Wie fantasie heeft, speel 'Mosselvisserij schaadt herstel Waddenzee' Mogelijk doorstart voor Sea Way Natuurorganisaties noemen rijksbeleid tegenstrijdig. Studie wijst uit dat er zowel technisch als financieel toekomst is. n 30 Woensdag 6 februari 2008 PZC ZES VRAGEN OVER J I.UEiLWi'/iVlil Verlichte geesten opgelet! Wie hét idee be denkt om de stijgende zeespiegel de baas te kunnen maakt kans op de Delta Water Award. Voor het geld, de eer en Zeeland. Naam: Ruben Akkermans Leeftijd: 30 jaar Woonplaats: Roosendaal Beroep: Beleidsmedewerker afdeling landelijk gebied en water bij de provincie Zeeland door Marcel Modde Wat is de Delta Water Award? „Een tweejaarlijks terugkerende, prestigieuze prijsvraag voor het meest innovatieve, creatieve en duurzame idee specifiek bedoeld voor het Zuid westelijk deltagebied." Moet je dan iets maken of zo? „Niet per se. Dat ligt er aan. Je kunt de prijs ook winnen door met een visie te komen over waterbeheer, aquacultuur, klimaatbeheer, een getij- dencentrale, noem maar op. Of door coalities te smeden, instrumenten te creeëren, voor een breed draagvlak voor plannen op dit gebied. Zee land moet in feite één grote etalage worden van innovatieve en creatieve toepassingen waar andere Deltagebieden naar komen kijken en van kun nen profiteren! Met de instelling van de prijsvraag willen we ons na drukkelijker profileren en vooral ook een platform bieden voor toe komstgerichte, duurzame activiteiten op watergebied. Dus proberen we zo nog meer los te maken bij creatieve, jonge geesten." Altijd mooi, maar wat doen we er mee? .Uitvoeren! Tenminste, dat is wel de bedoeling. Een deskundige jury zal alle inzendingen beoordelen. Eén van de criteria zal zijn, dat het plan betaalbaar en ook serieus haalbaar moet zijn. Maar een keiharde garan tie dat het ook daadwerkelijk in de praktijk wordt gebracht, is er niet. Wanneer een winnend plan - ik noem maar wat - vervolgens voor 50 jaar op de plank gaat, wie ben ik dan om te zeggen: dat moet eerder en wel nu!" Er zijn al zoveel ideeën. Kunstmatige (tulp)eilanden voor de kust, driehon derd meter brede terpdijken. Hoe groot is dan de kans dat daar vanuit het Kenniscentrum Delta Netwerk nog iets tussen kan worden gewrongen? „Het moet ook niet meer van het zelfde worden. We zetten juist in op een heel breed scala. Misschien valt er met zo'n eiland op zich ook een hoop meer te doen." Wie kunnen aan de prijsvraag meedoen? „We focussen op 'young professionals', afkomstig van universiteiten, HBO-opleidingen, kennisinstellingen, adviesbureaus, overheden. Het liefst teams, waarin verschillende disciplines zijn vertegenwoordigd. Des te breder de inbreng. Aanvankelijk was het idee een leeftijdsgrens aan te brengen van 35 jaar, maar daar zijn we nog niet helemaal uit." En dan het belangrijkste: wat levert het op? „Naast de enorme aandacht voor Zeeland natuurlijk, een geldprijs van 10.000 euro en nog eens 25.000 euro om het plan verder uit te werken. Half maart zetten we de prijs in de markt, najaar 2009 verwachten we de eerste winnaar te presenteren." DEN OEVER - De natuur in de Wad denzee is dringend aan herstel toe. Van het bodemleven is weinig over en factoren als klimaatveran dering en de opkomst van exoti sche planten en dieren maken het er niet beter op. In deze situatie is intensieve mosselzaadvisserij niet meer verantwoord. Dat stellen de Waddenvereniging en Vogelbe scherming Nederland. Tijdens een vaartocht over het wes telijk deel van de Waddenzee be klemtoonden de natuurorganisa ties nog eens wat ze