Sportieve start Kamer van Koophandel Veiliger ondernemen nieuwjaarsbijeenkomst» column Rabobank Samen demarreerden Chris Rutten en Luit Ezinga op maandag 7 ja nuari 2008 in de Stadsschouwburg in Middelburg naar de eerste nieuw jaarsbijeenkomst van de nieuwe Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland. door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - De beide fervente wielrenners zijn respectievelijk voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van deze nieuwe Kamer die per 1 januari 2008 is ontstaan uit de samensmelting van de Ka mers van Koophandel voor Zeeland en West-Brabant. De dagelijkse leiding is in handen van directeur Rob van Renterg- hem. Hoewel de fusie aanvankelijk was in gegeven door de Haagse politiek om het aantal Kamers van Koophandel in Neder land te verminderen van eenentwintig tot twaalf, zagen de onderhandelaars al snel in dat deze samensmelting meerwaarde zou bieden aan de economische ontwikkeling van het werkgebied en een besparing voor de ondernemers zou opleveren. De uit achtentwintig gemeenten bestaande regio telt een miljoen inwoners en er zijn 100.000 ondernemingen in gevestigd. In zijn openingswoord tot de ruim zeshon derd aanwezigen stelde directeur Rob van Renterghem dat water zo'n belangrijke en veelzijdige rol speelt in Zuidwest Neder land dat de nieuwe Kamer van Koophan del, van 'kraamkamer' zou moeten uit groeien tot het Centre of Excellence op het gebied van water. Aarzeling De Zeeuwse omzet en export stijgen en bieden ruimte om te investeren. "Een luxe probleem is het vinden van geschikt perso neel om dat te realiseren", begon de kers verse voorzitter Chris Rutten zijn nieuw jaarstoespraak. "Verder moet de toeristi sche sector adequaat inspringen op de ver anderende bedrijfstak en een flinke omme zwaai maken om aan de wensen van al leenstaanden, vijftigplussers, families, vriendengroepen en mensen met een functiebeperking te kunnen voldoen. De ze zijn anders en veelal luxer dan die van de traditionele doelgroep, de gezinnen met kinderen. De nieuwe doelgroep zoekt naast strand, zee en zon, naar mogelijkhe den voor een actieve tijdsbesteding of wil zijn verblijf combineren met een hoog waardige medische ingreep of cosmetische behandeling en/of behoeft professionele zorg en ondersteuning om zijn vakantie zo plezierig mogelijk te maken. Zoals de Ka mer van Koophandel en de ondernemers organisaties in de sector recreatie en toeris me hebben aangegeven in hun rapport Demarreren op de nieuwjaarsbijeenkomst. Foto: Willem Mieras 'Spiegels voor Succes' zullen de recreatie ondernemers daartoe fors moeten investe ren. Zij aarzelen vooralsnog, omdat zij geen duidelijkheid hebben over de hoogte en bestedingsmogelijkheden van de zoge noemde 'veredelingsbijdrage' die de Pro vincie Zeeland als voorwaarde stelt voor toestemming voor uitbreidingsplannen. Die heffing vloeit voort uit het integrale omgevingsplan Zeeland en is bestemd voor de aanleg van groen. Snel helderheid verschaffen is dus geboden!" De voorzitter is voorstander van maatwerkoplossingen: "Afzonderlijke situaties moeten afzonder lijk worden beoordeeld." Mede dankzij het gunstige ondernemers klimaat zijn in 2007 bij de nieuwe Kamer 1800 nieuwe bedrijven ingeschreven. Het grote aantal nieuwkomers dat weer snel stopt, heeft de Kamer van Koophandel doen besluiten, starters extra ondersteu ning te bieden. Ook op het gebied van in novatie gaat de Kamer zijn dienstverlening verbeteren. Verder benadrukte Chris Rut ten dat de deregulering snel een feit moet worden, te meer omdat die niet alleen voor ondernemers, maar ook voor ge meenten veel besparingen oplevert. Hij prees de gemeente Goes, die onlangs di verse overbodige regels en vergunningen heeft afgeschaft. Ondememingshuis Voor wat betreft de vestigingsplaats van het Ondememingshuis, waarin zowel de Volop gelegenheid om te netwerken. Foto: Willem Mieras Kamer van Koophandel, Syntens, MKB Zeeland en de NV Economische Impuls Zeeland worden gehuisvest, meldde de voorzitter slechts dat gekozen wordt voor een gemeente van waaruit zij de beste bij drage kunnen leveren aan de Zeeuwse en West-Brabantse economie. "Durven demarreren' was de rode draad tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst. Daarom stapten Chris Rutten en Luit Ezinga we derom op de racefiets en maakten al trap pend de winnaar van de Prijs voor Creatief Ondernemerschap 2008 bekend: Roem