Zeeland 'Kat hoort hier thuis' Duinen zorgen voor gedoe Fietspad moet weg voor golf Goesenaar ongedeerd na botsing OETEWEIJ - YERSEKE Plan zorgboerderij in Brijdorpe makelaar Studenten in oude Midgard Eeuwenoude mummie van Veers katje te koop bij Utrechtse antiquair. INDUSTRIEWEG 2 >4401LB YERSEKE0113-576080 zonwering rolluiken horren parasols garagedeuren velux accessoires HAAR VAN BOVEN ons keeft elke, kiaMt tesv streepje, wor! "Hairstudio Schennispleger biedt excuses aan Henk Kroes spreekt in Middelburg M2Makelaars.nl PZC Zaterdag 2 februari 2008 I 33 door Emile Calon VEERE - Deze kat moet terug naar Walcheren, aldus een stellige histo ricus Tim Graas van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland. Met deze kat doelt hij op een eeu wenoud gemummificeerd katten- lijkje, dat nu op een rood kussen in de winkel van de Utrechtse anti quair Jos te Water Mulder ligt. De mummie werd in 1953 bij de res tauratie van de Grote Kerk van Veere gevonden en belandde na ve le omzwervingen bij Te Water Mulder. De Utrechtse antiquair vindt ook dat de gemummificeerde kat op Walcheren thuishoort. Hoewel hij er gek op is, is hij bereid het voor 'de schappelijk prijs' van 2500 eu- L ro te verkopen aan het Zeeuws Mu- seum. Want hij vindt dat het katje publiek bezit moet zijn en niet thuishoort bij de een of andere ver- zamelaar. i Het katje is volgens Graas een bouwoffer, bij de bouw van de Grote Kerk in 1520 ingemetseld, om zo de kwade geesten te verja gen en de middeleeuwse bouwvak kers te beschermen tegen ratten. Dat inmetselen van een bouwoffer gebeurde vroeger veel, zegt histori cus Peter Blom van het Zeeuws Ar chief. „Het is iets dat in veel cultu ren werd gedaan." Vooral bij belangrijke gebouwen, maar ook bij woningen. Dan werd zo'n bouwoffer meestal onder de drempel begraven. In bijvoorbeeld Bolivia en Peru gebeurt zoiets nog steeds. De Grote Kerk van Veere werd rond 1520 als katholieke Onze Lie ve Vrouwe Kerk gebouwd. De kerk j is volgens Blom een gebouw dat zich echt leende voor een bouwof fer. Hij herinnert zich dat ook bij i de restauratie van het oude stad- I huis van Veere een bouwoffer is ge- vonden. Dat was volgens hem ech- ter niet zo'n gaaf exemplaar als dit katje. Volgens Te Water Mulder was het katje waarschijnlijk al dood toen het ingemetseld werd. Het dier is geen langzame dood gestorven. De nagels zijn onbeschadigd 'zo dat niets er op wijst dat het diertje zich verzette'. Hij vermoedt dat ie mand de nek van het diertje heeft Het Veerse katje ligt in Utrecht in een zaak van een antiquair. foto Tim Graas, Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland (SKKN) omgedraaid. Ook denkt hij dat het diertje destijds een lijkwade droeg. Op de huid zijn sporen van een doek te vinden. Die draden zitten volgens Te Water Mulder nog goed vast aan de vacht. Het katje is vervolgens met zorg ingemetseld. „Het ligt er mooi bij." Te Water Mulder heeft geen idee om welk kattenras het gaat. Het diertje is volgens hem betrekkelijk klein met 'uitzonderlijk lange poten'. Een halve eeuw na de bouw ging de Veerse kerk over in protestant se handen. Bij de restauratie in 1953 kwam het kattenlijkje weer te- Het bestuur van de Grote Kerk wilde 'dat katholieke katje' niet terugplaatsen voorschijn. Volgens de antiquair wilde het bestuur van de kerk des tijds 'dat katholieke katje' niet te rugplaatsen en kreeg burgemees ter Jonkheer De Beer Poortugael het. Uit contacten met de zoon van de burgemeester weet Te Wa ter Mulder dat De Beer Poortugael het enige tijd in zijn bezit heeft ge had. Waarom de burgemeester het later van de hand heeft gedaan, is hem niet bekend. Het weet ook niet waar het beest allemaal ge weest is. „Het is gaan zwerven", vat hij die tijd van onzekerheid sa men. Via een verzamelaar belandde het een tiental jaren terug bij de Utrechtse antiquair. Hij nam het mee om bij een beurs in Londen zijn stand wat te verfraaien, niet met de bedoeling het te verkopen. Een Britse verzamelaar bood ech ter voldoende geld om het toch af te staan, weet Graas. Die man raak te echter uitgekeken op het katje en verkocht het onlangs terug aan Te Water Mulder. Directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum, gisteren ge confronteerd met het verhaal van het katje, verhult niet dat hij wel interesse heeft in de mummie. Na tuurlijk moet hij het lijkje eerst zien, bekijken of het in de collectie van het museum past en ook het achterliggende verhaal controle ren. Maar voorzichtig laat hij al doorschemeren dat hij wel een plannetje heeft om die aankoop te financieren. Details wil hij echter nog niet prijsgeven. Peter Blom hoopt oprecht dat By vanck voldoende geld bij elkaar weet te vinden om het