DVD 'verhaelt' over ervaringen van de Ramp in Kerkwerve 'We ontmoetten veel ongeloof van mensen' Honderden mensen op de been Verschuivende duinen stichten verwarring Massaal te laat voor aanvraag Persoonlijke verhalen als stukjes van één grote legpuzzel. Lammetjesdagen bij de Schaapskudde later Rit met paardentram door Zeeuws landschap Inzet van politiehond blijkt vruchteloos Expositie over de Ramp en de wederopbouw in Serooskerke Modeschool Kerkwerve zet de deuren open jaarwisseling kost Vlissingen dikke ton Tuinontwerpcursus in de Zeeuwse Rozentuin 30 I Zaterdag 2 februari 2008 PZC door Piet Kleemans KERKWERVE - Een tijdsdocument is het geworden. Persoonlijke verha len van Kerkwervenaren over de watersnoodramp en wat die alle maal heeft veroorzaakt. „Een ring van ervaringen rond het dorp", omschrijft Nico van der Have de door hem gemaakte - en gisteren gepresenteerde - DVD 't Verhael. „Hoe langer ik ermee bezig was hoe meer de stukjes van de puzzel in elkaar schoven." Idee achter de DVD was om nooit eerder vertel de verhalen los te krijgen. Dat is, zegt Van der Have, niet helemaal gelukt. Maar het zijn wel indruk wekkend verhalen, emotionele herinneringen aan soms barre om standigheden. Ales bij elkaar ruim vijftien uur interview legde Van der Haven samen met technici Remco Poelman, Marcel Dicou en Han van der Have vast. Opgeno men bij mensen thuis. Achttien Nico van der Have verzamelde persoonlijke getuigenissen van achttien Kerkwervenaren over de watersnoodramp. De verhalen zijn gebundeld op een DVD. uitputtende interviews. Marcel: „Sommige mensen hebben echt ütiüren zitten vertellen." Remco vult aan: „Dan begin je je ook als maker steeds meer in te leven in het verhaal." „Je gaat steeds meer onderlinge verbanden tussen al die losse verhalen zien", zegt Mar co. Waar Nico aan toevoegt: „Op het laatst viel echt alles op z'n plek." Van der Have verheelt niet dat het voor hem - die zelf ook de ramp heeft meegemaakt - soms be hoorlijk zwaar was om de verha len aan te horen. „Maar mensen praten makkelijker tegen je als ze weten dat je de ramp zelf ook hebt meegemaakt. Soms was het moei lijk om mensen aan het praten te krijgen en als ik dan zelf mijn ei gen verhaal vertelde, kwamen ze meestal wel los." Het bewerken van de vijftien uur beeld en geluid was een enorm karwei. „Want ik wilde een mooi en vloeiend ver haal en dat is uiteindelijk ook ge lukt. Maar ik heb weieens gedacht van 'dit is eens maar nooit meer'. Van der Haven is blij dat hij uitein delijk wel heeft doorgezet. „Ik heb dit gedaan omdat ik vind dat de herinnering levend moet blijven. Dat is belangrijk." De DVD is in een oplage van 150 verschenen. Er gaat een exemplaar naar het wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. heinkenszand - De traditionele open lammetjesdagen bij stichting Zeeuwse Schaapskudde in Hein- kenszand zijn verlaat. De oorzaak is de felle uitbraak van het blauw- tongvirus afgelopen najaar, waar door een aantal schapen later is ge dekt. Voor zaterdag 9 en zondag 10 februari zijn de eerste open dagen gepland, van 13.00 tot 16.00 uur. Ook de twee weekeinden daarop houdt de Schaapskudde nog open huis aan de Nieuwkamerseweg 3. oostkapelle - Museum Terra Ma- ris heeft dit weekend twee activi teiten. Zaterdag kan van 13.30 tot 15.30 een rit met een paardentram door het landschap rond het mu seum worden gemaakt. Deelname kost 12,50 euro (kinderen krijgen twee euro korting), inclusief mu seum- en tuinbezoek. Zondag is er een rondleiding door het museum en de tuin onder leiding van een gids. Deze kost 4,50 euro. Aanmel den