende achtergrond - onderwijs, horeca, su permarkten, gezondheidszorg, gemeente en Cos - samen aan het werk gaan om Goes zo snel mogelijk het predikaat Fairet- rade gemeente te bezorgen. Wie ook een bijdrage wil leveren, kan via onze website www.coszeeland.nl of bij Pascal Elegeert meer informatie krijgen over de campagne Fairtrade Gemeente. Per telefoon 0113 25 00 51 of per e-mail p.elegeert@coszee- land.nl", besluit Marjolein Meier. www.coszeeland.nl www.faitradegemeente.nl www.wereldwinkelgoes.nl COS Zeeland en de campagne Fairtrade Gemeente Bij het verkrijgen van de titel Fairt- Foto: Willem Mieras tenmarkt kunnen organiseren samen met diverse lokale organisaties, waarbij onder meer de Stichting Maatschappelijk Werk Welzijn Oosterschelderegio (SMWO) een belangrijke rol kan spelen. Daarmee kunnen wij een nóg breder draagvlak voor eerlijke handel creëren en voldoen wij bo vendien aan één van de criteria voor het behalen van de titel Fairtrade Gemeente. De Wereldwinkel is niet voor niets een rade Gemeente speelt COS Zeeland een tijdelijke rol: het COS begeleidt en advi seert de werkgroep. Directeur Marjolein Meier: "COS Zeeland is het provinciale centrum voor internationale samenwer king. Wij betrekken zoveel mogelijk Zeeuwen bij het realiseren van duurzame internationale en mondiale samenwer- kingsdoelstellingen die gericht zijn op een leefbare en rechtvaardige wereld. Dat doen wij op verschillende manieren. Door middel van advies en begeleiding, het sti muleren van het debat, het geven van voorlichting, lessen en cursussen. We be trekken het onderwijs bij onze activiteiten. Jongeren stimuleren wij om in organisatie- verband tijdelijk in ontwikkelingslanden te gaan werken en na terugkomst hun erva ringen met zoveel mogelijk mensen te de len. Daarnaast richten wij ons op de pro vinciale en lokale overheid en op het be drijfsleven. Daarin passen campagnes zoals Fairtrade Gemeente en Millenniumge meente. Wij adviseren de gemeente bij deze initiatieven op het gebied van inter nationale samenwerking en maatschappe lijk verantwoord ondernemen en vormen een platform om kennis en ervaring uit te wisselen. De onlangs verschenen publica tie 'Vergezichten dichterbij brengen' is daarvan een mooi voorbeeld. Daarin ver tellen negen Zeeuwse ondernemers over hun ervaringen met Maatschappelijk Ver antwoord Ondernemen, dicht bij huis en ver weg. Ook zullen wij onze bijdrage le veren aan het MVO-congres dat de pro vincie Zeeland op 27 maart aanstaande or ganiseert." Werkgroep In januari start een werkgroep met gemo tiveerde mensen die vanuit een verschil- gespecialiseerd in Mercedes-Benz personen- en lichte bedrijfswagens Westhavendijk 148, 4463 AE Goes Tel: 0113 27 23 23 Fax: 0113 22 95 94 info@sterdome.nl mmmumm KLOEUUGB Tervatenseweg 17- 4481 MC Kksetinge lei. 0113-231324-Fax. 0113-212945 info@ïbkvérhuur. nf - ww>w.rbfcverhuur. ré

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91