Berlijn wijst eis om extra troepen af Duitsers lezen strip Holocaust België stuurt F16' naar Afghanistan Slaat Servië de deur naar Europa dicht? i Zoek de langste i straatnaam Amerikaanse minister wil dat Duitsers gaan vechten in Afghanistan. Gevechtsvliegtuigen vervangen dit jaar straaljagers Nederland. Presidentsverkiezing van morgen bepaalt koers voor toekomst. BERLIJN - De Duitse minister van Defensie, Franz Josef Jung, heeft gisteren botweg geweigerd Duitse militairen op vechtmissie in Afgha nistan te sturen. Zijn Amerikaanse collega Robert Gates had in een brief aan de Duitse regering drin gend gevraagd om militairen van de Bundeswehr voor gevechtsta- ken in het zuiden van Afghanis tan. Minister Gates schreef dat er 3200 militairen meer moeten komen voor de door de Navo aangevoerde buitenlandse troepenmacht in Af ghanistan. Er is vooral meer ver sterking nodig in het gevaarlijke zuiden van het land, zoals ge vechtshelikopters en gespecialiseer de eenheden en parachutisten. Het besluit van de Duitse regering destijds om troepen te sturen ge beurde op uitdrukkelijke voorwaar de dat zij niet aan gevechtsmissies deel zouden nemen maar zich met wederopbouw in het rustige noor den zouden bezighouden. Gates stelde voor dat de regering dan maar een nieuw mandaat zou moeten bewerkstelligen die het mogelijk maakt meer troepen naar Afghanistan te sturen. Maar bonds kanselier Angela Merkel maakte gisteren duidelijk dat het mandaat 'niet ter discussie staat'. BERLIJN - Een stripverhaal over de Holocaust, gemaakt door de Ne derlander Erik Heuvel, zal als les materiaal dienen op Duitse scho len. Het gaat om een pilotproject van een half jaar waaraan veertien geschiedenisdocenten uit allerlei onderwijstypen meedoen, aldus het Anne Frank Zentrum in Ber lijn. Als het project slaagt, zal het stripverhaal verspreid worden op veel meer Duitse scholen. Het stripverhaal, de Zoektocht, gaat over de (fictieve) joodse Esther die de Tweede Wereldoorlog ternau wernood overleefde. Dankzij haar kleinzoon hoort zij zestig jaar later hoe haar ouders aan hun einde zijn gekomen in het vernietigings kamp Auschwitz. Volgens het Anne Frank Zentrum wordt er in het Duitse onderwijs al veel aandacht besteed aan voor lichting over de nazi-tijd. De laag drempelige strip zou een goede aanvulling op bestaande projecten kunnen zijn. De Zoektocht is gericht op 13- tot 15-jarigen en is een uitgave van de Anne Frank Stichting in Amster dam. Het stripverhaal is al in meer talen verschenen. Een jaar geleden is de strip, met bijbehorend lespak ket, aangeboden aan scholen in Ne derland. PZC Zaterdag 2 februari 2008 9 BRUSSEL - Belgische Ft6-gevechts- vliegtuigen vervangen Nederland se straaljagers die in september van dit jaar worden teruggehaald uit het zuiden van Afghanistan. Dat heeft de Belgische minister van Defensie, Pieter De Crem, gis teren bekendgemaakt. België stuurt ook honderd militai ren extra naar Afghanistan. Daar van gaan er twintig naar de hoofd stad Kabul, waar al 360 Belgen ge legerd zijn, en twintig naar Kun- duz. De rest gaat naar Kandahar, van waaruit luchtsteun wordt gege ven aan acties in heel het zuiden, inclusief de provincie Uruzgan. Ne derland levert nu zes Fi6's aan de Isaf-missie in het zuiden. Deze toe stellen worden gebruikt om de Ne derlandse militairen in Uruzgan bij te staan, maar ook om bijvoor beeld acties van de Britten in Hel mand of de Canadezen in Kanda har te ondersteunen. Nederland heeft aangekondigd in september twee Ft6's terug te trek ken. Eerder werd het aantal Nederland se Ftö's teruggebracht van acht naar zes. België zorgt er nu voor dat de luchtsteun op peil blijft. Zes tig militairen komen met de Ft6's mee voor besturing en onder houd. Op het ministerie van Defensie in Den Haag is opgetogen gereageerd. „Wij zien dit als iets heel positiefs, een welkome aanvulling", aldus een woordvoerder. Het Belgische besluit om extra troepen te sturen is mede tot stand gekomen onder druk van Ca nada en de Verenigde Staten. Die eisen al geruime tijd dat andere Navo-landen een veel grotere bij drage zullen leveren aan de acties