Sport Heerenveen blaakt van vertrouwen Geldschieter Dirk Scheringa twijfelt niet over positie van Louis van Gaal AZ ziet nog steeds geen aanleiding rampseizoen af te schrijven. Trainer Vergoossen heeft onverstoorbare ploeg neergezet. Na show tegen Vitesse (7-0) staan Friezen op knappe derde plaats. 'Ik ben hier nu vier jaar trainer en heb nog nooit in Eindhoven gewonnen' 22 1 Maandag 4 februari 2008 PZC 1. Huntelaar (Ajax, foto) 21 2. N'Kufo (FC Twente) 17 3. Nel/sse (FC Utrecht) 14 Vierde titel De teleurgestelde Louis van Gaal luistert na de nederlaag tegen PSV naar zijn winnende collega Sef Vergoossen. foto Marcel Antonisse/ANP door Ruud Ramler alkmaar - Ook na de vijfde neder laag in de laatste zeven wedstrij den, o-2 tegen PSV, heeft Louis van Gaal niets te vrezen bij AZ. Hij blijft de trainer die bij de toe komstvisie past, benadrukte voor zitter Dirk Scheringa. „En daar be staat geen enkele twijfel over." Na een weekje uitwaaien in Oos tenrijk en rondjes rijden over de Weissensee stond de president van AZ zaterdagavond volop in de schijnwerpers. Alle aandacht was gericht op hem, dé grote beleidsbe paler. Dankzij Scheringa kon er meer dan ooit worden geïnves teerd in de selectie. Maar de dure voetballers bijten als tandenloze tij gers om zich heen zonder anderen dan zichzelf pijn te doen. „En dat vind ik jammer, want ik hou van winnen. We zitten even in een moeilijke periode, maar het elftal is weer op de goede weg." De voorzitter proeft de kritiek in iedere vraag die hem wordt ge steld. Maar zijn antwoorden klin ken rustig en weloverwogen. Ner gens verraadt de toon opwinding die zijn trainer soms zo moeilijk kan camoufleren. Hoewel AZ in middels 23 punten achterligt op het intern uitgesproken ideaal van tot de laatste dag meedoen om de titel. Zelfs de bijgestelde doelstel ling om dan maar via de play-offs de voorronde van de Champions League te bereiken ligt al verfrom meld in de prullenbak. Maar een regelrecht rampseizoen is ook door Scheringa nog steeds niet offi cieel afgeschreven. Zelfs al is de barrage om één plek in de Uefa Cup in de barre realiteit een laat ste strohalm geworden. „Ach, na vier heel mooie jaren gaat het even minder. Dat kan gebeuren", zegt hij. Er zijn elders collegae weg gestuurd die beter presteerden dan Van Gaal. Maar deze baas wenst zich niet te laten leiden door een schrikreactie omdat hij er de zin van mist. „We zijn met z'n allen verantwoordelijk en niet de trai ner in zijn eentje." In elke camera en microfoon die hem wordt voorgehouden predikt Scheringa vastberadenheid. „Wij hebben een visie voor de lange ter mijn. Daar houden wij aan vast, Na de nederlaag tegen PSV laat Dirk Scheringa zijn licht schijnen over het teleurstellende seizoen van AZ. De positie van Louis van Gaal staat niet ter discussie. óók als het even tegenzit." En de rol van Van Gaal is in die langlo pende plannen bepaald nog niet uitgespeeld. „Er is geen denken aan dat hij wordt ontslagen. Wat ons betreft dient hij het contract dat nog tot 2010 loopt gewoon uit." De trainer moet alleen wel op houden met het flirten naar de functie van bondscoach her en der. „Dat is jammer", zegt Scherin ga. „We hebben hem er intern ook op aangesproken. Het zorgt daar mee voor nog meer onrust. Spe lers gaan misschien denken dat ze hun coach kwijtraken. Maar Van Gaal is nu eenmaal authentiek. Hij laat zich niet vertellen wat hij wel of niet mag zeggen." En Van Gaal wenst zich al hele maal de schuld niet op te laten