Old Lopik en bewegende kazen t 4 I" Jfr A J** *^r 1 1 TjT* I Amy Winehouse mag kliniek even verlaten Yolanthe opgepakt na rammen van flitspaal Britney gedwongen psychisch onderzocht Jim en Bettina gaan samenwonen PZC Woensdag 6 februari 2008 1 7 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Jong Belegen, mooie naam voor een kaas. Boeren Leidse, ook prachtig. Maar Old Zwol le? Old Sittard, Old Ede, Old Tiel, of Old Stadskanaal. Dan denk je, dat klinkt niet. Als hij niet klinkt, de naam, is de kaas die zo heet niet lekker. Zo denk je. Want denken gaat heel eigenaardig. Old Amsterdam vind je wel een goeie naam voor kaas. Althans, hij staat je niet on middellijk tegen. Althans, je koopt hem. Ook als de kaas niks met Amster dam van doen heeft. Wat bezielt ons toch? De naam Old Amster dam - hij staat ook als harde oude kaas op het kaasplateau in exquise restaurants - is net zo kul als Old Lopik. En het is niet eens oude kaas, Old Amsterdam is een jonge oudere, een snelrijper. Kaas rijpen kan tegenwoordig in een zucht, dankzij moderne biotechnologie. Old is dus verzon nen en Amsterdam ook. Mijn liefste stinker - dat zo'n sme rig ruikende kaas zo lekker kan zijn - heet Herve. Hij komt uit het gebied rond de plaats Herve in Bel gië. Limburgse Kaas kan hij ook heten, dat is ook Hervekaas en met Limburg bedoelt de verpak king het Belgische Limburg dat je bij zuidoostenwind in Maastricht kunt ruiken, zo dichtbij. Kaas hoefje niet anders te noe men dan hoe hij als vanzelf heet, zoals mijn Limburgse Herve. Ne derlandse kaashandelaren die met hun spullen de wereld veroveren rommelen wat af met namen. Amsterdam klinkt goed in Buenos Aires, dus Amsterdamse Gouda lusten ze daar eerder dan Friese na gelkaas, die soms zo ongelofelijk lekker is dat Buenos Aires er van zou opkijken. Maar ja, die naam. Dankzij een intensieve heimweere- clame met verzonnen zwart-wit filmpjes is de Amsterdamse kaas zo goed bekend dat je denkt, ik in elk geval, dat Old Alkmaar gejat is. Plagiaat. Op een handelsbeurs kwam ik de illustratie Judith Hofmann naam tegen en ik schoot onbe leefd in de lach. Het was een oude kaas met een nieuw etiket. Old Alkmaar. Haha, wil er eentje mee- dobberen op het marketingsucces van Old Amsterdam? Goeie kaas, dat wel, en echte oude, er is zelfs een Old Alkmaar die drie jaren heeft liggen rijpen. En waar dan? Nee, niet in Alkmaar, in Castri- cum. De merknaam Old Alkmaar be stond eerder dan Old Amsterdam. Er was alleen niet veel reclamela- waai omheen gemaakt en op de eerste etiketten stond een kleder- drachtig meisje. Dat is er nu af, er staan alleen nog sierlijke letters op de zwarte korst. De anderhalfjaar oude is een geweldige kaas, en de drie jaar oude Old Alkmaar Supe rior is helemaal om van je stoel te vallen. Ze komen net als Old Amsterdam uit Noord-Holland, maar worden niet in dezelfde fabriek gemaakt en de merknamen zijn van han delaren, niet van fabrikanten. Old Alkmaar is van boterkoopman Kaptein in Castricum en Old Am sterdam is verzonnen (nageaapt van Kaptein?) door kaashandelaar Westland in Huizen in het Gooi. Bij Westland denken ze dat kaas al leen niet meer genoeg is, ook al heeft hij nog zo'n goede naam. Het moet gezonder, want alles wordt gezond. Hoe krijg je iets ge woon lekkers dan hoogst interes sant gezond? Door er beestjes in te stoppen. Dit jaar zal een nieuwe kaas van Westland op de markt komen met dezelfde beestjes erin die melkfa brieken al een tijdje in hun hyper- gezonde yoghurtjes stoppen. Pro- biotica worden de bacteriën ge noemd. Nog kort geleden heftig in het nieuws omdat ze niet iedereen even goed bevallen waren. De kaaskoopmannen van West land stoppen ze in een kaas en gaan die op proef eerst alleen in België verkopen. Maar de Limburg se kaas, Westlandmannen, die be weegt al uit zichzelf Old Herve! MM! ALLEMENSEN Amy Winehouse mocht even uit de ontwenningskliniek in Lon den om op de Amerikaanse am bassade over een visum te pra ten. Dat meldt de BBC. Ze was in gezelschap van haar vader en een verpleegster. De 24-jarige Britse zangeres staat op het pro gramma van de Grammy-uitrei- king, zondag in Los Angeles. Ze heeft zes nominaties. De visum- aanvraag is geen routineklusje, daarvoor is Winehouse te veel met drugs in verband gebracht. De politie in Uithoorn heeft Yo lanthe Cabau van Kasbergen maandag meegenomen naar het bureau nadat ze een flitspaal had geramd. Na verhoor mocht ze met een boete op zak weer gaan, zegt een BNN-woordvoerder. De 22-jarige actrice bestuurde een busje voor Crazy 88, een nieuw BNN-programma. Daarin moe ten twee teams opdrachten doen tijdens een rally. Maandag was de opdracht een deuk in de auto te rijden. „Dat deed ze te enthousiast", aldus de zegsman. „Een boom was beter geweest. Dit was niet de bedoeling." Een rechter in Los Angeles heeft besloten dat een psychiater Brit ney Spears moet onderzoeken. De arts zal onder meer moeten bepalen of de Amerikaanse zan geres begrijpt hoe zij er momen teel in juridisch opzicht voor staat. De psychiater moet zijn rapport op 13 februari aan de rechtbank overleggen, wanneer besloten wordt hoe lang haar va der zeggenschap houdt over haar bezittingen. Spears blijft nog zeker twee weken in de psy chiatrische afdeling van een zie kenhuis in Los Angeles. Jim Bakkum en Bettina Holwer- da gaan samenwonen, meldt De Telegraaf De actrice (28) kocht een huis in Amsterdam, waar ze intrekt met de 8 jaar jongere Jim. Ze ontmoetten elkaar op de set van de musical Grease. De vonk sloeg over nadat ze allebei ge wond raakten tijdens een voor stelling. Het ongeluk, Jim een hersenschud ding en een scheur in zijn schouderblad op liep en Bettina haar pols brak, bracht dichter bij elkaar. Jim en Bettina. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17