heb ik geen zwijgplicht' Uienafval is een reststof met mogelijkheden Als de dieren verwaarloosd zijn, is er meer loos Klokkenluider DE PAGTER Onderzoek van Zuver laat zien dat pellen nuttig zijn te gebruiken. Zorgen in Staten over waterschapsfusie PZC Zaterdag 2 februari 2008 3 archieffoto Wim Kooyman 'mjM IfiÉÉÉ De inspectiediensten komen veel dierenleed tegen: van verwaarloosde onderkomens tot sterk vermagerde dieren. door Ondine van der Vleuten Onvermogen, schaamte en isolement. Sociaal pasto raal werker Willem Leijs van de Zeeuwse Land- en Tuin bouworganisatie (ZLTO) schetst in een paar woorden de achtergrond van de drama's waarmee hij elk jaar wel een paar keer geconfron teerd wordt. „Vaakgaat het om bedrijven waar in al jaren niet meer geïnvesteerd is. Waar op een gegeven moment ook de regelgeving niet meer wordt nageleefd, de administratie niet meer op orde is, waar niet al leen de gebouwen verwaarloosd zijn maar ook de dieren en de mensen zelf. Trieste situaties. Er is niet zelden sprake van vereenza ming, van persoonlijke problemen als echtscheiding of alleen staan, waardoor de boer het psychisch niet meer aankan. Er komen soms geen mensen meer op het bedrijf Op bedrijven die afgelegen liggen speelt dat nog sterker. Wie merkt dan dat het fout gaat? Het ingrij pen van de Algemene Inspectie dienst kan in die gevallen als een verlossing worden ervaren." Bij sommige bedrijven is van bui tenaf gezien niets loos. Pas binnen zie je wat er aan de hand is, zegt Roel Vinken van de Algemene In spectie Dienst (AID). De hele stal vol mest. Koeien die zo sterk ver magerd zijn dat de huid om de bot ten spant. „Het is niet uitzonder lijk dat er dieren dood gaan, maar in zo'n bedrijf blijven ze dan lig gen. Dat geeft geen prettige geur." Hij constateert een stijging van het aantal meldingen. „Dat betekent niet dat er ook meer verwaarlo zing is; men is er alerter op, men sen melden eerder. Elk geval is an ders, maar sommige dingen zie je terugkeren. Een bedrijf dat een maatje te groot is voor de boer. Te snel gegroeid, te veel dieren, net iets minder aandacht. Of, dat de boer overlijdt en de zoon het over moet nemen, maar het niet goed op kan pakken. Soms kom je op een bedrijf waarvan je denkt: hier zou het mis kunnen gaan. Dan schakelen wij het Vertrouwens- team Dierverwaarlozing in. Daarin zitten mensen die heel concrete hulp bieden, zowel wat betreft be drijfsvoering als met de psychi sche problemen." Ook de landelijke Stichting Zorg om Boer en Tuinder biedt hulp. Josje de Boer is regiocoördinator. „In Zeeland krijgen we zo'n 25 hulpvragen per jaar. In de helft van die gevallen valt er nog iets te door Ben Jansen GOES - Uienafval is te waardevol om zo maar te worden afgedankt. Het is te composteren, te verbran den, te vergisten en in de verdere toekomst zijn er misschien nuttige stoffen uit te halen. Geen afval dus, maar een reststof met moge lijkheden. De Zeeuwse Uienbewerkers Vere niging (Zuver) presenteert woens dag een rapport waarin suggesties worden gedaan over wat de Zeeuwse uienbranche met de pel len van dit gewas aan moet. Ruim 70 procent van de ruim 1 miljoen ton uien die de Nederlandse akker bouw jaarlijks produceert, wordt in Zeeland verwerkt. Dat levert een berg van 18.000 ton uienpel- len op. Aanleidingen voor het on derzoek: de milieunormen voor af val worden steeds strenger en in andere sectoren is gebleken dat af val heel waardevol kan zijn. Uienpellen leveren compost op met een