Topschaatsers niet vooruit te branden op onwaardige ijspiste van Baselga Kuipers deelt gevoelige tik uit aan Wennemars Schroder rijdt ijzersterke barrage Bobteam Van Calker op weg naar de wereldtop Tweede plaats op 1500 meter levert sprinter ticket op voor WK. Amateurisme ten top tijdens wedstrijden voor de wereldbeker. Twentse springruiter doet in Frankrijk wat in Amsterdam niet lukt. Nederlanders vierde in Königssee en liggen op koers voor de Spelen. Rusland, Spanje en China in halve finale Tiger Woods wint in Dubai Desert Classic Erwin Mesu valt uit in Alternatieve Elfsteden Stam en Keisse directe belagers van koplopers Hervé Dudos-Lasalle wint openingskoers Paard van Anky neemt afscheid van dressuur PZC Maandag 4 februari 2008 27 Simon Kuipers versloeg Erben Wennemars op de 1500 meter en verdien de daarmee een ticket voor het WK. foto Vincent Jannink/ANP door Tim Senden BASELGA Dl PINE - In de ijle lucht van Baselga di Pine heeft Simon Kuipers op de 1500 meter een pui ke machtsgreep gedaan. De 25-jari- ge Spaarndammer eindigde bij de wereldbekerwedstrijden als twee de, achter de Amerikaan Shani Da- vis. Maar als een nederlaag voelde dat resultaat allerminst. Kuipers nam dankzij die prestatie de leiding in het wereldbekerklas sement over van Erben Wenne mars en verzekerde zich daarmee en passant ook voor een startbe wijs op de WK afstanden, medio maart in Nagano. En daar was 't de DSB-schaatser al lemaal om te doen: „Als Neder landse schaatser verkeer je altijd in onzekerheid of je wel mag mee doen aan de grote toernooien. Daarom is het mooi dat ik nu dui delijkheid over Nagano heb", sprak Kuipers. De negende rit bij de WB-wedstrij- den in Baselga di Pine was uiterst pikant. Bij de directe confrontatie tussen Kuipers en Wennemars stond er veel meer dan de dagzege op het spel. De strijd om de we reldbeker én het WK-ticket vorm den de inzet. Daarom besloot Kuipers zijn tac tiek aan te passen aan de oppo nent. „Ik heb op de persoon gere den", erkende hij. „Ik moest snel openen, anders kon Erben op de kruising achter mij aan schaatsen. Ik concentreerde me vooral op die eerste 700 meter. Dat was de enige manier om deze rit te winnen." De pupil van Jac Orie slaagde met verve in zijn opzet. Hij zette vanaf het startschot zijn rivaal van TVM onder druk en maakte het karwei in de slotronde af. Kuipers finishte na 1.47,39, terwijl Wennemars pas na 1.49,79 (10e) de streep bereikte. „Simon domineerde de hele race", erkende de voormalig sprintwe reldkampioen. „Op 1100 meter lag ik nog niet heel ver achter, maar ik knalde helemaal uit elkaar." Het gevolg voor Wennemars is dat hij bij de wereldbekerfinale in Hee renveen bij de beste twee Neder landers moet eindigden (zonder Kuipers) om zich te kwalificeren. Simon Kuipers verslaat in de ijle lucht van Baselga zijn concurrent Erben Wennemars op de 1500 meter en verovert een ticket voor het WK. door Maarten van Helvoirt BASELGA Dl PINÉ - Het leverde aar dig wat gefronste wenkbrauwen op langs de schaatsbaan van Basel ga di Piné, toen zaterdag een uur na het afgelasten van de vijf kilo meter voor mannen plots een tweede dweilmachine het ijs op kwam. De hele middag hadden de Italianen zich moeten redden met één Zamboni op halve kracht en daarmee lukte het niet om vol doende weerstand te bieden aan de natte sneeuw. Bovendien was de ijsmeester van dienst niet meer dan een goedwil lende medewerker die zich geen raad wist met de slechte weersom standigheden. De organisatie had al het onorthodoxe besluit geno men om na iedere rit te dweilen, maar ook dat bleek niet afdoende. Het mes van de Zamboni schraap te amper nog