via 0118-582620. goes - Een handjevol kleingeld, groter was de buit gisternacht niet voor inbrekers in een bedrijfspand aan de Fruitlaan in Goes. Toen gealarmeerde agenten rond een uur ter plaatse kwamen, was het niet duidelijk of de inbrekers nog binnen waren. Daarom werd met behulp van een politiehond het hele pand doorzocht. Het re cherchewerk bleek vruchteloos: er werd niemand meer gevonden. door Melita Lanting SEROOSKERKE (S) - „Wij woonden aan de Dijkweg en we werden ge wekt door de buren", vertelde A. Moelker gistermiddag. „We moes ten onze kleren aandoen en gin gen lopend naar het dorp. Moeder en de jongens voorop, vader met de meisjes er achteraan. Wij had den nog wat dingen van waarde mee." Het verhaal van de familie Moel ker is één van de geschiedenissen van Serooskerke ten tijde van de Ramp en stond gistermiddag cen traal tijdens de plaatselijke herden king van de slachtoffers van de wa tersnoodramp in 1953 De familie Moelker heeft een be langrijke rol gespeeld bij het red den van vele mensen. De meisjes zijn met hun vader mensen in het dorp gaan wekken. „Ja, zij hebben ons gered", zegt A. de Jong. „We ontmoetten veel ongeloof van de mensen die wij wekten", vertelt Moelker. „We hebben ook de klok geluid, dat weet ik zeker, want ik heb zelf aan het touw gehangen, maar het bleek een fluisterend geluid bui- 'Aan de muur hangt een opstel in een keurig jongenshandschrift' ten. Niemand heeft het gehoord." De familie Moelker is, net als veel andere families in Serooskerke, uit eindelijk naar Renesse gegaan. In het dorpshuis van Serooskerke zijn veel herinneringen aan de Ramp en de periode daarna bij el- kerkwerve - Bij School voor Mo- degeving Cathy de Vos in Kerkwer ve is het donderdag open dag. Be zoekers krijgen informatie over naailessen, een coupeuseopleiding en allerlei workshops. Verder ver telt Ramona de Vos 's morgens en 's middags over haar bedrijfje Cup Zo, dat maatkleding maakt. De deuren zijn open van 10.00 tot 12.00, 14.00 tot 16.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Meer info via 0111- 415792- vlissingen - In de Nieuwjaars nacht is in Vlissingen voor 101.750 euro aan vernielingen aangericht. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Aan vuil nisbakken is voor 24.600 euro ka pot gemaakt. Dat geldt ook voor gebouwen. Verder werden onder andere verkeersborden, lichtmas ten, ondergrondse afvalbakken, speelplaatsen en banken vernield. De inzet van personeel om dit al les te repareren kost 14.000 euro. kats - De Zeeuwse Rozentuin houdt komende twee zaterdagen de 'ontwerp uw eigen rozentuin' cursus. Op de eerste dag maken de deelnemers onder begeleiding een ruwe schets van hun ideale rozen tuin. De tweede dag wordt die om gezet in een definitief ontwerp. Tij dens de twee bijeenkomsten wor den verder de ruimtelijke aspecten van een tuin behandeld. Aanvang op de twee dagen is 10.00 uur. De expositie over de Ramp en de wederopbouw in Serooskerke trok giste ren veel publiek. foto Marijke Foikertsma kaar gebracht. Er hangen foto's en opstellen van de schoolkinderen van toen en er staan allerlei ge bruiksvoorwerpen zoals petro leumstellen. De herdenking en de tentoonstel ling trekt veel oud-inwoners van Serooskerke. Gaandeweg de bijeen komst komen de tongen steeds meer los en lijkt het af en toe wel een reünie. „Ja, dat is het ook wel een beetje. Je ontmoet zoveel men sen van vroeger", zegt een bezoek ster. A. de Jong en P. Moelker staan bij een paar foto's te kijken. „Wij wa ren toen al vrienden en zijn dat nog", zegt de Jong. Van beide man nen hangt ergens op de tentoon stelling