'Het vraagt wel Kapelle verbiedt voorlopig gebruik van anti-hagelkanon Wolphaartsdijk staat stil bij watersnood Woede na rooiwerk op begraafplaats Benefietconcert voor vluchtelingen Colombia Drank gestolen uit dorpshuis en kantine Raad van State hakt dit voorjaar knoop door over hagelverjagers. Veel belangstelling voor herdenking van de twaalf slachtoffers. Tuinontwerpcursus in de Zeeuwse Rozentuin Eredienst met zang in Wolphaartsdijk Bromfietser breekt arm bij aanrijding Politie doorzoekt pand na inbraak Hans Clarijs geeft cursus in het biezen en vlechten van stoelen. 30 I Zaterdag 2 februari 2008 PZC B WEMELDINGE - Het Christelijk Man nenkoor Zeeuws-Vlaanderen geeft volgende week zaterdag samen met het Christelijk Gemengd Koor Asaf uit Goes een concert voor de vluchtelingen in Colombia. De zangavond, met in totaal honderd koorleden, wordt gehouden in de Maartenskerk in Wemeldinge. Er is een collecte voor de actie 'Zee land helpt vluchtelingen Cartage na, Colombia'. Het concert begint om 19.30 uur. KRABBENDIJKE - In de nacht van donderdag op vrijdag is er ingebro ken in het dorpshuis in Krabben- dijke. De daders braken een deur open en namen een tas, snoep, drank en enkele tientallen euro' s mee. Ook uit een voetbalkantine in Krabbendijke werd die nacht drank gestolen. De dieven verniel den een ruit. door Frank Balkenende KAPELLE - Drie Kapelse fruittelers mogen hun anti-hagelkanonnen voorlopig niet gebruiken. Doen ze dat toch, dan grijpt de gemeente Kapelle in. „Dan moeten we inder daad handhavend optreden", zegt wethouder Giel-]an Burger. De gemeente Kapelle heeft de an ti-hagelkanonnen tot nu toe ge doogd. „We zijn toch een gemeen te met veel fruittelers." De kanon nen staan aan het Hogepad, de Oostambachtweg bij de Kapelse Moer en aan de westrand van het dorp. In dit geval heeft een klacht een eind gemaakt aan het gedoogbe leid. De uitbaters van een mini- camping maakten bezwaar tegen door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - De twaalf men sen die in Wolphaartsdijk het le ven lieten tijdens de watersnood ramp van 1953 zijn nog niet verge ten. Integendeel. Sinds drie jaar heeft het dorp zijn eigen monu ment bij recreatiegebied De Schelp- hoek. Daar woonden tientallen mensen gisteren een korte herden kingsceremonie bij. Vijf jaar geleden, toen werd her dacht dat de ramp zich een halve eeuw geleden had afgespeeld, was het weer bar en boos. Het sneeuw de zelfs. De mensen die toen de herdenking bijwoonden, liepen over een niet echt egaal, en door de sneeuw ook glad pad naar de plek waar de dijk destijds door KATS - De Zeeuwse Rozentuin houdt volgende week zaterdag en de zaterdag daarop de cursus 'ont werp uw eigen rozentuin'. Op de eerste dag maken deelne mers onder begeleiding een ruwe schets van hun ideale rozentuin. De tweede dag wordt de ruwe schets omgezet tot een definitief ontwerp. Tijdens de bijeenkom sten worden verder de ruimtelijke aspecten van een tuin behandeld. Aanvang: 10.00 uur. WOLPHAARTSDIJK - Het jongens koor van de Zeeuwse Koorschool, onder leiding van Evert Wagter, zingt volgende week zondag bij de eredienst in Wolphaartsdijk. Tij dens de viering staat de profeet Ne- hemia centraal. Corine van Eek be geleidt de dienst in de Nicolaus- kerk aan de Oosterkerkstraat. Aan vang: 10.00 uur. de klappen die het anti-hagelka- non aan het Hogepad gaf Na de bezwaarcommissie stelt ook het college van burgemeester en wethouders de klagers in het ge lijk. De anti-hagelkanonnen mo gen (voorlopig) niet meer worden gebruikt. Alles hangt nu af van een uit spraak die de Raad van State dit voorjaar doet in een bodemproce dure over de milieuvergunningen van twee Borselse fruittelers. De Raad van State schorste die vergun ningen in augustus. De zaken wa ren aangespannen door een inwo ner van Hoedekenskerke