Biljarters stralen op galabal Wisse wint NK meerkamp indoor IJfti ir Tennissters komen tegen Servië tekort met onervaren speelsters Tafeltennister Li Jiao blijkt op Top 12 beste Chinese van Europa m Ryuji Umeda wint de supercup, Blomdahl is speler van het jaar. Nederlands team loopt door verlies promotie mis naar wereldgroep. Nederlandse (35) rekent in finale af met veertien jaar jongere Poolse. Albert wint, Lars Boom is vermoeid Vlissingse atlete ziet Gent als meetmoment en toont zich de beste. PZC Maandag 4 februari 2008 25 door Frits Bakker ANTWERPEN - De Turkse showman Semih Sayginer richt zich in het Antwerpse Hilton hotel naar een camera en zegt: „Ik spreek één klein beetsje Vlaams, kunt u mij verstaan...?" Waarop Carl Huybrechts, presenta tor van het biljartgala, reageert met: „Maak je geen zorgen, Semih, wij hebben in België meer Turken die Vlaams spreken dan Walen." Het is de avond van de Supercup, van de wedstrijd tussen de wereld kampioen driebanden (Ryuji Ume da uit Japan) tegen de winnaar van de wereldbeker (Torbjörn Blomdahl) en van de verkiezing van de Speler van het jaar. De bovenzaal van het Hilton in de Antwerpse binnenstad is omgeto verd in een arena, met één groot biljart in het midden en rondom, oplopend in terrasvorm, tafels waaraan copieus gedineerd wordt en soms iets te luidruchtig gecon verseerd. De helft van de 550 geno digden weet iets van biljarten, de andere helft speelt voor Vip, is met zakenrelaties of met vrienden naar hier gekomen en moet nogal eens tot stilte worden gemaand. Zo gaat dat op deze avond, die door ex-topbiljarter Ludo Dielis jaarlijks wordt georganiseerd en waar één couvert voor 175 euro aan de man of vrouw is gebracht. Het vluggertje tussen de twee top- spelers moet het hoogtepunt wor den van de avond. Ryuji Umeda speelt om de Supercup tegen Torb- PTC In het Antwerpse Hilton hotel wordt de Japanner Ryuji Umeda winnaar van de Supercup en krijgt Torbjörn Blomdahl de titel 'Speler van het jaar'. door Mark van Veen BOEDAPEST - De Nederlandse ten nissers spelen ook komend sei zoen in groep 1 van de Europees/Afrikaanse zone van de Fed cup. Het jonge team van captain Ma- non Bollegraf liep zaterdag in Boe dapest het promotieduel naar we reldgroep II mis door een neder laag tegen Servië, dat met Ana Ivanovic en Jelena Jankovic op vol le oorlogssterkte naar Hongarije was afgereisd. Renee Reinhard (te gen Ivanovic) en Arantxa Rus (te gen Jankovic) boden volop tegen stand, maar konden een nederlaag niet voorkomen. Reinhard (17) maakte het de num mer twee van de wereld Ana Ivan ovic heel lastig. De Analiste van de laatste Australian Open won het duel met de Nederlandse nummer 594 van de wereld in drie sets: 6-2 3-6 6-3. Reinhard was ondanks haar goede prestatie na afloop toch teleurge steld. „Ik had haar kunnen pak ken", aldus de 17-jarige. „Als je op de baan staat denk je niet aan wie tegenover je staat. Ik wilde ge woon mijn eigen spel spelen en punten winnen." door Koen de Vries FRANKFURT - Li Jiao heeft de Top 12-titel die ze vorig jaar veroverde in het Italiaanse Arezzo geprolon geerd. De 35-jarige Chinese met Nederlands paspoort versloeg in de finale van het toernooi voor de beste twaalf tafeltennissters van Europa haar voormalig landgenote Li Qian (nu Polen) met 4-3. Met die eindstrijd werd de Chine se hegemonie in de tafeltenniswe reld weer eens onderstreept. Voor al bij de vrouwen heersen de Chi nezen wereldwijd. Ze wonen enke le jaren in een ander land, waarna ze een paspoort van dat land kun nen krijgen. Inmiddels vormen ze een groot vreemdelingenlegioen. Bij de twintig tafeltennissters die zich tot-nu-toe voor de Olympi- W* Op de Top 12 in Frankfurt heer- sen de Chinese vrouwen als van ouds. Li Jiao, die voor Nederland uitkomt, verslaat in de finale Li Qian uit Polen. sche Spelen hebben geplaatst, ho ren twaalf Chinezen: twee spelen voor het moederland, de overige tien zijn in dienst van 'vreemde mogendheden.' Li Jiao trof in het hele toernooi slechts één echte Europese: met de Hongaarse Toth maakte ze in de poule korte metten: 4-1. Daarna trof ze in de poule de Italiaanse Tan-Monfardini (4-2), in de kwart finale de Luxemburgse Ni Xia Lian (4-1), in de halve finales de Duitse Wu Jiaduo (4-1) en in de finale dus de veertien jaar jongere Poolse Li Qian. De finale was een grillig schouw spel. Li Jiao kwam met 2-0 voor, zag haar naamgenote langszij ko men, waarna beide speelsters nog één game wonnen. Die won