een opstel aan de muur. In een keurig jongenshandschrift schrijft de Jong: 'om zes uur kwam Aartje Moelker ons wekken...' Aan de muur hangt ook een foto van de familie Berrevoets, al staan niet alle kinderen er op. Vader, moeder en één dochter staan op de puinhopen van wat eens hun huis was. „Dat huis stond hier, waar nu staan", zegt J. Berrevoets. „Het dorpshuis is daar bovenop ge bouwd." Het huis is door het geweld van het vele wrakhout ten onder ge gaan, maar toen was de familie zelf al gevlucht naar Renesse. „We woonden daar nog maar sinds no vember. Het was het huis van mijn opa." De opening van de ex positie in Serooskerke was niet de enige plechtigheid. Voorafgaand daaraan is een bijeenkomst gehou den bij het monument bij de kerk. Daar zijn bloemen gelegd door het gemeentebestuur en inwoners. De expositie is ook vandaag en mor gen open voor het publiek. serooskerke - Op zes plekken op Schouwen-Duive- land is gisteren de watersnoodramp van 1953 her dacht. Naast de centrale herdenking bij het Waters noodmuseum in Ouwerkerk waren er ook plechtighe den op de begraafplaatsen in Sirjansland, Nieuwer- kerk, Oosterland, Ouwerkerk en bij de kerk in Seroos kerke. Vele honderden mensen trotseerden de harde wind en waren aanwezig bij een van de herdenkingen. Op het eiland vielen in de nacht van 1 februari en de uren daaropvolgend 532 slachtoffers. De meeste van hen overleden in Nieuwerkerk: 288. Daarna volgen Ouwerkerk (91), Oosterland (54), Dreischor (32), Zie- rikzee (24), Serooskerke (15), Burgh (ro), Sirjansland (9), Kerkwerve (3), Brouwershaven (3), Bruinisse (1), Ellemeet (r) en Noordgouwe (1). door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Het is wat met die dui nen. Dat verschuift maar en schopt daarmee allerlei regels en bepalingen in de war. Bij de gemeente Schouwen-Duive- land hebben ze het er maar druk mee. Het blijkt dat volgens oude re gels een strandpaviljoen niet meer dan drie meter boven de water- grens mag staan. In vroeger tijden was de voet van de duinen niet ho ger. Nu is de rand, door verplaat sing en zandsuppletie, tot wel ze ven meter hoog. Gevolg zou zijn dat de paviljoens massaal richting zee moeten verhuizen. De gemeen te wil daarom het bestemmings plan wijzigen. Drie maanden geleden waren de zandhopen al aanleiding voor een ruzietje met waterschap Zeeuwse Eilanden. Ooit werd bepaald dat de gemeente verantwoordelijk is voor het strand en het waterschap voor de duinen. Die duinen ver schoven langzaam landinwaarts, maar de grens bleef de oude duin rand. Daarna gebouwde paviljoens op de nieuwe strandrand staan daardoor op waterschapsgrond, en daarom eiste het schap een deel van de huuropbrengst van de pavil joens. Nadat dit probleem werd opgelost, moet de gemeente nu ook nog aan de slag met een be- stemmingplanwijziging. Met dank aan de verschuivende duinen. GOEDEREEDE - Een nieuw subsidie systeem in de gemeente Goede- reedc heeft voor veel onduidelijk heden gezorgd. Zeventig procent van de gesubsidieerde instellingen, instanties en verenigingen was af gelopen jaar te laat met het indie nen van een nieuwe subsidieaan vraag of deed dat helemaal niet. Dat blijkt uit een evaluatie door de gemeente van het nieuwe beleid. In de loop der jaren was het 'ge woonte' geworden bepaalde subsi dies automatisch uit te keren. Goedereede wilde daar vanaf en besloot dat alle aanvragen voor 2008 al begin 2007 moesten wor den ingediend. Een grote meerder heid verzuimde dat. De gemeente toont nu coulantie, maar bena drukt dat dit maar éénmalig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58