Binnenland Compensatie van uitstoot vliegreizen blijkt nep 'Stemdwang SP is in strijd met de grondwet' Relationeel drama leidt tot moord 'Ban junkfood van het schoolplein' Trein botst op vrachtwagen Minister Ter Horst: leden PS zijn vrij om eigen keus te maken. C2 Verdachte opgepakt nadat hij op drie mensen had geschoten. Bedrijven zouden sjoemelen met klimaatinvesteringen. Hoogleraar pleit voor verbod op ongezond eten voor kinderen. PZC Maandag 4 februari 2008 5 WAARDENBURC - De snelweg A2 tussen Utrecht en Den Bosch is zaterdag tussen Waardenburg en Zaltbommel drie uur lang in zuidelijke richting af gesloten geweest na vijf kettingbotsingen. Daarbij waren in totaal vijftig auto's betrokken. Vier mensen zijn met verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Twintig anderen zijn ter plaat se door medisch personeel van hulpdiensten na- onderzocht, aldus een woordvoerster van de poli tie. De weg was over een lengte van elfhonderd meter bezaaid met autowrakken. foto Levin den Boer/ANP NIJMEGEN - De SP kan haar leden van Provinciale Staten niet dwin gen om bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer te stemmen op de nummer één van de lijst. De grondwet schrijft voor dat die ver kiezingen geheim zijn en dat elk Statenlid vrij is te kiezen. Dat schrijft minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken in een brief aan Nijmegenaar Toine van Bergen. Van Bergen is vorig jaar geroyeerd als Gelders Statenlid voor de SP, omdat hij zich niet aan de partijdiscipline wilde hou den. Van Bergen is op persoonlijke titel lid van PS gebleven. Volgens Ter Horst is het juridisch niet afdwingbaar dat partijen Sta tenleden dwingend voorschrijven om hun stem op een bepaalde ma nier uit te brengen. Door het stern- geheim kan bovendien niemand gedwongen worden te verklaren op wie hij heeft gestemd, zo schrijft de minister. Ter Horst te kent daarbij aan dat het bij de ver kiezingen voor de Eerste Kamer vrij gemakkelijk is om het stemge drag te achterhalen, omdat er maar zo weinig kiezers zijn. De SP kan haar leden van Provin ciale Staten niet dwingen om bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer te stemmen op de num mer één van de lijst. Van Bergen had Ter Horst ge vraagd om maatregelen tegen de SP, die naar zijn mening wel stem- dwang gebruikt. Dat doet de minis ter niet, schrijft zij, omdat een par tij een vereniging is en verenigin gen hebben het recht hun eigen re gels en eisen te stellen. Ook dat staat in de grondwet in het recht op vrijheid van vereni ging. Een partij kan ook zijn eigen gronden vastleggen voor een roye ment, zoals Van Bergen is overko men. LEEUWARDEN - Een 36-jarige vrouw uit Kootstertille is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half één in haar woning doodge schoten. De dader is een 43-jarige man uit Harkema. Hij is later aan gehouden in het Duitse stadje Bunde, vlak bij de grens met Gro ningen. Kort na middernacht was de ver dachte eerst naar een huis in zijn woonplaats Harkema gegaan. Daar schoot hij op de 43-jarige bewoner en een 37-jarige vrouw, waarna hij vluchtte. De beschoten man raak te zwaar gewond en is in kritieke toestand opgenomen in het univer sitair ziekenhuis in Groningen. De vrouw, die er minder ernstig aan toe was, is naar het ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. Na de schietpartij reed de dader naar het huis in Kootstertille, waar hij de 36-jarige vrouw doodschoot. Zij overleed ter plaatse. Na zijn misdaad vluchtte de man in zijn auto naar Duitsland. Daar kon hij rond half vijf zaterdagochtend wor den aangehouden. Volgens de poli tie liggen relatieproblemen aan de schietpartijen ten grondslag. HOEK VAN HOLLAND - Een trein, die op weg was van Hoek van Hol land naar Rotterdam, is gistera vond iets na zeven