■a Vertrouwen experts daalt «barometer A L I CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Mo. J Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Marlies Oggel Vedior Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Henk v. Koeveringe De Roompot 'Onkunde Amerikanen' n de eerste volle maand van het nieuwe jaar keldert het cijfer van onze experts met een half punt naar 6,5. Vooral de crisis die vanuit de VS op ons af dreigt te komen, is de oor zaak van een minder optimistische kijk op de economische toekomst. Paul Nijskens: 6 Alle hens aan dek De voorraad bedrijfsterreinen in West Brabant baart ons grote zorgen. De actuele voorraad is nu zo beperkt dat nieuwe grootschalige distributiecentra amper meer een locatie kan worden geboden. West- Brabant dreigt daardoor de boot te gaan missen, tenzij op zeer korte termijn ge werkt wordt aan plannen om uitbreiding van bedrijfsterreinen tot stand te brengen. Willem Jonkmans: 7 Voel je je beter als pessimist? Het lijkt erop dat hoe beter het vorige ja ren was, hoe pessimistischer we vooruit kijken. Zo van: 'Dit krijgen we nooit meer.' Maar niets is natuurlijk minder waar. De aangekondigde overheidsmaatre gelen hebben, net als ieder jaar, er weer niet toe geleid dat we met z'n allen op de banken staan te juichen. Er liggen bergen uitdagingen voor ons. De opmerkelijkste is die van de "Cradle to Cradle" filosofie, ongeacht in welke branche men werkzaam is. Gelukkig gaan veel bedrijven en onder wijsinstellingen vol aan de slag met elkaar om de kansen te benutten. David Luteijn: 7 Voorzichtigheid troef Aan het begin van 2008 ben ik iets voor zichtiger. De inflatie zou wel eens kunnen oplopen nu olieprijzen en ook sommige andere grondstoffenprijzen blijven stijgen. Ook de VS blijft een onzekere factor. Voorts heb ik zo mijn twijfels over het economisch beleid van dit kabinet. Het lijkt erop dat regelgeving en lastendruk eerder toenemen. Het beleid met betrek king tot de mobiliteit geeft nog geen enkel zicht op concrete resultaten. Ook in Zee land worden we daarmee geconfronteerd als ik bijvoorbeeld aan het gedoe rondom de N57 en N61 denk. Jan Hoppen: 7 Betaalbare woningen Wij zijn er inmiddels wél achter dat de kredietcrises niet snel gevolgen hebben in Nederland. De betaalbaarheid van wonin gen is wel een grote zorg aan het worden. Het heeft binnen Heja prioriteit om daar oplossingen voor te bedenken, anders gaat de markt onherroepelijk op slot met alle gevolgen van dien. Chris Rutten: 7 Spannende tijden De economie maakt spannende tijden door. Alle blikken zijn gericht op de Ame rikaanse economie. Optimisten menen dat het allemaal wel zal meevallen. Ikzelf be hoor tot die laatste groep, zeker wanneer ik kijk naar Zuidwest- Nederland. De re gio maakt de laatste jaren een uitgebalan ceerde ontwikkeling door. De strategische ligging zouden we nog meer kunnen be nutten. Jan Pollemans: 6,5 Zware wissel De vroege carnaval en de eindafrekening van de feestdagen is voor het bestedingspa troon van de consument een zware wissel op het te besteden budget. De gemiddelde besteding staat onder druk. De minder po sitieve vooruitzichten in de economie doen snel een rem op de uitgaven zetten. Chris van Loon: 5,5 Bonus aardig, maar gevaarlijk De krapte op de arbeidsmarkt begint dui delijk voelbaar te worden in de chemische procesindustrie. Er is al een werkgever die forse bonussen belooft als werknemers be reid zijn in dienst te blijven van het bedrijf. Alhoewel ik de werknemers deze bedra gen bepaald niet misgun, is het vanuit ar beidsmarktbeleid geen effectieve manier om werknemers aan het bedrijf te binden. Het leidt tot een extra loonkostenontwik keling die, boven op de forse structurele loonstijging die voor dit jaar valt te ver wachten, de internationale concurrentie positie er op de langere termijn niet beter op maakt. Lilianne van der Ha: 7 Gelijke monniken Het heeft niet gevroren, dat is jammer voor de structuur van de grond. Goede conditie van de grond is een vereiste om kwalitatief goed voedsel te produceren. Het wordt ons niet gemakkelijk gemaakt, inkrimpen van de suikerbietteelt is wat de akkerbouw bezig houdt. Volgens de toe komstvisie van Landbouwminister Ver burg moet de veehouderij duurzamer pro duceren. Wij produceren nu al duurzaam, maar de minister wil nog verder gaan. Het zou fijn zijn als over heel de wereld vol gens dezelfde nonnen geproduceerd zou worden. Joris Jansen: 7 Hogere lasten De ellende op de beurs heeft de horeca nog niet bereikt en zal de sector ook niet gelijk raken. De verwachte omzetgroei 2008 voor de horeca ligt op 5,6 Daar mee lopen we gelijk met andere sectoren in het MKB. Verder heeft de overheid ko mende tijd o.a. voor ons in petto; verpak kingsbelasting, accijnsverhoging, BTW- verhoging