katje te ko pen. Het zou volgens hem een mooie aanwinst zijn, die thuis hoort in de collectie van Zeeland. Daar denkt Tim Graas ook zo over. „Zo'n mooi en zeldzaam exem plaar moet zichtbaar zijn voor het publiek." ZIERIKZEE - Het is wat met die dui nen. Dat beweegt maar en schuift maar en schopt daarmee allerlei re gels en bepalingen in de war. Bij de gemeente Schouwen-Duive- land hebben ze het er maar druk mee. Drie maanden geleden wa ren de zandhopen al aanleiding voor een ruzietje met waterschap Zeeuwse Eilanden, laren geleden werd bepaald dat de gemeente ver antwoordelijk is voor het strand en het schap voor de duinen. Die verschoven langzaam landin waarts, maar de grens bleef de oude duinrand. Daarna gebouwde paviljoens op de nieuwe strand- rand staan daardoor op water- schapsgrond, en daarom eist het schap een deel van de huurop brengst. Nu dient zich een nieuw probleem aan. Het blijkt dat vol gens oude regels een paviljoen niet meer dan drie meter boven de wa- tergrens mag staan. Vroeger was de voet van de duinen niet hoger. Nu is de rand, door verplaatsing en zandsuppletie, tot wel zeven meter hoog. Gevolg zou zijn dat de paviljoens richting zee moeten verhuizen. De gemeente wil nu het bestemmingsplan wijzigen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het fietspad over de Westelijke Oude Havendijk tussen Middelburg en Nieuw- en Sint Joosland ver dwijnt. Het moet wijken voor de aanleg van de golfbaan bij de wijk Mortiere. De route is de enige weg tussen Middelburg en Nieuwland die fiet sers enige beschutting biedt. Op het fietspad langs de Nieuwlandse- weg rijden fietsers pal in de wind. Het fietspad op de dijk is een paar jaar geleden aangelegd om fietsers een alternatief te bieden voor de Nieuwlandseweg. Regels en richtlijnen maken het voorbestaan van het fietspad on mogelijk, zegt een ambtenaar op het Middelburgse stadskantoor. „Het is ook niet verantwoord om daar straks te fietsen, met al die rondvliegende balletjes." Voor het fietspad komt op termijn een alter natief pad door de wijk Mortiere, dat aansluit op de Eendrachtsweg. Voor aanleg van de golfbaan moe ten ook twintig bomen wijken. MIDDELBURG - Een 51-jarige auto mobilist is ongedeerd gebleven na dat hij vrijdagochtend rond tien uur tegen een lantaarnpaal op de Middelburgse Nassaulaan tot stil stand kwam. De bestuurder kreeg vermoedelijk een black-out toen hij op de Nassaulaan reed. Hij raak te een verkeerszuil en lantaarn paal. De auto is zwaar beschadigd. BRIJDORPE - De familie Boot heeft het initiatief genomen voor een zorgboerderij in hun woonplaats, het Schouwen-Duivelandse buurt schap Brijdorpe. De boerderij hairextensions hairweaving dreads pruiken maat-haarwerk PHILIPPINE - Een 32-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen heeft bekend dat hij vorig jaar oktober in het Braakmanbos bij Philippine een vrouw heeft lastig gevallen. De man toonde zijn geslachtsdeel aan de vrouw, die in het bos aan het joggen was. Na onderzoek kon de politie de man deze week aan houden. Hij bekende de schennis- pleging en maakte excuses voor zijn strafbare handelingen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Oud-elfstedenvoor- zitter Henk Kroes signeert vanoch tend in de Drukkerij in Middel burg het boek dat over zijn leven verscheen. Voorafgaand aan de sig neersessie gaat hij in gesprek met zijn jeugdvriend Lieuwe Rienstra, die in Zeeland woont. Het boek, De Stayer, is zowel in het Fries als in het Nederlands ver schenen en is geschreven door Ep- pie Dam. Het gesprek in de Druk kerij begint om 11.00 uur. moet weekend- en vakantieop- vang bieden aan zo'n dertig autisti sche kinderen. De gemeente Schouwen-Duiveland staat posi tief tegenover de plannen. MIDDELBURG - De studentenvereni ging van de Roosevelt Academy in Middelburg heeft eindelijk een ei gen ruimte gevonden. Het oude jongerencentrum Midgard aan de Bachtensteene dient in ieder geval tot aan het eind van de zomer als sociëtiet voor de studenten. „We zijn er blij mee", zegt Gregor Rossen van Rasa, de studentenver eniging van de Roosevelt Aca demy. „Maar het is natuurlijk wel tijdelijk. We hopen dat de gemeen te ons helpt bij het zoeken naar een definitieve locatie." De over eenkomst met de gemeente loopt tot eind van de zomer. „Die wordt eventueel verlengd, want de ge meente heeft nog geen concrete plannen met het pand, hoewel het wel op de nominatie staat om ge sloopt te worden." Voorlopig is de sociëteit, die de naam Barrel krijgt, drie of vier avonden in de week open, vertelt Rossen. „Het ligt er aan of er veel belangstelling is." De soos is alleen toegankelijk voor le den van de studentenvereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49