uur tegen de achterzijde van een vrachtwagen gereden. Het treinverkeer op het traject was enkele uren stilgelegd. Reizigers moesten rekening hou den met een behoorlijke vertra ging. Rond negen uur werd het treinverkeer weer geleidelijk her vat. De passagiers kwamen alle maal ongedeerd uit de trein. AMSTERDAM - Nederlandse bedrij ven die vliegreizen 'klimaatneu traal' maken, dat wil zeggen com penseren voor de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide, misleiden hun klanten over de manier waar op het compensatiegeld wordt geïnvesteerd. Zo blijkt een speciaal aangeplant 'klimaatbos' al jaren te bestaan en worden ontwikkelings projecten achteraf geclaimd als kli maatproject. Dat meldde de Volks krant zaterdag. Het aantal klanten voor klimaat compensatie groeit sterk. Bij de twee onderzochte bedrijven, Trees for Travel en de KlimaatNeutraal Groep, werden vorig jaar ruim 110.000 vlieguren klimaatneutraal gemaakt. Ook bedrijven gebruiken het systeem om hun productie te 'vergroenen'. De twee bedrijven, al dus de Volkskrant, doen echter val se claims om hun portefeuille er beter te laten uitzien. Zo introdu ceerde Trees for Travel vorig jaar het Broekheiderbos in Roggel in Limburg om kooldioxide vast te leggen. In werkelijkheid is het bos sinds 1998 bestemd voor de pro ductie van Nederlands hardhout. Sjaak de Ligt van Trees for Travel steekt de hand in eigen boezem. „Het bos hebben we als voorbeeld op de site gebruikt om te laten 1*^ Nederlandse ondernemingen die zeggen vliegreizen 'klimaatneu- traal' te maken, doen dat in wer kelijkheid vaak niet. Zij mislei den daarmee de klanten. zien hoe een klimaatbos eruit zou kunnen zien. Het was geen kli maatbos. En we hebben geen over eenkomst gesloten." Maar het is volgens hem het enige project waarover klanten niet correct zijn geïnformeerd. „Het gaat om min der dan 1 procent van de projecten die we hebben. De rest deugt." Woordvoerder Slieker van de Kli maat Neutraal Groep is geschrok ken van het onderzoek. „Wij laten de zaak onderzoeken. Wij willen de mensen niet voor de gek hou den met onze projecten." Directeur Chris Bruijnes van Mi lieu Centraal noemt het 'volksver lakkerij' als bedrijven zoals Trees for Travel niet doen wat ze belo ven. „Maar ze worden ook wel een beetje de dupe van hun eigen suc ces. Het aanbod van projecten is kleiner dan de vraag." DEN HAAG - Cola, snoeprepen en chips moeten op scholen verbo den worden. Daarvoor pleit Hans Brug, hoogle raar epidemiologie aan het Vrije Universiteit Medisch Centrum in Amsterdam. „Wij laten geen alcohol, drugs en geweld toe op het schoolplein, dus waarom wel ongezond eten?" Brug ziet het snoepverbod als een van de maatregelen in de strijd te gen de dikker wordende jeugd. „Bewegen hoeft niet meer en al tijd en overal kun je eten. Zelfs op de surfplank werk je een Breaker weg. Op school leren we de kinde ren ook dat het normaal is om op elk moment te eten. Maar het is niet goed om elke pauze een Mars naar binnen te werken", aldus de hoogleraar. De strijd tegen overgewicht moet inderdaad gewonnen worden bij de kinderen, zegt Enrique Figee van FoodReflection, strategisch ad viseur voor voedingsbedrijven. „Gezond eten moet je op jonge leeftijd aanleren. Na de leeftijd van veertien jaar is het amper mo gelijk om het eetgedrag nog te ver anderen." Hij verwijst naar het Franse over- gewicht-preventieprogramma Epo- de, dat al twaalf jaar loopt. In 123 gemeenten in Frankrijk wordt de jeugd van vijf tot twaalf jaar overal en altijd beïnvloed door bood schappen over gezond eten en be wegen. Ouders, scholen, sport clubs, supermarkten, restaurants en de lokale politiek doen allemaal mee. Onlangs is het preventiepro gramma Epode ook in Spanje en België begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5