2007 is voor Zeeuwse bedrijfsleven succesvol jaar KvK Zuidwest-Nederland een feit kamer van koophandel KvK en toeristische organisaties presenteren actieplan mKÊÊStSm^Ê De Zeeuwse economie groeit nog altijd aanzienlijk. Zo maken meer Zeeuwse ondernemers winst dan collega's elders in het land. De om zet en de export groeien flink en steeds meer ondernemingen gaan inves teren, maar het ondernemersvertrouwen in de toekomst daalt voor het eerst sedert jaren. Dit beeld laat het ERBO-onderzoek zien, de jaarlijkse conjunctuurpeiling van de Kamer van Koophandel, waaraan ruim 2.300 Zeeuwse bedrijven hebben deelgenomen. De positieve ontwikkeling in 2007 komt vooral voor rekening van de bedrijven die exporteren. Ondernemers die hun producten afzetten op de binnenlandse markten scoren minder. Sectoren die het moeten hebben van de Zeeuwse consu ment, zoals de detailhandel en de bouw, ondervinden de gevolgen van de geringe Het traditionele zon-, zee- en strandproduct zal veel toeristen naar Zeeland blijven trekken. Het is belangrijk om deze markt ook in de toekomst te koeste ren. Maar de groei is eruit. Foto: Mechteld Jansen Tberistische ondernemers in Zeeland moeten zich bewust zijn dat hun publiek verandert. Er komt een nieuwe generatie toeristen aan met an der vakantiegedrag dan de toerist van de afgelopen jaren. Zo worden seni oren en gezinnen zonder kinderen een steeds belangrijker publiek in Zee land ten koste van de gezinnen met jonge kinderen. Het is dan ook de hoogste tijd voor de toeristische sector in Zeeland om de bakens te verzet ten en zich te richten op deze nieuwe groepen. De positieve ontwikkeling in 2007 komt vooral voor rekening van de bedrijven die exporteren. Ondernemers die hun producten afzetten op de binnenlandse markten scoren minder. Sectoren die het moeten hebben van de Zeeuwse consu ment, zoals de detailhandel en de bouw, ondervinden de gevolgen van de geringe bevolkingsaanwas in Zeeland. De Zeeuwse ondernemers sluiten 2007 goed af. De totale omzet van het Zeeuw se bedrijfsleven stijgt dit jaar met 3,9%. Daarmee blijft de regio wel achter bij het landelijk gemiddelde 5,1%). Ook groeit de Zeeuwse export opnieuw fors met ruim 5 procent. Landelijk stijgt de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland Kantoor Middelburg Buitenruststraat 225 Postbus 6004 4330 LA Middelburg Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 47 Kantoor Terneuzen Schuttershofweg 1 Postbus 1034 4530 GA Terneuzen Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 46 Internet: www.kvk.nl Email: zuidwest@kvk.nl bevolkingsaanwas in Zeeland. De Zeeuwse ondernemers sluiten 2007 goed af. De totale omzet van het Zeeuwse be drijfsleven stijgt dit jaar met 3,9%. Daar mee blijft de regio wel achter bij het lan delijk gemiddelde 5,1%). Ook groeit de Zeeuwse export opnieuw fors met ruim 5 procent. Landelijk stijgt de export met hetzelfde niveau. Maar liefst 92% van het Zeeuwse bedrijfs leven maakt winst. Elders in het land ligt dit percentage op 89%. Tweederde van de ondernemers in ons land is tevreden met het rendement uit het bedrijf. Zee land scoort met 73% beduidend hoger. Daarnaast is er weer een flinke groei te zien in het aantal banen in Zeeland (+2,2%). Landelijk groeit de werkgele genheid zelfs met 3,3%. De investeringen bij het Zeeuwse be drijfsleven nemen ook toe. Zo investeert 40% van de ondernemers in Zeeland meer dan vorig jaar. Ook groeit het aan deel bedrijven met investeringen van 50% in 2006 naar 56% in 2007. Landelijk blij ven de investeringen steken. Dit betekent dat het verschil in bedrijven met investe ringen tussen Zeeland en