Binnenland Dieven slopen koper van bijbels kopen op naam van een ander Daury: 'Ik heb helemaal geen boot' Aruba Sloten van statenbijbels verwijderd bij inbraken in kerkgebouwen. Joran maakte vermeend medeplichtige excuses via chat op internet. Ruud Lubbers actief voor IKV Pax Christi De Jager: aangifte eind van de week mogelijk Verdonk doet tijdens toer Middelburg aan Meldpunt misstanden met Voedsel en Waren PZC Woensdag 6 februari 2008 5 ZALTBOMMEL - In vijf kerkgebou wen in de Bommelerwaard is vori ge week ingebroken. In een geval bleef het bij een poging. In de kerken van Brakel, Zuili- chem, Gameren en Nieuwaal had den de inbrekers het vooral voor zien op de koperen sloten van kost bare statenbijbels en op de inhoud van zendingsbusjes. In de kerk van de PKN-gemeente in Zuilichem wordt de statenbijbel vermist, die vlak na de oorlog is ge schonken ter gelegenheid van de wederopbouw van de kerk. De bij bel heeft een grote emotionele waarde, zegt dominee J. Olie. „De bijbel is onvervangbaar. Nu ligt er een exemplaar uit de consistorie voorin de kerk." Ook namen de dieven de inhoud van het zendingspotje mee. In Gameren lieten de inbrekers de statenbijbel liggen; volgens A. Bronkhorst van de Classis Bom mel van de PKN was het exem plaar van geen waarde voor de die ven omdat er geen koperen sloten op zaten. Volgens hem hebben de kerkdieven het vooral op koper voorzien. Ze probeerden vergeefs om de offerblokken te forceren en keken in de zendingsbusjes. Bronk horst: „De geloofsgemeenschap is geschokt door de inbraken. Het doet iets met je als mensen aan je kerk komen." De betrokken kerkbesturen heb ben aangifte gedaan. De politie heeft de andere kerken gewaar schuwd alert te zijn. In 2005 was er een soortgelijke inbrakengolf in kerken in het Land van Heusden en Altena. Ook daar hadden de dieven het gemunt op statenbij bels en collectegeld. In 2003 was er een golf van inbraken (25) in Zee land en West-Brabant. Spullen kopen op andermans naam, puur voor eigen gewin of om iemand te Sommigen krijgen stapels met goederen die zij nooit besteld hebben. aannames over de omvang van de schade, naar schatting jaarlijks en kele honderden miljoenen euro's. Deze schattingen zijn elk jaar ho ger." Identiteitsfraude kent vele gezich ten. Burgers worden de dupe om dat fraudeurs een creditcard op hun naam hebben aangevraagd. De benodigde bankgegevens wor den simpelweg uit de brievenbus gevist. Artikelen worden op andermans naam besteld of de hele identiteit van een ander wordt misbruikt om duistere zaakjes te doen op vei ling- of verkoopsites. Het nietsver moedende slachtoffer merkt er in veel gevallen pas wat van als de re kening uiteindelijk op de mat valt. Daders worden zelden gepakt, want opsporing van deze frau deurs heeft geen prioriteit. „De re cherche is al overbelast. We moe ten prioriteiten stellen en dus gaat een straatroof voor", zegt een woordvoerder van de politie Haag landen. In het geval van de Zoetermeerder Van der Riet speelt nog een pro bleem. Omdat de dader er niet be ter van wordt, is zijn gedrag straf- treiteren: het komt steeds vaker voor. foto Sijmen Hendriks/HH rechtelijk erg lastig aan te pakken. „Op grond van valsheid in geschrif te kunnen we hem niets maken omdat er geen sprake is van eigen gewin. Het enige wat we kunnen doen is er een stalkingszaak van maken. Maar dan moet over een lange periode een dossier bij wor den gehouden", aldus de politie woordvoerder. Tot nu toe zijn banken coulant en nemen thuiswinkels hun artikelen meestal zonder morren terug. Ook kunnen klanten van Weh- kamp hun klantnummer laten blokkeren. Misbruik van gegevens Onder identiteitsfraude wordt verstaan het misbruiken van andermans identiteit of ande re persoonsgegevens om er iets illegaals mee te doen. Identiteitsfraude op zich is niet strafbaar. Wel kunnen de straf bare feiten die met behulp van die valse identiteit zijn ge pleegd worden berecht. Het gaat dan bijvoorbeeld om zaken als oplichting, fraude of valsheid in geschrifte. Identiteitsfraude is gericht te gen de overheid of tegen be drijven en particulieren. Bij overheidsfraude gaat het onder meer om het onder val se naam verkrijgen van een uit kering of verblijfsvergunning. Particulieren kunnen vooral worden gedupeerd doordat de fraudeurs hun bankrekening plunderen. Bedrijven worden gedupeerd doordat de fraudeurs bestellin gen doen of leningen aanvra gen