Weerwerk: sociaal ondernemen Rustig blijven is het devies De Column Moderne manager «pas begonnen EXPERTS OVER ONRUST BEURZEN fl O O u Naam: Jan Houkamp (50) Woonplaats: Middelburg Bedrijf: Weerwerk vof Begonnen: eind 2007 Meevaller: de mooie locatie op bedrijventerrein Mortiere Tegenvaller: de complexiteit van de regelgeving in de zorg. E-mail: vofweerwerk@gmail.com Website: www.weerwerk-zeeland.nl Jan Houkamp: Wij bieden zorg en begeleiding aan mensen die vastgelopen zijn in het leven." Foto: Willem Mieras Tan Houkamp startte eind 2007 met in totaal vijf professionals de vennoot- schap onder firma Weerwerk op. Het is een bedrijf op het gebied van dag besteding en arbeidsrehabilitatie voor mensen met een psychiatrische beper king. Het team bestaat uit drie werkbegeleiders en twee sociaal psychiatrisch verpleegkundigen, waaronder Houkamp's echtgenote Marja. Weerwerk voorziet. door Henk van de Voorde Op de fraaie zichtlocatie op het Middel burgse bedrijventerrein Mortiere, is een breed aanbod van werkzaamheden en acti viteiten, zoals demontage- en sorteerwerk- zaamheden, werken mensen aan de naai machine, volgen een cursus eenvoudig ko ken of volgen een training leren ontspan nen. Ook op zondag houdt Weerwerk ge regeld ontspannende activiteiten in de vorm van (strand) wandelingen, koken, film kijken en creatieve workshops. Laagdrempeligheid staat centraal bij Weer werk. Er wordt uitgegaan van de wens, de mogelijkheden en het eigen tempo van de deelnemers. "De mensen zien het als werk. Ze krijgen er het gevoel bij dat ze iets betekenen voor de maatschappij en dat ze geen leeg bestaan leiden. Onze deelne mers ondervinden waardering en tellen weer mee in het maatschappelijk gebeu ren. De mensen worden structuur en re gelmaat aangeboden. Ze leren bijvoor beeld om afspraken na te komen en werk tijden na te leven." Jan Houkamp en zijn team zijn weliswaar actief in sociaal ondernemerschap, maar er moet toch ook brood op de plank komen. Iedere ondernemer wil tenslotte toch winst genereren? "Je moet het zien als een èn-èn-situatie. We beogen een financieel gezond bedrijf op te bouwen met een maatschappelijk doel. We willen er onze boterham mee verdienen en tegelijkertijd een positieve bijdrage leveren aan het wel zijn van onze doelgroep. Dat zijn mensen die door allerlei omstandigheden min of meer vastgelopen zijn in het leven; men sen met psychiatrische problemen. Ze worden niet gepusht om weer betaalde ar beid te gaan verrichten, maar door nieuwe structuur en regelmaat is het wellicht mo gelijk dat deze mensen doorgroeien naar het arbeidsproces, bijvoorbeeld in de so ciale werkvoorziening. We realiseren ons dat we niet stinkend rijk worden van ons bedrijf, maar dat hoeft ook niet; als de on derneming maar rendabel is", aldus Jan Houkamp. Naar wie moeten de facturen? "Wij bie den in feite zorg en ondersteunende bege leiding. We worden betaald vanuit de zorg via de AWBZ. Na een CIZ-indicatie, via een rapport van de psychiater, kan er een zogenaamd persoonsgebonden budget (PGB) worden aangevraagd. De verre gaande bureaucratie speelt ons soms par ten. Pas na het doorlopen van diverse schijven (zoals hulpverleners, psychiaters, zorgverzekeraars, zorgkantoren en ge meenten) kunnen wij onze zorg en onder steuning bieden. Van een uitkeringsinstan tie zoals het UWV moet ook eerst een verklaring worden opgetekend; dat ie mand niet kan werken vanwege een psy chische aandoening. De zorg is 'een taai iets'. De papiermolen kost veel tijd en energie. Wij werken samen met bureau Buitenkans, die voor de deelnemers de CIZ-indicatie en het PGB kan aanvragen en beheren. Dit betekent dat de deelne mers de totale administratieve rompslomp rondom PGB en CIZ uit handen kunnen geven." Houkamp was in het verleden onder an dere actief als werkbegeleider bij Emergis en bij de gemeente Den Bosch waar hij randgroepjongeren op het rechte pad moest zien te krijgen. Vervolgens had hij geruime tijd een klussenbedrijf, maar moest dat wegens een slechte rug vaarwel zeggen. De laatste vijfjaar was hij in loon dienst bij wisselende bedrijven. Zo was de Middelburger twee jaar projectleider in de scheepsbouw. Het 'virus' van het eigen baas zijn liet hem echter niet los. De paniek op de beursvloeren in de hele wereld, eind vorige maand, tast het vertrouwen van onze regionale economische experts, die samen zorgen voor de barometer, aan. De zestien mensen, die maande lijks een cijfer geven voor onze eco nomie, zijn een stuk minder positief dan eind vorig jaar. De barometer daalt met een half punt naar 6,5. Maar er is nog geen reden tot paniek, zeggen ze bijna in gezamenlijkheid. "Blijf vooral rustig", raadt Geert van der Horst, directeur van de Ra bobank