en kampen we met steeds stij gende exploitatiekosten zoals inkoop, lo nen. Het zal niet makkelijk zijn om dit door te berekenen, met het toch al te dure imago van de restaurants. In de praktijk komt het er dus op neer dat het rendement niet zal meegroeien met de omzet. Henk van Koeveringe: 4,5 Koopkracht verbeteren De bankencrisis houdt aan. De schade is er, hoewel ik niet geloof dat prima bedrij ven in enkele dagen zoveel minder waard kunnen zijn. De regering zal nu snel op moeten houden met beperking van de koopkracht van de burger. Ze kunnen best wat steun gebruiken. Guust Verpaalen: 6 Politieke onrust Er heerst zoveel onrust om ons heen dat ik niet zeker ben dat we allemaal ons hoofd koel zullen houden. Ik vind dat veel zaken 10-'07 ll-'07 01-'08 02-'08 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 7,0 5,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadellwff 6,5 7,0 7,0 7,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 7,5 7,5 7,0 7,0 Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 8,00 7,5 7,5 6,0 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 7,2 7,3 7,5 6,0 Jan Hoppen Directeur Heja 6,5 6,0 7,2 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,0 5,5 6,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,5 7,0 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 7,5 7,5 7,5 7,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 7,0 7,5 4,5 Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 7,5 7,5 7,0 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,5 7,5 7,4 7,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 8,0 7,0 7,5 7,0 Dre de Jong Directeur Bourgondia 8,0 8,0 7,5 7,5 Ad Verrest Directeur BN/DeStem j PZC 7,5 7,5 7,0 7,5 vooruit geschoven worden. Milieu, file, bureaucratisering en ontslagrecht zijn hier voorbeelden van. Praatjes vullen geen gaatjes. Het VNO-NCW maakt in het ge heim afspraken en vervolgens worden die gewoon tenietgedaan. Dit is stuitend en typerend voor de hedendaagse politiek. Het gaat mij vooral om de proceskant, daar zit het echt mis. Van mening veran deren is niet erg als dat gebaseerd is op een beter inzicht. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat het hier alleen gaat om een ander inzicht in de mogelijke electorale gevolgen en de te volgen strategie. Geert van der Horst: 7 Niets doen is het beste Het besef dat Europa, en daarmee ook ne- derland, niet aan de Amerikaanse recessie zal ontsnappen, blijkt inmiddels luid en duidelijk door te dringen. Alom weer klinkt de oproep aan de minister van Fi nanciën om 'iets te doen'. Het kabinet blijft vooralsnog rustig. Dat is verstandig, wanat op dit moment is niets doen de bes te optie. Marlies Oggel: 6 Onzekere tijden Wat zijn de gevolgen van de Amerikaanse kredietcrisis voor de Nederlandse econo mie? De mening van vooraanstaande eco nomen loopt uiteen. Een prognose voor de komende maand is lastig. Vaste waar den kunnen onder invloeden van buitenaf zeer snel veranderen. Stevent in navolging van Amerika de Nederlandse economie af op een recessie? Wat is de invloed op het consumentenvertrouwen? Een ding is Ze nker: als we' met z'n allen gaan doemden ken, dan keldert het vertrouwen in de economie. Dus toch maar even optimis tisch blijven. Ad Verrest: 7,5 Positief denken We kunnen met voldoende vertrouwen inzetten op een goed 2008. Op voorwaar de dat we er ook zo positief over praten. Met onze omgeving: de buren, vrienden op de tribune of in de kroeg. Maar zeker ook tegen onze medewerkers en collega's. De emotie krijgt weer meer vat op de con sument. Dat betekent dat we vooral goede berichten moeten afgeven. We moeten de consument vertrouwen geven in plaats van onheilspellende berichten over verlies van koopkracht. We zijn het er zelfs niet over eens of nu feitelijk wel of geen sprake is van teruggang in koopkracht. Intussen vestigen zich steeds meer nieuwe bedrij ven in onze regio. Nog meer werkgele genheid en economische activiteit. Het gaat steeds beter op voorwaarde dat je er ook in gelooft. Rob Franken: 7 Goede ontwikkelingen In de vorige barometer gaf ik een lage be oordeling in verband met enkele gemiste kansen ten aanzien van de gouden drie hoek Overheden-Ondernemingen-On derwijs. Zonder daar aan ook maar iets 'af te doen, zijn op dit onderwerp toch ook positieve ontwikkelingen te benoemen. De driehoek wordt meer en meer ontdekt. De BZW is actief, het RPA ontwikkelt een denkrichting in deze zin en op 6 maart vindt zelfs een regionale conferentie plaats op initiatief van twee raadsleden waar de driehoek gezamenlijk aan zet is. Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Guust Verpaalen Philip Morris Joris Jansen Auberge Des Moules Ad Verrest BN/DeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74