De beleggingsadviseurs «beleggingsadvies Martien Sponselee - Fortis bank Senior beleggingsadviseur Onrust duurt langer De vrije val op de beurs zet deze week versneld door. Beleggers worden steeds nerveuzer over mogelijke olievlekwerking van problemen met hypotheekschulden richting credit cardschulden en kredietverzekeraars. Plannen van de Amerikaanse overheid om de bur ger tegemoet te komen met een pakket van fiscaal stimulerende maatregelen kunnen de stemming niet keren. Twijfel of de Fed en overheid regie hebben in kredietcrisis slaat om naar de indruk dat zij door de ontwikkelingen ingehaald zijn. Achteraf is duidelijk dat de kre dietrisico's onvoldoende in beeld waren. Daarnaast geeft het herhalen dat de inflatie niet in lijn ligt met de gewenste doelstelling van Centrale banken eveneens de indruk van een ge brek aan regie. Om rust te krijgen op de markt is het wachten op een signaal dat deze be leidsmakers met succes een stop kunnen zetten op deze olievlek. Tot die tijd regeert het slechtst denkbare scenario op de aandelenmarkt, dat bestaat uit een nieuwe ronde van af waarderingen van naast de hypothekenmarkt Het resultaat is een verdere krimp in het bancaire systeem, net op het moment dat de economie vanwege de afkoeling om een ge zond bankwezen vraagt! Twee signalen kunnen naar onze mening op korte termijn de neerwaartse spiraal doorbreken. I. Renteverlagingen door Centrale Banken. In feite het toedienen van zuurstof aan de commerciële banken waardoor zij weer op adem kunnen komen en hun rol kunnen vervullen in het financieren van economische groei. 1 Krachtig signaal dat overslaan van deze crisis onacceptabel ondersteund door maatregelen op over heidsniveau of een op handen zijnde reddingsoperatie met kapitaalkrachtige partijen. Helaas is het onwaarschijnlijk dat de rust dan direct weerkeert Onzekerheden, zoals de waardeontwikkeling van de Amerikaanse huizenmarkt blijft tenslotte buiten de invloedsfeer van beleidsmakers. Op dit moment is het ondenkbaar dat de beurs de weg omhoog kan inslaan zonder dat deze onderliggende markt verbetert Ook is een herstel van vertrouwen in de financiële sector een belangrijke voorwaarde. Na de voorlopige jaarcijfers zullen be leggers meer inzicht willen hebben in de jaarverslagen en balansen. De conclusie is dat het vertrouwen wel te herstellen is maar dat de onrust langer zal aanhouden. Sterkte! Een vrouw die haar kachel stookt met bankbiljetten omdat dat goedkoper is dan stoken met hout. Dit gebeurde echt in Duits land in de jaren twintig van de vorige eeuw. Het was het gevolg van een bijzonder hoge inflatie; het geld werd steeds minder waard. In Zimbabwe zien we momenteel hetzelfde gebeuren. De inflatie is daar opgelopen tot boven de 10.000 procent per jaar. Een exacte meting is niet meer mogelijk, omdat de goederen die ten grondslag liggen aan de meting gewoonweg niet meer te koop zijn in de winkel. Op zo'n moment keert de ruilhandel terug. Er is geen vertrouwen meer in het monetaire stelsel. Hoe staat het er eigenlijk voor met de inflatie in Nederland en de Eurozone? Nog steeds goed, hoewel het laatste jaar de inflatie toch aanzienlijk is opgelopen. Eind 2007 bedroeg deze in Neder land 1,9 procent, in de Eurozone zelfs 3 procent. Dit maakt het voor de centrale banken moeilijk om in te spelen op de econo mische ontwikkelingen. Bij een afnemende economische groei zou de Europese Centrale Bank de rente wel willen verlagen, maar wordt hiervan weerhouden door de toenemende inflatie. De situatie is hetzelfde in de Verenigde Staten. De inflatie be draagt daar circa 4,3 procent en ook daar zit het stelsel van cen trale banken, de FED, in een spagaat. De rente verlagen om de economie te