Zeeland Taxibote^ langere tramlijn en pjzj boUWt in meer activiteit op Brouwersdam Omwonenden van dijkaanpak nieuwsgierig, maar niet ongerust Schouwse duinen flink verjongd Drie ideeën zijn eerste concrete uitwerkingen van economische visie. Bewoners Langeweg bij Bru krijgen te maken met flinke overlast. Na laatste voorstelling Mondragon doofde niet 't licht voor filmtheater. Staatsbosbeheer brengt dynamiek terug in duingebied. 22 Woensdag 6 februari 2008 PZCS door Martijn de Koning BROUWERSDAM - De tramlijn tus sen Ouddorp en de Middelplaatha- ven doortrekken naar Scharendij- ke, taxiboten op de Grevelingen en meer evenementen op de Brou wersdam. Dat zijn de eerste concre te plannen van een lange reeks ideeën die er samen voor moeten zorgen dat de Brouwersdam een echte 'hotspot' wordt. De opzet komt voort uit de 'econo mische visie' die onderzoeksbu reau ZKA twee maanden geleden presenteerde in opdracht van de gemeenten Schouwen-Duiveland en Goedereede en de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Aan de hand daarvan werd een project groep opgestart, waar naast de overheden ook het bedrijfsleven een plekje in had. Samen kwamen ze met de drie genoemde speer punten. De ideeën zijn nog maar voorstel len. De achterbannen van alle deel- door Martijn de Koning BRUINISSE - Ze zijn er vrij rustig on der, de aan- en omwonenden van de Langeweg bij Bruinisse. Dat er komende zomer ieder uur een flink aantal vrachtauto's voorbij komt en hun huis daardoor wat kan trillen: tja, je doet er toch niks aan. Bovendien is het voor een goed doel, want de wagens rijden daar omdat de Oosterscheldedijk versterkt wordt. En droge voeten houden, dat is in ieders belang. Er waren best wat vragen, gisteren tijdens een informatieavond van Projectbureau Zeeweringen in dorpshuis De Vanger. Maar de flexibiliteit en deskundigheid waar mee de medewerkers van het bu reau die beantwoordden, wekte nemende partijen moeten nog ak koord gaan. Zo praat de gemeente raad van Schouwen-Duiveland vol gende maand over de visie. Wet houder Ad Verseput wijst er na drukkelijk op dat het dan geen kwestie is van alleen maar goed- of afkeuren, maar dat er ook ruim te is voor nieuwe ideeën. „Graag zelfs." Het college van Schouwen-Duive land staat over het algemeen posi tief ten opzichte van de visie van ZKA. Die raadt aan de binnenzij de van de Brouwersdam te ontwik kelen tot een soort boulevard, met het hele jaar door voor ieder wat wils. De voorzieningen en activitei ten aan de strandzijde, vooral voor 'zomergebruik', moeten daaraan" aangepast worden. Volgens ZKA le vert het driehonderd extra arbeids plaatsen op. Overigens is die visie alleen ge richt op economische ontwikke ld Een projectgroep van overheden en bedrijfsleven die praat over de toekomst van de Brouwers dam, doet voor het eerst concre te voorstellen. vertrouwen. Ze kregen er uiteinde lijk zelfs een applaus voor. De voorbereiding van de werk zaamheden aan de vier kilometer lange dijk van de Bruinissepolder, tussen buurtschap Zijpe en de slik ken van Viane, zijn al begonnen. Bureau Zeeweringen, een samen werking tussen de waterschappen en Rijkswaterstaat, pakt momen teel honderden kilometers Zeeuw se dijk aan. Op Schouwen-Duive land begon dat vorig jaar net ten oosten van de stormvloedkering. In 2008 staan werkzaamheden bij de Schelphoek, de Suzannainlaag en de Bruinissepolder op de rol. Bij Bru moet zestigduizend vier kante meter dijkbedekking wor- Bureau Zeeweringen versterkt tussen nu en oktober de dijk aan de Bruinissepolder. Vrachtver keer zorgt daarbij voor overlast voor omwonenden. ling, waarschuwt Verseput. „Dat houdt in dat bepaalde aanbevelin gen economisch gezien misschien wel interessant zijn, maar er ande re redenen zijn om ze niet over te nemen." Als voorbeeld noemt hij betaald parkeren. „Er is al jaren dis cussie of we dat op de Brouwers dam moeten invoeren. Zowel wij als de