leg gen van een voor AZ mislukte competitie. Ook met de resten van een verloren seizoen in de hand neemt de trainer weliswaar de ver antwoordelijkheid, maar vindt hij niet dat hem iets te verwijten valt. „Ik kan moeilijk wekelijks elf ande re namen opstellen. Dat is een mo gelijkheid maar het zal niets hel pen. En ik vind het nog te vroeg om te spreken van een verloren sei zoen. Dat moet nog blijken. Want als AZ zich plaatst voor de Uefa Cup hebben we het per saldo net zo goed gedaan als vorig jaar." door Frans van den Nieuwenhof alkmaar - Zonder een moment te wankelen heeft PSV zaterdag avond een grote stap gezet naar de vierde landstitel in successie. In de zelfde stijl als waarmee de voor bije weken Feyenoord en Ajax on der de duim werden gehouden, troefde de landskampioen ook AZ af (0-2). Zonder een tegendoel punt te incasseren in drie topwed strijden legde PSV een stevig fun dament onder een nieuw groot succes in de clubhistorie. Het rijtje clubs dat vier keer achter een kampioen van Nederland werd, is klein van omvang. Alleen HW uit Den Haag (1900-1903), Ajax (1966-1969) en PSV zelf (1986-1989) slaagden er ooit in een dergelijke suprematie aan de dag te leggen. Het huidige elftal van PSV is sinds een paar weken uitgegroeid tot een hecht collectief, dat gezien de leeftijdsopbouw en de vele langlo pende contracten alleen maar ster ker moet kunnen worden. Het team van trainer Vergoossen speelde in Alkmaar lange tijd met de allure van een kampioen, een uitstraling die het voor de winter stop maandenlang niet bezat. Wat Vergoossen tot dusverre heeft ge presteerd, grenst aan het onwaar schijnlijke. Hij is nog geen maand in dienst bij PSV en er staat alweer een onverstoorbare ploeg die mis schien wel net zo ongenaakbaar kan worden als destijds onder Hid- dink. Vergoossen was zelf de eerste om te relativeren. Hij vond het spel van PSV lang niet altijd bevredi gend. „Het was vandaag de dag van de arbeid. We hebben veel te veel energie moeten steken in het tegenhouden van AZ. Aan de bal waren we soms te ongeduldig. Speel je het écht goed uit, dan maak je ook die derde goal", bleef de Limburger kritisch. PSV had inderdaad met ruimer verschil kunnen winnen. Na een beginoffensief van AZ was PSV voor rust lange tijd superieur. Dat overwicht betaalde zich uit in doel punten van Lazovic en Afellay. De Serviër profiteerde van een fantas tische knal van Dzsudzsak, die te rugsprong van de lat. Afellay maak te optimaal gebruik van een goede actie van Bakkal, die zijn teamge noot de diepte instuurde na balver lies van De Zeeuw. Lazovic had kort na rust de derde treffer op zijn voet. Hij schoot on gecontroleerd naast. Een goede kopbal van Alcides eindigde bij doelman Waterman. AZ herpakte zich vervolgens met ogenschijnlijk fraai combinatievoetbal, dat smoor de in het hart van de Eindhovense defensie. Nooit vond de ploeg van trainer Van Gaal een echte ope ning. De enige goede doelkans deed zich voor toen Dembélé een combinatie via El Hamdaoui en Poulsen dacht te bekronen. Op dat moment toonde doelman Gomes weer eens zijn bijzondere klasse met een katachtige reflex. In al zijn soberheid was Gomes za terdag de steunpilaar die hij nu al bijna vier jaar is. Met Farfan is de doelman de enige die vier turbu lente jaren bij PSV heeft overleefd zonder dat de resultaten daar echt onder leden. Drie verschillende voorzitters en vier trainers ston den aan het hoofd van een elftal dat elk seizoen vrij drastisch van samenstelling