stimuleren is lastig door de hoge inflatie, en de hoge inflatie bestrijden met een hogere rente kan weer niet door de af nemende economische groei. Ik wens de centrale banken veel sterkte en wijsheid toe in 2008. Kort Amerikaans De start van het beursjaar 2008 bracht niet veel goeds. Macro cijfers wijzen steeds meer in de richting van een recessie in de VS, ofwel een periode van minimaal twee kwartalen met een negatieve groei. Onze economen voor spellen het nog niet, maar de taxaties voor de groei zijn wel neerwaarts bij gesteld, met daarbij de mededeling dat de risico's aan de onderkant liggen. Zo'n tegenvallende ontwikkeling in de VS kan niet zonder gevolgen blijven voor de rest van de wereld; dat is wat de beurskoersen ons ook vertellen. Maar hoe erg is zo'n Amerikaanse recessie nu eigenlijk voor beleggers? Naar mijn mening in ieder geval veel minder ingrijpend dan voorheen, om een aan tal redenen. In de eerste plaats groeit de rest van de wereld, de opkomende landen in Azië voorop, veel meer op eigen kracht dan vroeger. Dat geldt ook voor de Eurozone, die bovendien meer dan voorheen meelift op de groei in Azië, Oost Europa en het Midden Oosten. In de tweede plaats profiteren ook de VS van de groei in de rest van de wereld via toenemende exporten. De recessie zal er minder diep en lang door zijn, trouwens ook dankzij de on dergewaardeerde dollar. Tenslotte zijn er de beleidsmakers in de VS. Zowel de centrale bank als de federale overheid zijn in staat en bereid tot stimule rende maatregelen. Ik zou zelfs durven stellen dat de presidenten Bernanke en Bush waarschijnlijk niet alleen 'able and willing' zijn om de benodigde me dicijnen - lagere rente en fiscale stimulering - toe te dienen, maar zelfs 'eager' om hun beider reputatie respectievelijk te vestigen en op te poetsen. De on zekerheid over hoe lang en diep de recessie wordt zal de beurzen, ook bij ons, nog wel even in de ban houden. In kort Amerikaans: 'it may get worse before it gets betterMaar zoals elke hoogconjunctuur de kiem legt voor de volgende recessie, zo biedt de huidige recessie uitzicht op herstel. Ik ver wacht dat er ditmaal sneller koopkansen komen dan het nu misschien lijkt Cor Wijtvliet - F. van Lanschotbankiers Senior beleggingsanalist De mammoettanker heeft al bijgestuurd Een moloch als IBM heeft wel iets weg van een mammoettanker. Als je een tanker van dat formaat wil bij sturen, dan moet je daar wel de tijd voor ne men. De afgelopen jaren is het management van IBM druk bezig geweest om de koers van IBM bij te sturen. Het bedrijf koos voor minder hardwa re, maar meer diensten en software. Aanvankelijk waren de resultaten wis selend, maar de resultaten over het vierde kwartaal 2007 waren een vol treffer. Omzet en winst groeiden sneller dan verwacht en inderdaad Soft ware en Diensten waren de drijvende krachten hierachter. Verder plukte IBM de vruchten van zijn streven activiteiten wereldwijd te spreiden. Ulti mo 2007 genereerde IBM 65% van zijn inkomsten buiten de VS en dat bracht IBM geen gering voordeel. Big Blue genereerde een omzetstijging van 10%, maar 6% van die 10% was te danken aan gunstige valutaverhou dingen. Los van die gunstige verhoudingen groeit IBM onstuimig buiten de VS. Europa en Afrika groeiden met 16% en Zuid Oost Azië zag het resul taat met 15% verbeteren. De internationale dynamiek laat zich goed aflezen aan de groei van het personeelsbestand in India. In 2007 groeide het perso neelsbestand daar met 38% naar een totaal van 73.000. De wereldwijde spreiding van activiteiten pakte bijzonder gunstig uit voor de dienstverlening aan de financiële sector. Revenuen uit die sector zijn goed voor 28% van de totale inkomsten van IBM en daarmee ook