Zeeland Schakeltje in Veldwachters moesten snelweg voor boomkikker Geen straf voor scheldkanonnade J Hoofdwond Goese historicus trekt verbanden tussen handhavers toen en nu. Nieuw natuurgebied in Havenpolder Aardenburg. Executieverkoop Belastingdienst Ditty Wm Officier van justitie heeft begrip voor reactie op provocatie. 22 I Woensdag 6 februari 2008 PZC door Frank van Cooten DRAAIBRUG - West-Zeeuws-Vlaan- deren krijgt een nieuwe snelweg. Niet voor de automobilist, maar voor de boomkikker. Die kan via die weg snel en veilig naar een an dere biotoop reizen. Met de aanleg van een natuurge bied in de Aardenburgse Havenpol der wordt een schakeltje aange bracht in deze snelweg tussen Re- tranchement en Aardenburg. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis verleent vrijstelling voor het inrichten van de tweede fase van het natuurontwikkelingspro ject Aardenburgse Havenpolder Zuid. Dit gebeurt wel op voorwaarde dat de te herstellen dijken niet ho ger dan anderhalve meter worden en dat het natuurgebied openbaar toegankelijk wordt. Dit laatste is vooral een wens van de inwoners van Draaibrug. Projectleider Joera de Moree van de Dienst Landelijk Gebied in Goes is verheugd over het besluit van het Sluise college. Dat het college twee aanvullende voorwaarden stelt, maakt voor hem niet veel uit. „De DLG koopt de gronden aan en richt de natuur gebieden in. Hoe natuurgebieden vorm krijgen, is een zaak tussen ge meenten en de provincie. Als een plan voldoet aan de natuurwaar den, vinden wij dat prima. Het is immers uiteindelijk de provincie die budget van het Rijk krijgt. De SINT-JANSTEEN - Een 28-jarige fiets- ster uit de gemeente Hulst heeft gisterochtend een hoofdwond op gelopen na een aanrijding met een 69-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. Het ongeval vond plaats om tien voor zeven op de kruising van De Verrekijker met de Grote Kreek- weg en de provinciale weg in Sint-Jansteen. De automobilist verleende op de kruising geen voorrang aan een 28-jarige fietsster. De vrouw kwam aanrijden over het fietspad uit de richting van Hulst. provincie moet na zeven jaar aan tonen dat de natuurdoelen zijn ge haald." Het voornaamste natuurdoel van de Aardenburgse Havenpolder is duidelijk: zorgen voor een goed leefklimaat voor de boomkikker. Dat gebeurt onder meer met klei ne, geïsoleerde drinkpoelen op de hogere delen van de polder. Nabij de poelen wordt struikgewas aangeplant om de boomkikker te beschermen. Ook wordt de oude havenloop herkenbaarder ge maakt. Het natuurgebied komt aan de westzijde van de weg van Aarden burg naar Draaibrug. De eerste fa se had al kunnen beginnen, maar de aannemer zoekt nog een afzet markt voor de honderdduizend kuub vrijkomende grond. Deze eerste fase moet in ieder geval op 1 november klaar zijn. Dat de boomkikker zich gelukkig voelt in dergelijke natuurgebieden, blijkt uit de praktijk, zegt De Mo ree. „Drie jaar terug hebben we de Verschepolder ingericht. Binnen twee jaar is de populatie toegeno men. Met nieuwe natuurgebieden willen we de boomkikker veer kracht geven voor de toekomst. Er is nog wel een hiaat tussen de Zwinpolder en Draaibrug." De Dienst Landelijk Gebied heeft echter nog tot 2018 de tijd om de snelweg voor de boomkikker te voltooien. De boomkikker voelt zich geluk kig in nieuwe natuurgebieden. De Aardenburgse Havenpolder is een nieuw schakeltje in het leef klimaat van dit beestje. Op donderdag 7 Februari 2008 om 10.30 uur vindt een openbare verkoop plaats De verkoop komt voor rekening van M. Wallenburg Te koop wordt aangeboden: een personen auto Citroen AX 14 RD, kleur rood, kenteken: YL - 84 - GJ (1990). De plaats van de verkoop is te Sas van GentWestdam 32. Bezichtiging een kwartier voor de verkoop. Geen opgeld, contante betaling. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/Zuidwest, kantoor Terneuzen Rosegracht 1Voor inlichtingen tel 0115 - 681658 - 06.18.60.84.19 De belastingdeurwaarder belast met de executie ALMANAK Vol spanning surfte die chef onder werktijd naar filmpjes uit zijn dorp op videosite YouTube. De ti tel van die ene videoclip trok in het bijzonder zijn aandacht. „In zee bij Ritthem....Ditty", luidde de om schrijving van het derde filmpje in de zoekresultaten van de website. Ook het 'screenshot' van het film pje, een kalme zee in de namiddag, door Ronald Verstraten 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Dat de geschiedenis zich pleegt te herha len, is een open deur. En als je naar het actuele conflict omtrent de politiesalarissen kijkt, is er vol gens historicus Albert Kort dan ook 'niets nieuws onder de zon'. Want ook de politieagenten en veldwachters uit het grijze verle den moesten 'knokken voor hun centen'. Kort: „De langdurige strijd voor hoger loon en goed pen sioen leek een zwaardere belasting dan die tegen de criminaliteit." Kort is in het dagelijks leven do cent geschiedenis in Goes. Maar in zijn vrije tijd doet hij al enkele ja ren onderzoek naar de veldwachte- rij in Zeeland. Dat moet op ter mijn resulteren in een boek. Zijn onderzoek bestrijkt de hele provincie, zegt hij. Maar de na druk zal onvermijdelijk liggen op Zeeuws-Vlaanderen. Als grensge bied immers rijk aan conflicten en dus boeiende historie. Tijdschriften van Heem- of Oudheidkundige verenigingen vor- Mouei. hifr, L. L. Act. 200 JerWct 1817» N°. 