de rechter meer dan eens hebben voorgehou den. Verwacht wordt dat de Raad van State binnen enkele weken uit spraak doet in het beroep dat ze voorjaar 2006 aantekenden tegen de vergunning voor de mosselzaad visserij. De visserij die nu wordt toege staan, is in strijd met het streven van de overheid naar natuurher- Het legosteentje bestaat vijftig jaar. Lego-fan Hein-Jan Kemperman uit Tholen bezit miljoenen exemplaren, maar maakt ook zélf onderdeeltjes en grote decors voor shows. door Joeri Wisse foto's Willem Mieras Welk kind zou zich nou geen vader wensen die meer speelgoed heeft dan z'n twee zoons bij elkaar? Tjeerd en Jelco bevinden zich in zo'n be voorrechte positie. Vader Hein-Jan Kemperman heeft een dikke vier miljoen legosteentjes en figuurtjes in huis. Het gros bestaat uit bouw steentjes, het bekende blokje met de vernuftige bolletje dat onlangs zijn vijftigjarig bestaan vierde. Maar in zijn enorme collectie be vinden zich ook ware collectorsitems: unieke legopoppe tjes met een waarde van honder den euro's. „Dat zijn onderdelen die ooit in een set zaten, maar daarna nooit meer zijn ge maakt." En, dat kunnen echt maar weinig zoons over hun vader zeggen, Hein-Jan heeft ook duizen den zelfgemaakte lego-acces soires thuis. Al met al bezit Hein-Jan (43) voor tienduizenden euro's aan lego. De speelgoedpoppetjes en steentjes zwerven door het hele huis, zij het netjes opgeborgen in dozen en la dekasten. Belangrijkste doel van |p de Tholenaar: enorme decors bou wen. Die stellen meestal een episo de voor uit één van de Star Wars- films. „Het grootste decör was ze ven bij tweeënhalve meter. Die staat nu bij mijn vader op zolder en stelt een veldslag voor op Hoth, een met ijs en sneeuw bedekte pla neet." Hoth was ook té zien op een Star Warsevenement in Lego- land Duitsland. „Daar hebben we een bestelbusje voor gehuurd. An ders hadden we niet alles mee kun nen nemen. Al metal exposeer den we in Duitsland 36 vierkante meter aan slagvelden", zegt Hein-Jan. Lego is geen jeugdliefde voor de Tholenaar. Hij kwam pas in aanraking met de gekleurde steentjes op het moment dat hij vader ging worden. „Op het mo ment dat ik wist dat mijn vrouw Denen lego-den al in 1932 De Deen Ole Kristiansen richtte in 1932 het speelgoedmerk Lego op. De naam komt van het Deense Leg Godt, dat 'speel goed' betekent. In 1958 werd het patent verleend voor het plastic legoblokje met de bekende bolletjes. Eind jaren zestig introduceerde Le go het 'grote blokje voor kleine vingertjes': Duplo. In 1974 zag het eerste lego- mannetje het levenslicht. stel van de Waddenzee. En dat her stel is urgent, zegt Manon Tentij van Vogelbescherming, want schelpdieretende vogels staan on der druk. Ongestoorde processen op schelpdierbanken moeten zor gen voor herstel van het voedsel- web, vindt zij. Het Rijk legt zich zelf op daarvoor te zorgen, onder meer met de Vogelrichtlijn. Tege lijk doet de visserij afbreuk aan het herstel van de natuur. Het Rijk baseert zich bij het verle nen van vergunningen voor de vis serij op onderzoek van weten schappers. Vogelbescherming en Waddenvereniging hebben op hun beurt vier instituten studie la ten verrichten naar de uitkomsten van de zogenoemde passende be oordelingen. Bruno Ens van insti tuut Sovon stelt dat bij de vergun ningverlening uitgegaan is van on volledige gegevens. Bij de bereke ning van de mosselvoorraad op de banken is er geen rekening mee ge houden dat bijvoorbeeld het mos selzaad uit het ecosysteem wordt gehaald om het in Zeeland verder op te kweken. Een