sneeuw van het ijs, dat daardoor met de minuut stroe ver werd. Dat van een eerlijke competitie geen sprake meer was, bleek wel uit de tijden. Aan de 6 minuten en 49 seconden van Mark Ooijevaar uit de openingsrit kwam niemand BORDEAUX - Gerco Schroder heeft tijdens het concours hippique van Bordeaux de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker op zijn naam gebracht. De Twentse springruiter slaagde op Jumping Amsterdam net niet (tweede), zaterdagavond in het zuidwesten van Frankrijk lukte het wel. In de barrage stuurde Schroder zijn merrie Eurocommerce Milano na opnieuw een foutloze rit na meer. In de vierde rit waren de omstandigheden al zo verslechterd dat de Kazach Dmitri Babenko 7.45 minuten klokte. En dat is geen kneus: van alle nog actieve schaatsers hoeft hij er maar tien voor zich te dulden op de Adelska- lender. Daarna werd de wereldbekerwed strijd afgelast en de uitslag ongel dig verklaard. Carl Verheijen, die nog niet had gereden, had er alle begrip voor. „Dit heeft niets meer met schaatsen te maken. En ach, als er van de zeven wedstrijden eentje niet doorgaat, heeft dat niet 'Dit heeft niets meer met schaatsen te maken, op dit ijs kom je niet vooruit' zoveel invloed op de stand." Maar zo simpel ligt het natuurlijk niet. Het was amateurisme ten top wat de Italiaanse organisatie én de In ternationale Schaats Unie lieten zien. Dat begon eigenlijk al bij de toewijzing van de wereldbeker wedstrijd. Turijn zou de gastheer zijn, maar omdat de olympische baan is opgedoekt, werd de wed strijd verplaatst naar Baselga, een buitenbaan met alle risico op slecht weer. 33,52 seconden door de finishlijn. Hij verbeterde daarmee de tijden van de voor hem gestarte concur renten duidelijk. Steve Guerdat bleef het dichtst in de buurt. De Zwitser gaf met Jalis- ca Solier een kwart seconde toe. De Brit Tim Stockdale werd met Fresh Direct Corlato derde. Schroder reed zowel in de eerste omloop als in de barrage onge stoord, secuur en in tweede instan tie nog hard ook. Dat leverde hem behalve 20 WB-punten en op nieuw een grote sprong vooruit in de rangschikking ook nog een pre mie op van 28.750 euro. Vervolgens werd de hand gelicht met het protocol dat er een gekwa lificeerde ijsmeester aanwezig moet zijn en dan was er nog het gedoe met de dweilmachines. An- ni Friesinger had zich daar eerder op de dag tijdens de 1500 meter voor vrouwen al over opgewon den. Normaliter domineert ze de schaatsmijl, maar in de slotrit klok te ze slechts de negende tijd. Haar directe tegenstander, wereldrecord houder Cindy Klassen, worstelde zich naar een zeventiende eind tijd. Friesinger: „Ik had gevraagd om na vijf ritten te dweilen, maar dat von den ze niet nodig. Je kunt nog zo sterk zijn, maar op zulk ijs kom je niet vooruit." In de zesde rit kwam de enige Ne derlandse, Jorien Voorhuis, nog in actie en zij werd knap (en een beetje profiterend van de wisselen de omstandigheden) vierde. Niemand in Baselga durfde hard op te zeggen dat schaatsen op bui tenijs niet meer van deze tijd is. Friesinger was nog het hardst in haar oordeel: „Dit was geen recla me voor de sport." Maar een feit is wel dat er nog te weinig overdekte 400-meterbanen zijn om een volwaardig wereldbe kercircuit te maken. Schroder: „Milano liep een fantas tische wedstrijd en stond perfect in de hand. Het was voor de mer rie de eerste zware wedstrijd na een virusinfectie." In de barrage nam Schroder veel ri sico. „Ik wist dat ik alles-op-alles moest zetten om de beste tijd te verbeteren." Tien combinaties kwalificeerden zich voor de finale. Onder hen niet Albert Zoer en Piet Raijma- kers jr. De eerste, met