'Wees toegewijd en O Dirk Kuijt moet vrezen voor EK Stuur uw sportvideo of -foto naar www.pzc.nl en win een TomTom Nederlands elftal start oefenduel met Kroatië met gewijzigd systeem. 50 Zaterdag 2 februari 2008 PZC Marco van Basten laat Dirk Kuijt links liggen. foto's ANP/EPA door Dick Sintenie ZEIST - Dirk Kuijt, Danny Koever mans en Urby Emanuelson zijn niet geselecteerd voor de oefenin terland tegen Kroatië, die woens dag wordt gespeeld in Split. Vooral de afwezigheid van de spits van Li verpool is opvallend. Sinds Kuijt door bondscoach Mar co van Basten bij het Nederlands elftal werd gehaald, in het najaar van 2004, maakte hij slechts drie keer géén deel uit van de selectie, maar het is voor het eerst dat de aanvaller wordt gepasseerd. Het is nog ruim drie maanden voor Oranje aan de voorbereiding be gint op het EK, maar het feit dat Kuijt er in de eerste wedstrijd op weg naar het eindtoernooi niet bij is, is voor hem een veeg teken. De bondscoach overweegt de spits, die zich altijd heel loyaal heeft opgesteld en nooit klaagde dat hij op de vleugel werd gepos teerd of op de bank moest zitten, persoonlijk in te lichten over zijn keuze. In het verleden werd Van Basten door sommige internatio nals verweten dat hij te kil en af standelijk is. Van Basten, glimla chend: „Dus misschien is het ver standig dat ik even met Dirk bel." „De reden dat Kuijt, Koevermans en Emanuelson ontbreken, heeft te maken met het feit dat we ook andere spelers voor hun positie kunnen selecteren en die achten wij op dit moment beter." Jan Ven- negoor of Hesselink, Ibrahim Afel- lay en Denny Landzaat keren te rug in Oranje. Het gesprek dat de bondscoach on langs voerde met Clarence Seedorf noemde Van Basten 'lang en goed'. „Ik ging met een positief ge voel weg uit Milaan." Er was one nigheid ontstaan tussen de twee na de laatste interland tegen Wit-Rusland - die Seedorf van Van Basten mocht laten schieten - en een interview dat de midden velder gaf. „Ik geef en ik geef, maar ik krijg er niets voor terug," had Seedorf gezegd. Van Basten: „We moeten verstandig met elkaar blij ven omgaan, open en eerlijk zijn. Daarover ging ons gesprek." Seedorf is een van de spelers met wie de bondscoach overleg heeft gevoerd over de te volgen strategie van het Nederlands elftal. Edwin van der Sar, Giovanni van Bronck- horst, Joris Mathijsen, Wesley Sne- ijder, Rafael van der Vaart en Ruud van Nistelrooij waren de an deren. De geblesseerde Robin van Persie mag ook meepraten. Eén van de uitkomsten was dat ge noemde spelers zich prettiger voe len in een licht gewijzigd systeem: 4-2-3-1, dus met twee controle rende middenvelders, één diepe spits en een linie van drie spelers daartussen. Van Basten: „Zo gaan we tegen Kroatië spelen, want dit wordt onze leidraad." Dirk Kuijt is de opvallendste af- l"™ wezige in de Oranje-selectie, die woensdag tegen Kroatië oefent. Anderen op zijn positie zijn be ter, vindt Marco van Basten. Een paar dagen voor het sluiten van de transfermarkt viste Ajax de vergeten Ghanese voetballer Samuel Kuffour op in Italië. Wie is hij? En hoe oud is hij eigenlijk? „Kuffour is absoluut ouder dan 31." door Edwin Schoon p nog geen vijfhon derd meter van de Ke- jetia Markt van Kuma- si is Samuel Osei Kuf four geboren, in de wijk Ash Town. In 2001 ontstond een spon taan feest in de wijk, omdat Kuf four met Bayern München de Champions League won. Wanneer hij precies ter wereld kwam in