Hulp aan Afghanistan is geen weggegooid geld Waterschappen Alphahulp Ontpoldering Ongeval Veetransporten 2 Delta 3 PZC Maandag 4 februari 2008 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteurd>pzc.nl (max. 150 woorden) Waterschappen zijn dure, overbo dige publiekrechterlijke lichamen die een eigen winkel in stand hou den ten koste van de burger. Het is geen middel tot maar een doel op zich geworden; gehuisvest in pe perdure gebouwen met leuke baan tjes voor elitaire personen. Tot overmaat van ramp heeft men er nog eens een democratisch gehalte aan willen geven door de leden te laten kiezen. Wat valt er te kiezen: 'wie wil er geen droge voeten?' Mijn oog viel op een advertentie over een informatieavond over dijkversterking Bruinissepolder. Ondertekend door Rijkswater staat, Waterschap Zeeuwse Eilan den en Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren. Opheffen die dure wange drochten met onderling gekissebis en uitvoering door de provincie of Rijkswaterstaat. Jaap den Hollander, Deltaweg 17, Haamstede Veel politiebureaus zijn dicht (PZC, 28 januari). Maar het is schandalig onder welke arbeids voorwaarden wij werken. 1. Twee weken geen en dan nog slechts vier weken ziekengeld. 2. Geen pensioenopbouw. 3. Geen fietsver- goeding (er wordt wat afgefietst, leuk voor het milieu). 4. Geen kerstattentie/gratificatie zoals ande re medewerkers van zorgstroom. Hoe zou de samenleving het vin den als wij eens massaal als alpha- hulpen gingen staken. In de jaren zeventig is er met geld gesmeten door de overheid. Veel ouderen zit ten nog in de kaboutertjescultuur van nu wil ik dit en dan wil ik dat schoon. Maar dat is veel te duur. Ik heb nog nooit iemand in uniform in het buitenland de ramen zien zemen. Maar waar het echt nodig is, is het schitterend werk als je ge voel voor humor hebt en graag met mensen omgaat. Ons werk is veelzijdig want het begint als de mensen nog redelijk gezond zijn, maar deze wordt steeds hulpbe hoevenden Ik weet niet wie dit werk later nog wil doen. De heer of mevrouw die dit ooit verzon nen heeft en zeiflater hulp nodig heeft? Ja, die heeft geld genoeg om zorg in te kopen. Ineke Abrahamse Noordweg 491, Middelburg Op 26 januari is door het provin ciebestuur aan de Statencommis sie Water, Ecologie en Ruimte een spoorboekje overhandigd. Het is bedoeld voor de ontpolder-spook- trein, die langs de rode stoplichten van de Zeeuwse bevolking voort dendert en een spoor van vernie ling achterlaat: gaten in de dijken, verdronken land. Een trein ook die mensen, die niet weten waar ze aan toe zijn, in de kou laat staan en die wellicht ook gaten in de samenleving veroorzaakt. Ge zien de informatie die vanuit de PZC van 1 februari over watervei ligheid tot ons komt zou het goed zijn als dit onderwerp in samen hang met ontpolderen op de agen da van de aanstaande statenverga dering komt te staan. Men zou zich daarbij vooral moeten bezig houden met aspecten van sociale aard. Dit is onder meer te vinden in het rapport van de commissie Maljers: 'Aan maatschappelijke, so ciale, agrarische, economische of historische aspecten wordt in de Ontwikkelingsschets 2010 Schel- de-estuarium weinig aandacht be steed'. Dezerzijds gaarne voorlich ting aan een breed publiek ge vraagd. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Naar aanleiding van het noodlot tig ongeval met de motorrijder van afgelopen week zou ik toch eens aan de politie willen voorstel len om in het kader van de sta kingsacties een ludieke actie te houden op de Tractaatweg. Na tuurlijk weet een ieder die regelma tig over de Tractaatweg rijdt dat er wordt ingehaald, dat er te hard wordt gereden en dat er met de verlichting van onze zuiderburen en nog verder, heel wat mis is. Mijn voorstel, controleer eens 24 uur op deze verkeersovertredingen met lik-op-stuk beleid. Je kunt er op wachten dat er eerdaags nog eens wat gebeurd, als er geen direc te actie wordt ondernomen. Ko Riemens