de belangrijkste bron van in- «ornsten. De omzet in de sector financiële dienstverlening steeg wereldwijd met 11%. Bijna 75% van die omzet kwam van buiten de VS. En dat is maar goed ook. IBM stelde nuchter vast, dat de Amerikaanse financiële sector om begrijpelijke redenen de invetseringen voor zich uit schuift, /on Lanschot is positief over de sectoren Telecom, Utilities en oftware en services. Paul Koole - Rabobank Beveland Senior beleggingsspecialist Recessieangst domineert de beurzen De AEX-index en de andere grote beurzen in de wereld zijn in 2008 ronduit slecht van start gegaan. De tegenvallende macrocij fers van de laatste weken hebben de recessieangst onder beleg gers vergroot. Ook de situatie op de kredietmarkten is natuurlijk nog steeds erg onzeker. Intussen heeft de FED het rentetarief met maar liefst 0,75% verlaagd om steun aan de economie en de financiële markten te geven. Zoals al eerder gezegd zijn de aande lenmarkten fors onderuitgegaan door de recente tegenvallers en hebben ze daarmee al veel slecht nieuws ingeprijsd. De afgelopen periode hebben veel Amerikaanse banken hun vierdekwartaalcij fers over 2007 bekendgemaakt. Deze waren door de hoge af schrijvingen op subprime-hypotheken over het algemeen slecht Vooral de cijfers van Citigroup waren spraakmakend: opnieuw een grote afboeking op de subprime-leningen van ruim 18 miljard dollar, een verlaging van het dividend met 40% en een uitgifte van nieuw kapitaal van ruim 14,5 miljard dollar. Ondanks dit alles lijkt er in de huidige koersen al heel veel ingeprijsd De omvang van de subprime-leningen bij de Nederlandse finan ciële instellingen is van een heel andere orde. We verwachten wel dat ze meer moeten gaan afschrijven. Bij ING worden de verlie zen bovendien gecompenseerd door de forse boekwinsten op de aandelen ABN-AMRÓ. We verwachten dat SNS Reaal geen af- I boekingen hoeft te doen, aangezien ze hebben aangegeven geen posities in het subprime-segment te hebben. SNS Reaal is met een i/i koers-winstverhouding van 6 momenteel in onze ogen een koop- je en ook onze sectorfavoriet Michèl Beckers - SNS bank Senior beleggingsadviseur Stevig Euroland De economie van Euroland staat steviger in haar schoenen dan die van de VS. Onder invloed van de afkoeling in Amerika en de dure euro zal de groei naar verwachting een half procent lager zijn dan vorig jaar. De verwachte groei van 2% zal leiden tot een redelijke omzettoename. Wel zullen loonstijgingen de winstmar ges wat uithollen. De grote onbekende is uiteraard het risico op grote winsttegenvallers in de financiële sector als gevolg van af schrijvingen op kredieten. De winsttaxaties voor 2008 van een representatieve groep Euro pese bedrijven voorzien een resultatenverbetering van zo'n 10%. De Amerikaanse economie zal het moeilijker krijgen dan in 2007. Hoofdreden is dat de consument van diverse kanten onder vuur ligt. Zo krijgt hij minder gemakkelijk krediet, is hij meer kwijt bij de benzinepomp en ziet hij de huizenprijzen zakken.De daling van de waarde van woningen heeft een negatief vermogenseffect waardoor de spaarlust toeneemt. Hier tegenover staat dat bij een lage werkloosheid de loontoename zal doorzetten. Deze en de (bescheiden) banengroei zullen het beschikbare inkomen waar schijnlijk na aftrek van de inflatie met zo'n 3% opstuwen. In dat positieve scenario voor 2008 kunnen de Amerikanen meer sparen en meer besteden. De economische groei komt naar ver wachting uit tussen de 2% en de 2,5%. Er zijn aanwijzingen dat de bedrijvigheid in de eerste jaarhelft het zwakst zal zijn en dat ze la ter in het jaar gaat aantrekken. Jurgen Steutel - ABN Amro Bank Beleggingsadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106