Ash Town, daarover lopen de me ningen uiteen. Volgens het pas poort van de Ghanese Ajacied was dat op 3 september 1976. Een mierenhoop, daarbij komt Ke- jetia nog het dichtst in de buurt. Elke centimer lijkt bezet. Overal lo pen mensen. Allerlei walmen en geuren. Het is een gigantisch laby rint van gangetjes en stalletjes. Maar iedereen kent elkaar. „De moeder van Sammy Kuffour? Loop maar mee." De familie Kuf four handelt al generaties op Keje- tia. Gloria Kuffour, een grote vrouw met levendige ogen, ver koopt textiel, in allerlei exclusieve patronen en kleuren. „Ik ben zo trots dat hij bij Ajax heeft gete kend", zegt ze. „Ik heb God be dankt. Sammy speelde weinig de laatste tijd. Nu krijgt hij een nieu we kans. Gisteren sprak ik hem, hij was heel blij. Ik zei: wees res pectvol naar iedereen. Je medespe lers, vooral de ouderen. Maar ook naar de bestuursleden. Wees toege wijd, gedisciplineerd. Pak deze kans." Ze is even stil: „Ajax is een grote, mooie club. Ik ben erg blij voor Sammy." In het stalletje ligt een sjaaltje van het Ghanese nationale team, dat het goed doet bij de Afrika Cup. „Zondag gaan we Nigeria ver slaan", zegt Gloria Kuffour vol vuur. Iets verderop ligt een agenda van het WK 2006 in Duitsland. Daar ging het mis met de loop baan van voetballer Kuffour. De stoere verdediger ontbreekt bij de Afrika Cup in eigen land. En een grote, sterke verdediger kan Ghana best gebruiken. Zeker met lichtgewicht Eric Addo op die plaats. Maar of Sammy Kuffour de juiste persoon is om die leemte op te vullen... De relatie Kuffour en het nationale team van Ghana liep spaak na een te korte terugspeel bal tegen Italië, waardoor Vicenzo Iaquinta de 2-0 kon scoren. De Ser vische coach Dujkovic passeerde Kuffour voor de rest van het WK. „Een triest moment voor mijn fa milie, mijn land en heel Afrika", zei Kuffour na zijn blunder. Dujkovic' opvolger Claude le Roy zei na dat WK: „Ik selecteer Kuf four niet meer. Want dan zou ik hem op de bank zetten. En een speler met zijn staat van dienst zet je niet op de bank." Kuffours neef je Roland 'Chief Kuffour laat het geboortehuis van zijn oom zien in Ash Town, een armoedige maar le vendige buurt. Om de hoek zitten Sammy's vrienden van toen gezel lig bij elkaar. „Mijn oom heeft erg lang voor het nationale team ge speeld, daarom is hij opgestapt. Het was zijn eigen keuze." „Die fout op het WK was slechts een aanleiding om hem eruit te gooien", vertelt de Ghanese journa list Joe Debrah Jasmine. „Het bo terde al jaren niet tussen Kuffour en het nationale team." Andere Ghanese journalisten bevestigen dit. De Afrika Cup van 2002 in Ma li vormde het dieptepunt. Daar Samuel Osei Kuffour Clubs: Bayern München (1994-1995, 1996-2005), FC Nürnberg (1995-1996), AS Ro ma (2005-2006), Livorno (2006-2007), AS Roma (2007-jan 2008), Ajax (jan 2008-heden). Totaal wedstrijden: 226 com petitiewedstrijden, 8 goals. Hoofdprijzen: Champions Lea gue (2001), wereldbeker (2001), Duits kampioen (1997, 1999,2000,2001,2003, 2005), Duitse beker (1998, 2000, 2003, 2005), Duitse Liga Pokal (1997, 1998, 1999, 2000 en 2004), WK-17 (1992). klaagde Kuffour over het feit dat Ghana maar één tenue had meege nomen. Hij organiseerde een sta king om hogere premies, kreeg een woedeaanval nadat teamgeno ten juju-rituelen uitvoerden en be ledigde openlijk de minister van sport. Uiteindelijk werd hij naar huis gestuurd. „Geen goed voor beeld voor de jonge spelers", was