gemeente Goedereede vin den het een groot goed dat dit nu gratis kan. We gaan dat dus niet veranderen." Ook het idee 'overnachten op het strand' ziet het college niet zo zit ten. „Economisch gezien mis schien wel interessant, maar qua veiligheid en milieu hebben we on ze bedenkingen", zegt Verseput. Dat geldt ook voor de komst van overnachtingsplekken voor cam pers op de dam. „We vinden dat die in de buurt al genoeg worden aangeboden." De huidige projectgroep wordt op termijn omgezet in een stichting, die de dagelijkse gang van zaken op zich neemt. Financiering moet zowel komen van de overheid (toi letten, parkeerplaatsen) als van be drijven (horeca, attracties). den vervangen. Het gaat daarbij vooral om natuursteen en beton. Op zich hebben niet zoveel men sen last van de werkzaamheden zelf Onderaan de dijk staan maar twee huizen. Wel voor overlast zorgt, straks het vrachtverkeer. Dat wordt verplicht een vaste route te volgen: komend vanaf de N59 gaat het de Langeweg in, vanwaar het via zijwegen de dijk bereikt. Juist aan die aanvoerroutes staan enkele tientallen woningen, waarvan som mige pal aan de weg. Zeeweringen gaf aan niet te verwachten dat die schade oplopen, maar heeft voor de zekerheid toch de staat van de huizen in kaart gebracht. Tijdens de werkzaamheden wor den wandelaars, fietsers en duikers van de dijk geweerd. Erna komt er een fietspad over het hele dijkge- deelte. Meer info via www.zeeweringen.nl. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Fizi staat na vijf jaar bouwen op een stevig funda ment", luidt de conclusie in het jaarverslag aan de vooravond van de eerste lustrumviering bij het Zierikzeese filmtheater. Vijfjaar Fi zi wordt zaterdagavond gevierd met de muziekfilm Fados, feeste lijk omlijst met een optreden van gitarist Albert de Vos en met Por tugese wijn en hapjes. De verfomfaaide poster van Dan cer in the Dark herinnert nog steeds aan de laatste voorstelling in theater Mondragon zeven jaar geleden. Voor Fizi brak toen even een onzekere periode aan, maar het licht werd niet gedoofd. De niet aflatende inzet van initiatief nemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop resulteerde in januari 2003 in de opening van het film theater in de huidige vestiging aan de Korte Nobelstraat. Een krachtig bestuur maakt zich sinds begin 2004 sterk Fizi een bre dere uitstraling te geven. Naast het draaien van de betere films, wordt hier ook een podium geboden voor muziek, poëzie, literatuur en andere zaken uit het brede culture le spectrum. „Onverminderd wil Fizi, al naar ge lang de eigen mogelijkheden, een kleine podiumfunctie vervullen voor Schouwen-Duiveland. Dit is ook de leidraad voor het nieuwe meerjarenbeleidsplan dat het be stuur heeft vastgesteld", zegt secre taris Frans Meulenberg. Volgens hem blijkt uit de cijfers dat het pu bliek het theatertje weet te vin den. Het zojuist uitgebrachte jaar verslag 2007 meldt 5910 bezoekers. Een lichte daling overigens, want in 2006 waren dat er 6074. Fizi kan zich verder verheugen in de steun van een toenemend aan tal sponsors. Steun vanuit de sa menleving blijkt, volgens de secre taris ook, uit spontane initiatieven van bijvoorbeeld golfclub De Mo lenberg en de Lionsclub. Zij organi seerden manifestaties waarvan de opbrengst naar het filmtheater ging- Het zijn belangrijke inkomsten bronnen, want de financiële basis blijft smal. Zodra bijvoorbeeld het aantal bezoekers iets achterblijft, is dat meteen merkbaar in de financi ën. Bovendien moeten er dit jaar enkele uitbreidings- en vervan gingsinvesteringen worden ge daan. Daarnaast maakt de techni sche levensduur van de projector het noodzakelijk dat snel bedragen voor vervanging worden gereser veerd. De huidige locatie van Fizi voldoet op zich prima. Volgens Meulenberg blijken bezoekers en gebruikers prima te kunnen leven met de beperkingen en tekortko mingen die er wel degelijk zijn. An