Binnenland Officier mag lichte straffen opleggen Net sluit zich rond Vrije vogel kan meer deOndernemerm Passen mijn plannen bij het jiBÉ bestemmingsplan? ^99 4 I Zaterdag 2 februari 2008 PZC 'Arts beter afschermen bij melding incidenten' Bedrijf vecht verbod reclame e-sigaret aan Grenzen aan lawaai langs snelweg en spoor Jongensbende filmde mishandelingen Al het nieuws en informatie uit de regio en méér. weuKE- oorlog- UTRECHT - Om artsen te bewegen incidenten in ziekenhuizen te mel den, moeten zij er vanuit kunnen gaan dat zij anoniem blijven en dat hun informatie wordt afge schermd. Dat schrijven medici in vakblad Medisch Contact. Volgens hen kan openheid van artsen als een boemerang terugslaan in ver- haalprocedures door slachtoffers of nabestaanden. De bescherming zou in het buitenland beter zijn. ALKMAAR - Het Alkmaarse bedrijf E-Smoking heeft het ministerie van Volksgezondheid voor de rech ter gedaagd. E-Smoking wil dat het reclameverbod op zijn elektro nische sigaret wordt opgeheven. Het kort geding dient maandag. Voor sigaretten mag geen reclame worden gemaakt. Minister Klink (Volksgezondheid) wil dat de siga ret wordt gezien als geneesmiddel. DEN HAAG - Op veel plekken langs snelwegen en spoorwegen wordt een maximum gesteld aan het ver keerslawaai. Dat heeft het kabinet besloten. Zo kan overlast beter worden inge damd. Nu staat er nog geen rem op groei van herrie die auto's en treinen produceren. De lawaaigren- zen worden gecombineerd met het stimuleren van stille banden, treinen en wegdekken. DEN HAAG - De vijf jongens die de ze week in Rijswijk zijn aangehou den omdat zij de buurt rond het winkelcentrum De Boogaard terro riseerden, hebben met hun mobie le telefoon gefilmd hoe zij twee kinderen van 8 en li jaar mishan delden. De jongens van 12 en 13 jaar zouden onder meer bejaarden hebben bespuugd en geslagen en diefstallen hebben gepleegd. DEN BOSCH - Officieren van justitie mogen sinds gisteren zelf lichte straffen opleggen. Tot dusver mocht alleen de rechter dat doen. De Wet OM-afdoening, die het een en ander mogelijk maakt, wordt geleidelijk ingevoerd. Dronken rijders in de arrondisse menten Den Bosch en Amsterdam die het niet eens zijn met de be keuring die zij van de politie heb ben gekregen, krijgen er als eerste mee te maken. Hun zaak wordt door de officier van justitie afge daan, zonder tussenkomst van de rechter. Later volgen ook andere overtre- NOS meldt dat onwel geworden Holloway in zee zou zijn gedumpt. DEN HAAG - Joran van der Sloot heeft een bekentenis afgelegd rond de vermissing van de Amerikaanse tiener Natalee Holloway. Dat be vestigt het Openbaar Ministerie op Aruba, waar Holloway in 2005 verdween. De bekentenis is met een verbor gen camera opgenomen door mis daadverslaggever Peter R. de Vries. Die claimt de zaak te hebben opge lost. Wat Van der Sloot heeft be kend, wil het OM niet zeggen. Ook De Vries weigert toelichting. Volgens bronnen van het NOS-Journaal zegt Van der Sloot op de band dat Holloway na een vrijpartij met hem op het strand onwel werd en in elkaar zakte. Van der Sloot dacht dat ze dood was. Om zich van haar lichaam te ontdoen, belde hij een vriend. Sa men brachten ze Natalee aan boord van een bootje om haar lichaam vervolgens in zee te dum pen. Op welk moment Natalee overleed, is niet duidelijk. De vriend die Joran hielp, zou niet een van de twee eerder verdachte Surinaamse broers zijn. Een zoge naamde vriend van Joran van der Sloot zou met een verborgen came ra gesprekken hebben opgeno men. Volgens Jorans advocaat Arie- an de Bie heeft hij dat aan zijn ouders verteld. De 'vriend' zou 'zoete broodjes hebben gebakken' en zou bekend hebben dat hij een geldbedrag heeft ontvangen van Peter R. de Vries. „Joran heeft de infiltrant niet zien aankomen en werd overvallen door het bericht over de bevindin gen van De Vries", zei De Bie. „Het OM loopt aan het leibandje van De Vries. Ga eerst eens alles onderzoeken en kom dan met commentaar naar buiten." Morgen doet de De Vries bij SBS6 uit de doeken hoe de destijds 18-ja- rige Amerikaanse volgens hem is overleden. De opgenomen beken tenis van Van der Sloot is een week geleden getoond aan de hoofdofficier van justitie op Aru ba, Hans Mos. Op grond daarvan heeft het OM het onderzoek hero- 02 Joran van der Sloot heeft een bekentenis afgelegd rond de vermissing van de tiener Natalee Holloway. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie op Aruba. pend naar de betrokkenheid van Van der Sloot. Het OM bevestigt dat een uitge schreven vraaggesprek dat op het internet circuleert tussen De Vries en Mos, daadwerkelijk heeft plaats gevonden. Mos noemt daarin de bekentenis van Van der Sloot 'een essentieel onderdeel dat we mis ten in ons onderzoek'. „Dit lijkt de slagroom op de taart die we nodig hadden." Tot op heden heeft het OM geen stappen ondernomen om Van der Sloot te arresteren. Volgens straf rechtdeskundige Ybo Buruma is er ook geen reden. Zelfs al zou van der Sloot schuldig zijn aan de ver dwijning van het stoffelijk over schot, dan nog kan justitie hem niet vastzetten. „Daarvoor moet Van der Sloot eerst worden veroor deeld." Alleen als er een risico bestaat dat iemand op de vlucht slaat, kan jus titie een verdachte eerder vastzet ten. Maar dan moet er sprake zijn van een delict waar een straf van ten minste vier jaar op staat. Dat is bij het laten verdwijnen van een stoffelijk overschot niet het geval. In Nederland staat daar een maxi male gevangenisstraf van een jaar op. dingen en lichte misdrijven, zoals vernieling en eenvoudige mishan deling. De bedoeling van de Wet OM-af doening is de rechtbanken te ont lasten. De officier van justitie kan maxi maal een taakstraf van 180 uur op leggen. Bovendien kan hij iemand zijn rijbewijs afpakken voor maxi maal een half jaar. De officier van justitie kan ook iemand verplich ten een slachtoffer schadevergoe ding te betalen. Hogere straffen of andere maatre gelen blijven voorbehouden aan de rechter. Waarom lukt het Peter R. de Vries, misdaadverslaggever, wel wat een bataljon aan rechercheurs, officieren en verhoorspecialisten niet lukt? Hij heeft tijd en geld en hij is een terriër, zeggen deskundigen. door Sandra Donker Eigenlijk, peinst privédetec- tive Marco Fransen, is een journalist de perfecte speurneus. Hij kan opna mes maken met een verborgen ca mera, gesprekken opnemen in het geniep, rondhangen bij verdachte personen of hier en daar een dou ceurtje wegschuiven in ruil voor informatie. Geen wet staat hem in de weg en belangrijker misschien: geen rechter-commissaris die hem op de vingers kijkt. Fransen kent de mogelijkheden, want ook hij begeeft zich op het terrein van de misdaadbestrijding voor zijn recherchebureau Proof- Quest in Oosterhout. „De Vries kan veel, meer dan wij en zeker ook meer dan politie en justitie", beaamt hij. „Agenten moeten zich aan strenge eisen houden uit het Wetboek van Strafrecht, wij heb ben te maken met de codes voor particuliere recherchebureaus. Hij is een vrije vogel. De Vries kan langs de rand scheren, maar er ook overheen gaan als dat nodig is om een zaak rond te krijgen." Ditmaal wist De Vries justitie te kloppen in een wel heel grote zaak: de verdwijning van de Ame rikaanse tiener Natalee Holloway. Wat agenten en officieren van jus titie op Aruba en in Nederland niet lukte, kreeg de misdaadverslag gever naar eigen zeggen wel voor elkaar. De Vries zou verdachte Jo ran van der Sloot via een tussen persoon aan het praten hebben ge kregen en dat vastgelegd hebben met een verborgen camera. Hoogleraar strafrecht Theo de Roos prijst de verdiensten van De Vries, maar wil niets afdoen aan de kwaliteiten van de onderzoe kers. „Zij hebben boven water ge kregen dat hij loog, dat zijn verkla ringen niet consistent waren. Het was heel duidelijk dat er iets ach ter zat. Dat was een mooi uitgangs positie voor De Vries." Het grote verschil tussen de mis daadverslaggever en justitie zat hem in dit geval vooral in de prio riteitstelling, denkt hij. „De politie kan niet eindeloos aandacht geven aan een zaak. De Vries kon ermee doorgaan zo lang als hij wilde." Meer omstandigheden zijn in het voordeel van De Vries. Zijn enor me netwerk, bekende televisiekop en de anonimiteit die hij zijn tipge vers kan garanderen. „Als ik 's avonds laat bij iemand aanbel, dan denkt diegene meteen dat hij ver dachte is", zegt de Arubaanse poli tiechef Gerold Dompig, die het on derzoek naar Holloway leidde. „Bij Peter schrikken ze niet." Het OM kan wel uit de voeten met de informatie van De Vries, meent rechtssocioloog Peter van Koppen. „Bewijs is bewijs. Als een burger in het geheim opnamen maakt, mogen die gewoon wor den gebruikt." Volgens De Vries zeifis het simpel. „Als je maar lang genoeg aan een zaak werkt, los je hem uiteindelijk op." Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland met de focus op de regio. U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatie. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4