waarvoor de kosten niet meer te verhalen zijn omdat de identiteit van de aanvrager onbekend is. „Als iemand zegt dat hij het niet zelf besteld heeft, dan is een brief je met een handtekening voldoen de om toekomstige bestellingen op zijn naam teniet te doen", zo ant woordt Joke Vrolijk van het ver zendhuis. Maar volgens onderzoeker De Vries kan dat de komende jaren wel eens veranderen. „In de Vere nigde Staten, waar identiteitsdief stal al jaren een groot probleem vormt, moeten slachtoffers bewij zen dat ze onschuldig zijn en dat is heel lastig." De Vries vreest dat de Nederland se coulance verdwijnt als het pro bleem Amerikaanse proporties aanneemt. „Daar kun je op wachten. Want we kopen steeds meer via inter net. En identiteitsfraude bij inter netaankopen is dóódsimpel. Een naam en adres volstaan." Terwijl haar oudste zoon het on derwerp is van een gerechtelijk on derzoek staat Anita van der Sloot na de carnavalsvakantie waar schijnlijk gewoon weer voor de klas. Joran lijdt aan een antisociale per soonlijkheidsstoornis, meent psy choloog Bram Bakker. In de volks mond: Joran is een psychopaat. Bakker: „Ik stel geen diagnose, maar ik zeg wat mij opvalt aan die jongen. Wat nog niet wil zeggen dat Joran niet verantwoordelijk is voor zijn daden. Hij heeft gewoon geen geweten en handelt uitslui tend uit eigenbelang", aldus de psycholoog. Psychiatrische stoornissen zijn een combinatie van erfelijke- en omge vingsfactoren. Bakker: „Het is ver leidelijk om te denken dat je Jo- rans problematiek terugziet bij de vader, die eveneens munt wilde slaan uit de situatie. Van zijn gewe ten ben ik ook niet onder de in druk." ORANJESTAD - Daury Rodriguez, de man die volgens Joran van der Sloot heeft geholpen bij het weg werken van het lichaam van Nata- lee Holloway, heeft geen boot en was in Nederland toen de affaire op Aruba speelde. Dat heeft de op Aruba opgegroei de Rodriguez verklaard in een ge sprek met de Amerikaanse tv-zen- der ABC. „Ik heb er nooit een gehad, en ik heb er nu geen", zei Daury toen hem werd gevraagd naar het vaar tuig. Van der Sloot beweerde dat Rodri guez het lichaam van de Ameri kaanse in diens boot naar open zee heeft gebracht en daar heeft ge dumpt. Volgens Rodriguez heeft hij na de reportage van Peter R. de Vries via een chatprogramma op internet contact gehad met Joran. Die maakte zijn excuses dat hij Daury had genoemd. „Ik wist niet waar ik over sprak", aldus Van der Sloot. Volgens Daury vroeg hij waarom Joran zijn naam had genoemd. „Wat is er aan de hand met je, man." Van der Sloot maakt her haalde excuses. „Je brengt me in problemen voor niets", zou Daury daarop weer hebben geantwoord. Rodriguez verklaarde vroeger met Van der Sloot te hebben gevoet bald. Hij noemt zich een kennis van Jo ran, maar zou hem geen vriend noemen. Daury heeft volgens zijn advocaat Chris Lejuez een verklaring afge legd bij het Openbaar Ministerie in Oranjestad op Aruba. AMSTERDAM - Oud-premier Ruud Lubbers heeft plaatsgenomen in een werkgroep van de vredesbewe ging IKV Pax Christi. Hij adviseert in deze rol over nucleaire ontwape ning. Lubbers pleit al jaren voor een kernwapenvrije wereld. Dat is op vallend, omdat Lubbers twintig jaar geleden als CDA-premier over dit thema hard in aanvaring kwam met het IKV. DEN HAAG - Staatssecretaris De Ja ger (Financiën) hoopt de site van de fiscus vóór komend weekeinde te hebben uitgerust met een nieuw computerprogramma, zo dat mensen weer elektronisch aan gifte kunnen doen. Sinds vrijdag is het door een sto ring vaak onmogelijk de aangifte na invulling weg te sturen met de persoonlijke DigiD-inlogcode. DEN HAAG - Tweede Kamerlid Rita Verdonk begint op 3 april officieel met haar politieke beweging Trots op Nederland. Tijdens een bijeenkomst in Am sterdam zal ze dan haar beginselen toelichten. Daarna volgt een toer langs elf plaatsen in Nederland, waaronder Middelburg. Wie de bij eenkomst wil bijwonen, dient een kaartje te kopen: kosten 500 euro. De verkoop begint op 15 februari. DEN HAAG - De Partij voor de Die ren (PvdD) heeft een meldpunt in gebruik genomen waar klokkenlui ders terecht kunnen om misstan den bij de Voedsel en Warenautori teit (VWA) te rapporteren. Dierenartsen, (oud-)VWA-mede- werkers en andere getuigen kun nen daar anoniem informatie kwijt over de problemen die zij in hun werk hebben geconstateerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5