'Zijn we allemaal klaar om te sterven?' 3 6 Woensdag 6 februari 2008 PZC Het vliegtuigwrak van vlucht 609. Het toestel met daarin de selectie van Manchester United stortte op 6 februari 1958 in München neer. foto CPD/AP Een immense stilte zal vanmiddag, om 15.04 uur, neerdalen over de stad die de populairste voetbalclub ter wereld herbergt. Exact een halve eeuw eerder crashte in München het vliegtuig met de Busby Babes, het meest opwindende elftal van Manchester United in de historie. De ramp sloeg een wond die nooit meer geheeld zal worden. door Roel Wiche DEN HAAG - Zou hij een voorgevoel hebben gehad? Het is 6 februari 1958, kwart voor drie 's middags, als Duncan Edwards de tekst van een telegram dicteert dat hij naar Manchester stuurt. 'Alle vluchten geschrapt. Vlieg morgen. Duncan'. Het sneeuwt hevig in München als de golden boy van Manchester United het thuisfront informeert. Edwards, op 21-jarige leeftijd al een voetballer met Cruijffiaanse uitstraling, is lang in een uitgela ten stemming geweest. Het jonge elftal van de charismatische mana ger Matt Busby heeft in Belgrado Rode Ster uitgeschakeld en staat in de halve finale van de Europa Cup 1, klaar om het machtige Real Ma drid te onttronen. Busby, een meesterpsycholoog en een vaderfiguur, laat zijn ploeg de 'passing game' spelen, prachtig combinatievoetbal dat in het Enge land van het kick-and-rush een sensatie is. Maar er is een onheil spellende stilte gevallen op vlieg veld Riem, waar de Busby Babes een tussenlanding hebben ge maakt. Twee keer hebben de piloten ge probeerd op te stijgen, beide ma len werd de start afgebroken we gens motorische problemen. Ieder een rekent op een overnachting, maar gezagvoerder James Thain be sluit tot een ultieme poging. Als de spelers aan boord gaan, zoe ken ze bleek een stoel achterin. Waar anders is het veilig? Om 15.03 uur rolt de Lord Burleigh weer over de baan. Maar binnen een minuut breekt zware paniek uit. Door de sneeuwpap komt de tweemotorige kist niet van de grond. Als het vliegtuig met 252 ki lometer per uur op een huis af stormt, snijdt de doodskreet van 'Ik zag Bobby, Dennis, Duncan en enkele andere maten, allemaal gewond' de diepgelovige Ierse international Liam Whelan door merg en been. „Zijn we allemaal klaar om te ster ven?" Een paar seconden later volgt een vernietigende crash. Van de 44 in zittenden zijn er 21 in één klap dood. Zeven spelers, twee coaches, acht journalisten, een bestuurslid, een steward en twee andere passa giers. Manager Busby en sterspeler Duncan Edwards worden met zwa re verwondingen afgevoerd. Tijdens het inferno sterven helden en worden helden geboren. Keeper Harry Gregg gaat op in stinct terug naar het brandende wrak, redt een huilende baby en trekt zijn nog levende teamgeno ten Dennis Violett en Bobby Charlton aan hun broekriemen naar buiten. „Ik kon niet begrijpen dat zoiets vernietigends bestond", schrijft hij later in z'n autobiografie, Harry's Game. Een dag later, in het zieken huis, komt pas de ergste klap. „Ik zag Bobby, Dennis, Duncan en en kele andere maten, allemaal ge wond. Ik vroeg aan een zuster: 'waar zijn de anderen?'. Ze ant woordde: 'welke anderen?'. Toen begreep ik het pas: de Busby Ba- bes waren niet meer." De bevolking van Manchester ver dringt zich dan al verdoofd en ver steend voor de headlines van de kranten. Direct nadat het horror- nieuws is doorgedrongen, sluiten scholen en fabrieken de poort. Een totale, macabere stilte valt over de stad, iets wat in Manches ter nog steeds als een traumatische ervaring wordt gezien. „Voor een kleine jongen was het onverdraaglijk om de helden te ver liezen die je zo adoreerde", schrijft Tom Clare, een United-fan van het eerste uur in een hommage. „Ik werd introvert, ongeïnteres seerd, moeilijk handelbaar en was alleen op het voetbalveld gelukkig. En eerlijk, ik denk dat honderden andere jongetjes hetzelfde over kwam." Ook de rest van de natie is ge schokt. Engeland voelt in 1958 nog altijd de doem van de oorlog, die miljoenen Britten het leven heeft gekost. 'München' wordt als een nieuwe mokerslag beleefd. Zeker als ook Duncan Edwards, door ve len beschouwd als de grootste En gelse voetballer ooit, de zwaarste wedstrijd van zijn leven verliest. Veertien dagen na de crash blaast hij zijn laatste adem uit. Ook co-pi- loot Kenneth Rayment bezwijkt alsnog. Het dodental komt daar mee op 23. Matt Busby overleeft, nadat hem tweemaal de laatste sacramenten zijn toegediend. Steunend op kruk ken staat hij, enkele maanden la ter, langs de lijn tijdens de FA Cup- fmale tegen Bolton Wanderers. De ploeg waaruit wreed het hart is ge rukt, verliest met 2-0. United speelt met een uit de as verrijzen de Phoenix op het shirt. Het is het voorteken van een wederopstan ding die Manchester een magie geeft die tot op de dag van van daag wereldwijd schittert. Busby begint aan een heroïsche missie en bouwt een nieuwe rode machine die in 1968, met een weer galoze George Best, alsnog de Euro pa Cup 1 verovert. Captain Bobby Charlton, die twee jaar eerder En geland naar de wereldtitel leidde en toverdokter Busby steken de cup omhoog met maar één gedach te: dit is het ultieme eerbetoon aan Duncan, Roger, Geoff, Mark, David, Liam, Eddie en Tommy. Jaren na de ramp bekent de mana ger dat hij verscheurd werd door een martelend schuldgevoel. Hij was immers, zo dacht hij, degene die zijn jongens de dood had inge jaagd. Waarom had hij de piloot niet verboden te vliegen? Duncan Edwards zou het hem nooit kwalijk hebben genomen. Het telegram dat hij stuurt op die fatale dag, 6 februari 1958, komt in derdaad aan in Manchester. Om vijf uur, twee uur na de grootste tragedie uit de clubgeschiedenis. Zijn laatste woorden, in het zieken huis: „Is de aftrap zaterdag om drie uur?" United tegen City Uitgerekend stadgenoot Man chester City is de eerste tegen stander van Manchester United na de herdenking vandaag van de vliegramp in 1958. Beide aartsrivalen treffen el kaar aanstaande zaterdag op Old Trafford. De spelers van United spelen in een replica van het shirt van '58. Voor de wedstrijd wordt een minuut stilte gehou den. De officiële supportersvereni ging van City had gevraagd om een minuut applaus als eerbe toon aan de 23 slachtoffers van de crash, omdat ze vreest dat respectloze fans de stilte zullen verstoren. United houdt echter vast aan het protocol. Ook City werd getroffen door de ramp in München. Journa list Frank Swift, voormalig keeper van Manchesters twee de club, liet het leven. Een foto met daarop de Busby Babes voor het duel met Rode Ster Belgrado siert Old Trafford, het stadion van Man chester United. foto Jon Super/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34