Geulstraat 104, Terneuzen Dat het economische belang voor onze welvaart van essentieel be lang is moge duidelijk zijn, maar dat deze welvaart structureel ten koste gaat van het milieu en die renwelzijn is een onomkeerbaar proces. Maar laat ik me beperken tot veetransporten en de wijze waarop de politiek hiermee om gaat. Marianne Thieme van de PvdD heeft verklaard dat dit kabi net het meest dieronvriendelijk is, en wat mij betreft ook het meest dieronchristelijk. Minister Gerda Verburg van Landbouw en de christelijke partijen tonen duide lijk aan hoe ze over dierenwelzijn denken. Dierenactivisten worden afgeschilderd als terroristen. Die renliefhebbers als figuren uit de Fa beltjeskrant. Drijfjachten moet on danks massaal verzet toch door gang vinden. Van een rapport van de VWA in 2004 wist Verburg niets af. Nu wil ze een onderzoek in stellen. Naar wat? Duidelijk is dat het economisch belang preva leert. Het economisch belang voor wie vraag ik me af De zorg over een film van Wil- ders, die nog gemaakt moet wor den dat is pas een crisis. De verto ning van de film Deep Throat, na 24.00 uur, dat is pas een reden waarom heel Nederland wakker moet liggen. Genesis 6 vers 5 moet bij de christelijke partijen bekend zijn. Wat dat betreft heeft Noach de zorg en het transport voor het dier beter geregeld. Rob van Raalten Irenestraat 22, Oost-Souburg In de PZC van 31 januari beweert de woordvoerder van Delta, dat niemand meer dan 50 euro heeft teruggekregen van de jaarlijkse energienota. In de PZC van 1 fe bruari toont R. Leentfaar al aan dat dit een pertinente leugen is. Om te voorkomen dat straks be weerd wordt, dat de heer Leent faar een uitzondering betreft, heb ik mijn afrekeningen van de laat ste jaren nagekeken. Ik heb gecon stateerd dat bij mij de laatste vier jaren gemiddeld no euro (in 2007 €84,54) te veel aan voorschot is in gehouden. Het is terecht dat de politiek voor deze praktijken een rentevergoe ding wil invoeren. Kunnen ze dan meteen een maatregel invoeren te gen voorlichters die bewust het pu bliek voorliegen? J. Terpstra Boulevard Bankert 324, Vlissingen Kinderen spelen op straat in de Afghaanse hoofdstad Kabul. foto Rafiq Maqbool/AP TE CAST Ban Ki-Moon is secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij nam begin vorig jaar het roer over van Kofi Annan. In Nederland en ver daarbuiten klin ken van tijd tot tijd twijfels over het nut van de internationale hulp aan Afghanistan. De pogingen om het land te bevrijden van chaos en ge weld lijken inderdaad wel eens tever geefs. Toch is er de afgelopen jaren wel degelijk winst geboekt, vindt VN-secretaris-generaal Ban Ki-Moon. En Nederland verdient daarvoor een pluim. Afghanistan is een krachtig symbool van wat er ge beurt als je een land over laat aan de wetteloze krachten van anarchie. Dat alleen al rechtvaar digt internationale inspanningen om te helpen bij de wederopbouw van dat land. En mocht er nog eni ge twijfel zijn, denk dan aan ri sep tember 2001 en de wereldwijde ge- 'Er zijn inderdaad zorgen over de veiligheid, maar er is sprake van vooruitgang' volgen daarvan. We zagen toen hoe een land als Afghanistan, be roofd van zijn overheidsinstituten, een vacuüm was geworden dat werd opgevuld door criminelen en opportunisten. In zijn chaos en armoede werd Afghanistan een thuisbasis voor terrorisme. Moeten we die les opnieuw leren? De afgelopen zes jaar hebben we gezien hoe dankzij internationale samenwerking de Afghaanse over heidslichamen nieuw leven inge blazen werd. Na brede volksraad plegingen werd een moderne grondwet aangenomen. Er werden ook presidents- en parlementsver kiezingen gehouden. Drie miljoen vluchtelingen keerden na decennia van verbanning terug. Een grote meerderheid van de bevolking steunt overduidelijk de internatio nale inspanningen die voor en na mens hen worden verricht. Nu is die vooruitgang in gevaar. Opnieuw steken opportunisten de kop op, met de bedoeling