derzijds begint het theatertje ook uit zijn jasje te groeien: ruimtege brek in de keuken, een te kleine foyer als de zaal is uitverkocht, het j ontbreken van een kleedkamer. J „Toch bestaat er geen urgentie el-™ ders een plek te zoeken. Wel be kijkt het bestuur serieus alle kan sen en mogelijkheden voor een be tere stek met betere voorzienin gen", aldus de secretaris. In dit ka der zijn er contacten met de ge meente over mogelijke toekomsti ge huisvesting in het beoogde Cul tuurhuis en met woningcorporatie Zeeuwland over een nieuw film theater in het vroegere UW-ge- bouw als onderdeel van het Cul tuurplein rond de Nieuwe kerk en de Dikke Toren. Fizi werkt ten behoeve van een 'Fizi wil voor Schouwen- Duiveland een kleine podiumfunctie vervullen' brede programmering samen met andere instellingen als de Stichting Zonnemaire Buitengewoon en De Bewaerschole. Samen met het ROC worden dit seizoen voor het eerst literaire filmvertoningen met inleiding verzorgd. Het ROC heeft een lespakket samengesteld met zes filmvoorstellingen en 24 bijbe horende lessen met analyses en boeken. „De meeste cursisten kie zen voor het volledige pakket, maar de onderdelen kunnen ook afzonderlijk worden gevolgd", liet docente Connie Steenhard-Marcus- se gisteren weten in Fizi tijdens de voorstelling van Being Julia, de ver filming van het boek Theatre van W. Somerset Maugham. De lustrumviering in Fizi zaterdag begint om 20.30 uur. De film Fados wordt ook vrijdagavond vanaf 20.30 uur vertoond. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Er is geplagd, er is struikgewas van duindoorn, wilg en berk weggehaald en er zijn vier 'inkepingen' gemaakt in het dennenbos pal achter de duinenrij van Westerschouwen. Het Li- fe-duinherstelproject - met als doel verjonging van het duinge bied - is afgerond. De natuur mag de rest doen. Het ambitieuze karwei - een mil joenenproject dat mede dankzij Europees subsidiegeld mogelijk was - ging in 2006 van start met het plaggen van het duingebied tussen camping De Duinhoeve en (zweef)vliegveld Haamstede. Bos wachter Dirk Fluijt van gebiedsbe- heerder Staatsbosbeheer: „Ons doel was om daar de openheid in het gebied terug te brengen." Geen sinecure want door luchtvervui ling was de van oorsprong schrale bodem heel voedselrijk geworden en raakte het gebied verruigd. Al les bij elkaar is vier hectare aan duingebied en vroongronden ge plagd en werd overdadig struweel gerooid. Grazers als Shetlandpo- ny's en Hereford-runderen wor den ingezet om het nu weer open gebied open te houden. Fluijt: „En |55 Het Life-duinherstelproject in de Kop van Schouwen is afgerond. Grazers moeten het weer open en kaal gemaakte duingebied open houden. door je kudde te vergroten of te verkleinen kun je dat proces stu ren. We hebben ook bewust wat ruigte laten staan zodat als er voed selschaarste dreigt voor de grazers deze vanzelf aan de ruigte begin nen te vreten. In het meest wes telijke duingebied, de Meeuwen duinen, worden Shetlandpony's in gezet om het gebied meer open te maken. Rond de Meeuwenduinen is een nieuwe afrastering geplaatst en het is de bedoeling dat de afras tering die de Meeuwenduinen van de Zeepeduinen scheidt, wegge haald wordt. Zo ontstaat één groot graasgebied van 600 hectare. Idee erachter is dat als het gebied flink kaal is, het zand weer gaat verstui ven. Dezelfde gedachte zit achter het maken van 'inkepingen' in het dennenbos. In vier natuurlijke Rond de Meeuwenduinen is nieuwe afrastering geplaatst. foto Marijke Folkertsma duinvalleien, die haaks op de kust lijn liggen, is struweel weggehaald en zijn tweehonderd dennen ge kapt. „Het is de bedoeling dat het zand gaat verstuiven en de duinen in beweging komen. En dat zie je ook gebeuren", aldus Fluijt. Hij be nadrukt dat door de inkepingen de veiligheid van het achterliggen de gebied niet in gevaar komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36