in i land Frankrijk dreigt rebellen 'Blair eerste president EU' Makoni rivaal van president Mugabe Ex-minister kandidaat bij verkiezingen van 29 maart in Zimbabwe. Franse militairen zullen president Déby van Tsjaad beschermen. Nu al speculaties over wie in 2009 het gezicht van Europa wordt. Identiteit klimmer na halve eeuw vastgesteld Israël voert aanval uit op Cazastrook Indonesië arresteert flirtende buitenlanders Gevangenen klauteren over tuinhek directeur Op de vlucht voor geweld in Kenia PZC Woensdag 6 februari 2008 7 HARARE - De Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe heeft een te genstander gekregen bij de presi dentsverkiezingen van 29 maart. Voormalig minister van Financiën Simba Makoni besloot gisteren na overleg met mensen binnen en buiten Mugabe's ZANU-PF-partij zich kandidaat te stellen als onaf hankelijke. „Ik ben geen kandidaat van een op positiepartij, of van welke partij dan ook. Het liefst zou ik de kandi daat van de ZANU-PF willen zijn, maar dat kan kennelijk niet", aldus Makoni. De ZANU-PF wees Mugabe op een conventie in december aan als kandidaat, maar de president had van tevoren alle tegenstand zorg vuldig buitenspel gezet, zeggen cri tici. De 57-jarige Makoni, die binnen de partij een belangrijke rol speel de maar in het land weinig aan hang heeft, maakt weinig kans bij de presidentsverkiezingen. Van daar dat hij ook mee zal doen aan de parlementsverkiezingen op de zelfde dag. Makoni komt binnenkort met een kieslijst en een programma. „Ik deel de woede en frustratie van het volk over de ontberingen die we de afgelopen tien jaar te ver duren hebben gekregen. Ik deel de wijdverspreide mening dat de ont beringen komen door falend lei derschap", zei hij gisteren. Tegenstanders van Mugabe geven hem de schuld van de grootste in flatie aller tijden, die vastgesteld is op 26.470 procent. In Zimbabwe heerst door econo misch wanbeleid een tekort aan voedsel, benzine en harde valuta. Veel mensen hebben gebrek aan eerste levensbehoeften. PARIJS - De Franse president Nico las Sarkozy sluit niet uit dat Franse troepen in Tsjaad in actie zullen komen tegen de rebellen in dat land. Sarkozy verklaarde gisteren dat de Franse militairen 'hun plicht' zullen doen ter bescher ming van de Tsjadische president Idriss Déby. Frankrijk heeft in het Midden-Afri kaanse land en ex-kolonie onge veer 1450 militairen. De rebellenlei ders die de wapens tegen Déby hebben opgenomen, hebben Frankrijk ervan beschuldigd de president nu al actief militair te steunen bij diens strijd tegen de opstandelingen. Frankrijk heeft dat ontkend. Wel zet Frankrijk mi litairen en vliegtuigen in voor het evacueren van buitenlanders uit Tsjaad. Zeven van de tien geregis treerde Nederlanders in Tsjaad hebben het land overigens inmid dels verlaten. Voor zover bekend zijn nu nog drie Nederlanders in het land. Het gaat vooral om hulp verleners. De Nederlanders mogen zelf besluiten of ze weggaan. Een alliantie van drie rebellenbe wegingen rukte begin vorige week op vanuit het oosten van Tsjaad. In het weekeinde bereikten zij de hoofdstad N'Djamena en beleger den het presidentieel paleis, waar bij volgens het Rode Kruis meer dan duizend mensen gewond raak ten. Over het aantal doden is niets bekend. Getuigen meldden dat er in de straten lijken liggen. Tussen de 15.000 en 20.000 mensen zijn gevlucht naar buurland Kame roen. Het Tsjadische leger zou de hoofdstad weer controleren. De rebellengroepen sloten onge veer twee maanden geleden een pact. Het gaat om de UFDD, UFDD Fondamentale en de RFC. Ze verzetten zich tegen het be- I** Rebellen proberen de corrupte president van Tsjaad te verdrij ven. De Franse president Sarkozy sluit niet uit dat Franse troepen in actie zullen komen. wind van Déby, die zeventien jaar geleden door een coup aan de macht kwam. Hij wordt al jaren beschuldigd van corruptie, onder drukking van de oppositie en het bevoordelen van leden van zijn Za- gawa-stam. Die maken nog geen 3 procent uit van de bevolking. Déby weet al jaren aan de macht te blijven door - volgens zijn critici - oneerlijke verkiezingen. Hij wij zigde ook de grondwet om langer op het pluche te kunnen blijven, een daad die tot rebellie leidde in legerkringen. Déby werd in april 2006 al bijna gewipt door de rebel len, maar door een slechte coördi