het officiële commentaar. De huidige verdedigers van The Black Stars praten niet graag over Kuffour. Aanvoerder John Mensah wil na enig aandringen wel iets over Kuffour kwijt: „Fantastische speler. Hij zou op dit toernooi best van waarde kunnen zijn. Maar de coach beslist." Rechtsback John Pantsil weigert over Kuffour te pra ten. Bij zijn presentatie in Amster dam zei Kuffour dat hij niet speelt voor de Afrika Cup omdat 'ande ren ook een kans moesten krij gen'. Kuffour heeft zware jaren achter de rug. Begin 2003 verdronk zijn dochtertje van veertien maanden in het zwembad bij zijn huis in Ac cra, toen de oppas even niet oplet te. Hierna speelde Kuffour een tijd helemaal niet. Twee jaar later kwam Kuffour met zware malaria terug uit Ghana. Een halfjaar gele den overleed zijn vader. Kuffour lijkt sinds zijn vertrek bij Bayern zijn oude niveau niet meer te ha len. Het vorige seizoen bij Livorno in Italië lukte maar matig, na acht tien duels mocht hij niet blijven. Kuffour heeft volgens de medische staf van Ajax vier weken nodig om fit te worden. Veelgehoord com mentaar op de vraag of Kuffour van waarde zou kunnen zijn in het nationale team is: „Hij is te oud. Hij is zijn kracht kwijt." Kuf four is nog maar 31 jaar. Toch zou hij na veertien jaar profvoetbal nog even mee moeten kunnen. Maar misschien is Kuffour wel ouder. „Hij komt uit een periode dat er veel met leeftijden werd gesjoemeld in Ghana", vertelt een specialist in Afrikaans voetbal, die niet genoemd wil worden. „Kuf four is absoluut ouder dan 31." Sammy is de jongste, vertelt zijn moeder op de markt van Kumasi. „Hij heeft drie oudere zussen. Maar hoe oud ze allemaal zijn, weet ik niet precies hoor." 'Een speler met zijn staat van dienst zet je niet op de bank' Heeft u het spectaculaire filmpje ge zien met de acties van de Vlissingse voetballer Istvan Bakx in het beker duel van zijn club Kortrijk tegen AA Gent (5-1) en de enthousiaste reac ties van het publiek? Of dat van de training van turner Anthony van As- sche uit Sas van Gent, toegezonden vanuit Amerika? En wat te denken van de winnende race van het Goese zwemtalent Bob Dalmeijer op de 100 meter vrij? Dat zijn video's die we hebben gekre gen na onze oproep om uw sportbeel- den op de site www.pzc.nl te zet ten. We zijn niet alleen geïnteres seerd in filmbeelden, maar ook in sportfoto's. Loopt u komend weekein de met uw camera langs de lijn, zet uw beelden dan bij ons op het net. Hoe dat moet, kunt u lezen op onze site. De inzender van het mooiste sport- moment van de maand belonen we met een TomTom navigatiesysteem. Aan het eind van het seizoen reiken we een notebook (beide beschikbaar gesteld door Mikro Electro) uit voor het filmpje van het seizoen. Klassieker heeft geringe Zeeuwse inbreng De klassieker Ajax-Feyenoord is voor weinig Zeeuwse voetballers weggelegd. Gérard de Nooijer was bijna vijfjaar geleden de laatste Zeeuwse speler die hem meemaakte. Adrie Koster (Ajax) is morgen de derde Zeeuwse trainer die op de bank zit bij de klassieker. jneiui PZC Donja Odijk bron Rudy Boogert Adrie Koster 2007-h eden 1 klassieker Danny Blind OP 2005-2006 5 klassiekers Peter van Vossen 1998-2001 5 klassiekers Wim van Hanegem 1968-1976 17 klassiekers en 1981-1983 4 klassiekers Wim van Hanegem 1992-1995 10 klassiekers 19 99 24 klassiekers Peter van Vossen 1993-1995 4 klassiekers 2002-2004 2 klassiekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44