en de Stichting tot Behoud van de Zak van Zuid-Beveland. Zij vonden dat Het Kapelse college stelt een klager in het gelijk en staakt het gedoogbeleid voor anti-hagel kanonnen. Die mogen (voorlo pig) niet meer worden gebruikt. brak. Wat dat betreft staat het hui dige monument op een iets aange namere plaats: aan de Muidenweg, bij de toegang tot het recreatiege bied. De snijdende wind maakte het wel iets minder aangenaam. Toch was het druk. Ongeveer vijftig mensen luisterden naar de toe spraak van Sjaan Huissoon, voor zitter van de dorpsraad. Ze sprak over de angstige momenten, die de mensen in haar dorp 55 jaar ge leden hebben gekend. Rinus de Regt, bijvoorbeeld. „Als negenjari ge moest hij met zijn ouders en broers naar de zolder van het huis vluchten", verhaalde Huissoon. „Maar toen het water ook de zol der bereikte, moesten ze het dak op. Pas in de namiddag van de eer ste februari werden Rinus en zijn familie gered. Een half uur later zakte het huis in elkaar en ver dween het in de golven." KAPELLE - Een 20-jarige bromfiet ser uit Yerseke heeft gistermiddag zijn arm gebroken bij een aanrij ding op de Postweg in Kapelle. De man werd rond 13.15 uur aangere den door een 63-jarige automobi list uit de gemeente Kapelle. Die kwam vanuit een uitrit (bij Fruit- masters) de Postweg op en ver zuimde de bromfietser, die op het fietspad reed, voorrang te geven. De bromfietser is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. GOES - In een bedrijfspand aan de Fruitlaan in Goes is gistermorgen rond één uur ingebroken. De poli tie werd gealarmeerd. Het was bij aankomst niet duidelijk of er nog inbrekers in het pand waren. Met een politiehond is vervolgens het hele pand doorzocht. De daders waren al gevlogen met een nog on bekend bedrag aan kleingeld. het geluid van de anti-hagelkanon nen mens en natuur verstoren. Borsele liet vervolgens twee prak tijkproeven verrichten aan de dijk tussen 's-Gravenpolder en Hoede kenskerke. Het antihagelkanon knalde op een afstand van vijfhon derd meter, maar de vogels bleven telkens rustig zitten. Borsele neemt de resultaten mee naar de Raad van State. De uitspraak is van belang voor al le Zeeuwse fruittelers. „Als de Raad van State zegt dat ze niet mo gen worden gebruikt, is het ook bij ons klaar. Anderzijds kan er uit zicht op legalisering komen." Om die reden voeren fruittelers en ambtenaren van vijf gemeenten die het betreft (Sluis, Hulst, Borse le, Reimerswaal en Kapelle) nu al overleg over techniek, locaties en en vergunningsvoorwaarden. „Als de uitspraak gunstig is, dan is al vast het nodige voorwerk gedaan." >-5-. In Wolphaartsdijk vielen twaalf slachtoffers en dat hadden er vol gens Huissoon veel meer kunnen zijn als veel heldhaftige dorpsbe woners niet met roeibootjes wa ren gaan varen om mensen te red den. Scholieren van de Ichtusschool in Wolphaartsdijk legden een krans bij het monument en lazen de na men van de slachtoffers voor. Daar door Rob Paardekam EVERSDIJK - Je zou kunnen zeggen dat Hans Clarijs een haat-liefde verhouding heeft met stoelen mat ten. Hij kan het niet laten. „Maar", zegt hij. „Eigenlijk is het enorm rotwerk om te doen." Dan doelt hij voornamelijk op het zogeheten biezen. Je hebt namelijk ook nog het vlechten. „Dat is vrij gemakkelijk", vindt Hans. „Als je op de lagere school van die matjes hebt leren vlechten, kan je dat ook met een stoel." Veel mensen zullen Hans kennen van restauratie-atelier De Druus- kop in Wolphaartsdijk, waar hij sa men met René de Crom enkele da gen per week werkte. René was van het hout, terwijl Hans de man van het bekleden en matten was. De Druuskop bestaat niet meer. Beide mannen gingen hun eigen weg. Clarijs trok met zijn partner in het huis van zijn schoonouders aan de Vierwegen bij Eversdijk en werkt daar nu ook. Lekker