5. NATIONALE MILITIE. ipwmeiia StGNALEMEST. £1 Palm- Dukq. if Streep. <c rhoofd ?c Awgerig» Voorhoofd i O oj Neu»' i Ttifjód i jvia tbraeowcD ülcrkbarc tcckeani DE COHBISE.MIS DES BONISSS IS DE PROVINCIE ZEELAND den y verklaartda} geboren-ie van beroep Zoon vaui/te**-****'. van beroep -wonende te binnen <le Gemeente van Tv, in het jaar voor de Nationale Militie Is ingeschreven dat hij op het trekkings-noreiner ie ingelijfd geworden bij lieu lijd van hebbende gediendbohaoriyf uit dfdieim is ontslagen. Gegeven te middelburg tten y De CouatssAms des fCoaiscs voornoemd, De akte van Johannes Zwartelé. men vooralsnog zijn podium. Zo als dat van de Vier Ambachten, waarin hij de geschiedenis van de 'sjampetter' (van het Franse 'gar des champetre') beschreef. Of de Nieuwsbrief van de Heemkunde Vereniging Terneuzen. Daarin komt binnenkort zijn verhaal te staan over Cyriel van Rooijen uit Overslag. „Een Ideale Veldwachter", volgens de titel. „Want", zegt Kort, „dat was hij in de ogen van de autoritei ten: braaf en nederig. Iemand die zijn plek kende." Dat werd aan het eind van de ne gentiende, begin twintigste eeuw op prijs gesteld. Maar veldwach ters werden slecht betaald en moesten vaak bijklussen om rond te komen. Daar stond alleen een vaste baan tegenover en het presti ge dat ze ontleenden aan wapen en uniform. Een vakbond voor veldwachters was er niet. „Het wa ren individuen, die vaak meer ver wantschap hadden met de burge meester, dan met hun collega's," zegt Kort. Niettemin kwam er aan het eind van de negentiende eeuw een 'Ver- eeniging van Gemeenteveldwach ters in Zeeland' tot stand. Die eiste hoger loon en vroeger pensioen. 'Voor een enkele veldwachtersbaan stonden wel 130 sollicitanten klaar' Het was toen immers nog gebrui kelijk dat veldwachters tot op hoge leeftijd bleven doorwerken. „En je kunt van een tachtigjarige niet ver wachten dat hij soepel over een slootje springt", aldus Kort. De gemeenten gaven liever inci dentele gratificaties dan een struc tureel pensioen. „Het was een strijd die op het scherpst van de snede werd uitgevochten. Twee Zeeuwse gemeenten gingen zelfs in beroep bij de Kroon." Dat de overheid de wakers over de samenleving zo slecht betaal den, mag daarbij verwonderen. Maar ze had een machtspositie: „In tijden van economische crisis stonden voor een enkele veldwach tersbaan wel 120 of 130 sollicitan ten klaar." Bij de benoeming van veldwach ters werd rekening gehouden met de overwegende godsdienst in een gemeente. Zo stond de Westdorp- Tip? redactie@pzc.nl zag er veelbelovend uit. Terwijl de computer zijn best deed om het fimpje te laden, speculeerden toege stroomde collega's over het uiter lijk van Ditty. Hoe oud zou ze zijn? En wat zou Ditty aan heb ben? De zoete droom bleek bij het eerste beeld al bedrog. Ditty bleek een zwarte merrie. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Nee, echt niet. De 24-jarige Amsterdammer heeft he lemaal geen hekel aan buitenlan ders. Hij had net een wereldreis van anderhalf jaar achter de rug, waardoor hij aan tal van culturen had geroken. Alleen daarom al zat er geen overtuiging achter zijn scheldpartij na een avondje carna val vieren in Vogelwaarde. Politieagenten zagen in de vroege ochtend van 18 februari vorig jaar hoe hij samen met zes vrienden sa menschoolde en ruzie kreeg met vier voorbijgangers. „We waren op het carnavalsfeest in de loods van Scheerders ge weest en wilden naar huis. Omdat we hadden gedronken, wachtten we op een taxibusje. Dus van sa menscholing was helemaal geen sprake", zei hij gisteren in Terneu zen tegen kantonrechter Cees Kool. De vier passanten provoceerden de groep, onder meer door een meisje voor 'vuile slet' uit te ma ken. „Die gasten kafferden ons ont zettend uit. Ja, toen heb ik het een en ander geroepen. Maar niet om dat ik een slechte bedoeling heb met buitenlanders." Officier van justitie Marianne Overmeer kon zich wel in de toe lichting van de Amsterdammer vinden. „U heeft geen strafblad en ik beschouw dit mede daarom puur als een verkeerde reactie. Het is overigens goed dat u een taxibus je bestelde omdat u had gedron ken." Kool kon zich vinden in haar voorstel om de man schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Een 23-jarige vrouw uit Axel kwam er gisterochtend heel wat minder goed van af Zij werd op 7 februari vorig jaar in de Oranje straat in haar woonplaats voor de tweede keer betrapt op het rijden zonder rijbewijs. „Ik kreeg wel al rijlessen. Ik heb geen fiets om naar de winkel te gaan, dus heb ik de auto van een vriendin geleend", zei ze. Kool vonniste conform de eis van officier van justitie Overmeer: 220 euro boete en een voorwaardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26