Hoogenboom schaatst alle twijfel weg Miller beste op combinatie Timmerman wint de Alternatieve tocht op sfeerloze Weissensee. Amerikaanse skiër voor de derde keer winnaar van de wereldbeker. 26 1 Maandag 4 februari 2008 PZC Het kleurrijke peloton marathonrijders zet zich tegen een schilderachtig decor in beweging op de Weissensee. foto Vincent Jannink/ANP door Cerrit Kloosterman TECHENDORF - Toen hij vrijdag door zijn nieuwe ploeg TNT werd gepresenteerd, sprak zijn toekom stige ploeggenoot Henk Angenent, winnaar van de Elfstedentocht in 1997: „Wij geloven in Lars en den ken dat hij dat laatste stapje naar de top binnenkort zal maken." Het bleken bijna profetische woor den. Op een door bewolking en re gen even trieste als troosteloze Weissensee won de 29-jarige tim merman Lars Hoogenboom uit Roelofsarendsveen de Alternatieve Elfstedentocht, voor Bob de Vries uit Haule. Hoogenboom rekende af met ja ren van ellende, enerzijds door blessures, anderzijds door een weg kwijnend vertrouwen in zichzelf Op de Weissensee was hem al eens de prijs der beloften uitge reikt. „Allemaal leuk en aardig, maar ik had daarna nooit echt iets laten zien." Drie jaar geleden won hij in Zwe den nog wel een wedstrijd op na tuurijs, maar daarna raakte hij in de vergetelheid. Bij zijn huidige ploeg Adformatie kreeg men twij fels, want aansprekende resultaten bleven maar uit. Hoogenboom mocht vertrekken. Op de valreep gaf hij zijn sponsor een geweldig afscheidscadeau. „Dat hij weggaat, daar willen we het nu even niet over hebben", mompelde ploeglei der Frans Overdevest in alle eufo rie rondom de winnaar. Hoogenbooms plek wordt opge vuld door de Fransman Tristan Loy. Hij opende op ruim 25 kilo meter voor het einde de finale, maar de Breton voelde in de slot- ronde de energie uit zijn benen wegvloeien. Op de zachte en met waterplassen bedekte ijsvloer van het Oosten- Lars Hoogenboom, timmerman van beroep, wint de Alternatieve Elfstedentocht bij de mannen, Marleen Elstgeest (schoonheids specialiste) bij de vrouwen. rijkse bergmeer achterhaalden Lars Hoogenboom en Ruud Aerts de Fransman, waarna de Zuid-Hol lander alleen doorging. In de slo pende slotkilometers pareerde hij een verwoede aanval van Bob de Vries. „Wat ben ik beretrots op de ze prestatie", zei de winnaar. Hij wees zijn ouders vaak op het witte bord bij het meer, waarin de na men van de winnaars gegraveerd zijn. „Al zes jaar zeg ik tegen hen: 'Hier kom ik ook nog eens te staan'. Nu is het zo ver. Als ik dit in de laatste kilometers nog uit handen had gegeven, zou ik me dat nooit hebben vergeven." Een kopgroep van elf bepaalde bijna 150 kilometer het wedstrijd beeld. Ze kregen een maximale voorsprong van vijf minuten. Na dat ze waren ingerekend begon het grote spel. In de boeiende fina le volgde de ene na de andere de marrage. De BAM-ploeg had zich lang schuil gehouden, maar kroop toch uit de schulp. Loy streed te vergeefs voor de eindzege. Bob de Vries, de man die dit seizoen bijna alles kon, bleef op ruim honderd meter van Hoogenboom steken. De vrouwen ondervonden de ge sel van de natuur aan den lijve, maar het deerde de 23-jarige Mar leen Elstgeest uit Hoogmade niet. Huilend van vreugde kwam de ma rathonschaatsster na 200 kilome ter over de finish, waar nog slechts een handjevol toeschouwers haar opwachtte. Ze won met ruim vijf minuten voorsprong op de num mer twee, lolanda Langeland uit Bedum. Elstgeest schaatst voor de kleine Ostersandploeg. Twee jaar geleden won ze eens een wedstrijd over honderd kilometer in Finland. Ttoppers als Elma de Vries (niet uitgereden) en Maria Sterk (wel uitgereden, maar met veel rugpijn) konden het dit keer niet maken. „Het was de intentie om te knech ten voor mijn ploeg", zei Elstgeest, in het dagelijks leven schoonheids specialiste en pedicure. „Ik voelde niet veel spanning, want ik wilde vooral genieten." En omdat ze niet kan sprinten, ging ze 35 kilometer voor het ein de op avontuur. Elstgeest realiseer de zich tijdens haar vlucht dat het nog een heel eind was en dat de weersomstandigheden verslechter den. Maar er kwamen, zo fier op kop rijdend, onvermoede krachten in haar los. De voorsprong groeide en groeide, zodat de vrouwen ach ter haar zich uiteindelijk maar ge wonnen gaven. Voor de meesten was de 200 kilo meter een sprong in het diepe. Na dat de mannen, die gelijk met de vrouwen waren gestart, de finish hadden bereikt, moesten de vrou wen nog ruim dertig kilometer af leggen. WeGGNeR NieuwsMedia www.pzcadverteren.nl De Amerikaan Bode Miller werd voor de derde keer in zijn carrière winnaar van de wereldbeker op de combinatie. foto Marco Trovati Moritz de wereldbekerwedstrijd op de Super G. Ze eindigde voor het Oostenrijkse duo Elisabeth Görgl en Renate Götschl. Bryon haalde in zeven seizoenen zes keer het podium bij een wereldbeker wedstrijd, maar wist nog nooit te winnen. Een dag eerder verraste Tina Maze op de afdaling. De Slo veense verdrong als skiester uit de tweede categorie de Oostenrijkse Holaus van de eerste plaats. MORITZ/VAL D'ISERE - De Ameri kaanse skiër Bode Miller heeft voor de derde keer in zijn carrière de wereldbeker op de combinatie gewonnen. De 30-jarige Miller won in Val d'Isere de laatste wed strijd van het seizoen. Zijn Franse rivaal Jean-Baptise Grange viel uit bij de slalom. Naast Miller op het podium stonden de Kroaten Ivica Kostelic en Natko Zr- ncic-Dim. Het was de eerste keer in de historie van de wereldbeker dat twee Kroaten het podium haal den. Miller legde in 2003 en 2004 ook al beslag op de eindzege in de we reldbeker combinatie. Miller pakte tijdens de Olympische Spelen in 2002 zilver op dit onderdeel. De Canadese skiester Emily Brydon won in het Zwitserse St

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54