Li Jiao gedecideerd. „Volgens mij werd ze in de beslissende game ze nuwachtig", sprak de latere winna res. Het toernooi van de mannen werd verrassend gewonnen door de Oostenrijker Werner Schlager, de wereldkampioen van 2004. Hij versloeg in de finale de Wit-Russi- sche favoriet Vladimir Samsonov met 4-2. jörn Blomdahl. De Japanse wereld kampioen is de sterkste met 4-2 in een partij met sets van zeven. Veel meer in de smaak valt de lu dieke demonstratie van Semih Say giner, Mister Magic genaamd. De Turkse biljarter trekt zijn repertoi re van virtuoze kunststoten open en eindigt zijn show met een klas sieker, een kopstoot met een won derbaarlijke curve, die rakelings langs de blonde haren van een da me scheert die half op het biljart ligt. Meestal haalt Sayginer voor die stunt een jong meisje uit het publiek, dit keer, tot grote hilari teit van de toeschouwers, speelt de echtgenote van biljartlegende Ray mond Ceulemans voor figurante. En dan, later op de avond, is er nog de verkiezing van de 'Speler van het jaar'. Torbjörn Blomdahl krijgt de meeste stemmen wint de hoofdprijs van 5000 euro, voor Fré déric Caudron, Ryuji Umeda, Dan iel Sanchez en Dick Jaspers. HOOCSTRATEN/LILLE - De Belgische veldrijder Niels Albert heeft dit weekeinde optimaal geprofiteerd van vermoeidheid bij wereldkam pioen Lars Boom. Albert won zowel de wedstrijd om de Gazet van Antwerpen Trofee in Lille als de race om de Superpresti ge in Hoogstraten. Boom startte zaterdag nog wel in Lille, maar gaf twee ronden voor het einde op. Gisteren besloot hij de wedstrijd in Hoogstraten te la ten schieten. „Ik ben kapot, hele maal leeg", meldde Boom. Albert had in Lille ruim een halve mi nuut voorsprong op Bart Wellens, die Sven Nys in de sprint versloeg. Nys had aan zijn derde plaats ge noeg om het klassement van de Gazet van Antwerpen Trofee te winnen. In Hoogstraten had Albert op nieuw een ruime marge op de con currentie. Hij had op de finish een halve minuut op Zdenelc Stybar, die in de sprint Sven Vanthouren- hout klopte. Nys werd vijfde. Reinhard maakte in Boedapest voor het eerst kennis met de abso lute wereldtop. „Ik merkte dat het tempo super hoog ligt en dat een mindere bal meteen wordt afgestraft. Het gaat gewoon om een of twee punten die je moet maken, dan win je zo'n wedstrijd." In de tweede enkelpartij liet de eveneens 17-jarige Arantxa Rus de winnares van de Australian Open bij de junioren, Jelena Jankovic, flink zweten. De nummer vier van de huidige wereldranglijst won in twee sets maar had in de tweede wel een zware tiebreak nodig om de eindzege van Servië veilig te stellen: 6-2 7-6 (7). door Jasper Harthoorn CENT - Eigenlijk wilde Yvonne Wisse het indoorseizoen links la ten liggen, maar ze zag in het NK in Gent een mooi meetmoment in de race om een ticket voor de Olympische Spelen. Het leverde haar prompt de Nederlandse titel op. Wisse was blij met de titel, maar vooral met de bevestiging dat ze op de goede weg is. „Ik had niet echt verwachtingen voor dit toer nooi, maar het is fijn als het alle maal goed gaat. Nog niet alles klopt, maar dat geeft niet. Het is pas februari en in mei wil ik er Yvonne Wisse wint het NK meerkamp indoor met een per soonlijk record van 4423 punten. Bij de mannen is Eelco Sintnico- laas de beste allrounder. staan. Sommige onderdelen gaan juist heel goed. Op de zestig meter horden heb ik een nieuw persoon lijk record geboekt (8.45 sec), net als bij het verspringen(6,i9 m) en op de 800 meter (2.11,21)." Bij de overwinning van Wisse moet worden aangetekend dat Karin Ruckstuhl, Laurien Hoos en Jolanda Keizer, alle drie in het be zit van een olympische nominatie, niet meededen. Wel versloeg de at lete Bregje Crolla, die net als Wis se jacht maakt op een olympisch ticket. De drie atletes met de hoog ste score zullen naar Peking wor den afgevaardigd. Dat Wisse Crol la heeft verslagen, vindt ze niet be langrijk. „Ik richt me niet op de an dere atletes, want daar heb ik geen invloed op. Ik wil er alles aan doen om zelf zo goed mogelijk te presteren." Voorlopig zal Wisse niet aan wed strijden deelnemen. „Ik ga nu weer hard trainen. In april ga ik met het Olympisch team op trai ningskamp in Tenerife. De Japanner Ryuji Umeda (links) won in Antwerpen de Supercup in een prestigepartij tegen Torbjörn Blomdahl. De Zweed (rechts) werd gekozen tot 'Speler van het jaar' voor Frédéric Caudron en Ryuji Umeda. foto Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53