van Yerseke B.V. uit Yerseke. Luit Ezinga: "De onderneming kent een lange traditie in de schelpdierenteelt en -verwerking en heeft de prijs mede verworven door haar innoverende aanpak op het gebied van meer duurzame productiemethoden in de schelpdierensector. Zowel in Nederland als in Duitsland beschikt Roem van Yerse- ke over eigen mosselkwekerijen, in Ne derland, Duitsland en Denemarken over verwerkingsbedrijven en in Spanje over een verkoopkantoor. Voor een belangrijk deel kan het bedrijf zichzelf voorzien van mosselen uit eigen kweek, waardoor het een stabiele aanvoer van een kwalitatief hoogwaardig product kan garanderen. Door de overheidsbeperkingen was Roem van Yerseke genoodzaakt te innoveren en doet dat op verschillende manieren. Het door henzelf ontwikkelde mosselzaadin- vangsysteem gebruikt het natuurlijke groeiproces van de mossel. Daarnaast kweekt het bedrijf onder kunstmatige om standigheden mossel-, kokkel en oester zaad op. Sinds voorjaar 2007 produceert en levert Roem van Yerseke onder de ei gen merknaam 'Zeelands Roem' tropische en Noordzee garnalen. Tevens neemt het bedrijf deel aan De Zeeuwse Tong. Bin nen dit project wil men de kweek van zee tong, schelpdieren en zeegroenten combi neren." Eigenaar Huub Lacor was zeer in genomen met deze prestigieuze onder scheiding. Zijn bedrijfis als zesentwintigste opgenomen in het boek 'Durven Demar reren', 25 jaar creatief ondernemerschap in Zeeland. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel is het door Willem van den Broeke en Jan Bruurs ge schreven boek gepresenteerd. "Gij zult niet stelen". Hier hebt u vast wel eens van gehoord. Toch blijkt deze boodschap niet voor iedereen dezelfde waarde te hebben. Ook in onze regio niet. Uw bedrijf kan in aanraking komen met inbraak, vandalis me, of erger nog brandstichting. Nederland kent ruim 3600 bedrijventerreinen. Deze locaties trekken meer dan gemiddeld criminaliteit aan. Vandaar dat veel ondernemersverenigin gen op zoek zijn naar mogelijkheden om hun terrein (beter) te beveiligen. Samen met Interpolis is de Rabobank gestart met een project onder de naam "Veiliger ondernemen op bedrijventerreinenDit project levert een concrete bijdrage aan de oplossing van het veiligheidsvraagstuk en verbe tering van de uitstraling van uw bedrijventerrein. Er zijn vier redenen waarom het project is gestart. Beveiligen van bedrijven en goederen is de laatste jaren booming business geworden. Er is een groei in bedrijven die zich toeleggen op beveiliging en de bewustwording dat iets aan het probleem gedaan kan worden, is gegroeid. Ten tweede is de verzekeringswereld in beweging en staan premies en preventie-eisen on der druk. Verder is de technologie de laatste jaren enorm ontwikkeld. Via een landelijke kruidenierszaak kunt u inmiddels beveiligingscamera's kopen en de ICT mogelijkheden zijn enorm. Voor de Rabobank is er nog een vier de reden. U, als ondernemer, bent een goede relatie van ons. Vaak is uw bedrijfspand door de bank gefinancierd en vormt het tegelijkertijd uw pen sioen. Achteruitgang, oftewel verval, van een bedrijventerrein heeft zowel voor u als voor de bank negatieve gevolgen. Het is dus tijd om als ondernemer af te stappen van uw "free rider" positie en te demarreren naar een koppositie. Deelname aan een beveiligingspro ject heeft voor u een aantal positieve punten: korting op de verzekerings premie, gratis inspectie en beveiligingsplan én verlaging van de totale be- veiligingskosten. Bovendien, en uw collega ervaringsdeskundigen zijn het hier over eens, verliest u na een inbraak of brand altijd meer: aangifte doen, schade herstellen, personeel instrueren, nieuwe spullen uitzoeken, definitieve schade vaststellen en afhandelen. En hebt u op die dag of in die periode iets verdiend? Nee, het kost alleen maar. Oftewel, voorkomen is beter dan genezen. Wanneer neem ik als ondernemer deel aan een beveiligingsplan? In heel Nederland is bewezen dat dit project werkt. Voorbeelden zijn de bedrijven terreinen van Veghel, Eindhoven (Son) en Eersel. Laten we het project al leen in Oost Brabant werken? Nee, ondernemers verenigt u en ga geza menlijk aan de slag. Voor meer informatie over het project "veiliger onder nemen op bedrijventerreinen", kunt u contact opnemen met uw lokale Rabobank. AdJJ.de Wit, MA Specialist Verzekeren De Rabobank verzorgt periodiek een rubriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71