Buitenland Ruzie over Europa splijt Servische regering Embryo's van drie ouders BenZeker n De allerhoogste spaarrente van Nederland? Huckabee eerste winnaar Super Tuesday Italiaans parlement ontbonden Brits onderzoek ter voorkoming van erfelijke ziektes. 6 Woensdag 6 februari 2008 PZC Premier Thaci van Kosovo bezoekt een Servische familie in het dorp Rubovc. Hij probeert de Serviërs gerust te stellen dat ze niet zullen worden achtergesteld na de onafhankelijkheid van Kosovo. foto Visar Kryeziu/AP De Servische president Tadic en premier Kostunica liggen nog altijd overhoop over de ondertekening van het EU-akkoord dat in de plaats komt van een volwaardig lidmaatschap. door David Jan Codfroid De stembureaus voor de presidentsverkiezingen zijn nog maar amper gesloten of de Serviërs dreigen alwéér hun democratische plicht te moeten vervullen. De re gering in Belgrado staat op sprin gen nu premier Kostunica weigert morgen een akkoord met de Euro pese Unie te ondertekenen. De De mocratische Partij van de zondag herkozen president Boris Tadic, nog niet eens ingehuldigd voor zijn tweede termijn, staat voor de vraag of ze sterk genoeg is om nieuwe parlementsverkiezingen op eigen kracht te winnen. Het papier waar Vojislav Kostuni ca zijn handtekening onder wei gert te zetten, is een doekje voor het bloeden. Het komt in de plaats van een verdrag dat echt uitzicht biedt op het lidmaatschap van de EU, het Stabilisatie- en Associatie akkoord. De ondertekening daar van ging vorige week niet door, omdat Belgrado niet heeft voldaan aan een keiharde eis van de Neder landse regering: uitlevering van de van volkerenmoord verdachte ge neraal Ratko Mladic aan het Joego slavië Tribunaal. Velen hebben de afgelopen presi dentsverkiezingen in Servië histo risch genoemd, maar de keuze waar het land nu voor staat is veel belangrijker. Servië heeft de beslis sing over welke internationale koers te volgen jarenlang voor zich uitgeschoven. Blijft het land boos op de Amerikanen, op de Navo en op de meeste Europeanen? Blijft het hardnekkig vasthouden aan zijn eigen gelijk en doormodderen met misschien een klein beetje steun van Rusland? Of durven de Serviërs de molensteen van het re cente verleden van zich af te gooien? Durft de Servische rege ring over echte en vermeende on rechtvaardigheden heen te stap pen en te kiezen voor een weg die lang niet niet bij iedereen populair is, de weg naar Europa? Premier Kostunica is een typische vertegen woordiger van de eerste stroming. Hij zet de hakken in het zand om dat Brussel heeft besloten een mis sie naar een onafhankelijk Kosovo te sturen. Dat kan helemaal niet, vindt de minister-president, want Kosovo is van ons en het sturen van een mis sie komt feitelijk neer op erken ning van een onafhankelijkheid, die de Albanezen daar eenzijdig en in strijd met internationaal recht gaan uitroepen. Hij beroept zich daarbij mede op een uitspraak van het Servische parlement. Dat nam eind vorig jaar een motie aan, die de regering verbiedt verbintenissen aan te gaan met landen of organisaties die uitgaan van een Servië zonder Kosovo. Kostunica's Democratische Partij van Servië is echter niet de enige partij in de regering. Ook Tadic' Democratische Partij en G17 Plus zitten er in. Alle drie de coalitiepar tijen maakten ooit deel uit van de Democratische Oppositie van Ser vië die Slobodan Milosevic in 2000 wipte, maar afgezien van hun afkeer van de toenmalige pre sident zijn ze het bijna nergens over eens. De belangrijkste twist appel is de reactie op de komende onafhankelijkheid van Kosovo. Boris Tadic herwon afgelopen weekeinde het presidentschap na een volledig op Europa gerichte campagne. Ook hij is tegen de on afhankelijkheid van Kosovo, maar de president vindt dat Servië's Eu ropese ambities daar los van ge zien moeten worden. Zijn partijge noten in de regering en de minis ters van G17 Plus delen die opvat ting. In de regering verkeert Kostuni ca dus in een minderheidsposi tie, maar in het parlement zal het hem weinig moeite kosten om een meerderheid tegen onderteke ning van het akkoord met de Euro pese Unie te vinden. Daarvoor moet hij wel een beroep doen op de nationalistische Servi sche Radicale Partij, de partij van Tadic' tegenstander in de presi dentsverkiezingen, Tomislav