Broedplek lepelaars loopt gevaar j Debat over Hulster jongerencentrum Burgerverslag is slecht r Eurlings stelt Kamer gerust over vervoer Grootste Zeeuwse kolonie moet wijken voor industrie. YouÜhAU in Hulst zwengelt zelf de discussie aan. Meeste rapportages burgemeesters voldoen niet aan wettelijke eis. ummmm celebrate your day! PZC Woensdag 6 februari 2008 27 De lepelaarkolonie met beschermende meeuwen in het Sloegebied. door Rinus Antonisse VLISSINGEN-OOST - Ze waren er zo'n tien jaar geleden als de kip pen bij. Lepelaars ontdekten temid den van industriële bedrijvigheid in het Sloegebied een flinke lap braakliggend terrein. Geknipt om er te broeden, samen met vele zilvermeeuwen en kleine mantel meeuwen. Afgelopen jaren zijn er enkele hon derden jongen geboren en grootge bracht. Volgens Otto Overdijk van de landelijke Werkgroep Lepelaar is er inmiddels sprake van de grootste Zeeuwse broedkolonie van lepelaars, met ruim 25 paar (de andere broedplek in de provin cie, met 17 paar, bevindt zich op de Middelplaten in het Veerse Meer). Jarenlang is het gebied met rust ge laten. Door een veranderd grond beleid van havenschap Zeeland Seaports (ZSP) loopt de kolonie ge vaar plaats te moeten maken voor nieuwe industrie, zegt Overdijk. Hij erkent dat dit in overeenstem ming is met de bestemming van het gebied. „Maar dat neemt niet weg dat er iets waardevols tot ont wikkeling is gekomen waar je reke ning mee mag houden." foto werkgroep lepelaar De werkgroep maakt zich zorgen over de toekomst van de lepelaars op het terrein tussen grofweg de vuilstortplaats en aluminiumfa- briek Zalco. Overdijk: „Het allerlief ste zien we dat Zeeland Seaports accepteert dat de kolonie er zit en dat de vogels kunnen blijven zit ten. We dringen erop aan het ge bied dusdanig in te richten en te onderhouden dat de lepelaars en de omringende meeuwen er rustig kunnen blijven zitten." Hij beklemtoont dat de meeuwen onmisbaar zijn voor het instand houden van een lepelaarkolonie. „De meeuwen zijn als het ware de lijfwachten van de lepelaars. Bij onrust of komst van een indringer Lepelaar op nest. slaan ze meteen alarm. De lepe laars weten dat er dan gevaar dreigt." Overdijk vult aan dat de plek in het Sloegebied bij uitstek zo geschikt is omdat er weinig menselijke verstoring is en roofdie ren, zoals vossen, er (nog) niet aan wezig zijn. Lepelaars zijn zéér plaatstrouw aan hun geboorteplek, vertelt Overdijk. Na hun geboorte trek ken de jongen met hun ouders naar overwinteringsplaatsen in Afrika. Daar blijven ze vier jaar, tot ze geslachtsrijp zijn. Dan ko men ze feilloos terug naar de plek waar hun wieg stond. „Dus de ko mende jaren zullen er nog heel wat dieren terugkomen. Daarom is foto werkgroep lepelaar verplaatsen van de plek niet zo eenvoudig." Directeur Hans van der Hart van ZSP is bekend met de situatie van de lepelaars. Hij geeft aan dat mo menteel alle natuurwaarden in het industriegebied in kaart worden gebracht. Van der Hart hoopt dat deze inventarisatie rond de zomer klaar is. Op basis daarvan stippelt ZSP een beleid uit, ook voor de le pelaarskolonie. „Het gaat wel om uitgeefbaar terrein, maar wij hech ten ook aan natuurwaarden." Hij verzekert dat dit jaar nog geen acti viteiten op de broedplek te ver wachten zijn. De uit het zuiden te rugkerende lepelaars kunnen er dus nog terecht. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster jongerenorgani satie Youth4All gaat eind maart met de politieke partijen in de ge meente Hulst om de tafel om te praten over een zo vurig gewenst jongerencentrum in de stad. De jongeren in Hulst (een kwart van de totale bevolking van de ge meente) wachten al jaren op een eigen honk. Vier jaar geleden be loofde politiek Hulst de opening van een jeugdcentrum te onder zoeken, maar tot resultaten kwam het tot dusver niet. Youth4All vindt de tijd rijp om met afgevaardigden van de politie ke partijen over de problematiek te praten. Er