natie en interne twisten tussen de rebellengroepen bleef de president aan de macht. NAIROBI - In een tentenkamp in Nairobi, de weid. Het dodental is opgelopen tot meer dan ber uitbraken. Onvrede over de uitslag van de hoofdstad van Kenia, zit een jongen in een rol- duizend. Zeker 304.000 Kenianen zijn op de verkiezingen van december ontaardde in een hu- stoel. Hij is gevlucht voor het binnenlandse ge- vlucht geslagen na de onlusten die eind decern- manitaire crisis. foto Bernat Armangue/AP door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Anderhalf jaar voordat de EU voor het eerst een heuse 'president' krijgt, circuleren in Brussel al namen van kandidaten. Volgens de diplomatieke les wor den zij het dus niet. Toch zijn het niet de minsten, zoals de Britse oud-premier Tony Blair, de Finse ex-president en Kosovo-bemidde- laar Martti Ahtisaari, de Deense re geringschef Anders Fogh Rasmus sen of de Luxemburgse premier Jean-Claude 'Mister Euro' Juncker. De komende maanden zullen on getwijfeld meer namen opduiken van mannen of vrouwen die me nen dat zij het nieuwe gezicht van Europa moeten worden. Geen functie met veel macht overigens, maar wel een met veel status. De president moet een eind maken aan het huidige circus waarbij elk half jaar een ander land EU-voor- zitter is, met telkens een andere premier die zijn stempel op de Eu ropese politiek wil drukken. De president krijgt, zodra het nieu we EU-verdrag door alle lidstaten is goedgekeurd, tweeënhalf tot maximaal vijf jaar de touwtjes van 'Imago 'schoothondje van George Bush' kleeft aan voormalige Britse premier' de EU-raad in handen. Hij of zij zal de halfjaarlijkse topconferen ties van EU-regeringschefs voorzit ten in plaats van de leider van het land dat toevallig aan de beurt is. En samen met de voorzitter van de Europese Commissie en de 'Ho ge Vertegenwoordiger voor het Buitenland- en Veiligheidsbeleid' wordt de president het visitekaart je van de EU in de wereld. De naam die in Brussel en de Europe se hoofdsteden het meest rond- zingt is die van Tony Blair. Al afge lopen herfst droeg de Franse presi dent Nicolas Sarkozy hem onver bloemd voor: Tony for president. Naar nu blijkt heeft Blair er wel oren naar. Volgens The Financial Times heeft hij zijn kandidatuur in kleine kring al besproken. „Als genoeg landen mij steunen, wil ik wel", zou hij gezegd hebben. Die steun is uiteraard voorwaarde voor élke kandidaat, maar een be kend gezicht in de wereld buiten de EU is natuurlijk een pre, en dat heeft Blair. Sinds zijn terugtreden is hij bovendien al actief als vredes- gezant in het Midden-Oostencon flict. Anderzijds kleven aan hem het imago van 'schoothondje' van George Bush, de Irak-oorlog en het feit dat de Britten in de EU op veel terreinen nog steeds niet volle dig met de andere 26 landen wil len meedoen. PARIJS - Een Franse bergbeklim mer die in 1954 spoorloos was ver dwenen, is na ruim een halve eeuw geïdentificeerd. Wandelaars hadden restanten van het lijk in september in het Mont-Blancmassief ontdekt. Door een genetische test en de uitrus ting die de man bij zich had, kon den onderzoekers vaststellen dat het een destijds 26-jarige man uit de omgeving van Chamonix was. JERUZALEM - Israël heeft gisteren een luchtaanval uitgevoerd op een politiebureau in de Palestijnse Ga- zastrook. Zes leden van de radicaal-islamiti sche Hamasbeweging zijn gedood. De actie kwam een dag nadat een vrouw het slachtoffer was gewor den van een aanslag in het Israëli sche Dimona. Harnas eiste daar de verantwoordelijkheid voor op. JAKARTA - De Indonesische autori teiten hebben 25 buitenlanders op gepakt vanwege het verstoren van de openbare orde, vooral het flir ten met vrouwen. Het gaat vooral om mannen uit Afrika. „De verdachten flirtten met tienermeisjes, verstoorden de harmonie van getrouwde stellen en namen vrouwen mee naar hun kamers of huizen", aldus de immi gratiedienst. ANTWERPEN - Twee gedetineerden van de Antwerpse gevangenis zijn gevlucht door over het tuinhek van de directeur te klimmen. De criminelen waren aangewezen als hoveniers voor de tuin, die bij de gevangenis ligt. Maandagmid dag kozen ze, toen ze volleyballen die in de tuin waren beland aan het verzamelen waren, het hazen pad. Ze zijn voortvluchtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7