Zeela nd 'Stokoude kat moet naar huis' Kapelle gedoogt het hagelkanon niet meer makelaar Goesenaar ongedeerd na botsing Voorronde voor vakkanjers Eeuwenoude mummie van Veers katje te koop bij Utrechtse antiquair. Stavenisser actie tegen windmolens loopt goed Benefietconcert voor vluchtelingen Colombia M2Makelaars.nl HAAR VAN BOVEN ZÏJ VAN BENEDEN Laatste weekend - kortingen tot 70% Deze zondag geopend! Oordeel Raad van State nu allesbepalend voor Zeeuwse fruittelers. \UdOO SPZC Zaterdag 2 februari 2008 3 3 door Emile Calon VEERE - „Deze kat moet terug naar Zeeland", aldus een stellige histori cus Tim Graas van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland. Met 'deze kat' doelt hij op een eeu wenoud gemummificeerd katten- lijkje dat nu op een rood kussen in de winkel van de Utrechtse anti quair Jos te Water Mulder ligt. De mummie werd in 1953 bij de res tauratie van de Grote Kerk van Veere gevonden en belandde na ve le omzwervingen bij Te Water Mulder. De Utrechtse antiquair vindt ook dat de gemummificeerde kat op Walcheren thuishoort. Hoewel hij er gek op is, is hij bereid het voor 'de schappelijk prijs' van 2500 eu ro te verkopen aan het Zeeuws Mu seum. Het katje is volgens Graas een bouwoffer, bij de bouw in 1520 van de Grote Kerk ingemetseld, om zo de kwade geesten te verja gen en de middeleeuwse bouwvak kers te beschermen tegen ratten. Dat gebeurde vroeger veel, zegt his toricus Peter Blom van het Zeeuws Archief „Het werd in veel culturen gedaan." Vooral bij be langrijke gebouwen, maar ook bij woningen. Dan werd meestal zo'n bouwoffer onder de drempel be graven. In bijvoorbeeld Bolivia en Peru gebeurt zoiets nog steeds. Volgens Te Water Mulder was het katje al dood toen het ingemetseld werd. Het dier is geen langzame dood gestorven. De nagels zijn on beschadigd 'zodat niets er op wijst dat het diertje zich verzette'. Hij vermoedt dat iemand de nek van het beest heeft omgedraaid. Ook denkt hij dat het katje destijds een lijkwade droeg. Op de huid van het katje zijn namelijk sporen van een doek te vinden. Die draden zit ten volgens Te Water Mulder nog goed vast aan de vacht. Ook is het katje vervolgens met zorg ingemet seld. „Het ligt er mooi bij." Te Wa ter Mulder heeft geen idee om welk kattenras het gaat. Het dier tje is betrekkelijk klein met 'uitzon derlijk lange poten'. Een halve eeuw na de bouw ging Directeur Valentijn Byvanck van Zeeuws Museum heeft wel inte resse in eeuwenoud kattenlijkje. Eerst wil hij het echter zien en het verhaal controleren. de kerk over in protestantse han den. Bij de restauratie in 1953 kwam het kattenlijkje weer tevoor schijn. Volgens de antiquair wilde het bestuur van de kerk destijds niet 'dat katholieke katje' terug plaatsen, waardoor het na een zwerftocht een tiental jaren terug bij de Utrechtse antiquair terecht kwam. Directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum, gisteren ge confronteerd met het verhaal van het katje, verhult niet dat hij wel interesse heeft in de mummie. Na tuurlijk moet hij het lijkje eerst zien, kijken of het in de collectie van het museum past en het ach terliggende verhaal controleren. Voorzichtig laat hij doorscheme ren dat hij wel een plannetje heeft om de aankoop te financieren. De tails wil hij nog niet prijsgeven. STAVENISSE - De afgelopen weken tekenden al ruim driehonderd in woners een petitie om de bouw van vier windturbines in Stavenis- se tegen te houden. Leen Hage van het actiecomité Stavenisse vindt dat de molens te dicht bij het dorp komen. „Als het plan van de stich ting Zeeuwind doorgaat, hebben 110 woningen last van slagscha duw en geluidshinder. En dan heb ik het nog niet eens over de nieu we wijk Poststraat-Zuid." WEMELDINCE - Het Christelijk Man nenkoor Zeeuws Vlaanderen geeft volgende week zaterdag samen met het Christelijk Gemengd Koor Asaf uit Goes een concert voor de vluchtelingen in Colombia. De zangavond, met in totaal honderd koorleden, wordt gehouden in de Maartenskerk in Wemeldinge. Er is een collecte voor de actie 'Zee land helpt vluchtelingen Cartage na, Colombia'. Het concert begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Een 51-jarige auto mobilist is ongedeerd gebleven na dat hij vrijdagochtend rond tien uur tegen een lantaarnpaal op de Middelburgse Nassaulaan tot stil stand kwam. De bestuurder kreeg vermoedelijk een black-out toen hij op de Nassaulaan reed. Hij raak te een verkeerszuil en lantaarn paal. De auto is zwaar beschadigd. Gortstraat 28 4331 LC Middelburg t 0118 vv w vv b o v e n e n b e n eden door Harmen van der Werf KAPELLE - Drie Kapelse fruittelers mogen hun anti-hagelkanonnen voorlopig niet gebruiken. Doen ze dat toch, dan grijpt de gemeente Kapelle in. „Dan moeten we inder daad handhavend optreden", zegt wethouder Giel-Jan Burger. De gemeente Kapelle heeft de an ti-hagelkanonnen tot nu toe ge doogd. „We zijn toch een gemeen te met veel fruittelers." In dit geval heeft een klacht een eind gemaakt aan dat gedoogbeleid. De uitbaters van een minicamping maakten be zwaar tegen de klappen die een an- ti-hagelkanon aan de Hogepad gaf Na de bezwaarcommissie stelt ook het college van burgemeester en wethouders de klagers in het ge lijk. Alles hangt nu af van een uit spraak die de Raad van State dit voorjaar doet in een bodemproce dure over de milieuvergunningen van twee Borselse fruittelers. De uitspraak is van belang voor alle Zeeuwse fruittelers. Burger: „Als de Raad van State zegt dat ze niet mogen worden ge bruikt, is het ook bij ons klaar. An derzijds kan er uitzicht op legalise ring komen." door Paulus Houthuijs KRABBENDIJKE - Op het Calvijn Col lege in Krabbendijke is 14 februari de regionale voorronde van de Ju nior VakkanjerWedstrijden 2008. 56 derde- en vierdejaars vmbo'ers uit de hele provincie doen mee aan de techniekwedstrijd voor me taal- en elektrotalent. De deelne mers kunnen individueel mee doen of in een team van vijf leer lingen. De individuele wedstrijden be staan uit vijf onderdelen: CADD-tekenen, elektrotechniek, lassen, metaaltechniek en metaale- lektro. De groepsopdracht is het ontwer pen en het bouwen van een trike, dat is een motor met drie wielen. De wedstrijd begint om 10.00 uur en de prijsuitreiking is om 18.30 uur. De winnaars hiervan verdienen een plek in de landelijke finales die van 11 tot en met 15 maart wor den gehouden in de Jaarbeurs van Utrecht. Het Veerse katje ligt bij de Utrechtse antiquair Jos te Water Mulder. foto Tim Graas/Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland (SKKN) tw.hairstudio-siesoo.nl Esdoorrigtraat 21 I Oost-Souburg 0118-477195106-3051070 Haarstudio hairextensions hairweaving dreads pruiken maat-haarwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61