zeer geringe hoeveelheid meststoffen. Deze compost kan veen vervangen of worden toege past bij de bestrijding van schim mels en insecten. Bij verbranding leveren uienpellen veel energie op. Ook is gekeken naar de mogelijkheid het afval, dat voornamelijk cellulosehoudende bestanddelen bevat, toe te passen voor de productie van bio-ethanol en vergisting. Zo wordt er in de plannen voor de bio-energiecentra- le Groene Poort bij het glastuin- ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG ©0118-634133 www.depagterantickenintericur.nl MORGEN KOOPZONDAG! redden. De rest is begeleiden en bijstaan bij het afscheid nemen van het boerenbedrijf" De Boer noemt als een van oorza ken van problemen de vernieu wing van het platteland. „Voor de een is het een enorme uitdaging, de ander kost het enorm veel ener gie. Boeren kan niet meer op de automatische piloot. Er worden nieuwe inkomstenbronnen ge zocht, boeren nemen er een baan bij en 'doen' de boerderij in de avonden en het weekeinde. Dat legt druk op het hele gezin en uit eindelijk hangt de boerderij er soms maar een beetje bij." Eén lichtpuntje: tien jaar geleden was het taboe om hulp te vragen. „Dat is gelukkig minder geworden. Er wordt vaker een beroep op ons gedaan, maar de ernst van de geval len neemt af." 0118-501854 Iedere zondag geopend! COMMENTAAR De bescherming van dieren faalt. Uit het verhaal van de Zeeuws-Vlaamse klokkenluider Willy de Dalie blijkt dat de inspectiediensten en justitie te weinig doen aan misstanden in de veehouderij. Meldingen worden genegeerd omdat ze per mail binnenkomen of omdat ze anoniem zijn. Structurele verwaarlozing blijft soms zonder gevolgen. Eigenaren worden wel gewaarschuwd, maar daar blijft het dan bij. De Landelijke Inspectie Dienst verschuilt zich achter de regeltjes. Aan deze beschamende toestand moet snel een einde komen. Achter dierenmishandeling zit lang niet altijd moedwil of onkunde. Op boerderijen spelen zich regelmatig sociale ofbedrijfseconomische drama's af Vaak lijden de dieren daar ook onder. Wie zich om de beesten bekommert, wil ze dan het liefst bij de boer weghalen. Het is echter beter om de oorzaak aan te pakken. Maar dan niet zo stroperig als in de huidige bureaucratische aanpak. Juist snel en hard, zodat het lijden van dieren beperkt blijft. Als het aan het onvermogen van de boer ligt, moet hij worden geholpen. Als het onwil is, verdient hij een passende straf en moet hij onder streng toezicht zelf voor het herstel van zijn dieren zorgen. Niemand mag zijn levende have laten verkommeren. bouwcomplex bijvoorbeeld van uitgegaan dat in de vergisters uien pellen kunnen worden verwerkt. Er zijn nog hoogwaardigere toepas singen mogelijk. Door middel van praktijkproeven wordt nagegaan of er natuurlijke kleurstoffen uit de pellen te halen zijn. Ook lijken ze geschikt om er anti-oxidanten voor de voedingsmiddelen en ge zondheidsproducten uit te halen. Bij de presentatie van het onder zoek wordt aangegeven wat de vol gende stappen kunnen zijn om het uienafval te gelde te maken. MIDDELBURG - De onrust in Zeeuws-Vlaanderen over de moge lijke waterschapsfusie slaat over naar de Staten van Zeeland. De PVZ en de PvdA hebben twijfels over het globale onderzoek dat het dagelijks provinciebestuur naar voor- en nadelen van een fusie hebben laten doen. De PvdA wil een oplossing die voor de burger het goedkoopst is; de PVZ wil een uitgebreidere studie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3