Scheidingsbeurs Meer geven dan nemen, dat is het geheim van een lang en goed h Goed Vele huwelijken lopen op de klippen. Scheiden is een markt geworden. Zaterdag is er zelfs een heuse beurs aan gewijd. Maar vaak houdt een huwelijk nog wel stand. Het geheim? Je moet heel goed uitkijken wie je kiest." door Miriam van den Brand en Joost de Poel illustratie Chantal van Wessel getrouwd relaties en hebben geen voorbeeld meer." Of het volgen van de Mar riage Course een garantie is voor een gelukkig huwelijk is de vraag, maar Liefhebber denkt dat de echt paren zeker beter gewapend zijn tegen mogelijke strubbelingen. „Ik kan het kort zeggen door de uit spraak van een cursist te herhalen: 'mijn relatie was eerst een 7, nu een 8,5'. Het doel is dat zo te hou den." De ware. De een gelooft er in, de ander niet. Willem van Ee uit Am sterdam valt in de eer ste categorie. „Ik kende mijn vrouw al een tijdje. Op een be paald moment keek ik naar haar en kreeg een schok. Toen wist ik het, dat is 'r." Van Ee is 97 en was afgelopen weekeinde zeventig jaar getrouwd met Wilhelmina (94). De ham vraag: hoe houd je een huwelijk zo lang goed? Van Ee's verklaring is heel eenvoudig, maar voor de zoekende alleenstaande misschien wat frustrerend: je moet gewoon de juiste vinden. „Je moet heel goed uitkijken wie je kiest. Ik had geen betere kunnen treffen." Het platina huwelijkjubileum, zo als het echtpaar Van Ee vierde, is nu nog redelijk bijzonder. In de toekomst zal het geen gemeen goed worden, maar zeker vaker voorkomen. Mensen worden im mers ouder. En lang niet iedereen gaat scheiden. Er wordt wel minder getrouwd. Sinds de jaren 70 is een dalende lijn te zien, met kleine oplevingen. Die zijn te danken aan de conjuc- tuur, legt Jan Latten, hoogleraar de mografie aan de Universiteit van Amsterdam, uit. „In de jaren 70 was trouwen de enige mogelijk heid om zelfstandig te gaan wo nen. Daarna kwam de pil en gin gen mensen vaker samenwonen. Tegenwoordig trouwen mensen als ze zin in een feestje hebben. En wanneer organiseer je dat? Als het goed gaat en je geld hebt." Maar hoe hou je het gezellig? Van Ee's oplossing, de juiste trouwen, is ongetwijfeld belangrijk, maar is dat alles? Hans Liefhebber denkt van niet. Hij is samen met zijn den tips en opdrachten. Dat je tijd voor elkaar moet maken bijvoor beeld. „Ze moeten huwelijkstijd in plannen. Mensen hebben het nu drukker, de rollen zijn niet meer zo duidelijk als vroeger. Voor je het weet, leef je langs elkaar heen en stapelen irritaties zich op." De cursus komt uit Engeland en is ontstaan als reactie op het toegeno men aantal scheidingen. „Mensen komen nu vaak zelf uit gebroken vrouw Margreet coördinator van de Marriage Course, een cursus die op 130 plekken in het land wordt gegeven. Zijn advies: ga op tijd aan je huwelijk werken. „Wij zitten in de preventieve hoek. Mensen komen naar de cursus voordat ze in de problemen raken. Omdat ze om zich heen zien dat het niet altijd goed gaat en dat zelf willen voorkomen." De cursisten krijgen zeven avon- door Emile Calon Meer geven dan nemen. Dat is voor Izaak Godeschalk (79)en Pieternelia Harinck (78) de manier om het samen zestig jaar uit te houden. En geen geheimen voor elkaar hebben, voegt hij daaraan toe. Het Middelburgse echtpaar vierde gisteren in kleine kring het diamanten huwelijk. Za terdag pakken ze uit met een groot feest. Kom bij die twee niet aan met het woord scheiden. Daar hebben ze de afgelopen zes decennia werkelijk geen moment aan gedacht. Ze hebben het samen namelijk zeer goed en kijken nu al uit naar het 65-jarig huwelijks feest, grapt hij. Izaak Godeschalk is een geboren en geto gen West-Souburgenaar. Zij komt van Goes. Ze ontmoette hem, 61 jaar geleden, in de voorkamer van zijn ouderlijk huis. Ze was Izaak Godeschalk (79)en Pieternelia Harinck, na 60 jaar huwelijk nog altijd gelukkig. destijds verloofd, na hevig aandringen van foto Ruben Oreel haar moeder, met een Goesenaar. Toen ze echter Izaak zag kreeg ze direct van hem een kus. Daar was ze destijds nogal onder steboven van. „Maar zo gek doet hij nog steeds", lacht ze. Hij beaamt dat. „Ja, zo ben ik." Ze trouwden zestig jaar geleden omdat hij als militair naar Indonesië moest. Als onge- Als het regent, gaan ze niet naar buiten, maar zitten ze samen in een zijkamer te puzzelen trouwd man zou hij daar 1,75 gulden per dag verdienen. Als getrouwd man kreeg hij ruim het dubbele. De twee geven aan dat ze in al die jaren wel eens onenigheid hadden. Met name als het ging om de opvoeding. Zo vond hij dat zijn beide dochters altijd op tijd thuis moesten zijn. Zij gunde de 'meiden' wat meer vrijheid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10