is de laatste jaren veel vuldig gesproken over het verschra len van de uitgaansmogelijkheden in Hulst voor jongeren. Bovendien hebben zij in de stad geen moge lijkheid om samen te komen. Het jeugddebat heeft als thema: 'Een jongerencentrum in Hulst: wat houdt dat zoal in?' De jongerenorganisatie wil van de fracties horen wat zij verstaan on der een jeugdcentrum. Daarnaast zullen zij zelf hun wensen voor de invulling van het honk op tafel leg gen. In het jongerencentrum zou bijvoorbeeld een klein concertpo dium kunnen worden opgezet, of er zou repetitieruimte voor band jes kunnen komen. In de Nota Jongerenbeleid van de gemeente Hulst is aangekondigd dat begin 2009 serieus wordt geke ken naar de komst van een jonge rencentrum. De eventuele locatie voor het honk is nog niet bekend. Het jeugddebat wordt vrijdag 28 maart gehouden. Het vorige jeugd debat, in 2005, werd afgelast we gens gebrek aan interesse onder de jongeren. In 2004 was het debat juist een succes, toen spraken vijf tien jongeren, van 12 tot 23 jaar, met elkaar en met politici over on der meer jeugdvoorzieningen, het jeugdbeleid van de gemeente en normen en waarden. Na afloop waren jongeren en politici het met elkaar eens dat het overleg een structureel karakter moest krijgen. Het organiseren van jeugddebat- ten werd al in 2001 vastgelegd in de Nota Jongerenparticipatie van de toenmalige gemeente Hulst. Jongerenorganisatie Youth4AII in de gemeente Hulst houdt eind maart een debat over de vestiging van een jongerencen trum in de gemeente. DEN HAAG - Minister Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) gaat erop toezien dat het vervangend vervoer goed geregeld is als van 22 maart tot 22 april geen treinver keer mogelijk is over het Zeeuwse spoor. Dat heeft hij gisteren ge zegd in de Tweede Kamer. Hij zei niet te kunnen garanderen dat het vervoersplan volledig zal voldoen aan de wensen van de re gio, maar wil zich daarvoor wel 'maximaal inspannen'. Op initiatief van het CDA was Eur lings gisteren naar de Kamer geroe pen. De provincie, de NS en Pro- Rail hebben twee weken geleden overeenstemming bereikt over een uitgebreid vervoersplan dat de ver traging in vrijwel alle gevallen tot een halfuur moet beperken. Toch had het briefje dat Eurlings daar over aan het parlement stuurde de ongerustheid bij CDA, PvdA en CU niet weggenomen. Daarom dienden ze gisteren een motie in, waarin de regering werd opgedra gen zorg te dragen voor zo goed mogelijk vervangend vervoer. De bedoeling is dat Eurlings de NS-di- rectie ervan overtuigt dat ook zij deze maand het akkoord met de provincie overneemt. Met zijn be lofte nam de minister alle twijfel bij de regeringspartijen weg, zodat zij de motie introkken. door Marcel Modde GOES - Burgemeesters nemen het niet altijd even nauw met de Ge meentewet, constateert bestuur kundig adviesbureau Daadkracht in Nijmegen. De organisatie onderzocht de kwa liteit van de burgerjaarverslagen in 53 gemeenten. Acht van de tien voldoen niet aan de minimale ei sen, aldus E. Snijder. Daadkracht heeft alle gemeenten aangeschre ven voor deelname aan de analyse. Uit Zeeland kwam volgens hem geen enkele reactie. „Misschien za gen ze de bui wel hangen." Dat geldt ook voor de 377 overige Ne derlandse gemeenten. Snijder houdt er daarom rekening mee dat het werkelijke resultaat nog slech ter is. In 57 procent van de onderzochte jaarverslagen verzuimt de burge meester te rapporteren hoe de bur ger de kwaliteit van de gemeente lijke dienstverlening waardeert. Daarnaast staat in 70 procent niets over de ervaringen met burgerpar ticipatie. De gemeenteraad moet de eisen die aan het verslag zijn ge steld beter bewaken, vindt Snijder. februari trouwpakkenmaand met kans op GRATIS trouwpak van westen mannenmode YW.WKïïÉ'Ü zaamslag I 0115-436 100 doe mee en win je gratis trouwpak vanwesten.com/gratistrouwpak nieuwe collecties 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59