in het zuiden van Afghanistan. De Verenigde Staten willen dat het huidige contingent Navo-troe- pen in de regio met 3200 militai ren wordt uitgebreid. Belgische F16's vervangen Neder landse straaljagers die worden te ruggehaald uit het zuiden van Af ghanistan. Het ministerie van De fensie in Den Haag is opgetogen. BRUSSEL - De Burgemeester Char les Rotsaert de Hertainglaan in Maldegem is voor zover bekend de langste straatnaam in Vlaanderen. Dat blijkt uit onderzoek van het ra dioprogramma Mezzo van de Vlaamse omroep VRT. De zoektocht begon na klachten van bewoners van de Clos des Compagnons Batisseurs in Evere bij Brussel. Zij waren het beu om hun lange straatnaam in te vullen in de vaak te korte vakjes van over heidsformulieren. Luisteraars kwamen gisteren met een hoop lange namen, zoals de Paters Kraewinkels en Snijker- slaan, de 17de Escadron Lichtvlieg- wezenlaan, het Lodewijk Engelber- tus van Arenbergplein, de Barones Ludwina de Borrekenslaan, of de Gustaaf Le Fevere de ten Hove- laan. De langste straatnaam in Neder land is voor zover bekend de Bur gemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen. door onze correspondent David Jan Codfroid BELGRADO - „Welkom in Europees Servië." Bij het campagneslot van de zittende president Boris Tadic galmt het woord Europa tientallen keren over het Plein van de Repu bliek in Belgrado. Een duidelijke boodschap: een stem voor Tadic, morgen tijdens de beslissende ron de van de presidentsverkiezing, is een stem voor een open Servië. Een stem op zijn tegenstander, de nationalist Tomislav Nikolic, voert het land terug naar de isolatie van de jaren negentig. Voor Cedomir Bogdanovic en zijn vrouw Nevena is het Europa van Tadic geen leeg begrip. Cedomir werkt bij Zastava, een grote, maar zieltogende industriële gigant in Kragujevac, die onder meer auto's en wapens maakt. Ooit gold zo'n baan als garantie voor het leven, nu ontvangt Cedomir maar af en toe een salarisje, en meestal te laat. In ruil daarvoor moet hij perio diek zijn gezicht in de fabriek la ten zien. Er wordt nauwelijks iets geproduceerd. „Zastava heeft geld nodig, veel geld", zegt de 39-jarige Bogdano vic. „Hier is geen geld, dat moet uit Europa komen. En pas als ons land echt richting Europa gaat, zal dat gebeuren." Uit een peiling blijkt dat drie kwart van de Serviërs wil dat het land zich bij de EU aansluit. Geen wonder dus dat Tadic de EU-trom roert. Maar ook Nikolic heeft on der druk van dat gegeven zijn re serves over de unie deels laten va ren. Hij stelt echter één keiharde voorwaarde: Servië kan alleen EU-lid worden als Kosovo er on derdeel van blijft. Daarmee is het tweede zwaarte punt in de campagne genoemd. De Albanese meerderheid in Kos ovo zal zich waarschijnlijk binnen kort onafhankelijk verklaren. Hoe wel bestuurd door de VN, is het ge bied officieel onderdeel van Ser- 'Wilt u terug naar oorlog, ar moede en internationale iso latie? Stem dan op Nikolic' vië. Net als bijna alle Serviërs zijn Tadic en Nikolic tegen afscheiding. Tadic moet daarvoor wel in de spa gaat. Hij wil Servië zo snel moge lijk EU-lid laten worden, terwijl de meeste EU-lidstaten de onaf- hankelijkheidswens van de Albane zen steunen. „Hij heeft in zijn hart al afscheid genomen van Kosovo, maar dat kan hij niet hardop zeggen", zegt de gepensioneerde lerares Engels Biljana Stojilkovic. Dus blijft Tadic roepen dat hij nooit afstand zal doen van Kosovo. En kan Nikolic, voorman van de Servische Radica le Partij (SRS), blijven zeggen dat Tadic Kosovo in de uitverkoop doet met zijn nadruk op EU-lid- maatschap. Tadic op zijn beurt verwijt Nikolic een blinde volgeling te zijn van Vo- jislav Seselj, de SRS-leider die te recht staat bij het Joegoslavië-Tri- bunaal wegens oorlogsmisdaden. Stemmen op Nikolic is stemmen op Seselj, stelt Tadic. Wilt u terug naar oorlog, armoede en interna tionale isolatie? Stem dan op Ni kolic, aldus Tadic. Bodhc Tafluft nnncffiwx Servië kan kiezen: links de pro-westerse Boris Tadic, rechts de ultra-nationalist Tomislav Nikolic. foto Darko Vojinovic/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9