Zeeuwse bedrijven genomineerd voor Ei van Columbus prijzen» msM Belting Service Jos Hugense van Meatless uit Goes. Foto: Willem Mieras Twee Zeeuwse bedrijven zijn ge nomineerd voor het Ei van Co lumbus, de landelijke prijs voor duurzaamheid en innovatie van acht ministeries. In de categorie Duurza me Product of Dienst is Meatless uit Goes genomineerd, in de categorie Duurzame Bedrijfsvoering is dat Van der Endt-Louwerse uitYerseke. De eieren van Columbus worden uitge reikt op donderdag 27 maart tijdens het MVO Congres in de Zeelandhal len te Goes. door Henk van de Voorde GOES - Meatless is een vezel die sterk lijkt op die van vlees. Het product kan (een deel van) het vlees vervangen in bewerkte vleesproducten. De productie van Meat less vergt vier keer minder water en ruim te en zes keer minder broeikasgassen dan de productie van vlees. Daarmee levert de ze onderneming een innovatieve bijdrage aan duurzame voedselproductie. Meadess is bovendien gezond en past daarmee goed in een bewust voedingspatroon. Het be drijf zet haar product afin Nederland, Bel gië, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Meatless is een nieuwe honderd procent plantaardige ve zel die kan worden toegepast als grondstof voor de productie van vleesvervangende producten, die kunnen worden verwerkt in een reeks van voedingsmiddelen, zoals maaltijden, snacks, vleeswaren, pizza's, pastagerechten en soepen. Het is ook een voedingsingrediënt voor vleesproducten als snacks en worsten. „De consumptie van vlees levert veel duurzaamheidproblemen op die - met de groeiende welvaart in an dere werelddelen - alleen maar groter drei gen te worden. Meatless helpt bij het zoe ken naar oplossingen door een product op de markt te brengen dat vleesconsumptie kan verminderen. De jury heeft vooral veel vertrouwen in de combinatie van Meatless en echt vlees in bewerkte pro ducten", aldus M. Schreurs van de vakju- ry. Grit Van der Endt-Louwerse is een internatio naal opererende onderneming die van schelpen producten als grit en isolatie materiaal maakt. Tevens worden hele schelpen verkocht voor drainage, water zuivering en luchtfiltering. Sinds 2002 re aliseerde Van der Endt-Louwerse een energiebesparing van 34 procent, bespaar de het 60 procent water uit door gebruik van regenwater en bereikte het een tril lingsreductie in het productieproces van 99 procent. De sterke betrokkenheid van de werknemers heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de duurzame bedrijfsvoe ring. „De jury heeft grote waardering voor het 'doe-karakter' van Zeeuwse Duur Jos van der Endt en Wilfried de Smet van genomineerde Van der Endt-Louwerse uit Yerseke. Foto: Willem Mieras zaamheid. Het initiatiefis werkelijk geïm plementeerd en levert duurzame winst op. Dat heeft ook te mate met de betrokken heid van het personeel. De jury vindt het knap hoe de kansen van duurzame be drijfsvoering door het hele bedrijf sijpe len", aldus R. Bossert van de jury. Van der Endt-Louwerse is een familiebedrijf dat begonnen is in 1920 met het verzamelen van schelpengruis als toevoeging voor pluimveevoeders. Het bedrijf is gevestigd aan de haven van Yerseke, op dezelfde plaats waar het rond 1920 is gestart. Ostrea is de merknaam waaronder de geprodu ceerde producten worden verkocht. Door de jaren heen heeft het bedrijf zich gespe cialiseerd in alle toepassingen met schel pen. De onderneming zorgt voor een voortdurende innovatie en verbetering van het productaanbod om steeds in de wereldwijde behoefte van de klant te voorzien. Alle producten van Van der Endt-Louwrse zijn milieu vriendelijk, sim pelweg omdat de natuur ze zelf maakt. De natuur zorgt zelf voor nieuwe aanwas van schelpen en zo is het product altijd lever baar en kunnen er milieutechnisch geen problemen optreden. Nominaties De vakjury heeft; in totaal 16 nominaties uitgedeeld in de vijf categorieën. De prijs wordt elke twee jaar uitgereikt aan kleine en grote bedrijven, maatschappelijke orga nisaties, overheden of kennisinstellingen. De vakjury beoordeelt producten, dien sten, technologieën, maatschappelijke ini tiatieven die verfrissend en écht vernieu wend zijn. Het Ei van Columbus is een uitdrukking waarmee men een simpele oplossing voor iets moeilijks bedoelt. Het verhaal over het Ei van Columbus werd voor het eerst opgeschreven door de Itali aanse historicus Girolamo Benzoni. De vakjury heeft alle inzendingen beoordeeld aan de hand van criteria die relevant zijn op het gebied van innovatie en duurzaam heid. Is er bijvoorbeeld sprake van een nieuw product, dienst of productietechno logie? Vervolgens worden inzendingen beoordeeld aan de hand van specifieke be oordelingscriteria die van toepassing zijn op de betreffende categorie. Deze criteria hebben vooral betrekking op 'duurzaam heid', dus op ecologische, economische en sociale aspecten. Zeeland loopt in Nederland voorop als het gaat om duurzaam ondernemen. De Pro vincie Zeeland beoogt met het landelijke MVO Congres te Goes, mede om zoveel mogelijk Zeeuwse ondernemers zo breed mogelijk te inspireren en te informeren over Maatschappelijk Verantwoord On dernemen (MVO). Begin 2006 wonnen de provincie Zeeland en de gemeente Tholen in De Jaarbeurs te Utrecht het Ei van Columbus in de categorie kleinschali ge duurzaamheid met hun gezamenlijke project 'Duurzaam ondernemen op Tho len'. Ook het duurzaamste bedrijf van Ne derland is een Zeeuws bedrijf. Rozenkwe kerij de Bierkreek uit IJzendijke legde na melijk beslag op de eerste prijs met het project 'Biologische rozen ook logisch'. De Bierkreek is een biologische kwekerij van rozen, inheems autochtoon bos- en haagplantsoen en bijzondere erfplanten voor particulieren en bedrijven. Nederland behoort tot de meest innova tieve landen in de wereld. Duurzame in novatie is een van de pijlers van de Neder landse economie. Het Ei van Columbus beloont bedrijven en instellingen die hier in een voortrekkersrol spelen. Sleutelbe grippen zijn innovatief, duurzaam en ver frissend. Accountants Adviseurs Badhuisstraat 28 4381 LS Vlissingen T 0118-416 961 F 0118-413 253 info@deklerk-matthijsse.nl www.deklerk-matthijsse.nl De Poort 73 - Rilland Tel. 0113-551040 - Fax 0113-551080 Email: zbs@planet.nl - Website: www.zbsbv.nl 24-uurs transportbandenservice - www.transportbandenservice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73