aan huis. Bovendien is hij af van de flinke huur, die hij voor de loods in Wolphaartsdijk betaalde. Mede daardoor heeft De Druuskop nooit echt veel geld opgeleverd. Nu hij aan huis aan de slag is ge gaan, hoopt Clarijs uit zijn am bachtelijke werk toch een deel van zijn inkomsten te halen. Hij werkt overigens ook nog twee dagen als praktijkleraar in het speciaal onder wijs. „Dat is best zwaar en zou ik geen volle weken kunnen doen. Maar dat geldt ook voor het werk dat ik hier aan huis doe. Meubels praten niet terug hè? Het is ge woon een perfecte combinatie." Wat doet Clarijs dan allemaal in zijn atelier? Te veel om op te noe men, eigenlijk. Naast het biezen, bekleden en vlechten van stoelen bekleedt hij onder meer ook ban ken en biljarttafels en maakt hij dekkleden en bootkappen. Wie een zadel van een motor, scooter of brommer wil laten repareren, kan ook bij hem terecht. Biezen en vlechten doet hij eigen na vertrok het gezelschap naar pa viljoen De Meerkoet, waar dorps bewoner Jan Murre een fototen toonstelling over de ramp had in gericht. De slachtoffers van de ramp in Wolphaartsdijk werden gisteren herdacht bij het monument in re creatiegebied De Schelphoek. Er waren zo'n vijftig mensen. lijk niet zoveel meer vanwege het tijdrovende karakter. Het biezen van een stoel kost zo'n zes uur; het vlechten nog een paar uur lan ger. „Het kost dus best veel geld als mensen door mij hun oude stoel willen laten matten", aldus Clarijs. „Dat gebeurt dus niet vaak meer. Maar omdat ik het toch jammer zou vinden als dit ambacht ver dwijnt, dacht ik: waarom leer ik ze niet om het zelf te doen?" Zodoende geeft de Zeeuw binnen kort cursussen in het biezen, bekle den en vlechten van stoelen. Eer lijk als hij is, waarschuwt hij poten tiële deelnemers alvast: soms is het rotwerk. Neem nou die biezen (een soort riet). Die moet je de avond van te voren in het water leggen. „Dan moet je echt de vol gende dag aan de slag gaan en het liefst je stoel in één keer afmaken", aldus Clarijs. „Het vraagt dus eni- 'Als je op school matjes hebt leren vlechten, kan je het ook met een stoel' ge discipline. Soms is het ook vies en nat. Ik weet dat de meeste men sen die aan mijn eerste cursus heb ben meegedaan het zelden of nooit meer doen." Zelf is hij toch verknocht aan zijn werk. „Het is heerlijk om van iets dat oud en ka pot is weer wat moois te maken." BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich met - nogal rigoureus - rooiwerk op begraafplaats Vredehof in Burg-Haamstede de woede van omwonenden op de hals gehaald. Zij spreken van een onverantwoor de kaalslag. G. de Ruiter: „Er zijn zonder pardon prachtige bomen en struiken gerooid. Ik vind dit een grof schandaal." De gezusters Berman zijn het gloeiend met De Ruiter eens. Ze zijn boos. Begrijpelijk, maar ten onrechte, zegt E. Dalebout van de buiten dienst van de gemeente. Het groen op de begraafplaats was volgens hem behoorlijk aan het verwilde ren. „Er was heel lang niets aan ge beurd en er was van alles in elkaar aan het groeien. Zeker, we hebben flink gerooid, maar daarbij zijn ver reweg de meeste mooie oude bo men gespaard." Kinderen van de Ichtusschool in Wolphaartsdijk bekijken de namen op het watersnoodmonument, na afloop van de herdenking. foto Willem Mieras Hans Clarijs Ambachtelijk werk zit de fami lie in het bloed. Hans' opa was wagenmaker en zijn pa maak te garelen en zadels. Toen de paarden werden inge ruild voor de trekker, ging va der zeilen maken. »- De zeilmakerij in Middelburg bestaat nog steeds en wordt vandaag de dag gerund door een broer van Hans. Hans zette er zijn eerste stap pen op het gebied van stoffe ring en bekleding. Meer informatie over de cur sussen die Hans verzorgt, is te vinden op www.darijs-cs.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46