Afgha nistan tot een wetteloos oord te maken, een plek van instabiliteit, terrorisme en drugshandel. Hun middelen zijn desperaat: zelf- moordbommen, ontvoeringen, het doden van regeringsfunctiona rissen en het overvallen van hulp konvooien. Bijna nog verbijsterender is de reactie daarop van sommigen bui ten Afghanistan die een oproep doen tot volledige terugtrekking van internationale troepen. Dat zou een foute inschatting van his torische omvang zijn: de herhaling van een fout die eerder verschrik kelijke gevolgen heeft gehad. De Verenigde Naties zijn is al vele jaren actief in Afghanistan. We maakten de trauma's van de Tali ban mee en ver daarvóór de tijd waarin rivaliserende milities tegen elkaar streden om de schrale buit van een land dat verscheurd was door een burgeroorlog. Onze hoop voor de toekomst is ge richt op de dag dat de Afghaanse overheidsinstituten weer zelfstan dig kunnen zijn, in staat om op waardige wijze de moeilijke taken van wederopbouw en ontwikke ling aan te vatten en daarbij tevens veiligheid en gerechtigheid te bie den aan het volk, binnen veilige grenzen. Ik geloof dat die dag bin nen bereik ligt. We kunnen dat niet verloren laten gaan aan het mensonwaardig ge weld van de huidige opstandelin gen. Ondanks alle frustraties en de te rugval die we van tijd tot tijd zien ben ik gesterkt door de krachtige en blijvende internationale steun aan Afghanistan. Er zijn inderdaad zorgen over de veiligheid in het land, maar er is duidelijk sprake van vooruitgang. Het aantal meisjes dat onderwijs krijgt is bijvoorbeeld de afgelopen vijf jaar enorm toegenomen en in totaal zes miljoen kinderen gaan vandaag de dag naar school. Ten tijde van het Taliban-regime was dat minder dan een miljoen. Bo vendien zijn ruim vijf miljoen kin deren ingeënt tegen polio, wat niet alleen belangrijk is voor hen zelf maar ook voor de strijd van de VN om polio wereldwijd uit te roeien. Nieuwe wegen hebben het boeren een stuk gemakkelijker gemaakt om hun producten naar de mark ten te brengen. Afghaanse boeren voorzien momenteel in 95 procent van de nationale behoefte aan graan. In 2001 lag dat percentage nog onder de 50 procent. De onafhankelijke Afghaanse Men senrechtencommissie, in het leven geroepen in 2001, heeft nu al ne gen provinciale kantoren van waar uit de mensenrechten actief wor den gepropageerd en bevorderd. Onder het Taliban-regime namen vrouwen geen deel aan het open bare en politieke leven. Vandaag de dag wordt 28 procent van de parlementszetels ingenomen door vrouwen. De VN willen samen met nationa le en internationale partners en met hulp van de de Afghaanse bur gers doorgaan met het verlenen van welke steun dan ook aan de re gering van Afghanistan om aan de verworvenheden van de laatste ja ren voort te bouwen. Ons geza menlijke succes hangt echter af van de voortdurende aanwezig heid van internationale hulptroe pen onder commando van de Na- vo, die lokale autoriteiten helpen de veiligheid te handhaven en we- deropbouwprojecten uit te voeren. De Nederlandse regering, die on langs de missie van Nederlandse militairen in Afghanistan heeft ver lengd tot augustus 2010, heeft een leidende positie verworven bij de pogingen om de veiligheid en we deropbouw te waarborgen in een van de moeilijkste regio's van Af ghanistan: de zuidelijke provincie Uruzgan. In een combinatie van verdediging, ontwikkeling en de mocratie hebben de Nederlanders bewezen dat politieke betrokken heid vrede en stabiliteit teweeg kan brengen en dat voor het berei ken van die doelen meer nodig is dan alleen militaire middelen. De regering van Afghanistan heeft nog een lange weg te gaan voor zij haar eigen toekomst weer in han den heeft. Maar die dag zal ko men, dank zij hard werk van Af- ghanen én de internationale ge meenschap. Het is waar: er is nog niet zo veel te juichen, en er zijn offers nodig. Maar daarom zijn we er juist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9