Nederland klei ner wordt. De Kamer is dan ook blij dat de bereidheid om te investeren bij de Zeeuwse bedrijven gegroeid is. Uit ERBO-onderzoek blijkt dat de meeste ondernemers positief gestemd zijn over het komende jaar. Foto: Limit fotografie De verwachtingen van ondernemers bra ken vorig jaar alle records. Voor dit jaar valt het vertrouwen van Zeeuwse onder nemers wat lager uit. Landelijk daalt het ondernemersvertrouwen nog sterker, maar ligt dat vertrouwen wel op een ho ger niveau. De hoge olieprijs, de proble men van de hypotheekbanken in Ameri ka, de beursberichten en de steeds krap per wordende arbeidsmarkt zijn enkele factoren die hierbij een rol spelen. Meer informatie: Rob Lucas, telefoon (0118) 67 35 37 export met hetzelfde niveau. Maar liefst 92% van het Zeeuwse bedrijfsleven maakt winst. Elders in het land ligt dit percenta ge op 89%. Tweederde van de onderne mers in ons land is tevreden met het ren dement uit het bedrijf. Zeeland scoort met 73% beduidend hoger. Daarnaast is er weer een flinke groei te zien in het aantal banen in Zeeland (+2,2%). Lande lijk groeit de werkgelegenheid zelfs met 3,3%. De investeringen bij het Zeeuwse be drijfsleven nemen ook toe. Zo investeert 40% van de ondernemers in Zeeland meer dan vorig jaar. Ook groeit het aan deel bedrijven met investeringen van 50% in 2006 naar 56% in 2007. Landelijk blij ven de investeringen steken. Dit betekent dat het verschil in bedrijven met investe ringen tussen Zeeland en Nederland klei ner wordt. De Kamer is dan ook blij dat de bereidheid om te investeren bij de Zeeuwse bedrijven gegroeid is. De verwachtingen van ondernemers bra ken vorig jaar alle records.Voor dit jaar valt het vertrouwen van Zeeuwse onder nemers wat lager uit. Landelijk daalt het ondernemersvertrouwen nog sterker, maar ligt dat vertrouwen wel op een ho ger niveau. De hoge olieprijs, de proble men van de hypotheekbanken in Ameri ka, de beursberichten en de steeds krap per wordende arbeidsmarkt zijn enkele factoren die hierbij een rol spelen. Meer informatie: Rob Lucas, telefoon (0118) 67 35 37 Op 24 januari vond de eerste bestuursvergadering plaats in de nieuwe samenstelling. Foto: Kees Bennema Snds 1 januari 2008 is de fusie tussen de Kamers van Koophandel West- Jrabant en Zeeland een feit. Vanaf begin dit jaar heet de organisatie Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. De nieuwe Kamer heeft ruim 100.000 inschrijvingen van bedrijven in haar gebied. Tijdens de oprichtingsvergadering van de nieuwe KvK werd Chris Rutten gekozen als nieuwe voorzitter. De voormalig burgemeester van Breda en Middelburg was twee jaar lang voorzitter van de voormalige Kamer van Koophan del West-Brabant. Daarnaast werd Luit Ezinga gekozen tot plaatsvervangend voorzitter. Hij was tot eind vorig jaar voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Rob van Renterghem is benoemd tot algemeen directeur van de Kamer van Koophandel. Tot eind 2007 was hij, als fusiedirecteur, belast met de voorbereiding van de fusie van de twee oude Kamers. Het aantal bestuursleden van de Kamer van Koophandel is fors teruggebracht van 78 leden uit de twee oude Kamers naar 24 in de nieuwe Kamer van Koophandel. Het Algemeen Bestuur bestaat voor de helft uit leden uit West-Brabant en de an dere helft uit Zeeland. De drie benoemende organisaties BZW, MKB en de werknemersgeleding (FNV, CNV en de Unie) leveren voor zowel West-Brabant als Zeeland elk vier be stuursleden. Voor een volledig overzicht van het Algemeen Bestuur en de leden van Dagelijks Bestuur kijk op www.kvk.nl/bestuur/zwii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69