Roosendaal- Woensdrecht, iedereen aan. door Ron Gregoor BREDA - Het leek vorige maand even to taal uit de hand te lopen toen de beurs koersen, te beginnen in Wallstreet, naar beneden kelderden als gevolg van de steeds maar aanhoudende onrust rond de hypo theekcrisis in de Verenigde Staten. Pas na dat de FED, de Amerikaanse centrale bank, de rente fors verlaagde, kwam de beurshandel een beetje tot rust. Ook in onze regio volgde het zakenleven met angst en beven de ontwikkelingen. Voor sommigen was dat aanleiding om een flink later punt uit te delen. "De voorspellingen worden sneller ingehaald dan het licht. Het wantrouwen in ons financiële stelsel is groter dan we ooit zagen", zegt Henk van Koeveringe, directeur van De Roompot- groep in Kamperland. "De hele wereld betaalt nu voor de mallotige onkunde van de Amerikaanse financiële wereld. Vooral de weerzin van banken om nu geld uit te lenen, kan lelijke schade toebrengen en een deuk in de groei opleveren." Van Koeveringe is weinig optimistisch, hij geeft de regionale economie een 4,5.Posi tiever is Geert van der Horst, directeur van de Rabobank in Roosendaal en Woensd recht. Hij geeft een 7. "Tot voor kort was de consensus dat de Europese economieën relatief weinig van de Anmerikaanse pro blemen zouden merken. Deze verwach ting kende overigens goede gronden. De Europese economie is dankzij de euro veel minder gevoelig voor schokken van bui tenaf. Toch moet worden gevreesd dat de schade die de Amerikaanse recessie aan de wereldeconomie zal aanrichten, groter zal uitvallen dan tot voor kort werd gehoopt." Chris Rutten, voorzitter van de nieuwe Kamer van Koophandel in Zuidwest Ne derland, in zijn waardering altijd positief, spreekt van spannende tijden. "Pessimisten menen dat Amerika onverbiddelijk afglijdt richting een recessie en Europa in de ellen de zal meesleuren." Rutten (geeft een 7) denkt zelf 'dat het allemaal wel meevalt. Zie ook pagina 11. 'de Ondernemer' is Uitgever: Accountmanagers: Vormgeving: een uitgave van BN/DeStem 1 PZC. Frank de Roon Jos van Dongen Hans Willekes Marcel Schreur FBBaH 'de Ondernemer' verschijnt maandelijks Bladmanager: in een oplage van 210.000 exemplaren. Johan van den Kieboom Adresgegevens: Redactie: Postbus 3805,4800 DV Breda, tel. 076-5 312277, Fax 076-5 312274 Ron Gregoor E-mail: info@deondernemer.com www.deondememer.com Ik sprak vorige maand uitgebreid met Guust Verpaalen, nog niet zo lang geleden de grote baas bij Phi lip Morris in de Benelux. Hij heeft nu een eigen adviesbureau. Mo dern leiderschap is een van de items, waarin hij zich verdiept heeft. Die kennis wil hij delen met zijn klanten. Andere, modernere managers zijn nodig omdat er een nieuwe generatie werknemers voor de deur staat, die lang niet al les meer pikt. En omdat de vergrij zing toeslaat en er steeds minder nieuwe werknemers komen, heb je een baas nodig, die zijn mensen weet te plezieren, die ze stroop om de mond smeert, die op allerlei manieren probeert te voorkomen dat andere bedrijven hem of haar wegkapen. Maar die ook het beste met zijn mensen voor heeft. Een populaire baas dus. Mijn allereer ste baas was Joop Korebrits. Joop is tegenwoordig hoofd opleidingen bij NAC, maar bestierde in een vo rig leven Riantrejos, ijs en frites in Breda. Het was halverwege de ja ren zestig, ik deed er vakantie- werk. Met een ijskarretje stond ik dan in de binnenstad van Breda of op een andere plek waar veel volk rJ kwam. Als ik 's avonds op de thuisbasis terugkwam, zei hij: snel opruimen, dan gaan we nog een pintje pakken. Dat werd dan meestal een avondje stevig stap pen, waarbij hij bijna alles betaal- de. Daaraan was hij nog eens driemaal mijn dagloon kwijt. Maar ik deed overdag wel alles wat hij zei. Mijn eerste baas bij deze krant was hoofdredacteur Loek Leijen- dekker. Meneer Leijendekker, want haalde het niet in je hoofd om amicaal tegen hem te doen. Dat mocht pas als je chef werd. Hij was journalistiek een geweldenaar. Maar wel autoritair. Ik liep eens met een collega die in Etten-Leur woonde en werkte door de gang. Leijendekker hield ons staande en zei tegen mijn collega:'0, Jan, voordat ik het vergeet, jij gaat y vanaf volgende maand in Terneu- zen werken. Regel de rest maar even met de chef ter plekke.' Jan vloekte binnensmonds maar stond een paar weken later wel op de stoep van het bijkantoor aan de Westerschelde. In de loop der jaren heb ik veel chefs gehad. Er waren er geen twee bij, die qua leidinggeven op elkaar leken. Dat is ook niet erg. Volgens mij is goed leiderschap vooral een kwestie van jezelf blij- ven. De rest is aan te leren. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r.gregoor@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64