wisselde. Elke ande re topclub maakte de laatste jaren een flinke pas op de plaats - PSV liet zich nergens door van de wijs brengen. Niet door financiële pro blemen, niet door bestuurlijke on rust, niet door trainerswisselingen. Dat maakt de prestaties onder Ver goossen tot dusverre zo bijzonder. Het systeem, gekoppeld aan een duidelijke werkwijze, geeft vrijwel elke speler de gelegenheid om het beste uit zichzelf naar boven te ha len. Zaterdag speelden met name Lazovic en Farfan beter dan ze de laatste maanden ooit deden. Ook Simons groeit weer naar zijn beste niveau, net als Salcido en Krom kamp. Toch wil de coach niets we ten van een voorschot op de titel. „We hebben in bepaalde wedstrij den ook kunnen zien hoe moeilijk wij het soms nog hebben", ver wees hij naar de moeizame thuis zege op Excelsior. PSV sluit het uitduel met AZ af met een 2-0-overwinning. De for matie van trainer Sef Vergoossen is daardoor een stap dichter bij de vierde landstitel op rij. Gertjan Verbeek door Johann Mast heerenveen - SC Heerenveen voet balt als een kampioenskandidaat, maar het gat met koploper PSV is negen punten en ook Ajax is er nog. PSV, komende zaterdag in Eindhoven tegenstander van Hee renveen, lijkt onder de nieuwe trai ner Sef Vergoossen te stabiel om nog te achterhalen. Of toch niet? De feiten: wil een club uit de pro vincie ooit landskampioen wor den, dan zullen alledrie de traditio nele topclubs tegelijk een rampsei zoen moeten beleven. Dat gebeurt vrijwel nooit. Alleen AZ'67 (1981) wist de afgelopen 45 jaar de hege monie van PSV, Ajax en Feye noord te doorbreken. Optimisten (of, vanuit Eindho- vens perspectief, pessimisten) wij zen erop dat PSV vorig seizoen een voorsprong van elf punten uit handen gaf en dat zoiets ook nu mogelijk is. Bij een overwinning in Eindhoven staat Heerenveen nog zes punten achter (en Ajax wellicht vijf). In dat geval wordt de druk op PSV hoe dan ook opge voerd. Toch is die kans gering. Tot de winterstop was PSV kwetsbaar, maar Sef Vergoossen heeft het team getransformeerd tot een soli de, nauwelijks te kloppen kam- pioensploeg. Niettemin is het zelfvertrouwen na de zaterdagse exercitie tegen Vitesse (7-0) ongekend groot bij de spelers van Heerenveen. Trai ner Gertjan Verbeek blaakt even eens van vertrouwen, maar houdt tegelijk het hoofd koel. „Ik ben hier nu vier jaar trainer en heb nog nooit in Eindhoven gewon nen. Sterker: we hebben daar de wedstrijd zelfs haast nog nooit met elf man beëindigd. Ik denk niet dat PSV het in zijn broek doet voor ons, maar ze zullen zeker res pect voor ons hebben. Als wij nog wat willen, staat ons maar één ding te doen: winnen. Maar voor lopig kijk ik naar onze concurren ten voor Europees voetbal en niet naar PSV." Hoe dan ook is Ver beek van plan om in Eindhoven net zo dominant te spelen als de laatste vier wedstrijden. „Wij kun nen niet anders. Ik ben een trainer die uitgaat van de eigen kracht en wil niet veel concessies doen. Als wij brengen wat we kunnen, dan zijn we in staat om van elke club te winnen." Wat Verbeek zorgen baart, is het feit dat hij deze week weer tal van internationals ziet uitwaaieren. Mi chael Bradley vliegt de Atlantische Oceaan over en keert pas vrijdag ochtend terug. Verbeek: „Michael krijgt donderdag een slaappil in het vliegtuig en dan moeten we het beste er maar van hopen. Dat geldt ook voor eventuele blessures van andere internationals. Maar dat probleem heeft PSV ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50