zijn derde GP-paard Sam maakte een spring- fout en eindigde als 20e. Raijma kers liep met de hengst van Schijn- del's Rascin negen strafpunten op. door Paul Zweverink KÖNIGSSEE - Het was nooit eerder vertoond door een Nederlands bobteam: een vierde plaats bij een grote wereldbekerwedstrijd in de tweemansbob. „Zelfs Arend Glas heeft dit nog nooit gehaald", zei de opgetogen Edwin van Calker. Met zijn team genoot Sybren Jansma stuurde hij zijn bob perfect naar beneden in het Duitse Königssee. En het mooie nieuws is: het is naar alle waarschijnlijkheid geen uitschieter. Ook vorige week in Sankt Moritz ging de bob van Van Calker speersnel naar beneden en werd de eerste run afgesloten met een vijfde plek tussen al het we- reldgeweld. „Maar toen verknal den we de tweede run" zegt Van Calker. Van verknallen was in Kö nigssee geen sprake. Van knallen wel. „Het blijkt dat we heel snel zijn bij de start. Daar doen we met de topteams mee." Van Calker richt zich met zijn teamgenoten helemaal op de Olympische Winterspelen 2010 in Vanvouver. „En in die richting is deze ontwikkeling natuurlijk heel goed. Het eerst doel is nu om struc tureel in de eerste startgroep te ko men, dat geeft het voordeel van een betere baan. En onze prestatie is al helemaal mooi als je mee neemt dat we niet het gevoel heb ben al aan onze top te zitten." Het team Van Calker, dat ook in de viermansbob uitkomt, maar daar nog wat verder weg van de top ligt, gaat nu naar Winterberg voor de komende wereldbekerwed strijd en daarna komt het EK in Al- tenberg. RIJSWIJK - De tennissters van Rus land, Spanje en China hebben dit weekeinde de halve eindstrijd be reikt van het toernooi om de Fed Cup. Dat ging ten koste Israël (dat van Rusland verloor), Italië (de tegen stander van Spanje) en Frankrijk, winnaar tegen China. Het team van de Verenigde Staten of van Duitsland completeert de laatste vier in de wereldgroep. DUBAI - Golfer Tiger Woods heeft de Dubai Desert Classic op zijn naam geschreven. De Amerikaan se nummer één van de wereld sloot af met een rondje van 65, ze ven onder par. Hij eindigde op 274 (-14) slagen. Maarten Lafeber eindigde met een slotronde van 74 op de 44e plaats (288). Robert-Jan Derksen kwam uit op de 54e positie. TECHENDORF - De enige Zeeuwse schaatsenrijder, die met de wed strijders meereed in de Alternatie ve Elfstedentocht, heeft de finish niet gehaald. Erwin Mesu uit Middelburg moest na honderd kilometer opgeven op de Weissensee. Hij kampte nog met de naweeën van een val, een paar dagen eerder tijdens het Open Nederlands kampioenschap marathon. KOPENHAGEN - Danny Stam en zijn Belgische partner Iljo Keisse zijn op de vierde dag van de wielerzes- daagse van Kopenhagen opgescho ven naar de tweede plaats in het tussenklassement. Het duo rijdt in dezelfde ronde als Bruno Risi en Franco Marvulli. De Zwitserse fa vorieten staan 18 punten voor. Matthé Pronk vertoeft met Gerd Dörich in de achterhoede. PARIJS - De Franse wielrenner Her vé Duclos-Lasalle heeft gisteren de Franse openingskoers GP La Mar seillaise gewonnen. Hij versloeg in de sprint de Belg Frederik Veuchelen en de Cana dees Ryder Hesjedal. De eendagskoers in Marseille en omgeving geldt als aanloop naar de eerste serieuze rittenwedstrijd van het wielerseizoen: de Ster van Bessèges. ERP - Het paard IPS Krack C heeft het afgelopen weekeinde tijdens een KWPN-hengstenkeuring af scheid genomen van de dressuur- sport. Topamazone Anky van Grunsven bracht het paard de afgelopen ja ren uit in internationale wedstrij den. Krack C blijft nog wel actief in de fokkerij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55