Ni- kolic. Met name de Democratische Partij staat voor een moeilijke keuze. Na Tadic' overwinning in de presi dentsverkiezingen voelt zij zich sterk. Ook zonder de steun van premier Kostunica wist Tadic te winnen. De vraag is nu niet of de democraten sterk genoeg zijn om Kostunica te verslaan in nieuwe parlementsverkiezingen. Dat zal wel lukken. De vraag is of hun Europese perspectief, even tueel met de steun van een paar kleinere partijen, sterk genoeg is om de behoudende, misschien zelfs nationalistische bezweringen van Nikolic' Radicale Partij het hoofd te bieden. Daar zullen ze in het hoofdkwar tier van de Democratische Partij wellicht nog wel een nachtje over willen slapen. .pzcadverteren.nl WGGGNGR NieuwsMedia LONDEN - Britse wetenschappers hebben in een reageerbuis mense lijke embryo's gemaakt met dna (erfelijke informatie) van twee vrouwen en een man. De em bryo's begonnen zich normaal te ontwikkelen, maar werden na zes dagen vernietigd. Dat gebeurde op grond van ethische regelgeving. Eerder zijn in Japan al wel muizen op deze manier ter wereld geko men. De onderzoekers van de Uni versiteit van Newcastle denken dat zulks op termijn ook met mensen mogelijk moet zijn. Christelijke groeperingen in Groot-Brittannië hebben hun af schuw uitgesproken over de experi menten en spreken al van gene tisch gemodificeerde baby's. Maar volgens onderzoeker prof Patrick Chinnery moet dat zo niet gezien worden. „We proberen niet genen te veranderen, we proberen slechts een zeer klein aantal slecht werkende te vervangen door goed werkende." De bedoeling is om langs deze weg iets te kunnen doen aan tien tallen ziektes die door zogenaam de mitochondriale overerving van moeder op kind (maar niet door vaders) kunnen worden doorgege ven. Het gaat daarbij onder andere om bepaalde vormen van demen tie, diabetes, epilepsie en spierziek ten, waaronder hartaandoeningen. Het overgrote deel van het mense lijke dna bevindt zich in de cel kern. Daarnaast zijn er spoortjes dna te vinden in de zogeheten mi- tochondriën, de energiefabriekjes van de cel. De Engelse wetenschap- ft* Door het vervangen van speci- fiek dna-materiaal zouden bepaal de erfelijke ziektes kunnen wor den voorkomen, zo is het doel van het Britse onderzoek. pers hebben alleen geknutseld met dit zogeheten mitochondriale dna. Omdat het dna uit de celkern bui ten schot blijft, zeggen ze dat het onterecht is om te spreken van een embryo met drie ouders. De belangrijkste eigenschappen van de gekweekte embryo's blij ven ongewijzigd, verklaarde Chin nery. „De genen die jou definiëren zitten in de kern. Daar blijven we ver vandaan." Tot nog toe zijn er tien zulke em bryo's ontwikkeld, die nooit lan ger dan vijf dagen bestonden. Chinnery hoopt dat de techniek binnen een aantal jaren beschik baar zal zijn voor ouders die een IVF-behandeling ondergaan. Ge breken in het mitochondriale dna kunnen ongeveer vijftig ziektes veroorzaken. Mitochondriaal dna van een vrouw die lijdt aan een er felijke ziekte kan volgens de weten schappers worden vervangen door mitochondriaal DNA van een an dere vrouw. CHARLESTON - De Republikeinse presidentskandidaat Mike Hucka bee heeft gisteren verrassend de voorverkiezingen in de Amerikaan se staat West-Virginia gewonnen. Hij liet zijn eveneens conservatie ve tegenstander Mitt Romney nipt achter zich. Huckabee kreeg vol gens de Republikeinse partij in de staat 51 procent van de stemmen tegen 47 procent voor de gewezen gouverneur van Massachusetts. Het resultaat in West-Virginia vormde gisteren de eerste uitslag van Super Tuesday. In 24 staten is- gisteren gestemd voor de nomina tie van de Democratische en Repu blikeinse presidentskandidaten. ■■j meer over Super Tuesday vanaf van- daag 7.00 uur op www.pzc.nl ROME - De Italiaanse president Giorgio Napolitano zal vandaag het parlement ontbinden en daar mee de weg effenen naar verkie zingen. Die worden waarschijnlijk gehouden op 13 en 14 april. Senaatsvoorzitter Franco Marini maakte dinsdag bekend dat hij niet was geslaagd in zijn taak als formateur van een tijdelijke rege ring. Romano Prodi bood eerder zijn ontslag aan als premier nadat zijn centrumlinkse coalitie haar meerderheid in de Senaat verloor. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6