detail uit één van de decors van Hein-jan. Monique zwanger was van een jongetje, ben ik naar de speelgoed zaak gegaan om een treinenset van Lego te kopen. Dat hoort er echt bij voor een jongen." Van het één kwam het ander. Want voordat Tjeerd met z'n lego- trein kon spelen, had Hein-Jan al meerdere sets in huis waarmee hij zélf naar hartelust aan de slag ging. De legogekte sloeg toe op het mo ment dat hij op de website van le govereniging De Bouwsteen te rechtkwam. In die periode ging hij ^rhspqk interesseren voor het tien jaar geleden geïntroduceerde Star Warslego. De liefde voor het speelgoed fee- reikte een hoger niveau op het rrio ment dat Hein-Jan begon met hel maken van eigen onderdelen voor het Star Warsserie. „Als fan kun je met lego van alles uit de films na maken. Wat er.nog aan ontbrak, waren de wapens." Dat was niet toevallig. Lang heeft de Deense speelgoedgigant het standpunt ge huldigd dat 'levensechte' wapens niet passen bij kinderspeelgoed. Zodoende was er maar één wapen tje voorhanden dat volgens Hein-Jan meer op 'een enorme toeter' lijkt. „Levensechte wapen tjes vonden ze te dicht bij oorlog komen. Een beetje vreemd, want Star Wars gaat juist over wapens en oorlog." Vier jaar geleden waren ze er dan. De eerste supergederailleerde wa pentjes van de hand van Hein-Jan waren een feit. Hei handvat is pre cies zo groot dai een legohandje het vast kan pakken, maar verder zijn de zwarte wapentjes precies nagemaakt naar de verhoudingen van de echte Star Warswapens. Een tijdrovend en duur karwei. Het proces begint met het uitvoe rig bestuderen van foto's op het in ternet en stilstaande beelden uit de films. „Vervolgens gaan we teke nen. Met verschillende materialen zoals klei en stukjes plastic maak Milj'arden legostenen Gemiddeld heeft ieder mens op aar de 62 legosteentjes. Het aantal legomannetjes wordt op vier miljard geschat. Als je alle lego die in één jaar wordt verkocht achter elkaar legt, kun je vijf keer de wereld rond. Per seconde worden gemiddeld ze ven doosjes lego verkocht. De Legofabriek in het Deense Biliund maakt 36.000 stukjes per minuut. Alle steentjes gemaakt na 1958 pas sen in en op elkaar. Lego heeft vijf pretparken onder de naam Legoland. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het failliete Sea Way Chemical Processing in Vlissingen maakt mogelijk een doorstart. Het chemiebedrijf - een oud-Hoechstonderdeel - is eind november bankroet verklaard. De circa vijftig werknemers zijn ont slagen; het bedrijf ligt nu stil. In opdracht van curator Benne van Leeuwen is een studie uitgevoerd naar de toekomst van het bedrijf Technici geven daarrin aan dat Sea Way zowel technisch als financieel toekomst heeft. Van Leeuwen praat met twee be langstellende bedrijven die in Sea Way willen participeren. Of een doorstart werkelijkheid wordt moet nog blijken. Van Leeuwen: „Eerst moet ik een principieel oor deel afwachten van de belangstel lende bedrijven. Zij moeten aange ven of wat de techneuten vinden ook commercieel haalbaar is." Hoe lang de onderhandelingen gaan duren, kan Van Leeuwen niet zeggen. „Het gaat om een speci fiek, kapitaalintensief bedrijf met wetenschappelijke waarde. Daar door is het minder makkelijk om een tijdpad te bepalen." Al het personeel is ontslagen. Som mige hebben ander werk gevon den, anderen niet. „Als bekend is of er een doorstart komt, kijken we hoeveel personeel er nodig is. Ik sluit niet uit dat we voormalige werknemers vragen of ze nog inte resse hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62